Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Topic: Plan caiac

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    10

Default Plan caiac

Neatza la toata lumea.Vreau sa imi fac un caiac pentru vaslit la mare,dar nu gasesc pe nicaieri nici un plan mai gratis,asa...

Ma ajuta si pe mine cineva?

Multumesc anticipat.

[QUOTE=Rasputin;56816]Neatza la toata lumea.Vreau sa imi fac un caiac pentru vaslit la mare,dar nu gasesc pe nicaieri nici un plan mai gratis,asa...

Ma ajuta si pe mine cineva?

Multumesc anticipat.[/QUOTE

mai cauta pe aici ca sunt destule

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

iti fac eu planul, numai sa-mi spui ce vrei de la el, ce greutate ai, cat esti de inalt, cat vrei sa mai cari, cat de familiarizat esti cu astfel de ambarcatiuni, cum vrei sa-l transporti.

6.  

Quote Originally Posted by mariusf View Post
    iti fac eu planul, numai sa-mi spui ce vrei de la el, ce greutate ai, cat esti de inalt, cat vrei sa mai cari, cat de familiarizat esti cu astfel de ambarcatiuni, cum vrei sa-l transporti.
    In ce program lucrezi?
    Life in colour!

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

pai cel mai simplu e kayakfoundri pentru strip. merge si un CAD dar pentru asa mititica e ridicol

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

apropo, a crackuit cineva softul asta? nu de alta dar cred ca mergea un export mai destept

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    334

Default export Kayakfoundry

Quote Originally Posted by mariusf View Post
    apropo, a crackuit cineva softul asta? nu de alta dar cred ca mergea un export mai destept
    Marius, ca in bancuri, am o veste proasta si una buna pentru adeptii de Kayakfundry!
    Doresti sa incepem cu ceea proasta? :-)

Vestea proasta
    Nu este nimic de "crackuit" intrucat
    NU EXISTA optiune de export .dxf; .dwg sau altceva "inteligibil" pentru majoritatea programelor CAD de uz general,
    iar in a pretinde format Rhino sau .stl de la un program freeware, nascut dintr-o pasiune pentru caiace, ar fi o utopie...

Vestea buna
    Forma se poate exporta ca si text (ASCII)
    // File --> Export forms //

Formatul este cel obisnuit, adica
    -Cota sectiune (eng. station) urmata de coordonatele X, Y ale unui punct.

Iata un exemplu
    Sectiune, X[mm], Y[mm]
    Form at 152.4 cm, 0, 257

Form at 152.4 cm, 24, 256

Form at 152.4 cm, 46.5, 254.5

Form at 152.4 cm, 67.5, 252

Form at 152.4 cm, 86.5, 248.5

Pentru a importa intr-un program CAD naval (de ex. FreeShip sau DelftShip)
    Eliminand textul /comentariul "Form at" si convertind totul la metri obtii tripleti
    Z; X; Y care sunt importabile in programele mentionate mai sus.
    Ba mai mult exista si o documentatie destul de completa (cel putin in engleza) despre aceasta metoda de import (coordonate sau "offset"-uri).

In fine dupa import
    - ai proiectul in mediul CAD, si poti modifica /scala forma , programele afisand practic instantaneu efectul schimbarilor asupra principalelor
    parametrii hidrodinamici (deplasament, poz. metacentru si centrele de forte, coeficienti prismatici, unghi intrare etc)

Partea frumoasa este ca ambele programe mentionate contin modelul de calcul a rezistentei KAPER,
    destul de precis pentru predictii in d-ale rezistentei la caiace si canoe.

- daca esti multumit cu rezultatele , poti plota /tipari planul de linii sau
    - exporta (in format .dxf)
    - ori sectiunile 2D ( intr-un plan Z; Y sau Z) rezultand planse cu sectiuni transversale sau linii de apa etc
    - sau exporti integral modelul 3D

Note:
    1) in cazul exportului 3D - cel putin din DelftShipPro care este jucaria mea preferata
    se exporta nu numai curbele (spatiale) ci si curbele de gradient (curvature).
    La prima vedere apar pe alocuri curbe "dublate", dar daca selectezi clasa (de ex Sections sau Waterlines ) iti vei da foarte repede care sunt redundante si le poti sterge
    (clasa Curvature in acest exemplu)

2) Ambele programe mentionate utilizeaza ca unitate de masura metrul sau picior + inchi , in functie de setarea initiala a proiectului (.fbm)
    Majoritatea variantelor AutoCad sunt setate implicit pentru milimetri
    (poate arhitectii fac o exceptie - setarea implicita fiind metrul sau centimetrul)
    Va trebui deci sa verifici scalarea dupa import (ajunge o unica masuratoare)
    apoi selectezi tot obiectul si setezi scara corecta
    (de ex. 1000:1 la trecerea de la metru la milimetru, adica cotele importate - in metrii - se scaleaza cu 1000 pentru a trece la milimetrii ).

Deci nimic nu este perfect !
    (zise Vulpea catre Micul Print)
    dar atat "filtrarea" comentariilor cat si uniformizarea datelor obtinute din Kayakfoundry
    se pot face "semiautomat" de ex. in EXEL.

Iar restul poate deveni rutina ;-)

p.s. Poti introduce forma si direct in DelftShip, FreeShip utilizand un "sablon grafic" adica un set de imagini grafice tip "study plan "
    Vei avea nevoie min. de sectiuni si vedere profil, dar daca exista si linii de apa, cu atat mai bine ! :-)
    Last edited by solpet; 30 May 2014 at 06:22 PM.

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

dap, multumesc. am vazut si eu exportul text. La CAD ma gandeam intr-adevar. Asta mi-ar fi permis o joaca mai serioasa dar.....puturos cum sunt voi abandona ideea pana ma desteleneste unul mai destept ca mine.As putea vectoriza sabloanele luand imaginea de print si il import pana la urma. Ma oftica faptul ca undeva in burta softului am ce-mi trebuie si nu ajung acolo dar, nemultumitului i se ia darul de obicei asa ca tac.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Ofer plan caiac Mill Creek 16,5 din placaj maritim-schimb cu plan caiac strip tandem
    de Daniel Papuc īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 17 May 2018, 12:01 AM
  2. Ofer plan caiac Mill Creek 16,5 din placaj maritim-schimb cu plan caiac strip tandem
    de Daniel Papuc īn topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 25 May 2014, 04:41 PM
  3. achizitionare Plan de contructie
    de Marian S īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 22 Mar 2013, 04:14 PM
  4. plan de caiac viteza ?
    de aleb īn topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 43
    Ultimul post: 31 May 2012, 02:58 PM
  5. Plan de forme canoe NutMiner
    de orafaz īn topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 31 Aug 2011, 05:36 PM

Tags for this Thread

Bookmarks