1 si 2 MAI pe Dunare de la Zimnicea la Giurgiu

Clubul nautic SAN GIORGIO va invita sa petrecem 1 si 2 MAI pe Dunare intr-un tur de la Zimnicea la Giurgiu cu ambarcatiuni usoare. Desigur ca orice alt tip de ambarcatiune este binevenita atat timp cat tine ritmul "trupei " . Asa ca , posesori de caiace, canoe , barcute asteptam inscrierile dv pentru a definitiva cat mai repede un grup si a-l uniformiza in dorinte .
Datele initiale sunt : plecarea joi 1 MAI Zimnicea de la plaja noua ( putin in amonte de discoteca HOPE ) , popas de noapte pe insula Cama Dinu (Rezervatia naturala Cama unde se vor organiza focul de tabara si cina ; a doua zi , pe 2 Mai , plecare catre Giurgiu , trecere pe sub podul Prieteniei , popas de dupa amiza pe insula Mocanu si intoarcere pe canalul Sf. Gheorghe pana la pontonul SAN GIORGIO ( Clubul Nautic SAN GIORGIO unde putem organiza masa de seara pentru cine mai doreste. ( Exista loc de campare , cazare , parcare , gratare , acostare , etc ) . Cei care poseda ambarcatiuni mai rapide pot veni direct seara pe insula Cama Dinu cca 15km pe apa .

Ne dorim sa fie un tur de relaxare si nu unul de forta , traseul este mic cca 70 km ( 40 km + 30 km ) , fara mari probleme fiind la vale , importanta va fi distractia si socializarea.

Asteptam inscrierile si propunerile voastre pe adresa office@sangiorgio.ro . O sa revin aici cu update-uri privind traseul si detalii de organizare .
 
Salut! Mai multe detalii daca se poate cine organizeaza masa? noi venim cu mancare si ...... sau platim pe cineva sa o faca daca da cam ce costuri ? cazarea la cort ?etc.Multumesc anticipat mai ales ca sunt incantat de idee.
 
Ideal asa ar fi - sa-ncercam masa de seara sa o facem la comun . Bineinteles ca ne vom ocupa noi de ea , daca toata lumea este de acord. in functie de nr de persoane vom stabili costul si meniul acesteia. Ce se poate organiza la comun ar fi transportul de la Giurgiu la Zimnicea in dimineata zilei de 1 Mai pentru a avea la finish masinile parcate. Cazarea pe insula ramane treaba fiecaruia : cort , aer liber sau improvizatii ( am vazut oameni care au dormit sub canoe :)) ) . Orice alte lucruri pe care le propuneti le putem organiza noi de-aici fiindu-ne mai usor . Asta dincolo de surprizele pe care le pregatim :)
 
si eu sunt uimit , dar poate e prea devreme - astept pe mail datele pentru inscriere : nume si prenume echipaj si ce ambarcatiune
 
Romel, daca îmi permiți un sfat care să te ajute în viitor. Eu mai merg pe Dunăre cu ceilalți băieți care fac asemenea ture de mai mulți ani și am să-ți spun ce-mi place la ei. Nu îmi fac griji pentru că le stric business-ul pentru că Dunărea e mare și e loc pentru toată lumea fără să se calce pe cap :).
Deci ce-mi place la ei:
- îți afișează prețul de la început (dacă nu îl afișezi consider că faci prețul după hainele pe care le port)
- îți spun clar ce este inclus în acel preț (mă car cu frigiderul de acasă sau îmi dau ei de mâncare? Îmi oferă transport înapoi la mașină? Se ocupă de formalitățile cu Poliția de frontieră?)
- ei se ocupă de gătit (eu ajut doar dacă am chef - unii oameni obosesc mai tare ca altii si daca ii pui la corvoade cand au ajuns la camping s-ar putea sa nu le placă)

Mi se pare o inițiativă bună ce vrei să faci mai ales că acoperi o zonă unde nu mai fac și alții ture. Sper să nu te jignească în vre-un fel ce am scris. Am văzut în timp că mulți oameni nu spun exact de ce nu le convine un lucru de teama sa nu jignească sau să iște certuri. Dar au ambele părți de pierdut pentru că și vânzătorul stă și se scarpină în cap întrebându-se "de ce?".

Succes!
Alex
 
Iti multumesc Alex pentru sfaturi care sunt intr-adevar pertinente si pentru sinceritatea de a le expune aici. Ce nu cred ca s-a inteles este faptul ca eu nu voiam decat sa coagulez un grup si nu sa fac bani din asta. Daca mi-as fi propus o afacere as fi semnalizat-o de la-nceput asa cum ai spus-o si tu. Este motivul pentru care nu a existat nicio cotatie de pret si nicio referire mercantila. O facem din placere si pentru placere. Oare am ajuns atat de agasati de comercialul vietii cotidiene incat o oferta de genul acesta pare prin prisma unei susceptibilitati exacerbate o anomalie ?

De aceea am si lasat la libera alegere a fiecaruia modul propriu de organizare iar daca vom reusi sa ne cuplam cu totii la un transport sau la o masa ( ceea ce ar fi avantaj pentru toti ) voi plati la fel ca ceilalti cota parte. Am tot respectul pentru cei care organizeaza astfel de ture si ei stiu asta ( sper ) , ba mai mult am si fost cu ei si se merita pana la ultimul banut insa ceea ce incercam sa organizam acum e altceva. Nu vreau nici sa "sparg piata " si nici sa ma angajez ospatar de 1 Mai, ci doar sa gasim sub aceasta pasiune comuna un pretext de a ne distra.

Ceea ce e important e ca avem solutii pentru orice solicitare ( putem s-o aducem si pe Shakira caci cica e libera de 1 Mai :) ) si dorim sa fim un grup omogen. Sunt sigur ca ne putem organiza a.i. sa satisfacem toate gusturile si tabieturile. Deja suntem vreo 20 de ambarcatiuni de localnici, am lansat acest apel stiind ca sunt iubitori ai acestui tip de raid in toata tara.

PS : Ne ocupam si de formalitatile cu Politia de frontiera , de aceea solicitam nume ,prenume si tip ambarcatiune pentru a depunde actele in cele 2 oficii sub incidenta carora intra traseul nostru .
 
Foarte necesare si de bun simt toate precizarile; si cele ale lui Alex si ale lui Romel.
Eu ma bucur foarte mult de existenta acestui tip amical de iesiri pe ape. Au un entuziasm deosebit.
Si alti colegi ai nostri au inceput astfel si au continuat comercial din diverse motive. Unele tin de eficienta, altele tin de castig, e de inteles desigur, oricare dintre ele.
Am ramas insa mereu in gand cu turele amicale, in care ne gospodaream fiecare dupa posibilitati, ne ajutam si ne distram totodata. Chiar de costul individual al unei ture amicale poate rivaliza cu cel al uneia platite, eu sper sa vad in continuare nebuni insufletiti care sa organizeze asa ceva din simpla pasiune :) .
 
Clubul nautic SAN GIORGIO va invita sa petrecem 1 si 2 MAI pe Dunare intr-un tur de la Zimnicea la Giurgiu cu ambarcatiuni usoare. Desigur ca orice alt tip de ambarcatiune este binevenita atat timp cat tine ritmul "trupei " . Asa ca , posesori de caiace, canoe , barcute asteptam inscrierile dv pentru a definitiva cat mai repede un grup si a-l uniformiza in dorinte .
Datele initiale sunt : plecarea joi 1 MAI Zimnicea de la plaja noua ( putin in amonte de discoteca HOPE ) , popas de noapte pe insula Cama Dinu (Rezervatia naturala Cama unde se vor organiza focul de tabara si cina ; a doua zi , pe 2 Mai , plecare catre Giurgiu , trecere pe sub podul Prieteniei , popas de dupa amiza pe insula Mocanu si intoarcere pe canalul Sf. Gheorghe pana la pontonul SAN GIORGIO ( Clubul Nautic SAN GIORGIO unde putem organiza masa de seara pentru cine mai doreste. ( Exista loc de campare , cazare , parcare , gratare , acostare , etc ) . Cei care poseda ambarcatiuni mai rapide pot veni direct seara pe insula Cama Dinu cca 15km pe apa .

Ne dorim sa fie un tur de relaxare si nu unul de forta , traseul este mic cca 70 km ( 40 km + 30 km ) , fara mari probleme fiind la vale , importanta va fi distractia si socializarea.

Asteptam inscrierile si propunerile voastre pe adresa office@sangiorgio.ro . O sa revin aici cu update-uri privind traseul si detalii de organizare .

Salut.
Anul trecut am fost avertizat special de politia de frontiera din Vedea sa nu debarc (din caiac) sau sa campez pe insula Cama Dinu.
Daca obtineti alt regim, va rog sa informati aici cum ati procedat ;) Multumesc
 

Back
Sus