Trepte din lemn - Sfaturi si recomandari

stavride

Mediterraneus Ponticus
Salutare,
doresc sa ma apuc sa imi fac treptele de la scara din casa (treapta din lemn, contratreapta vopsita). Pentru aceasta, am nevoie de ajutorul vostru (cu sfaturi) :)

1. Gandeam sa decupez treptele din placi de lemn de fag (400mm x 600mm x 27mm) cumparate din Hornbach. In functie de dimensiunile treptelor, va trebui sa cumpar placi mai mici sau mai mari.

INTREBRE 1:
Stiti de unde pot luam aceste placi, in afara de Hornbach, mai ieftine si la dimensiuni ,,netaiate,,? Ma interesau latimi mai mari de 600 mm. Sunt depozite pe undeva?

2. Dupa ce fac sabloane din carton, le suprapun peste placi si tai.

INTREBARE 2:
Cu ce recomandati sa le tai? Soricel, pendular (ce marca sa cumpar - turatii, puteri, etc) sau alte scule circulare - de mana. Daca aveti asa ceva, ati folosit si imi puteti recomanda o marca, multumiri.


3. Dupa ce le tai, va trebui sa le frezez marginile, pentru ,, a da bine,,. Vezi poza 2 cu ele stivuite. Sunt meseriasi pe undeva prin Bucuresti care pot freza (sa ma duc cu ele taiate si sa mi le frezeze) sau mai bine cumpar 1 scula si imi ramane mie :)

INTREBARE 3:
Ce scula pot sa folosesc pentru frezat?
Ce freze trebuie sa cumpar (o sa aleg una care sa imi decupeze modelul ales dar nu stiu ce marci de freze sa caut astfel incat sa poata sa ,,ciopleasca,, lemnul de esenta tare.

4. Lacuirea treptelor. Un lac gen Koeber Durolac pentru trafic intens sau altceva?

5. Lipirea treptelor - Gasisem (tot in Hornbach) un adeziv Sicabond pe numele lui. Alte recomandari?

Am atasat si ceva poze :)

Cu multumiri :)
 

Atașamente

  • Blat.jpg
    Blat.jpg
    20.6 KB · Vizualizări: 40
  • Blat frezat.jpg
    Blat frezat.jpg
    24.4 KB · Vizualizări: 45
  • bosch-circular-mana-pks55a.jpg
    bosch-circular-mana-pks55a.jpg
    33.7 KB · Vizualizări: 33
  • Freza.jpg
    Freza.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 32
  • frezare-22.jpg
    frezare-22.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 1,408
"Construirea si montarea scarilor"

Autor: Walter Meyer-Bohe. Traducerev din limba germana.ISBN 978-973-8011-98-4.Lecturati chiar si in fuga aceasta carte si va veti convinge ca aveti la dispozitie suficiente date si idei pentru a va apuca de unul singur de construirea unei scari elegante in propria locuinta.

Pret: 11.50 RON

Poti face si singur
 
@ Lipan, freze de unde ai cumparat? Ce marca?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Freza am luat-o de pe site-ul din link-ul de la postul 5.
Din păcate nu o am la mine să văd brandul, este în Văcăreşti, la mama, unde lucrez, dar din câte îmi amintesc este Woodpecker.
Eu la trepte (şi la camere) am luat nişte meseriaşi foarte buni. Am pus parchet tradiţional de stejar. Mi-au îmbrăcat treptele cu parchet (lipeau şipcile afară şi făceau blaturi mai mari, pe care le lipeau după aia pe trepte) iar pe margine au pus o şipcă specială (nu ştiu cum îi spune, "nas" din câte îmi amintesc, dar nu sunt sigur) pe care a găsit-o socrul meu pe aici pe Şos. Chitilei, pe unde stau, pe care le-au fixat cu dibluri şi le-au pus dopuri. Sunt foarte mulţumit de ele, arată impecabil. Dacă vrei detalii, mă interesez.
Dacă îmi trimiţi adresa de email pe pm îţi trimit nişte poze cu treptele.
Din păcate nu pot să le urc aici că sunt prea mari şi nu mai am program de redimensionare a lor.
 
Ultima editare:
Freza am luat-o de pe site-ul din link-ul de la postul 5.
Din păcate nu o am la mine să văd brandul, este în Văcăreşti, la mama, unde lucrez, dar din câte îmi amintesc este Woodpecker.
Eu la trepte (şi la camere) am luat nişte meseriaşi foarte buni. Am pus parchet tradiţional de stejar. Mi-au îmbrăcat treptele cu parchet (lipeau şipcile afară şi făceau blaturi mai mari, pe care le lipeau după aia pe trepte) iar pe margine au pus o şipcă specială (nu ştiu cum îi spune, "nas" din câte îmi amintesc, dar nu sunt sigur) pe care a găsit-o socrul meu pe aici pe Şos. Chitilei, pe unde stau, pe care le-au fixat cu dibluri şi le-au pus dopuri. Sunt foarte mulţumit de ele, arată impecabil. Dacă vrei detalii, mă interesez.
Dacă îmi trimiţi adresa de email pe pm îţi trimit nişte poze cu treptele.
Din păcate nu pot să le urc aici că sunt prea mari şi nu mai am program de redimensionare a lor.

cu multumiri cu multumiri cu multumiri
 
Ultima editare:
@ Lipan, freze de unde ai cumparat? Ce marca?

Frezele profesionale sunt foarte scumpe. As spune ca-s chiar inaccesibile. Sau nu se justifica investitia decat daca ai lucra cu ele zilnic.
In schimb poti gasi freze mediu calitativ (de altfel bune) prin targurile de "vechituri". Si folosesc ghilimelele pentru ca poti gasi si marfuri noi , scule si dispozitive, aduse de mici intreprinzatori de prin occident.
Chiar saptamana trecuta l-am gasit pe unu' cu o trusa gigantica de freze. De toate marimile, profilele, si duritatile posibile. Intrucat trusa continea vreo 200 (!!!) de freze tipul a inteles ca foarte greu o va vinde intreaga. Asadar le vindea la bucata.

Treptele le poti fixa "beton" cu silicon de montaj. DenBraven sau Bison. Odata maturizat, respectivul adeziv este mai bun ca orice diblu, fara ca treptele (sau oricare alt element al scarii) sa prezinte doape, gauri, masti, etc. Tot acest adeziv este perfect pentru fixarea varfurilor treptelor, indiferent ca le faci tot din lemn, din aluminiu, sau altceva.
La fel de bine le poti fixa cu mix rasina + "faina" de lemn. (Ca la barci, nene !:D). Vei putea folosi mixul respectiv exact ca pe adezivul de faianta.
Insa ambele variante, odata fixate, greu le mai indepartezi.

Ca sfat personal spun ca nu e bine si nici elegant sa imbini doua piese de lemn ( fag sau stejar ) pentru o treapta.
La final, cand totul va fi finisat si lacuit, lipiturile iti vor "zgaria" ochiul. Merita sa faci un efort si sa gasesti placi intregi.
 

Back
Sus