Sfaturi achizitie barca pentru inca un incepator

Charter e solutia. De cei 40 000 Euro poti sa faci charter ani buni si n-ai treaba cu peridoc, tractare, intretinere, etc. In fiecare an poti schimba locatia modelul barcii. Mergi la locul faptei cu avionul nu te intereseaza unde lasi masina si peridocul.
Masina proprie si peridoc e interesant pentru cine sta pana la 100-200km de apa si se duce in fiecare weekend, altfel nu prea are sens economic (exceptand barci unde pretul de charter este egal sau mai mare decat pretul barcii cumparate sh). Daca stai la Oradea Balaton ar fi maximul de distanta pentru tractare frecventa (4-5ore).
 
Mai doua-trei pagini la topicul asta, si ma opresc la o barcuta de hartie si o ratusca in cada...

Lasand gluma la o parte, cred ca chiar si pana aici am invatat deja multe, cat e de complicata partea logistica etc.
Categoric o saptamana de charter ma va ajuta sa inteleg ce vreau si poate mai ales, ce pot.
Intre timp, m-am apucat de invatat pt D, si studiez barci, optiuni etc in continuare, pt cateva luni oricum.
Nu m-am dezumflat deloc, doar ca acum incep sa deslusesc (primele) constrangeri.
Patrea buna e ca sunt mai motivat ca oricand.

Si, de curiozitate, mai sunt oameni pe forum care au o barca de 6-7 m, pe care o transporta ei insisi de 1-2 ori pe an, ori de fapt solutiile sunt altele, inclusiv cele pe care mi le-ati sugerat : charter / cumparat barca+ tinut in CRO / GRE permanent / boat share.. E o intrebare.
 
1. Cumperi barca. Daca in urmatorii 2-3 ani navighezi vreo 2 luni cu totul, dupa care descoperi ca nu era nici-o mare treaba ci doar un capriciu de care ti s-a luat, charter. Poate n-ar fi rau sa faci charter un timp inainte sa iei decizia de cumparare, in caz ca esti inca in dubii.
2. Cumperi barca. Navighezi un numar de saptamani pe an, cat sa faca sens cu marimea efortului tau de achizitie. Si-o faci acolo unde iti place si unde o vei tine permanent. Croatia sau Grecia arata fabulos (mai ales in pliante si clipuri de promovare).
3. Cumperi barca. Boat-share. Cu nevasta.
 
Alex - cum se face aceasta de-tarare a peridocului?

Cu plicul![/QUOTE]

Dragi prieteni virtuali,
Chiar am sa va dezamagesc. Nu m-au costat decat taxele oficiale la RAR.
De fapt sunt doua cai.
1.Acceptul fabricantului- asta nu stiu daca te taxeaza caci pe mine m-a ignorat atat pe mail cat si pe telefon -s-a dat ca nu stie decat germana, desi m-am aratat dornic sa-i achit contravaloarea prestatiei.
2.Scrisoare la directorul RAR in care explici ce peridoc ai, ce vrei sa cari cu el-evident trebuie sa te incadrezi in greutatea dorita. Atasezi toate documentele doveditoare si spui ca fabricantul n-are reprezentant in Ro si ca nu-ti raspunde la solicitare. Astepti cca 1 luna, raspuns prin posta- oamenii vor sa-ti incaseze re-omologarea si taxa de inspectie (cam 600 lei). La inspectie m-am dus cu barca pe peridoc, oamenii au cantarit-o si mi-au detarat peridocul la cat am cerut (de la 2500 la 1800 kg).
L-am inmatriculat pe numele meu dar dupa ce l-am dus/intors la Tulcea anul trecut si dus din nou anul asta m-am hotarat sa renegociez chiria pe iarna ....Am explicat inainte de ce.
"Si, de curiozitate, mai sunt oameni pe forum care au o barca de 6-7 m, pe care o transporta ei insisi de 1-2 ori pe an,"
Ma incadrez si la intrebarea ta de mai sus dar o trag numai 350 km. Barca are cam 6.4 m caci are o extensie si dupa socoteala mea cam 1100 kg. Imi ies cam 25 zile de iesit cu ea pe an, numai in delta la pescuit. M-am gandit si eu s-o duc in Croatia dar cinstit vorbind s-o trag 1500 km si inapoi mi se pare un chin.
Toate cele bune!
 
Ultima editare:
Alex tie eventual iti merita chiar si sa duci barca in Croatia. Sa facem un calcul: Sa zicem ca barca ta a costat 10 000 euro (habar n-am cat a fost de fapt si nici nu conteaza pretul exact). La profilul de utilizare de 25 de zile per an iese in 10 ani 40 euro/zi cost de barca. Cu intretinerea curenta (exceptand combustibilul si reparatii majore, presupunem ca barca e in stare buna) ajungi la 50 euro/zi. O barca comparabila cu Shetlandul tau inchiriata in Croatia e in sezon cam 1000 -1700 euro/saptamana adica 142-242 euro/zi (pretul creste cu cat e barca mai noua si mai luxoasa). La cei 50 euro/zi normali ai tai mai adaugam 20 euro/zi parcare pazita masina + peridoc si 100 euro combustibil suplimentar (3l in plus la suta ca tragi barca) plus 70 euro vigneta croatilor (barca 6-7m). Iese 95 euro/zi. Cu cat a fost barca mai ieftina cu atat calculul devine mai rentabil. Daca barca a fost doar 5000 euro atunci iese 75 euro/zi vacanta in Croatia. Asta la acelasi profil de utilizare pe care il ai acum, adica 25 zile/an, cu cat folosesti barca mai mult cu atat devine mai ieftin.

O barca cum vrea Radu de 40000 euro iese in 10 ani la acelasi profil de utilizare (25 zile an) la 160 euro/zi. Plus intretinere 170 euro/zi. Ar iesi o saptamana de Croatia la 214 euro/zi. Acuma inchiriatul unei barci similara cu ce vrea el e cam 1500-1700 Euro/saptamana, adica 214-242 Euro/zi. Costurile devin similare si trebuie sa te gandesti bine daca mai merita sa iti bati capul sa duci barca personala pana acolo.
Daca in schimb Radu ar folosi barca 50 zile pe an costul unei saptamani in Croatia ar scadea la 134 euro/zi.

Bineinteles ca fiecare trebuie sa isi faca calculele personale, astea sunt doar exceptii. Eu am luat un model arbitrar si o durata de utilizare medie (10 ani). Daca planuiesti sa tii barca 25 de ani totul se schimba. Am scos din calcul bineinteles si factorul uman (de genul "eu vreu lucru meu", "oboseala sa trag barca 1500 km nu merita 350 euro economie") si orice alte costuri asociate (uzura masinii si a peridocului, inspectii la peridoc, impozit, inmatriculare, etc.). Nu am luat in calcul nici dezvoltarea turistica si presiunea pietei, de exemplu in Delta se poate intampla sa ceara oamenii preturi nesimtite sau sa nu gasesti de inchiriat ce vrei tu si in Croatia poate prinzi o oferta speciala cu 30% reducere ca e inceput sau sfarsit de sezon, ca ai rezervat si platit cu 6 luni inainte, etc.

Bineinteles ca sunt constient ca majoritatea deciziilor care implica barci nu sunt luate logic, da nu strica ocazional sa gandesti rational. Macar daca tot o faci sa stii ce faci si la o adica sa te simti bine si sa fii mandru ca ai luat decizia "incorecta" :titanic:
 
S Y Lindor poate fi din nou de vanzare daca cineva e hotarat si vrea o barca de croaziera pt orice vreme si ocean, apropo am trecut inspectia de clasa acum o saptamana, acte valabile pana in 2016, oferta valabila doar pana la paste
 
Treaba asta cu ce e logic si ce nu e...Cred ca odata cu inaintarea in varsta, anumite chestiuni "schimba logica". Prioritatile se schimba, ceea ce este important se schimba. Indraznesc sa spun, ca unul din putinele avantaje ale celor varstnici este de a sti ceea ce este cu adevarat important...Pentru ca inteleg ca au tot mai putin timp(...), si o alta perspectiva asupra vietii, in general. Asta nu inseamna ca mai batran inseamna mai destept...Cazul meu fiind unul obisnuit- eu doar am imbatranit...

Lasand filosofia la o parte, sunt de acord cu majoritatea calculelor de mai sus, cu mentiunea ca, chiar daca luam in considerare doar 10 ani ca utilizare, banuiesc ca putem presupune o valoare reziduala de peste 10k Euro, la una cumparata acum la 40k, in conditii de uzura fizica si morala normale. Ca urmare, chiar si matematic nu suna inspaimantator, cu conditia sa duc/aduc barca in fiecare an. Ceea ce, din nou, nu pare chiar lesne, pt o barca de 7m. Daca e s-o las in Croatia tot anul, tipii aia, oricat imi sunt de simpatici, ma jumulesc de vreo 2500 euro /an patrare iarna/vara, in orice combinatie. Pe 10 ani, si e chiar ca financiar nu mai are nici un sens.

As mai avea cateva intrebari:
Are cineva de pe forum experienta asocierii / share, in vederea cumpararii unei barci?
Dar pe cea de a cumpara barca, cu includere intr-un sistem de management/subinchiriere?
Daca am luat permisul C+D, ma pot prezenta pe orice boat charter site din Croatia / Grecia, si sa purced la inchiriere, evident pt clasa in care ma incadrez ? In sensul ca nu ma intreaba si ei: mai omule, da' tie nu ti s-a uscat cerneala pe permis, si tu vrei barcuta..
Ma gandesc sa fac un curs practic, la Constanta sau similar, odata ce am C+D (sau inainte?).
 
Radu stai linistit si eu doar imbatranesc. Vorba romanului "Sa faci ce zice popa nu ce face popa!"

Valoarea reziduala de peste 10 ani nu poate fi nici macar presupusa deoarece e dependenta de locatie, moda si stare financiara generala a populatiei. Momentan de exemplu exista o supraoferta de barci cu motoare mari pe benzina care nu se vand din cauza pretului mare a combustibilului. Chiar daca valoarea lor reziduala teoretica e destul de mare, valoarea practica e zero barat deoarece publicul tinta percepe costurile de exploatare ca fiind prea mari si nu le cumpara. Daca barca mai sta si intr-o marina atunci mai produce si costuri. Daca peste 10 ani UE da lege privind poluarea la barci sau cine stie ce se mai intampla poti pati la fel. Sau se poate intampla invers, in 10 ani barca a devenit clasica (putin probabil) sau se cere musai tipul si modelul tau si o vinzi mai scump decat ai luat-o.

In alta ordine de idei, daca afla vre-odata consoarta cat costa de fapt hobby-ul asta si cere sa poata cheltui la fel de mult pe pantofi, posete si bijuterii (doar suma de amortizare a barcii) iar pentru echivalentul costurilor de exploatare (benzina) vrea bluzite si fustite (te gandesti cam la un maieu de firma pe ora motor) tineti minte argumentul cu valoarea reziduala si spuneti-i ca atunci cand vindeti barca trebuie sa vanda si ea toate posetele, bijuteriile si pantofii pe ebay-ul romanesc. Daca nu scoate valoarea reziduala a barcii trebe sa vinda si fustele, rochiile si paltoanele pana atinge suma. ;):cool:
 
Problema cu barca e simpla daca vrei, poti, si iti permiti sa o intretii o iei, daca nu doar visezi si te oftici privind de pe mal
 
Foarte tare citatul :)).
Da... e aplicabil 100% la noi in tara, in mult mai multe domenii.
______________________________________________________
Marius
preturi de transfer
 

Back
Sus