MTW Delphin D140 - prima asamblare şi rig plus vele

Întrebare întrebătoare: cum pot monta şi un motor electric, în paralel cu cel termic? Nu am spaţiu pe oglindă în lateralul celui termic.

LE: Singura idee care mi se pare simplă şi viabilă este să montez pe exterior o scândură orizontală, şi pe scândură un suport de outboard în formă de U astfel încât să pot înşuruba motorul. Aceasta va presupune şi o nouă tablă pentru outboardul termic, cu spaţiu mai mare pentru grosimea suplimentară. Scândura va fi fixată de acest suport de tablă.
 
Ultima editare:
Zilele astea m-am plimbat prin Deltă... într-o amenajare piscicolă. M-am gândit că e mai prudent aşa, cei de acolo îmi pot oferi asistenţă oricând (şi s-a dovedit util!), plus că peisajele sunt frumoase... canale mici, lacuri, nuferi etc, la fel ca în restul Deltei. Bărcuţa s-a dovedit foarte bună. Două persoane o pot folosi foarte bine, inclusiv la pescuit. Mai mult de două persoane ar sta înghesuite.

Singurul lucru care nu mă încântă este că nu glisează. După ce îmi iau permis, probabil o să iau şi un motor mai puternic.

Dacă e cineva interesat de cifre, MTW Delphin 140 cu Suzuki DF4 şi cam 250kg în plus faţă de barcă merge cu 7-8 km/h cu maneta la jumate şi maxim cu 10km/h. Doar cu o persoană, aşezat mai central etc, viteză maximă 16 km/h, iar la pupa şi cu maneta la jumate, 11 km/h. Consumul neglijabil, benzina excedentară urmează să ia calea rezervorului auto.

Echipamentele pentru motorul electric sunt pe drum, sper ca în octombrie să ies cu el pe baltă.

Pritocesc aspectele practice necesare pentru transformarea ei în cort plutitor şi weekender. Deocamdată mai am de învăţat una-alta... mai e mult până departe.
 
Bună ziua. Nu am mai fost de mult timp pe aici. Aș fi curios ce s-a întâmplat cu acest gen de bărci, fiind tentat sa cumpăr una cu vele. Avem pe cineva care a folosit așa ceva Delphin 140 cu vele? Vă mulțumesc..
 
Da, eu am una. merge neasteptat de bine, stange vantul, atinge 4,5 kn, pe vant de 14 kn. trebuie circa 2 ore la montare si cam 1 ora la demontare, cu mentiunea ca eu nu sunt foarte rapid si nici foarte indemanatic, Atentie la a sta in bordul din vant, se inclina usor. Am facut un nou derivor, cel vechi fiind deteriorat. Am si un Delphin 110, un pic mai lunga si mai ingusta, gliseaza cu circa 25 km/h cu mine singur in barca fara bagaje si un motor de 6 cp un pic ,,tunat,, de un mecanic. Sunt barci destul de vechi, atentie la starea lor, eu incerc sa-i dublez opera vie cu un start de material, am uitat cum se cheama, din care se fac astazi barcile pneumatice (nu prea se mai foloseste hypalonul).
 
Mulțumesc pentru răspuns. Ideea este sa poată fi folosită cu vele. Dacă se mișcă cât de cât, îmi caut una.
 

Back
Sus