Examene la Capitania Timisoara

Smokey

Mic barcaholic
Examene pentru categoriile C si D se dau la Capitania Timisoara in datele: 24 Aprilie si 8 Mai.

Informatia am primit-o de la Capitanul Barboi, telefonic.
 
Revin cu o rectificare, sesiunea din 24 Aprilie s-a anulat, se pare ca ramane in picioare cea din 8 Mai. :rolleyes:
 
tara noastra-i tara noastra, dulce....

Revin cu o rectificare, sesiunea din 24 Aprilie s-a anulat, se pare ca ramane in picioare cea din 8 Mai. :rolleyes:

...mda...si certificatul depus pentru preschimbare in noiembire 2008 inca nu a ajuns... sa se preschimbe...;)
 
Continut examen cat C

Salut la toata lumea,

Citind pt examenul de peste doua saptamini, am realizat un lucru, nu exista referinte la Navigatie Maritima.
Pt cat. C se da examen din Navigatie Maritima, dar nici pe site, si nici pe site-ul ANR nu am gasit documentatie. Doar Colreg, marinarie, RND, si manevra navei.
Are cineva mai multe informatii si referinte bibliografice oficiale?
As fi curios si cum arata testele de navigatie. Sunt probleme practice de genul care e distanta dintre punctul A de coordonate .. si punctul B de coordonate .., sau sunt intrebari din alea "care e diferenta dintre deviatie si declinatie?"

Tx
 
De la capitanie mi s-a indicat celebra de-acum carte "Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor de agrement", la 30 RON, care ar contine "tot ce trebe", inclusiv COLREG-ul pentru C.

Examenul e test grila, acum cat e de dificil sau nu... cauta postul lui bibicu, erau niste exemple acolo. Nu sunt alte probe practice sau teoretice.
 
Salut la toata lumea,

Citind pt examenul de peste doua saptamini, am realizat un lucru, nu exista referinte la Navigatie Maritima.
Pt cat. C se da examen din Navigatie Maritima, dar nici pe site, si nici pe site-ul ANR nu am gasit documentatie. Doar Colreg, marinarie, RND, si manevra navei.
Are cineva mai multe informatii si referinte bibliografice oficiale?
As fi curios si cum arata testele de navigatie. Sunt probleme practice de genul care e distanta dintre punctul A de coordonate .. si punctul B de coordonate .., sau sunt intrebari din alea "care e diferenta dintre deviatie si declinatie?"

Tx

Iti confirm si eu ca recomanderea lui Smokey este de baza. Din acel manual "vei lua examenul". Pur si simplu acel manual acopera foarte bine programa (sau programa e facut dupa acel manual).

Succes.:sail:
 
S-a schimbat schimbarea schimbarii, la Timisoara in sesiunea din 8 Aprilie se da numai categoria D, costa 302 RON (cu factura) :skip:
Categoria C se va da "probabil mai la vara".
 
A trecut si examenul asta, cu lume multa (aprox 50-60 candidati) si televiziune :cool: --> stirea video

S-a tot intrebat pe aici cum e cu examenul: au fost 3 chestionare, din cele 3 domenii (RND, marinarie, conducere si manevra), a cate 10 intrebari. Baremurile variaza, minimurile sunt intre 7-8. Timp alocat: 60 min.

Fiecare intrebare are un singur raspuns corect, nu sunt intrebari capcana. Textele intrebarilor si raspunsurile sunt copy/paste din RND, manualele de pe siteul ANR preluate si in Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement, cine a citit de 1-2 ori cartea aia nu are probleme.

Pana la urma s-a dat si pt. "C" dar in paralel, deci nu puteam da si D si C in aceeasi zi :confused:

Din memorie cateva din intrebari de la mine si din ce mi-au mai zis cativa participanti:

La marinarie:
- cum se numeste locul de imbinare a filelor de bordaj
- elementul de baza al paramei
- ceva intrebari care aveau raspuns "binta" sau "babala"
- intrebari despre componentele ancorei
- unde se foloseste ancora cu 4 brate
- intrebari legate de matiseala, patronare, gasa, rodanta, ureche, tachet, turnichet, cui de stapazan,rama
- intrebare despre componentele ramei

La conducere si manevra:
- tot felul de intrebari despre elice, pasul elicei, rpm, etc
- intrebari despre efectul carmei asupra navei ("ce se intampla daca viteza creste ...", "cum putem mari efectul de guvernare....", etc)
- intrebari de acostare (cum alegi locul de acostare, lungimea lantului, daca se tine sau nu cont de vant, etc)
- intrebari despre recuperat omul din apa si pozitia navei fata de naufragiat
- intrebari despre alegerea elicei in functie de tipul de nava
- intrebari despre trimm

La RND se pare ca sunt intrebari din toate domeniile, inclusiv din navigatia pe sectorul Tulcea-Sulina
- intrebari de definitii ("ce este o ... ", eu am avut ceva cu lumina de catarg)
- intrebari de lumini (cu poze sau fara poza, numai cu explicatie)
- intrebari de reguli de incrucisare
- intrebari legate de ambarcatiunile mici
- intrebari cu recunoastere de lumini noaptea, cu poza (eu am avut cu nave cuplate din care una autopropulsata)
- intrebari cu indicatoare de restrictie
- intrebari cu indicatoare de interzicere
- intrebari cu indicatoare de semnalizarea senalului navigabil

In fine, examenul nu e de speriat, principala conditie pentru promovare este prezentarea la examen ;)
 
Ultima editare:
Nu ne-ai zis cum a trecut ! :iupi:
Adica, crezi ca scapi sa :noroc: cu noi ? Oricum se pare ca nu scapi de venit spre estul tarii. De vrei vele, radiocomunicatii, tot prin Bucuresti sau Galati sau Constanta o sa aterizezi. Si cum barcaholici sunt imprastiati prin toata tara, te prindem noi :)
 
De trecum am trecut repede si bine :D

Daca totul merge bine poate ne vedem la o bere weekendul 22-24 Mai la Constanta :D ... inca astept confirmarea :skip:
 
Conform ultimelor informatii oficiale, examenele pentru categoriile D si C la Oficiul din Timisoara, vor avea loc in data de 29. Aprilie 2011...So, nu ezitati, vara e aproape...Sediul Capitaniei din Timisoara s-a mutat in cladirea fostei Regionale de cai ferate (vis a vis de Facultatea de medicina/intersectia spre Piata Maria)...
 
Ultima editare:

Back
Sus