Oameni, ape, barci, apusuri, ... si cutii de bere!

Asta numesc eu o tara libera. Merge si asa, si pina la urma primeaza bunul simtz.

Slava Domului ca nu s-a intamplat in Canada, unde poti fi lesne arestat daca esti beat in public. Ahaaa, sa vezi probleme, cazier pentru toata lumea. Pentru o prostie.

SUA??? OOOhoooHOoooo cu totul alta discutie! Teroristi CLAR! Pai aia trimiteau o echipa SWAT scurt! Radio impuscat sumar, fara discutie. Apoi va puneau pe burta cu pistoalele in ceafa si genunchiul in spate si apareati voi la judecata pentru ca ati "asaltat" politia. 5 ani minimum de caciula!!!! Mama voastra de alea alea!

Ador Romania, si pe buna dreptate.
 
Ultima editare:
un mentor al meu m-a luminat cu vreo 10 ani in urma ca avem dreptul la opinie si mai ales ca este fundamentata si justificata de parul alb de la tample.

o mica observatie legata de varsta si dreptul la opinie... dreptul la opinie il au si bebelusii... n-as conferi dreptul la opinie in functie de varsta, la fel cum m-as feri sa generalizez valoarea tamplelor albite pentru simplul motiv ca varsta nu se transforma automat in intelepciune... exista tineri bine crescuti cu care ma incumet sa fac echipa si exista "bosorogi" complet inutili oricaror intreprinderi, de care ma feresc... :)
 
Nu am vreo bucurie la Breban :) Si pe mine m-a enervat interviul lui (intre altele zicea, pe de-o parte ca scrie zilnic cateva pagini, pe de alta parte afirma ca nu poate scrie in Bucuresti - unde domiciliaza... adica cum?)
Nu am adus in discutie afirmatia lui decat ca sa-l contrazic :D
 
M-au captivat atât de tare textele, că am uitat să dau like-uri şi a trebuit să revin :) Modi, eşti de aur, cu prietenii tăi cu tot! Ne simţim din ce în ce mai bine pe Barcaholic! Mai bagă una!
 
Ultima editare:
As mai avea o curiozitate, in calitate de simplu cititor cu umile incercari de a asterne la randu-mi cateva fraze pe hartie: intamplarile de mai sus sunt evocari spontane ale unor experiente ratacite prin memorie sau cuvinte asternute pe indelete, rememorate, recitite si revizuite pana la forma in care ne sunt prezentate? Efervescenta lor pare a indica prima varianta.
Oricare ar fi situatia, simt nevoia sa repet: absolut savuros!
 
Sunt 100 % reale . Multi m-au mai intrebat despre asta .........
Evident , nu sunt neaparat spontane si asternute-n pagina "ad hoc" . Sunt nitel muncite , inspre savoarea celor carora le scriu . Dar atat .
Vorba lui Florio , nitel "date cu ruj" , gata de trimitere-ntre oameni , dar fara majore exagerari .

Trebuieste sa intelegeti , nu ma face sa ma simt mai bine evocarea lor in public . Ci ma satisface publicul in picioare , in aplauze , bucuros si zambind la cele de le imprastii eu p-acilea .

Care , cum , in ce fel , ..... are nevoie de snoavele mele ........ Eu nu impun si nu cer nimic . Poate , doar , sa va simt aprecierile .
 
Modi - 44 de ani
Gsteph - 46 de ani
Mandea- 48 de ani

-Cine mai liciteaza ? :)

Eu nu zic nimic. Citesc și savurez. E un moment... cum îi zic intelectualii ? un moment extraordinar.
Da' cu ceva pot sa ma laud și eu, la licitația asta. De o săptămână, am dreptul sa zic 51.

BRAVO, MODI !!!!!! Aproape ca am văzut scenele cu ochii mei. Ce văzut? Am fost acolo, personal. Am împins și eu mașina. Am fost după un carton de Beck's.

Mulțam.
 
o mica observatie legata de varsta si dreptul la opinie... dreptul la opinie il au si bebelusii... n-as conferi dreptul la opinie in functie de varsta, la fel cum m-as feri sa generalizez valoarea tamplelor albite pentru simplul motiv ca varsta nu se transforma automat in intelepciune... exista tineri bine crescuti cu care ma incumet sa fac echipa si exista "bosorogi" complet inutili oricaror intreprinderi, de care ma feresc... :)

recunosc ca nu am ales o formulare prea fericita... prea mult de povestit si o doza... de comoditate sa ii zicem ;)

dar pentru ca putem sa facem diferenta intre opinia unui bebelus, a unor batrani inutili si tineri de nadejde am convingerea ca [inca] suntem pe calea cea dreapta.

si da: sunt si in preajma mea cativa tineri care au jumatate din varsta mea si a caror companie ma onoreaza!
 
in ton cu titlul topicului

in ton cu titlul topicului. autor - un tanar de exceptie.
 

Atașamente

  • _MG_7438.jpg
    _MG_7438.jpg
    224.9 KB · Vizualizări: 74
Roxi .....

Mila 23 , inceput de Iulie , 2011 . Ne aflam acolo in formatie restransa : Dutu , Dan , Mihai Mura , Vali Coff si cu mine . In pofida aglomeratiei suntem gazduiti cu caldura de catre prietenul nostru Dorin Forgo . Prin amabilitatea domniei sale ne-am asternut corturile in incinta pensiunii , in imediata apropiere a pontoanelor plutitoare , la doi pasi de apa , la doi pasi de lansetele ce le lasam peste noapte incarcate cu monturi si cu sperante in vederea marii capturi .......

Suntem in penultima dimineata la cafea . Nu mai avem " znaga " de la venire , nu mai sarim din corturi la prima ora , nu mai sarim in barci inca de la ivirea soarelui in coroanele salciilor de pe Eracle . O luam mai incet , mai ales ca ...... suntem si usor dezamagiti . Delta , de data asta , n-a fost atat de generoasa pe cat visam noi la plecarea de-acasa catre ea . Asadar , cum spuneam , intr-o tarzie ora a diminetii , cu cafelele in cani , ne straduim sa ne luam " inertie " . Patru dintre noi , Dutu , Dan , Vali si cu mine reusisem sa ne asezam la masa , la cafea . Marea " problema " o constituia Mihai care se incapatana , in pofida invitatiilor noastre , sa ramana in cort :

- Mihai ...... Scoala ......
- ...... Hmmmmmmm
- ...... Scoala mah , uite , ..... e soarele sus pe cer ! Hai la cafea .
- ...... Hmmmmmmm
- Hai mah , ziceai aseara ca bantuim canalele dupa stiuci capitale !
- ...... Hmmmmmmm
- Mai Dane , asta doarme , viseaza , ce dracu face ? Ce tot " hmmmmmm " -ie acolo ?
- Mai omule , nu stiu ! Cre' ca doarme . Mai Mihai , tu dormi ? Uite cafeaua , e gata !
- ...... Hmmmmmmm
- Da . Doarme . Lasa-l , sa fie sanatos . Cat o sa doarma ?

Una dintre camerele pensiunii era ocupata de-un grup-familie de constanteni . Bunicul , fiul acestuia , fiica si copiii acesteia . Copii la 4 - 5 ani , zglobii , veseli si mereu pusi pe sotii , astaptandu-l pe bunicu' si pe unchiu' sa revina de pe canale sa le numere pestii minunandu-se de sclipirile solzilor si de zbaterile acestora . Pe baietel , imi pare rau , nu-mi aduc aminte cum il chema . Am retinut-o pe Roxi . O dulceata de blonduta , dezinvolta si sociabila , devenita parca una cu peisajul . Nu parea ca-i turist , se contopise cu mediul , cu pensiunea , cu atmosfera-n sine . Cu o zi in urma ne-a vizitat la corturi si fara un preludiu sau vreun protocol anume ..... in doua secunde era prietena noastra . Ne vorbea si ne povestea cate-n luna si-n stele cu o dezinvoltura nevinovata de copil . Dar dintre noi toti ..... parca-parca avea o afinitate anume pentru Vali . Acesta , sensibilizat probabil de aerul blajin-copilaresc al acesteia se " apleaca " inspre ea plin de solicitudine , plin de bucurie . Ii vedeam cum povestesc , cum Vali o asculta interesat de ceea ce ea-i povestea plina de incantare si exuberanta si ne amuza in mod placut legatura dintre ei . Mami , fireste , " superviza " amuzata si ea la randul ei dialogul plin de farmec al celor doi . Ne mai vorbind ca Roxi , plina de incantare si de veselia care-i sta bine s-o aiba un copil la varsta ei , la doua fraze de-ale lu' Vali , fugea vesela catre masa alor ei :

- Mamiiiii , mami , uite ce zice nenea Vali ! Zice ca ne plimba cu barca lui aia lunga si cu motor !!!
- Bravo mami . Dar nu-l deranjati pe d-l Vali . Nu d-aia e dansul aici , sa va plimbe pe voi cu barca .....
- Stati doamna linistita . Nicio problema ! Lasati copiii sa se distreze . In cinci minute ii iau in barca si facem o mica tura p-aici prin fata pensiunii ........

In felul asta se petrecuse dupa amiaza - seara trecuta . Mami cu bunicul la o masa la cafea , noi la alta la bere , iar Vali cu Roxi si cu fratiorul acesteia se plimbau incet cu barca in lumina rosie ce-o aseza apusul generos pe suprafata apei . Un moment anume , cu un farmec anume , intr-un loc anume , intre niste oameni anume . Oameni de niciunde , oameni ce nu se vazusera si nu se vor mai vedea vreodata , oameni ce se bucura inconstient de prezenta celorlalti in viata lor , chiar si pentru cateva momente . Momente ce candva in viata vor fi amintiri frumoase .............

Tarziu seara , dupa ce luminile din pensiune se cam stinsesera , Vali , din nimic , spune catre Dan si Mihai :

- Bai fratilor . ....... Maine dimineata o sa aveti o ..... mare surpriza ! O mare si lunga ..... ,, surpriza " !
- Ce surpriza , frate ?
- Pai daca va spun ...... nu mai e surpriza , nu ?
- Bai ! Ce zici tu acolo ? Ce dracu' de surpriza ??
- Surpriza !!! Nu stii ce-i aia ? ..... Surpriza !!!

Trece si seara , pasim incet in noapte , mai bem in liniste o bere si , usor-usor , ne stracuram in corturi ( uitand de " amenintarea " lui Vali cu surpriza )

.....................................................................

Ma intorc la dimineata urmatoare , la cea in care ne straduiam sa-l scoatem din cort pe Mihai .

Stam la cafea si inventam discutii . Lancede , despre nimic , parca asteptand Djinul Pescarilor sa ne goneasca din scaune catre barci . Numai ca Djinul respectiv probabil naufragiase pe Trei Iezere . Niciun semn ca si-ar fi amintit de noi . Ca atare beam deja cafea rece ...... si , repet , inventam discutii .

Dintr-o data se ridica Vali si intra-n cortul lui Mihai si-al lui Dan . Credeam ca s-a mobilizat sa-l trezeasca pe Mihai ! Dar nu ! In cort liniste ...... Dupa cca 15 - 20 de secunde iese Vali triumfal cu un ...... sarpe de dupa gat !

- Baaaaai !!!!! Ce dracu' -i ala ??
- Sarpe ! .......... Ce ?? N-ai mai vazut sarpe ??
- Bai , lasa-ma !!! De unde dracu'-l ai ?
- Cum de unde ? N-ai vazut ? De la voi din cort !!!
- Cum , mah , ..... de la noi din cort ??
- Pai ...... l-ati avut toata noaptea-n borseta aia cu medicamente si cu pasta de dinti !!!!!!
- CUM , MAH , ...... IN BORSETA ?? CIN'-LA PUS ACOLO ??
- Io ! Cum cine ? Nu v-am zis c-o sa aveti o surpriza ??
- Baaaaai ! Tu ai innebunit ?? Vrei sa spui ca jivina asta a stat toata noaptea cu noi in cort ??
- Da ! Numa' ca , al dracu' , a stat incolacit ! Ascuns ! de cate ori ati umblat in borseta ma asteptam sa urlati . Cum n-ati facut-o credeam c-a scapat , c-o fi iesit d-acolo . D-aia am intrat . Sa verific !
- Bai Mihai !!!!! Tu auzi ?? Am dormit ...... cu sarpele !!!
- ....... Hmmmmmmmmm ! ...... CU CE ????????????????????
- Cu sarpele bai ! Cu sarpele !
- UNDE , DRACU' , SARPE ? zice asta sarind din cort ....
- In borseta aia cu medicamente si cu pasta de dinti !
- Baaaai , fir-as al dracu' , pai daca dadeam de ala-n boseta , ..... bai , ..... IO MUREAM !!!!!
- Bai ! Te-ai trezit acum ??
- Da' cum dracu' sa nu ? ...... Auzi ! Sarpele-n borseta ! ........... BAAAAA ! IO MUREAM DACA DADEAM DE ALA ! Fir-ar solzii lui ai dracu' ! Da' de unde-l ai ?
- De prin iarba . L-am gasit ieri .
- Si de cand e la noi in cort ??
- De ..... ieri !
- ...... Bai Coff , tu nu esti normal !!!!! Muream daca dadeam de el , ...... pielea lui a dracu' ........
- Lasa ! Acu' stim cum te trezim . Cand nu iesi din cort venim cu sarpele !
- A dracu' lighioana , ...... care ma mai prindeti pe mine-n Delta !!!!! ...... Auzi , toata noaptea am dormit cu sarpele ! ......
- HA HA HA !!! De ce , mah ? Uite ce cuminte e : zice Vali incepand sa joace cu sarpele ( fireste , amuzat peste masura de fetele noastre ) . Il baga-n buzunar , il baga-n san , il pune pe dupa gat , il pupa pe dupa ceafa , etc . Noi ..... ori interzisi , siderati , ori bagandu-ne si scotandu-ne in tot neamu' serpesc ! Peste toti se auzea Mihai caruia nu-i ajungeau mascarile la adresa nevinovatei reptile . Pe masura ce-njura isi alimenta imaginatia procesand scenarii despre cum l-ar fi gasit el p-ala in borseta si despre cum ar fi reactionat . ........ Facea din rau in mai rau ! Povestea-n sine face sa ne amuzam cu totii pana la urma .

Dintr-o data apare-n curtea pensiunii Roxi ! Se juca si alerga vesela un fluture . Vali la vederea ei o striga :

- Rooooxiiiiii !
- Daaa , nenea Vali ! Vin imediat ! Sa prind fluturasul asta si vin !
- Bai Vali , ce faci mah ? Moare asta de inima !
- Nu moare . Stiu io ce fac .
- Mai nene ! Macar spune-i inainte ! Nu i-l arata brusc . Se sperie copilu' !
- Nu se sperie . Las' ca stiu eu . O sa vezi .....
- Mai omule , nu-i de joaca cu asa ceva ! Tipa copila asta de scoala pensiunea ! Ti-am zis , ascunde nenorocirea aia , si inainte sa i-l dai macar spune-i ! Pregateste-o !

N-apucam sa terminam discutia si apare Roxi . Pana sa-l ascunda Vali pe sarpe , pana sa-i spuna ce si cum , Roxi-l vede , se infige categoric cu mana-n ceafa astuia , i-l smulge lu' Vali de dupa gat , si vesela intreaba :

- Ce-i asta ? Cine e el ?
- E ..... un sarpe , Roxi ! Sa nu te sperii !
- De ce sa ma sperii ? Nu vezi , nenea Vali , ce frumos e ? Uite cum se urca pe mana mea ? Vezi ??

Ramanem cu gurile cascate ....... Ce vedem e mult dincolo de cat ne-am fi putut imagina . Aproape fara sa ne dam seama Roxi e cu sarpele de dupa gat , prin buclele blonde , incantata peste fire de faptul ca se poate juca cu un animal ..... ,, atat de frumos " !!!

- Mai nene , ......... nu se poate asa ceva !
- ..... Nu . ..... Nu se poate ! Pe bune , fratilor ! Nu se poate ......
- Nu-s decat doua explicatii ! Ori nu-si da seama ce se intampla , ori e invatata cu asa ceva .....
- Io cred ca nu-si da seama , sarmanul copil ! COOOOOOFF , TU-TI DAI SEAMA , NEBUNULE , CA ASTA E UN ABUZ ?
- Mai nene , nu e ! Las-o sa vedem ce face !

Printre comentariile noastre abia o auzim pe Roxi amuzata teribil ca ....... sarpele o gadila !!! Il intoarce , il strange-n pumn , il intinde , il aseaza " frumos " pe scaunel ....... E de-a dreptul fascinata , noi de-a dreptul interzisi . Nu stim cum sa reactionam . Dintr-o data Roxi izbucneste vesel :

- Ma duc sa i-l arat lu mami !!!!!
- ..... Aoleooooo , Doamne Fereste ! sa vezi acuma tipete ! VALIIIIII , OPRESTE-O , BAAAAH !!!!!!

Nu mai avem timp sa o oprim . Roxi alearga cu sarpele lovindu-i-se de picioruse ( imaginea asta mi-a ramas " sculptata"-n minte pentru vecie !!! ) catre intrarea-n pensiune . ......... Asteptam ingroziti ...... tipete ! Ale lu' mami , ale fetelor de la receptie , ale cui ar fi , ...... cert e ca asteptam tipete !

Dar nu . Apare Roxi , trista , cu ochii-n lacrimi , cu buzita de jos lasata , total dezamagita , tinand sarpele de ceafa si cu trupu-i taras in urma ei , ..... :

- ...... Nu ma lasa cu el inauntruuuuuuuuuu !!! ......... Cum i-l arat eu lu' mami ?? ..... si-o umfla plansul , un plans deschis , nevinovat , acel plans de copil dezamagit .........

Pur si simplu ne cad fetele , si dupa ce ne revenim si mangaiem pe crestet copilul inspre consolare o vedem pe mami la balconul camerei ....... zambind ingaduitor . Am realizat atunci ca ..... mami asistase la intreaga scena . Cu o raceala dezarmanta si cu o tarie de-a dreptul impresionanta ...... isi lasase copila sa ...... treaca prin experienta respectiva !

Respect Roxi , respect mami ! ....... Undeva , candva , niste oameni de nicaieri ...... ce ne-a fost dat sa avem in comun aceasta amintire !

.........................................................................

- Bai Coff , sa ne spui , mah cand mai vii in delta ..... zice Mihai .
- Normal ca va zic . Dar de ce ?
- Ca sa ma duc , dracului , in Kamceatka , sa-mi pun cortul linistit !!! Dane , sunt serpi in Kamceatka , mah ?
 

Atașamente

  • DSC00417.JPG
    DSC00417.JPG
    172.1 KB · Vizualizări: 129
  • DSC00422.JPG
    DSC00422.JPG
    196.6 KB · Vizualizări: 113
  • DSC00423.JPG
    DSC00423.JPG
    172.6 KB · Vizualizări: 112
  • DSC00424.JPG
    DSC00424.JPG
    174.8 KB · Vizualizări: 108
  • DSC00425.JPG
    DSC00425.JPG
    182.9 KB · Vizualizări: 105
  • DSC00426.JPG
    DSC00426.JPG
    180.2 KB · Vizualizări: 107
  • DSC00428.JPG
    DSC00428.JPG
    174.9 KB · Vizualizări: 114
  • DSC00429.JPG
    DSC00429.JPG
    163 KB · Vizualizări: 107
Ultima editare:
Eu inca o mai astept pe aceea cu prietenul cu motorul nou! Stii tu care, Modi! Nu spun ca povestea de mai sus nu ar fi super, dar cealalta e cel putin la fel de buna ca cea cu Matizu'.
 
Eu inca o mai astept pe aceea cu prietenul cu motorul nou! Stii tu care, Modi! Nu spun ca povestea de mai sus nu ar fi super, dar cealalta e cel putin la fel de buna ca cea cu Matizu'.

Voila ! S-a petrecut la doar o luna de la iesirea-n care-am cunoscut-o pe Roxi .......

.........................................................................

Da-i la sfoara !

Intr-o marti dupa amiaza barcutele noastre stau aliniate frumos pe canalul din spatele pensiunii IoRom din Mila 23 . Se odihnesc si ele , ca si noi , dupa peripetiile diminetii . Este prima zi "plina" din acel sejur si tineam cu tot dinadinsul sa prindem peste .
Cautasem stiuca prin mai toate canalele ce dau in si din Stipoc . Ba mi-aduc aminte ca umplusem rezervorul de doua ori la cate ture am dat in ziua aia . Insa , cu toate astea , "piesa capitala" a lipsit de la apel . O simteam in apa, era acolo, sigur ! O simteam mereu in spatele nalucii ce evolua in apa limpede si neagra . O simteam pusa pe sotii, razand de noi de sub chila . Dracului, o simteam cumva, ca suntem pescari ! Insa isi trimisese catre triple doar cativa nepotei si nepotele . "Stilouri" , deh ! Cat sa ne scoata din minti .

Motive de bucurie aveam cu duiumul . In primul rand , cum rar se intampla , ne intalnisem iarasi cu amicii nostri buni , iesenii , Dan si Mihai . In al doilea rand , cum la fel de rar se intampla , toate barcile si motoarele merg impecabil nealterand in vreun fel placerea iesitului pe apa . Nu in ultimul rand niciunul din noi nu lasase vreo problema pe-acasa , lucru care face sa bem bere rece toti cu zambetul pe fata . Ne simtim minunat !

Insa dintre toti Mihai se bucura cel mai tare . A scos pentru prima oara-n delta un splendid naravas Suzuki de 9,9 ..... "luat de la reprezentanta , domle , shi dracu" ?
A dracului bijuterie de motor nici n-a luat bine miros de benzina . Miroase a plastic si-a cutie de carton . Toarce mai bland decat pisica lu' Forgo , gazda noastra , si impinge tantos o lotca lipoveneasca de 19 crivace de parc-ar impinge o juma' de coaja de nuca . Mihai nu-si mai incape-n piele de mandru ce este !
Il sterge pe capota cu tricoul , ii schimba trimul la fiecare 10 minute , " sa vad , bhai , cum se comporta-n sarshina" , verifica integritatea elicei la alte fiecare 15 minute , .... si tot asa .
Evident , initial ne-am amuzat , dar deja incepea sa ne scoata din minti :

- Bai , da' mai da-l dracu' de motor , ca d-aia-i facut , sa se mai si zgarie . M-ai disperat !
- Nu mai spuni , bhai !?!?! Shi vorbiesti ?
- Pai pe bune , ai dat la peste o ora pusa cap-la-cap ? N-ai dat . Ai lustruit motoru' .
- Da' shi vrai , bah ? Vrai sa-ni bat jioc di el ca di Sidiosu' shela-l tau , bai ?
- Cum imi bat eu joc de motor , mah ? De unde-ai scos-o ?
- N-apai numa' shi te uita la el , sireacu' , ii plin de scame si de balarii d-ashelea .
- Pai si cum vrei , mah , sa fac ? Sa-'not in fata barcii sa dau bradisu' la o parte ?
- Da' al meu di shi n-are d-alea , frunze d-ashelea , agatate-n cizma ?
- Pai ..... oi fi 'notat in fata barcii sa dai bradisu' la o parte , ca vad c-ai fi-n stare . Da' ia zi-mi , la noapte dormi cu el ? I-ai luat si lui o paturica , ceva ?
- Nu zishi de doua ori ...... Ia aminte la shi-ti spui !

Eu cu Mihai ne tachinam , ceilalti se amuza de dialogul nostru despre tampitul lui de motor de "noua-noua" ce sclipeste-n soare .
Apropo de soare .... Ne izbeste nemilos in crestete . E miezul verii , sunt in jur de 40 de grade , ne straduim sa gasim un petec de umbra si sa tinem berile la rece . Tocmai am mancat si ne este sete naprasnica . Tot de dragul motorului Mihai are o sete sensibil mai mare decat a noastra . La fiece cutie de bere terminata se duce pana-n spate pe canal sa vada ce mai face motorul . Sa-i puna ceva pe capota , sa fie sigur ca e rabatat , sa nu cumva sa i se fi intamplat ceva intre timp ....
Repet , ne exasperase .

Cald , cu berile la rece , in cautarea disperata a unui peticut de umbra , vorbim despre "cumatra" de a ras de noi toata dimineata de pe sub barci . Ne propunem solemn s-o-nvatam sa "respire aer" in dupa amiaza asta . Doar sa se mai aseze nitel caldura si plecam iarasi dupa ea pe canale . Ne gandim sa mai dam o tura cam intre cinci si noua seara . Poate pana la cinci adormim putin .

Am fi vrut noi sa dormim putin dar Mihai una-doua avea ceva "nemaipomenit" de comentat de motor . Si , asa cum v-am spus , se ridica exuberant din scaun sa mai vada ce face motoru' . Pe Dan deja-l scoate din sarite si-i vad astuia pe fata grimasa acea deja celebra ce anunta ca ..... urmeaza ceva !

Dintre toti Dan este venit cu barca cea mai puternica . Un papuc de 4,5 m echipat cu un Mercury de 40 de cai . Un combo impecabil . O barcuta ce se arunca pe apa chiar si cu 60-65 km/h fara sa simti viteza asta . "Zboara" , nu pluteste . Fiind barca cea mai puternica dintre toate , Dan fiind cel mai iscusit barcagiu dintre noi , in el ne este baza in caz de ceva probleme pe apa . Totodata ne este si "consilier tehnic" . Si nu doar in acel sejur , ci mereu . Mereu , cand am avut ceva probleme cu motoarele , Dan a fost cel ce ne-a rezolvat .
La un moment dat se ridica si el si se duce pana la barca . Imediat langa barca lui sta legata barca lui Mihai . Evident , la intoarcerea acestuia Mihai intreaba :

- La a mea te-ai uitat si tu ?
- Da' shi sa vad , bai , la barca ta ? E si fo barca sa ma uit la dansa ....
- D-apai nu barca musai , da' la motor te-ai uitat ?
- M-am uitat , m-am uitat , arza-l-ar focu' di motor ! E-acolo , 'ntreg , nevatamat . Numa' planji dupa muma-sa ...
- Shi bai , tu fashi nisto di motoru' meu ?
- Pai cum ? Dracu ma puse pi mini sa te iau in delta ? D-apai acuma ai sa-m' futi nervii pana duminica cu motoru ista ?

Berile zici ca se scurg in iarba . Soarele inca arde puternic . probabil cam intr-o ora putem iesi pe apa ....
La un moment dat Mihai decreteaza :

- Ui' , io nu mai stau dupa voi . Ma mai dau o tura cu motoru' , sa vad io cum fashi el . ...... Ma sunati cand va lasati la apa .
- Da' stai , dracu'-n scaun ! Lasa , ca vezi cum face motoru' cand plecam cu totii . Mai ales ca mergem pe Trei Iezere . Pai pan-acolo .... tot sa vezi cum face .
- .... Neeah ! Si-asa nu dorm , ca mi-i tare drag de dansu' . .... Ma duc .
- Da' du-te , nene , sa fii sanatos .

Se ridica , isi ia lansetele si alte cele , si se indreapta catre barca . Il pierdem din ochi dupa ce da coltul pensiunii . Il mai vedem iesind pe Eracle dand la vasle . Cum altfel ? Canalul plin de bradis fiind .... cum am fi putut noi crede ca ar fi pornit motorul ? Tot la vasle vine pana-n dreptul nostru sa-i mai dam in barca niste bere si sa ne aminteasca sa-l sunam cand iesim pe apa . Ii dam berea , il asiguram ca-l sunam , se impinge-n mal cu vasla si se aseaza in pozitie de mars . Acum , privindu-l atent , am stiut ca-n dreptu' lui "se varsasera" mai multe cutii de bere decat credeam noi .

Se apleaca catre motor , ii coboara cizma-n apa , ii ridica capota si-l studiaza "specialist" , o pune la loc si se pregateste sa dea sfoara . Toate astea le face ne bagandu-ne in seama , constient fiind totusi ca-l privim curiosi . Pai cum sa nu privim noi la motoru' lui ? Se poate ?
Si da sfoara . Motorul tace . Mai da o sfoara . la fel , motorul ... nimic . Mai da o sfoara . Tot nimic . .....

- Da' shi-are , bai , motoru' aista ?
- Nu trage de nebun . Intinde sfoara-'nshet si apoi misca starteru' . zice Dan .

Si iarasi sfoara . Motorul nimic . Sfoara ! Sfoara ! Sfoara ! .... Sfoara ! .... Motorul se incapataneaza sa taca . Pe Mihai curg apele , noi ne ridicam incet din scaune intrigati de faptul ca nu porneste , Dunarea il impinge usor-usor in aval catre Crisan . Cat mai putem striga la el ii dam tot felul de sfaturi . Curand insa nu ne mai poate auzi . Doar il vedem cum de nervi isi deschide o bere , si dupa ce ia o gura continua sa dea la sfoara . Si-a tot dat . A dat la sfoara turbat de nervi in timp ce Dunarea-l ducea la vale de aproape nu-l mai vedeam bine .

- Mai Dane , ce-are , mah , motoru' lu' asta ?
- N-are nimic . E el tampit . raspunde Dan mucalit .
- Nu , pe bune , ce-are ?
- N-auzi ca n-are nimic ?
- Te duci dupa el ?
- Mai lasa-l sa dea la sfoara . Tre' sa-si bage mintile-n capu' shela .
- Cum adica ?
- M-a disperat cu motoru' lui . Si de la Iasi pana-n Tulcea in masina , si din Tulcea pana-n Mila in salupa , si acum toata ziua . Amu' .... are motor ! Sa-i dea la sfoara !

Ne reasezam in scaune si comentam . Mai bem o bere si urmeaza sa iesim pe canale . Insa problema prietenului nostru ameninta sa ne strice dupa amiaza . Comentam toti mai putin Dan . Dan care-si savureaza berea linistit si privind in zare amuzat la punctuletul de pe apa din care aproape ca nu mai distingem nimic decat ca .... in continuare da la sfoara . Daca l-am fi putut auzi probabil doar mascari , bagari si scoateri ne-ar fi mangaiat urechile .

- Da' ce dracu' poa' sa aiba motoru' asta , mah ? Toata dimineata a mers "cartus" .
- Pe bune , nu inteleg . E nou , da-l dracu ! Nu po' sa zici ca s-a bulit ceva la el . Dane ?
- Ce ?
- Te duci dupa el ?
- Ma duc . Da' lasa-ma sa-mi termin berea .
- Hai , du-te , ca saracu' face spume ! Cre' c-a dat fo trei sute de sfori pan' acum .
- .... Io v-am zis ca-i tampit .
- De ce e tampit ?
- Ca-i tampit !
- Zii , te duci ?
- Bai , da' nu-ntelegi ca-mi termin berea si ma duc ?
- Pai bea-o si du-te !!! Mai are ala nitel si-ajunge , dracului , la Crisan !!!
- ...... Bine mah , ma duc , ma duc . .... Si-i duc si rezervoru' .
 
Multumesc Modi!
Cam are dreptate Croco, tot Matizu-i fruncea!


Nu Ciby! Aia cu Matizu` e intangibilă!!! Da` ce naiba? Eu sunt ultimul care află poveştile astea???
Probabil ca daca te-ai fi inteles putin mai bine cu betele si momelile, ai fi aflat si tu mai dinainte "povestile astea"! (in ghilimele, ca astea-s traite pe bune, nu-s de Ispirescu)
 
Modi, "znaga" sau "zanga"? Nu de alta, dar ne desparte doar vreo 20-25 de km si presupun ca jargonul este acelasi!
 

Back
Sus