Recomandare caiac gonflabil pentru mare - super incepator

Salut,
In primul rand vreau sa-mi cer scuze, sigur s-a mai vorbit de asta, dar cautarea in forum nu mi-a returnat niciun rezultat.

Stau in Constanta, si as vrea sa imi iau si eu un caiac, pentru mare. Preferabil gonflabil.
Sunt atat de incepator incat nu am vazut niciodata un caiac in "salbaticie", decat in magazin.
E mai ok sa fie acoperit? Pentru o persoana, sau sa-l iau preventiv pt doua, in caz ca vreau sa arat cuiva litoralul din larg? Mai trebuie luat si altceva pe langa caiac la inceput?
Pretul nu e un reper, dar poate fi, avand in vedere ca nu stiu nici macar sa ma urc in el, deci, nu as vrea sa ma arunc la ceva profi din prima.

Va multumesc anticipat!
 
Salut,

eu iti pot recomanda ''hudson 360'' , despre altele nu pot vorbi ca nu m-am urcat in ele pe apa.
pret / calitate bun din punctul meu de vedere.
poze cu el vezi la mine in semnatura (pe apa si cu vela ....)

Bafta,
 
In Romania poti gasi Gumotexuri, care au un raport pret calitate excellent. Nu tote modelele de la Gomotex sunt create egal, dar urmatoarele se disting pentru scopul dorit de tine, si cred ca te vor satisface:

1 Gumotex Solar 410 C este o barca excelenta, convertibila 1-2 pesoane, simpla, foarte capabila, dar e deschisa.
2 Gumotex Seawave - convertibila 1-2 persoane, cu posibilitatea adaugarii unei punti, Mai evoluata ca forma, si mai scumpa ce e drept. Cred ca are unele accesorii disponibile separate, ceea ce o face si mai scumpa.

Solar 410c
Gumotex Solar 410C – the new Sunny | Inflatable Kayaks & Packrafts

Seawawe:
Gumotex Seawave kayak – 0.25 bar | Inflatable Kayaks & Packrafts
 
Ultima editare:
Pentru apa sarata, Gumotex-urile sau altele similare (din Hypalon, fara tesaturi textile) au avantajul ca dupa folosire se spala usor si se pot usca relativ repede pentru impachetare. Caiacele care au tesaturi textile necesita o atentie sporita, in sensul ca se usuca mai greu si trebuie de fiecare data spalate temeinic cu apa dulce pentru a se preveni imbatranirea materialelor.
 
Multumesc pentru recomandari! Hudson 360 arata bine, dar fiind de 3 persoane, parca e cam mult, mare.
La gumotex, 410c o fi bun, dar arata ca o saltea de plaja, nu-mi inspira incredere, iar seawave parca e un pic cam mult la pret.. undeva la 1000E.

Ce parere aveti de Advanced Elements Frame, sau AE Expedition, care in RO l-am gasit la 33 de mil, dar in DE la pretul lui hudson 360.
La advanced elements ma atrage f mult numarul de parti gonflabile (7-9).

Si advanced elements lagoon 2 e dragutz, cu 2 locuri, dar nush daca ar fi comod pentru o singura persoana.

Multumesc!!
 
O fi aratand a saltea de plaja, dar materialul e ala din care sa fac barcile de rafting. Eu zica ca poti avea mare incredere.
In rest, pentru ca ai vorbit de mare, deci de apa sarata, imi mentin toate cele scrise mai sus.
Advanced Elements sunt caiace bine facute, sunt caiace gonflabile de incredere, dar la apa sarata... na, lasa ca ai sa vezi tu ce bataie de cap vei avea cu spalatul si uscatul dupa fiecare tura.
 
Tocmai de-aia intreb aici :p o sa ma uit si la alte modele la Gumotex, sa vad daca au ceva mai.. spre astea acoperite.
 
Tocmai de-aia intreb aici :p o sa ma uit si la alte modele la Gumotex, sa vad daca au ceva mai.. spre astea acoperite.

Ai dreptate sa intrebi. E excelent sa poti sari direct la o alegere buna fara sa mai treci prin incercari. Eu am platit bani ca sa aflu :). Modelele astea cu material textile si camere de aer interioare, cam trebuie evitate. Am avut o canoe in stilul asta, si un caiac de whitewater se la Sevylor (k1). Bogdan are dreptate!

De cand am trecut la caiace din material tip Hypalon, nu m-am mai uitat inapoi.

Ceea ce ti-am recomadat e doar o sugestie. Ti-am recomandat ce mi-as cumpara eu in materie de caiac gonflabil de mare (pe criterii de: preformanta, rezistenta, greutate, pret , convretibilitate 1-2 persoane ) Desigur ca tu esti liber sa iti cumperi ce vrei, dupa nevoi, si posibilitati.

Vezi ca pe paginile din link-urile date de mine, ai un tabel cu cele mai performante caiace de mare pe care tipul le-a incercat: Grabner Amigo, Incept Tasman, Feathercraft Java, etc.
 
Salut,
In primul rand vreau sa-mi cer scuze, sigur s-a mai vorbit de asta, dar cautarea in forum nu mi-a returnat niciun rezultat.

Stau in Constanta, si as vrea sa imi iau si eu un caiac, pentru mare. Preferabil gonflabil.
Sunt atat de incepator incat nu am vazut niciodata un caiac in "salbaticie", decat in magazin.
E mai ok sa fie acoperit? Pentru o persoana, sau sa-l iau preventiv pt doua, in caz ca vreau sa arat cuiva litoralul din larg? Mai trebuie luat si altceva pe langa caiac la inceput?
Pretul nu e un reper, dar poate fi, avand in vedere ca nu stiu nici macar sa ma urc in el, deci, nu as vrea sa ma arunc la ceva profi din prima.

Va multumesc anticipat!

Iti recomandam unul din caiacele noastre gonflabile Sea Eagle Sport, Explorer, Fast Track, sau Paddleski.
Gonflabil Sport (agrement) - dedicat plimbarilor de agrement pe mare, lacuri sau rauri, putand sustine pana la 2 personae sau o greutate totala 295kg.
Gonflabil Explorer (whitewater) - dedicat in primul rand apelor repezi (clasa IV), dar excelent si pe mare sau lacuri, in calatorii cu bagaje. Sustine pana la 3 adulti sau o greutate totalade 388 kg.
Gonflabil FastTrack (Rapid) - dedicat in primul rand calatoriilor lungi pe rauri, lacuri, mare, delta. Sustine pana la 3 persoane si o greutate totala de 360 kg. Rapid si stabil, face fata la vant, valuri, curenti datorita formei sale hidro-aero dinamice, si a chilei stabilizatoare (patent NeedleNose de la Sea Eagle). Pe ape repezi merge pana la clasa II.
Gonflabil Paddleski (catamaran) - dedicat navigatului cu vela, vaslitului, propulsiei cu motor, sau pecuitului. Pozitia sa ridicata permite viteza sporita insa cele 2 tuburi asigura stabilitate sporita. Sustine pana la 2 persoane sau greutate totala de 295 kg.
Uite aici o analiza comparativa a caiacelor de mai sus.
Suntem la dispozitia oricui doreste informatii mai amanuntite.
 

Back
Sus