Gonflabila 2.9m cu cort

Asa arata prinderile pentru franghia laterala. Se observa ca sub gaura principala, prin care trece franghia, mai este una de 6-8 mm (estimativ), care poate fi folosita (eventual impreuna cu o tija articulata) pentru fixarea batului.
Varianta cea mai simpla este o tija in forma de L de 8mm grosime, filetata la un capat (pentru a o asigura de balon cu o saiba si o piulita), si care sa intre in conectorii terminali (care sunt de fapt niste capete de 5cm de teava metallica de 8.5mm) ai batului de cort. Poza mai jos:

Vezi atașament 16872

Deasemenea, o varianta care mi se pare facila pentru fixarea (si intinderea) panzei este cea figurata mai jos. Cu rosu - coarda elastica, cu verde carabiniere.

Vezi atașament 16873

Sclipici, materialul unde l-ai gasit in Galati?

Matrialul l-am luat de pe str Siderurgistilor, e un magazin 'tesaturi la kg', intre IREG si General.

Am umflat barca in sufragerie si acum ma tot invart in jurul ei montand betele flexibile cu banda izolatoare, ca sa ma lamuresc cum sa le asez.
E cale lunga de la teorie la practica......
M-am cam lamurit ca asa cum am gandit io, nu pot urca in barca.
Modific proiectul......
 
Sclipici pune un desen, o poza ceva sa dam si noi cu parerea pe obiect. Preferabil cu tine in barca sau pe marginea ei sa vedem ce gabarit ai si cum te potrivesti inauntru. In barca poti urca cel mai usor daca faci sistemul in asa fel incat sa se deschida pe transversal pe mijloc cu fermoar, exact langa un bat de cort pe care eventual sa il montezi doar cand esti in barca. Ca si cand ai trage doua glugi pe cap, uni din fata si una din spate.

smar2 asa cum ai scris (si desenat) tu se poate face. Ramane de vazut problema cu tantarii, eu personal sunt sensibil la animalele astea si as prefera sa stiu ca toate marginile sunt sigilate cu velcro sau fermoare. Nu e o problema ca e velcro lipit pe barca ca daca se vinde barca probabil se vinde si cortul cu ea, asa ca numa ridici valoarea.
 
In cazul meu nu e esentiala "sigilarea" tub-copertina, pentru ca nu vreau sa fac un cort complet. Voi face doar o copertina mica la prova, pana in dreptul primei banchete, pentru ceva protectie la vant din fata si stropi.
 
Am facut o poza cu un schlet montat provizoriu, dar nu prea se vede mare lucru.
Inca n-am luat o hotarare....
 

Atașamente

  • 20140407_193549.jpg
    20140407_193549.jpg
    55.4 KB · Vizualizări: 104
Pune un fermoar la stanga si la dreapta batului din mijloc. Cand urci in barca scoti batul din mijloc din suport. Dupa ce te-ai urcat bagi batul la loc. E singura solutie pe care o vad, altfel barca e prea scurta si nu poti baga fermoarul intre bete si sa fie si comod. Eu as pune fermoarul semirotund cu rotundul in jos. In usa astfel rezultata as coase pe usa in fata fermoarului, jos la partea semirotunda un buzunar in care as baga o bucata din batul ala transversal (care presupun ca e acolo doar provizoriu) si o manseta scurta perpendiculara in care bagi batu de la semicercul din mijloc. Cand deschizi fermoarul batul se ridica si ridica si usa cu el care sta desfacuta din cauza batului semirotund cusut in ea. Ai avea practic o mica absida. Eventual poti sa ii faci chiar si laterale din plasa prinse cu fermoar sa poti sta cu usa deschisa.
 
E o idee buna cu "usa" care se ridica...! Merci!
Totusi, e foarte incomoda urcarea/coborarea din barca ...
Asta m-a facut sa regandesc cum o voi face...
Cred ca o sa fac prelata din doua bucati, prinse cu fermoar si arici.
Partea din fatza ramane la locul ei, acoperind prova, partea din spate o montez separat, daca vreau, cand sunt in barca, in caz de nevoie...
 
Tot cam asa e si a mea, numai ca e mai lunga ! :)
Adica (sa nu va ganditi la prostii) se prelungeste pana in dreptul celei de-a doua bancuta, mai are doua vergele in plus, exact ca la tine, si inca una, din prova pana la ultima vergea.
N-am terminat-o, si cred ca abia saptamana viitoare voi continua sa o fac (si o sa pun si poze).
te referi la prelata?
 

Back
Sus