Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Topic: Anti tantari

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    384

O singura data in viata am facut atac de panica de la tantari . Si nu este deloc o figura de stil . Vladeni , Iunie 2010 , dupa ce Dunarea s-a retras din paduri si si-a intrat in matca , noi am stabilit o tabara pe insula .
    Plaja insulei , sub forma de platou cu mici zone adancite , devenise cimitirul multor marlite ce n-au mai apucat sa se retraga odata cu apa . Ciorile le ciuguleau nemilos facand ca plaja sa fie plina de capete si schelete ale acestora .

Ne-a surprins faptul ca nu erau tantari . Dupa atata apa ne asteptam sa fie . Dar ne amagisem in zadar .......
    La foc fiind , in prima seara , dupa ce am mancat vorbeam incet de-ale noastre . Dintr-o data din padurea din spatele nostru am auzit un vajait imposibil de descris . In prima secunda ne straduiam sa-l asociem cu ceva . In a doua secunda insa eram efectiv acoperiti cu un serios strat de tantari agresivi si insetati cum nu vazusem vreodata .
    Disperati , am incercat sa-i indepartam cu tot soiul de solutii consacrate . Off , Raid , fum de carpe , spirale , etc . Ziceai ca le dam apa vie ! Vreo ora am rezistat destoinic , insa mi-au cedat nervii si m-am aruncat in Dunare imbracat , repet - la modul cel mai serios - plangand !

A durat doua ore desantul agresiv al acestora .....

A doua zi dimineata , vazandu-mi carnea umflata de la atatea intepaturi , scarpinandu-ma febril , eram ferm hotarat sa plec acasa . Cu sau fara baietii din trupa . Inca o seara ca cea trecuta n-as fi putut rezista .
    Insa pacat de atetea eforturi de-a ajunge acolo ..... Si risc , dau totul pe-o carte :

..... pun la fiert intr-un ibric toate nenorocirile de le aveam pentru tantari . Repet , spirale si pastile , din sprayuri fasaiam in fiertura incet din cand in cand , samd . Mai imi da prin cap sa pun si doua pastile de naftalina si una de spirt solid , si doua cepe iuti taiate marunt . Am tinut la fiert mehlemul respectiv pana a scazut si-a ajuns la consistenta uleiului . Ce-o fi o fi ! Mi se striga sa nu cumva sa si beau din ce fierb acolo , sa nu cumva sa patesc ca-n Vizitatorii , sa n-ajung in evul mediu sa dau p-acolo de ..... Jacquouille !

Seara , inainte de ora la care asteptam ''atacul aerian'' , m-am uns temeinic cu asta , mai ales pe zonele de piele descoperite ; fata , mainii , glezne .....
    Si-au dat buzna la fel ..... dar de data asta izbindu-se nauci de putoarea ce ma adapostea . Niciun tantar pe langa mine toata seara . ..... Si niciun coleg de trupa pe durata intregului sejur . Eram tratat scurt cu .... "Pleaca de-aici ! Puti ! " Raspundeam sec si vesel : https://www.youtube.com/watch?v=zZURohVP5JY
    Last edited by modi; 21 Apr 2014 at 09:29 PM.
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

cu tzantzarii, nu-i de joaca... in functie de meridian, iti pot aduce tot felul de neplaceri si la locul faptei si dupa ce te intorci acasa. Chiar si faptul ca iti pot strica tihna unei cine la foc contribuie la suparare... Exista tzantzari care zboara cu voiosie in fumul cel mai gros de frunze verzi si aterizeaza cu apetitul inzecit pe DEET 100%. Acolo unde ai de ce s-o ancorezi, o foaie de cord cu plasa de tzantzari pana la pamant este utila.

Deocamdata nu-mi pot da cu parerea, ca nu ne-am dat cu ele decat in casa, dar in vara asta in nord vom icerca si costumele astea canadiene...

Last edited by DoiNomazi; 21 Apr 2014 at 09:40 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

La această īntrebare Nenea Vanea de la Periprava mi-a răspuns acum ceva ani cu: ”Neglijează-i”. Am īncercat și rezultatul a fost că am făcut cāțiva dintre ei fericiți. O alternativă, testată, e să ai colega de cameră mai apetisantă decāt tine. Așa că, aviz celor liberi, aveți grijă la alegeri )

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.023

Quote Originally Posted by Văscăuți View Post
    ... O alternativă, testată, e să ai colega de cameră mai apetisantă decāt tine. ...
    Am un prieten care a facut greseala sa se laude ca pe el nu-l musca tintarii atita timp cit o are pe nevasta-sa linga el. De atunci primeste nenumarate cereri de tipul: "Las-o pe nevasta-ta sa mearga cu mine si cu baietii in Delta la un pescuit!"

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Tantari dinastia sinucigasi sunt si in Canada.
    Ce mai tura vura. Iarna e frig de crapa, iar dupa ce da caldura, in 2-3 saptamini nu mai poti iesi outdoors ca te maninca de viu. In mai si iunie, ataca continuu. Seara, dimineata la pranz, fara istov.... In Iulie si August se mai domolesc si ataca mai mult seara si noaptea.

Sunt foarte zdraveni, si inteapa fara probleme prin 2-3 straturi chiar canvas. Pantaloni de trening, chiloti, geaca de ploaie, fata si mainile date cu deet. Ei bine s-au ospatat toata seara din mine. Cum? M-au muscat de cur prin panza scaunului, apoi prin pantaloni shi chiloti! Aveam cel putin 50 de muscaturi, si a doua zi ma minca si durea de imi venea sa rup carnea de pe mine si nu ma mai puteam aseza jos.

In fine, tantarii sunt rai, dar aici in Canada sunt si deerfiles, horseflies, blackfies, si alte cateva specii de tauni inca nedescoperite de stiinta care te devoreaza efectiv. Unele iti escaveaza o bucata de carne, altele isi infig capul in carnea ta ca sa iti suga sangele. Toate astea sunt mult mai nasoale decat tantarii, si garantat, iti pot face viata mizerie.

Singurul remediu care merge este deet in diverse concentratii, dar este foarte nociv. DEET peste 70% topeste cauciuc si plastic. In concentratii de 25-40% merge, dar treuie reaplicat.
    Autan is the brand name used in much of the world for a DEET alternative with the active ingredient called Picaridin. O fi acest Picaridin mai putin nociv decat DEET?
    Last edited by mihaif99; 23 Apr 2014 at 04:35 PM.

6.  

Senior Member crapten's Avatar
    Locația
    bucuresti sect 6
    Posturi
    107

Eram curios la produsele noi de pe piata,vad ca au ramas aceleasi expirari si panarame,prima oara cand a aparut Autanul la noi(am si o poveste cu acest produs)era super ok.Sunt cativa ani buni si eram prin Delta, grupul nostu era camuflat si inbrobodit cu detoate ,tuici, cepe, farfurii cu sange de peste....iar langa noi era o familie de Unguri cu doi copilasi blonzi si stateau doar la maieu zburdand prin norii de tantari,ne-am bagat in seama cu ei, foloseau Autan,cand am ajuns acasa la noi nu se auzise de el pe nicaieri ,a trebuit sa asteptam 1 an sa avem si noi sau poate sunt tantarii imuni ,mai sti...

Senior Member Nicu's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    387

Care Plus, Solutii protectie, SPRAY ANTI INSECTE DEET 40% 100ml, ANTI INSECT SPRAY, Magazinul Himalaya

recomand si imbracaminte contra tantarilor + palarie cu plasa antiinsecte.palaria am gasit anul trecut in dragon sport -camping 5 lei sau se gaseste aici
    Plase Tantari

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by Nicu View Post
    Care Plus, Solutii protectie, SPRAY ANTI INSECTE DEET 40% 100ml, ANTI INSECT SPRAY, Magazinul Himalaya

recomand si imbracaminte contra tantarilor + palarie cu plasa antiinsecte.palaria am gasit anul trecut in dragon sport -camping 5 lei sau se gaseste aici
    Plase Tantari
    Autan is the brand name used in much of the world for a DEET alternative with the active ingredient called Picaridin.
    Ce stiti despre acest Picaridin? E mai putin toxic decat DEET?

Am auzit ca atunci cand te pisca sa te abtii sa te scarpini pentru ca senzatia de mancarime nu dureaza decat cateva minute si nu iflamezi pielea, dupa ce te-ai scarpinat acele bube se inflameaza si te mananca cateva zile.

Nu stiu in ce masura se aplica in Delta, unde, in mod paradoxal, n-am folosit nimic si nici nu am avut probleme cu tzantarii, exceptand unica noapte pe Dunavatz, dar in conditii disperate prin alte locuri am incercat si DEET 95% (pe eticheta scrie 100) si tot degeaba.

Solutia topea anumite tipuri de plastic, lua vopseaua de pe anumite piese de echipament, ustura pielea si amortzea buzele si tot degeaba... tzantzarii aterizau pe solutie si intzepau. La fel si no-see-ums.

Am incercat si Permethrin in doua variante, (poza de la Section Hiker) si aplicat pe piele sau/si scaldat hainele in pungi cu solutie de permethrin inainte de imbracare. Degeaba...

Fum alb inecacios de frunze verzi, degeaba... zburau prin fum fara nici o jena... vodka, palinca, scotch si ceapa verde, parca, parca, dar tot au intzepat... Ben Gay, "gheara de tigru", porcarii din alea de se aplica pe piele ii tzin la distantza o perioada... se pare ca majoritatea acestor produse, cu exceptia Permethrin-ului, au menirea sa ascunda apetisantul miros uman, nicidecum sa le faca vreun rau... am incercat si bratzari speciale (Citronella), degeaba...

am incercat si produse electrice

si produse electronice care emit tot felul de semnale audio, DEGEABA...

Serpentinele de citronella par sa aiba efect o perioada.

Nu stiu, la disperare, o foaie de cort cu plasa fina pe parti si haine mai groase... dar au intzepat si prin neopren... si noi folosim plase de fatza/cap... acum in nord luam costumele (bluza-pantalon) astea "bug shirt" si ne pregatim si de mustele alea fioroase, carora le prefer tzantzarii...
    Last edited by DoiNomazi; 24 Apr 2014 at 05:41 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. HELP! Protectii solare, imbracaminte anti uv , sau altele...
    de zztop īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 6 Jun 2013, 12:27 PM

Tags for this Thread

Bookmarks