Results 1 to 4 of 4

Topic: Probleme la o barca deschisa de pescuit

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    276

Default Probleme la o barca deschisa de pescuit

Salutare tuturor,
    La o barca de 5 m tip lotus pe care o folosim la spining au aparut expolieri ale vopselei de pe partea udata. Stratul expoliat nu se curata cu usurinta ci cu greu si doar in bucatale mici.
    In cateva locuri se vede raschetat si stratul de dedesupt (gelcoat-ul?).
    Barca e din 2007 pana in 2009 cand am luat-o noi omul o tinea in anotimpul cald in apa la Tulcea, de atunci o tinem pe peridoc in Murighiol cu vreo 20-25 zile de folosinta pe an.
    I-am omologat peridocul artizanal si am adus-o in Bucuresti s-o vopsesc la interior, dar am observat probleme si pe chila.
    Intrebarea mea pentru cine s-a mai confruntat cu asa ceva: ce trebuie facut si daca recomandati pe cineva s-o faca in Bucuresti sau imprejurimi
    Multumiri anticipate.
    Attached Files Attached Files

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    335

Quote Originally Posted by Alex1958 View Post
    am observat probleme si pe chila.
    Intrebarea mea pentru cine s-a mai confruntat cu asa ceva: ce trebuie facut si daca recomandati pe cineva s-o faca in Bucuresti sau imprejurimi
    Delaminare gelcoat, cu timpu poate trece in osmoza...
    Necesita slefuire + un laminat nou , cu epoxy sau gelcoat poliesteric de buna calitate.

Incercati la userul home made (pe acest site) , daca are timp, va poate ajuta cu siguranta si la calitate indiscutabila.
    Last edited by solpet; 16 Apr 2014 at 02:57 AM.

3.  

se observa mai multe straturi de vopsea, cine a vopsit-o probabil a vrut sa-i dea o "fata" pt. vanzare , nu a matuit[slefuit] suprafata pe care urma sa o vopseasca [ era munca multa sa slefuieasca toata barca si a vopsit peste ca doar o vindea nu mai era interesat] made in RO

aceiasi problema o am si eu pe o laguna.am cumparato la mana a doua reconditionata prost si dupa primul an mi-au aparut aceleasi probleme.am curatat primul strat de vopsea si am dat o antialga dar anul acesta a aparut din nou,ea avand mai multe randuri de vopsea.anul acesta dupa ce o scot sunt hotarat sa o curat pana la fibra si sa-i dau un grud special dupa care antialga.sa vedem ce va iesi.am folosit pt curatat nitrodiluant si a mers repede pt ca a unflat vechea vopsea foarte repede.ma gandesc sa-i dau si un spritchit dupa ce o curat pt a acoperii toate imperfectiunile.astept si eu sfaturi.

Alte topicuri asemănătoare

1. barca mea de pescuit
    de dusan īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 56
    Ultimul post: 8 Jan 2019, 07:16 PM
  2. Barca de pescuit
    de Constantin Lascu īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Dec 2011, 08:56 AM
  3. Barca mea si cateva probleme
    de tudi īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 6 Nov 2010, 08:53 PM
  4. Probleme barca lemn
    de m.teodorescu īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 23 Apr 2010, 10:11 PM
  5. Barca de pescuit B5
    de cirusplast īn topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare