Croaziera din Drobeta Turnu Severin in Grecia

Ma gandesc ca trebuie sa fie o diferenta intre obtinerea vizei (echivalent cu permisul de intrare intr-o tara) si luarea in evidenta de catre Politia de Frontiera, care se face la intrarea/iesirea dintr-o tara ne-membra UE.
Cand intram anii trecuti cu auto in TR ne punea politia stampila pe Pasaport, ne lua in evidenta mijlocul de transport, si ne mai verifica si vamesul. Tote astea fara a fi necesara o viza de intrare. Sa nu mai fie oare la fel?
 
Banuiesc ca e cam la fel, numai ca pina acum era necesara viza de intrare! :) Se obtinea oricum foarte simplu, de la ambasada sau de la consulatul din Constanta, sau chiar direct de la granita cu o taxa de vreo 10 euro (parca). Singura chestie e ca se mai simplifica un pic formalitatile de intrare.
 
Nu vorbesti in nici un caz fara antena ca risti sa distrugi statia. Nici macar nu te atingi din greseala de butonul de transmisie daca e scos firul de la antena. De ascultat poti sa asculti nu de intampla nimic. E posibil sa fie antena dar mai degraba cablul si mufele. Din pacata fara echipament la fata locului nu se poate constata nimic. Iti trebuie ajutor calificat. Daca nu gasesti comercial incearca la radioclubul din localitate, ei sigur se pricep. (adresa si email pe privat daca doresti)
 
Pe ecran apareau lucrurile uzuale. Normale. Am consultat cartea. Pls, nu ma cataloga "praffff". Am luat de pe net manualul ei si setarile erau ok. Adica era pe 25w si celalalte. Cand ajung la ea, ii fac poza si o pun. Ca sa elimin si treaba asta.
Multumesc.
 
Ma gandesc ca trebuie sa fie o diferenta intre obtinerea vizei (echivalent cu permisul de intrare intr-o tara) si luarea in evidenta de catre Politia de Frontiera, care se face la intrarea/iesirea dintr-o tara ne-membra UE.
Cand intram anii trecuti cu auto in TR ne punea politia stampila pe Pasaport, ne lua in evidenta mijlocul de transport, si ne mai verifica si vamesul. Tote astea fara a fi necesara o viza de intrare. Sa nu mai fie oare la fel?
Cand am fost Serbia, am facut iesire din tara de cand am plecat, adica in port la DTS si nu am mai calcat pe malul romanesc ca cica trebuia sa fac din nou intrarea in tara, deci am navigat pana la Velico Gradiste(cred ca asa se chema) port of entry si am facut intrarea in serbia. La intoarcere am facut iesire din serbia tot la Velico Gradiste si intrare in Romania la DTS, deci daca stau bine sa ma gandesc nici nu trebuia sa fac intrarea in tara daca spre exemplu ma duceam pe dunare la bulgari si nu calcam pe pamant romanesc. Nu cred ca este necesar sa faci intrari si iesiri daca esti doar in tranzit. Oricum mi se parea o idiotenie, actele, insemnand o foaie a4 pe care se treceau toti si puneau stampile. La intrare si iesire venea Vames, politie frontiera si capitanie. Oricum, tara UE si nu are formulare tipizate pt treaba asta, reguli dupa ureche. Bine, acum sunt carcotas si eu, pt ca excursia a fost frumoasa. :))) Beograd este plin de cruisere, porturi pt yacht, yacht club, yacht marketuri de 1000 mp, cluburi pe pontoane si te duceai la club cu yachtul. Fix in Beograd se intalneste Sava cu Dunarea. Majoritatea facilitatilor pt yacht sunt pe Sava. Foarte tare pt o tara care nu este UE. Recomand.
 
Concluzia este ca pentru o deplasare cu barca in TR, daca stai mai putin de 90 zile, nu iti trebuie viza, dar daca vrei sa cobori pe mal trebuie sa faci formalitatile de intrare in Port of entry cred ca la Istanbul. La plecarea catre greci va trebui sa faci formalitatile de iesire la Canakkale. Daca nu ai de gand sa cobori de pe barca si esti doar in tranzit, nu trebuie sa faci aceste formalitati.
Pentru sejurul la greci, fiind tara UE nu e nevoie de viza si cred ca nici nu se fac aceste formalitati de intrare-iesire, dar e bine sa ai in vedere ca din anul acesta incepand cu 01 ianuarie, au instituit o taxa pentru navigatia in apele lor (barci peste 7m), care trebuie platita pe 1 an chiar daca stai la ei doar cateva zile. Nu se plateste daca esti in tranzit.
http://www.noonsite.com/Countries/Greece/greece-proposed-tax-for-all-cruising-yachts
La intoarcere o iei de la inceput cu formalitatile de intrare-iesire la turci.

L.E. Poate ca ar mai fi o discutie referitoare la asigurare.
Totusi e foarte posibil ca si in Grecia sa trebuiasca sa treci pe la politie la intrare/iesire, dar nu si pe la vama.
 
Ultima editare:

Back
Sus