intrebare canal legatura Pojarnia/Bleziuc - Dunare

am fost recent cu caiacul in zona lacurilor Pojarnia-Bleziuc si am ajuns intr-un punct (vezi atasat harta) din care nu a reusit sa gasesc canalul catre Dunare. canalul pleaca dintr-un lac unde se poate ajunge doar dupa ce cari ceva la caiac prin stufaris; lacul pare a avea (sau a avut) ceva legaturi pentru ca am vazut plase abandonate pe fundul lui.

stie cineva daca exista o astfel de legatura la Dunare?

multumesc!
 

Atașamente

  • lac.jpg
    lac.jpg
    35.7 KB · Vizualizări: 64
am fost recent cu caiacul in zona lacurilor Pojarnia-Bleziuc si am ajuns intr-un punct (vezi atasat harta) din care nu a reusit sa gasesc canalul catre Dunare. canalul pleaca dintr-un lac unde se poate ajunge doar dupa ce cari ceva la caiac prin stufaris; lacul pare a avea (sau a avut) ceva legaturi pentru ca am vazut plase abandonate pe fundul lui.

stie cineva daca exista o astfel de legatura la Dunare?

multumesc!

Trebuie sa stie Pupezica. Intra pe www.ghiduldelteidunarii.ro si cauta acolo, e imposibil sa nu gasesti.
Sau, pe scurtatura, daca iti raspunde personal :)
 
Acces Pojarnia - Dunare

am fost recent cu caiacul in zona lacurilor Pojarnia-Bleziuc si am ajuns intr-un punct (vezi atasat harta) din care nu a reusit sa gasesc canalul catre Dunare. canalul pleaca dintr-un lac unde se poate ajunge doar dupa ce cari ceva la caiac prin stufaris; lacul pare a avea (sau a avut) ceva legaturi pentru ca am vazut plase abandonate pe fundul lui.

stie cineva daca exista o astfel de legatura la Dunare?

multumesc!

Trebuie sa stie Pupezica. Intra pe www.ghiduldelteidunarii.ro si cauta acolo, e imposibil sa nu gasesti.
Sau, pe scurtatura, daca iti raspunde personal :)

@Florio: multumesc pentru apreciere :):):) dar am sa te cam dezamagesc cu raspunsul... :eek::eek::eek:

@ Serban : Am fost CATRE Lacul Pojarnia acum 2 ani insa nu am reusit sa intru. Un pescar "nebun" taiase niste salcii cu drujba, tocmai pentru a-si "proteja" plasele pe care le-ai gasit tu :):):). De atunci n-am mai auzit pe nimeni sa intre in Lacul Pojarnia dinspre Uzlina, iar eu n-am mai incercat.

Bucla de Dunare am explorat-o insa si nu am vazut nici un canal care sa dea catre Pojarnia. La "echipamentul" meu, eu nu pot decat sa plutesc, trasul barcii prin stuf nu-mi este accesibil.

Ca sa conchid, din perspectiva mea motorizata, NU EXISTA NICI O LEGATURA CU DUNAREA la sud de Lacul Uzlina.

P. S. Consultand harta OSM, este "sugerat" un canal care se inchide la ceva distanta de Dunare.
 
P. P. S. ...

Voi pune niste intrebari localnicilor din Mahmudia si daca am noutati, voi reveni cu detalii...
 
multumesc pt raspuns!
pt clarificari - lacul Pojarnia se continua la SSE cu o salba de lacuri mici, legate prin niste canale f mici, inguste si cu adancime de pana la 20-30cm, accesibile doar cu un caiac/canoe; intrarile in canale sunt greu de gasit pentru ca sunt acoperite cu stuf. la capatul acestor lacusoare se afla un lac mai mare; pana aici totul este accesibil cu caiacul, iar mai departe se poate forta (prin stuf si pamant intors de mistreti in care te afunzi pana deasupra genunchilor.. etc) pana la ultimul lac - aici am vazut niste plase acoperite de alge care pareau ca au ceva ani buni - de aici apare pe harti un canal pana aproape de Dunare, dar nu am reusit sa il gasesc (nu am insistat)...
sunt curios daca este un canal practicabil (caiac/canoe) si eventual cat de aproape iese fata de Dunare.
 
@Florio: multumesc pentru apreciere :):):) dar am sa te cam dezamagesc cu raspunsul... :eek::eek::eek:

Nici o dezamagire, ba chiar dimpotriva. Intrebarea era "stie cineva daca exista o astfel de legatura?" .
Raspunsul a fost pozitiv :) . Da, cineva stie. Nu exista o astfel de legatura, din cauzele expuse.

Serban, in situatia asta e foarte posibil sa ajungi in Pojarnia, insa in conditii care fac improprii ideea de tura cu caiacul. Adica exact ce spunea Bogdan, sa tragi barca prin stuf, taindu-ti cale. S-au mai vazut cazuri, chiar la RAID-ul de anul trecut, pe Zaton Buhaz .
 
Nici o dezamagire, ba chiar dimpotriva. Intrebarea era "stie cineva daca exista o astfel de legatura?" .
Raspunsul a fost pozitiv :) . Da, cineva stie. Nu exista o astfel de legatura, din cauzele expuse.

Serban, in situatia asta e foarte posibil sa ajungi in Pojarnia, insa in conditii care fac improprii ideea de tura cu caiacul. Adica exact ce spunea Bogdan, sa tragi barca prin stuf, taindu-ti cale. S-au mai vazut cazuri, chiar la RAID-ul de anul trecut, pe Zaton Buhaz .

... Daca te referi la Mihai Doctorul... tot la "sfatul" meu !!! :eek::eek::eek: Dar ei au avut ghiondire lungi de 5 m de la parus ... Si erau multi... Sa se ajute unii pe altii :cool::cool::cool:
 

Back
Sus