Motor electric pt barca fibra 60kg

Buna,

Mi-am cumparat o barca din fibra de sticla de 3.40x1.20 cm de vreo 60 kg, si vreau sa circul cu ea pe lacul Tarnita de langa Cluj.

2014-04-19 13.53.55.jpg

Am o intrebare ce motor electric as putea pune in asa fel sa mearga cam cu 10km/h?
Barca o voi incarca cu maxim 300 km.

Multumesc,
Sorin
 
Bun venit pe forum! Misto barcuta, s-o stapinesti sanatos!

In privinta motorului, cred ca se descurca de minune cu vreo 2,5 hp pe benzina.

Daca vrei electric, ar fi: Motor Endura 34 C2 sau Motor Endura 40 C2

Pentru transport, sint multe variante de pus barca pe masina. Cauta "car topable boat"
 
.... fibra de sticla, .... 3.40x1.20 , .... 60 kg, ......incarcata cu 300 kg.
si vreau sa circul cu ea cam cu 10km/h?

Salut om bun !

Ia-ti gandul de la "ecuatia" la care aspiri . Eventual ia-i electricului un ..... termic inspre ajutor !
Sau invers ??? :)

Si daca , prin absurd admitand ca aproape 400 de kile ( !!! ) vor fi impinse pe apa cu 8 - 10 km/h ( cu un electric performant si echipat cu elice de forta ) , asta nu se va putea intampla decat in "blana" pe treapta maxima . Regim de exploatare la care vine "Enel" si-ti taie curentu' de nu te vezi in cel mult 40 ' .

App de "Enel" , la alea 400 de kile ai mai pus si inca fo 8 - 12 kg de baterie + cabluri ?
 
Ultima editare:
Cred ca bateria cu toate alea sint vreo 30 de kile (pe putin...)! Dar si un termic micut + rezervor de benzina tot cam pe acolo ajunge... :) Cit priveste 300 kg + ... o sa vada el cit bord liber ii mai ramine... :) si se orienteaza din mers.
 
Buna,

Mi-am cumparat o barca din fibra de sticla de 3.40x1.20 cm de vreo 60 kg, si vreau sa circul cu ea pe lacul Tarnita de langa Cluj.

Vezi atașament 16965

Am o intrebare ce motor electric as putea pune in asa fel sa mearga cam cu 10km/h?
Barca o voi incarca cu maxim 300 km.

Multumesc,
Sorin

Salut, este excelent sa te-ai gandit la motor electric. In cazul tau (Tarnita) are sens aceasta alegere. Un electric de calitate, poate inlocui cu succes un motor termic mic in cazul iesirilor la pescuit si agreement de o zi. Tine cont ca bateria trebuie reincarcata la sfarsitul zilei, si nu e indicat sa o descarci foarte tare. Sa ramina in ea in cazuri extreme, cel putin 30%. Deci ar fi ideal sa ai acces la o priza la sfarsitul zilei. O baterie serioasa iti va oferi suficienta raza de actiune, mai ales daca nu stai in blana tot timpul.

Eu as evita modele clasice (cu 5 viteze) pentru ca sunt destul de ineficiente. Modelele cu "reostat electronic" (maximizer), gen modelele traxxis, erau pina acum destul de scumpe, dar MinnKota a venit de curand cu un model economic.
Asadar....
Cel mai bun raport calitate pret consum este MinnKota EnduraMax 50 lb.
EnduraMax semnifica cum ca are reostat electronic, ceea ce da plaja de viteze infinita si eficienta mult sporita daca vrei sa te plimbi toata ziua.
EnduraMax de 50 lb trust, este un compromis ideal intre eficienta si consum. Modelele EnduraMax de 40 lb thrust si 45 lb thrust, nu sunt asa de eficiente la aceeasi tractiune, iar modelul 55 suge mai multa baterie pe toata plaja, pentru un pic mai multa tractiune in top.

Bateria trebuie sa fie un deep cycle, sau macar hibrida, cu cel putin 100 A/H, in uz continuu. Daca esti in bani (~1000$ :), poti gasi o baterie cu litiu care este super usoara. 1.3 greutatea unei baterii cu plumb.
Motorul cantareste undeva sub 10 kg. Gasesti ciferel aste pe net, iar o baterie serioasa poate cantari spre 25-30 kg. Dar sta pe fundul barcii si da stabilitate :)

Viteza maxima va fi data de viteza de deplasament a barcutei.
 
Ultima editare:
Salut om bun !

Ia-ti gandul de la "ecuatia" la care aspiri . Eventual ia-i electricului un ..... termic inspre ajutor !
Sau invers ??? :)

Si daca , prin absurd admitand ca aproape 400 de kile ( !!! ) vor fi impinse pe apa cu 8 - 10 km/h ( cu un electric performant si echipat cu elice de forta ) , asta nu se va putea intampla decat in "blana" pe treapta maxima . Regim de exploatare la care vine "Enel" si-ti taie curentu' de nu te vezi in cel mult 40 ' .

App de "Enel" , la alea 400 de kile ai mai pus si inca fo 8 - 12 kg de baterie + cabluri ?

Poa' sa fie 300 kg, 400, sau chiar 150, depinde de cate fete poate sa ia cu el la plimbare :p. Acu' ce zici om bun ;)?
 
Ultima editare:
Daca fetele sunt si ele bune....,poate se le testeze putin si la vasle in caz ca fol .un electric si un acumulator puternic.
 
Poa' sa fie 300 kg, 400, sau chiar 150, depinde de cate fete poate sa ia cu el la plimbare :p. Acu' ce zici om bun ;)?
Ce mai zic ? Pai o tin pe-a mea pana-n panzele albe ale fetelor despre care vorbiti voi aici .
O barca de 3,4 din fibra ..... nici goala nu va atinge 10 km/h cu un electric .
 
Ce mai zic ? Pai o tin pe-a mea pana-n panzele albe ale fetelor despre care vorbiti voi aici .
O barca de 3,4 din fibra ..... nici goala nu va atinge 10 km/h cu un electric .

Adevarat. Se va apropia de viteza de deplasament a barcii, care va fi sub 10 km/h
Tot adevarat este ca si incarcata cu 300kg tot pe acolo va merge.

Asta toamna am scos ka-boatul pe un lac maricel. Lac linistit, folosit mai mult pentru vaslit. Prima iesire a fost cu termic, iar a doua cu electric. Electricul a facut fata cu brio, si mi-a permis sa merg mai repede decat termicul. Ai mei m-au obligat sa tin termicul la relanti din motive de zgomot.
 
Ultima editare:

Back
Sus