De ce policarbonat si nu plexiglass ?

De ce policarbonat si nu plexiglass pentru confectionarea de parbrize , hublouri si alte alea pentru ambarcatiuni ?
Iote d-aia : Polycarbonate vs Acrylic Plastic - YouTube

La asta adaug uriasul avantaj al policarbonatului la gauririle de pe langa margini , debitarea usoara cu pendularul fara riscul fisurii , slefuirea in cant , etc .
In schimb dezavantajul major vine din dificultatea termoformarii . Si spun asta in directa cunostiinta de cauza , tocmai "prinzandu-mi urechile" cu un asemenea parbriz . Acum ! Ceea ce m-a facut sa dau iama pe NET sa gasesc tehnici eficiente in sensul asta . Si asa am dat de clipul de mai sus .

Iaca ce am de facut :
 

Atașamente

  • DSC02196.jpg
    DSC02196.jpg
    40 KB · Vizualizări: 115
  • DSC02197.jpg
    DSC02197.jpg
    37 KB · Vizualizări: 102
plexiglasul se taie cu un cutter special pentru plexiglas, are o chestie care ca un carlig care zgarie si apoi rupi materialul

mai poti folosi pentru taiere si traforajul

pentru indoirea plexiglasului ai putea folosi un pistol cu aer cald, se mai curbeaza si de la sine materialul plus ca indoirea mai mare o ai in capete unde e suprafata mai mica

filmuletul am sa-l vad diseara, acum nu-l pot vedea de la serviciu

personal imi place mai mult plexiglasul, sper sa-ti fie de folos ce am scris aici
 
policarbonatul (Lexan, Makrolon) se poate indoi si la rece si la cald. Iti dau acum datele pentru makrolon ca le am la indemana. Indoire la rece radiul minim al curburii 150xgrosime. pentru formare la cald: ca sa nu apara basici makrolonul trebuie uscat deoarece el absoarbe umezeala din aer. De uscat se usca la 120-125 grade Celsius dupa grosime: 1mm-1,5h, 8mm-30h. Daca vrei doar sa il indoi intr-un singur plan (asa cum pare parbrizul din poza) nu e necesara uscarea. Radiul maxim al curburii obtinute la cald e 3xgrosimea. Pentru asta trebuie sa incalzesti local makrolonul la 150-160 grade. Daca grosimea e sub 3mm poti incalzi unilateral (de pe o singura parte) peste 3mm e musai bilateral. La atingerea temperaturii se indoaie pe forma si se fixeaza pana la racire. Atentie la folia de protectie, ea trebuie neaparat indepartata inainte de incalzire. Ca sa nu pierzi vremea aiurea cu foenul iti faci fain frumos un mic cuptor. El arata asa: o cutie de lemn, resturi placaj, mdf, etc. fara capac. In cutie tragi unul sau mai multe fire de nichelina sau un element de incalzire cu infrarosu. Pui partea de incalzit a makrolonului peste cutie (ca un capac) bagi curent si monitorizezi temperatura lexanului cu un termometru cu infrarosu. Daca placa e peste 3mm faci doua astfel de cutii cu nichelina si pui placa intre ele. Coeficientul de contractie e 6% la placi sub 3mm si 3% la placi peste si apare o singura data la prima incalzire peste 145 grade. Asta inseamna ca placa se micsoreaza cu aceasta valoare asa ca trebuie avuta in vedere cand se taie placa. Placile incalzite local sunt supuse unor tensiuni interne in material asa ca atentie la chimicale agresive (adica nu folositi asa ceva pentru a le curata). Important e termometrul pentru monitorizarea temperaturii, daca depasesti temperatura pot aparea besici (de la umezeala din material), crapaturi, etc.
Astea nu sunt chestii inventate de mine, sunt recomandarile oficiale ale Bayer extrase din buletinul lor tehnic. (download aici http://www.sheet.bayerpolymers.com/index.php/fuseaction/download/lrn_file/MF0138_d_090708.pdf )
 

Back
Sus