Ajutor pentru dificila alegere a unei barci

Salutare dragilor,
Am nevoie de experienta si expertiza voastra pentru a purcede(in sfarsit) la achizitionarea unei barci mai de Doamne Ajuta.
Vreau asa : sa pot dormi peste noapte cu nevasta si catelul,sa nu consume ca nehalita benzina,sa fie pana in 4000-5000 neuro,sa pot intra pe canale in DD,sa aiba peridoc inmatriculat,sa nu fie prea grea pentru ca as vrea sa o tarasc si pana in Grecia la vara cu o masina cu motor de 1.6 si 135CP(benzinara) si mai vedem pe parcurs
Nu vreau:fitze(nici nu as putea la bugetul asta :) nu vreau viteza

Prima sugestie:
PRO BARCA - Vand barca VEGA pilotina + motor 40 CP + peridoc
Multumesc in avans tuturor,
Marius
 
Pai cred ca ai gasit-o deja! :) Barca din anunt mi se pare foarte buna, cu conditia sa aiba acte in regula (mai ales pe motor), desi nu vad de ce n-ar avea.
 
Da...e f ok dar ma astept la o mica dezbatere....sugestii,comentarii....Haideti va rog,indrazniti!
Ce e asa OK la barca asta,ce ii lipseste etc?
Multumesc
 
Pai ce discutie mai vrei? :) Barca e foarte buna pentru ca respecta aproape 100% caietul de sarcini prezentat:
- "sa pot dormi peste noapte cu nevasta si catelul" egal "loc de dormit pt. 3 persoane";
- "sa nu consume ca nehalita benzina" egal "motor 40 de cai", un pic cam mare, dar nu te obliga nimeni sa mergi "la blana" si e mai bine sa ai o rezerva de putere;
- "sa fie pana in 4000-5000 neuro" egal "4850 de euro negociabil" inclusiv peridoc;
- "sa pot intra pe canale in DD" merge, nu chiar pe toate girlele, dar merge;
- "sa aiba peridoc inmatriculat" are;
- "sa nu fie prea grea ... etc" pentru o masina de 135 CP nu pune nici o problema;
- nu e de fite, nu e neaparat de viteza; desi, cu motorul de 40 de cai poti sa si glisezi la o adica;

In plus de asta, mie personal :), imi place mai mult forma asta de "pilotina" decit cea de salupa de viteza. Si cred ca e capabila sa navigheze si pe valuri ceva mai serioase si sa te duca cu bine la mal.

Asta e! Eu cred ca trebuie macar sa o vezi pe asta din oferta prezentata.
 
Multumesc mult de sfaturi.
Am vorbit deja cu proprietarul si urmeaza sa fac un drum pana la Cta sa o vad.
Cum imi pot da seama daca barca are osmoza fiind proaspat vopsita?
Banuiesc ca nu prea am cum...
 
Corect.
Osmoza formeaza in prima faza niste basici , de regula (preponderent) intre gelcoat si masa de laminat,
adica intre pelicula de gelcoat si ce s-a "depus" in negativ, ulterior, la laminare.

In a doua faza apar "cratere" mai mari sau mai mici in laminatul propriu zis...

In concluzie:
1) daca precupetul a tras doar 1-2 straturi de emaur sau alte vochseluri ieftine , osmoza se vede de la 10 pasi
(ajung si cateva fotografii la rezolutie de 8-20 Mpixeli, facute de la 150..300 mm distanta, cu o camera digitala standard,
obiectiv macro sau normal.
Evident "macro"-ul facut cu smartphone-uri ar fi mai mult o gluma decat suport informatie la acest capitol).

2) daca a indepartat basicile (cu spaclul) si a tras o pelicula de vopsea, idem [1]

3) Daca omul a fost corect si a reparat (prin chituire) locurile atinse, lucrarea va dainui cativa ani, deci nu se impune nici o actiune imediata.
Dealtfel peticurile de chit - chiar si bine slefuite (dar fara aplicare de spitzchit) se vad bine la fascicul de lumina tangenta (la suprafata examinata).

4) daca - printr-o minune vanzatorul a fost si mai corect, si:
- a indepartat tot gelcoat-ul original (prin sablare si /sau slefuire) apoi
- a aplicat un strat de gelcoat epoxydic (sau grund /primer)
peste care a aplicat chit epoxidic,
poti sa stai linistit, carena va avea de acum incolo viata lunga


Sunt putini care recurg "revigorarea " descrisa la [4] dar exista totusi cazuri.
Majoritatea reparatiilor ad-hoc efectuate de "experti in de toate" se incadreaza la [2] si diferenta intre [2] si [4]
este nu doar enorma,
dar si clar vizibila.
____________
Domnule, eu de departe nu sunt in situatia de a da sfaturi, in afara de principiul bine incercat:
-No risc, no fun!

Mergi pana la barca
(cel mai bine ar fi, insotit de o persoana care are habar de laminate si materiale compozit) si vezi obiectul dorit, de la 1 metru, sau 20 mm
(basicile, numite "blister" in lit. anglosaxona se vad bine cu lupa, chiar si in faza incipienta)

____________
Alta problema - sau obiect de supus inspectiei este motorul.
O proba pe apa (mars, la conditii nominale + la sarcina maxima) este absolut necesara.
 
Ultima editare:
Corect.
Osmoza formeaza in prima faza niste basici , de regula (preponderent) intre gelcoat si masa de laminat,
adica intre pelicula de gelcoat si ce s-a "depus" in negativ, ulterior, la laminare.

In a doua faza apar "cratere" mai mari sau mai mici in laminatul propriu zis...

In concluzie:
1) daca precupetul a tras doar 1-2 straturi de emaur sau alte vochseluri ieftine , osmoza se vede de la 10 pasi
(ajung si cateva fotografii la rezolutie de 8-20 Mpixeli, facute de la 150..300 mm distanta, cu o camera digitala standard,
obiectiv macro sau normal.
Evident "macro"-ul facut cu smartphone-uri ar fi mai mult o gluma decat suport informatie la acest capitol).

2) daca a indepartat basicile (cu spaclul) si a tras o pelicula de vopsea, idem [1]

3) Daca omul a fost corect si a reparat (prin chituire) locurile atinse, lucrarea va dainui cativa ani, deci nu se impune nici o actiune imediata.
Dealtfel peticurile de chit - chiar si bine slefuite (dar fara aplicare de spitzchit) se vad bine la fascicul de lumina tangenta (la suprafata examinata).

4) daca - printr-o minune vanzatorul a fost si mai corect, si:
- a indepartat tot gelcoat-ul original (prin sablare si /sau slefuire) apoi
- a aplicat un strat de gelcoat epoxydic (sau grund /primer)
peste care a aplicat chit epoxidic,
poti sa stai linistit, carena va avea de acum incolo viata lunga


Sunt putini care recurg "revigorarea " descrisa la [4] dar exista totusi cazuri.
Majoritatea reparatiilor ad-hoc efectuate de "experti in de toate" se incadreaza la [2] si diferenta intre [2] si [4]
este nu doar enorma,
dar si clar vizibila.
____________
Domnule, eu de departe nu sunt in situatia de a da sfaturi, in afara de principiul bine incercat:
-No risc, no fun!

Mergi pana la barca
(cel mai bine ar fi, insotit de o persoana care are habar de laminate si materiale compozit) si vezi obiectul dorit, de la 1 metru, sau 20 mm
(basicile, numite "blister" in lit. anglosaxona se vad bine cu lupa, chiar si in faza incipienta)

____________
Alta problema - sau obiect de supus inspectiei este motorul.
O proba pe apa (mars, la conditii nominale + la sarcina maxima) este absolut necesara.

Frumos, place!
 

Back
Sus