Barca mea.

salut,sunt interesat de o barca din fibra ,dar la care pot pune un motor de 4 cp.ceva idei sau sfaturi.

Un 4 HP il poti pune pe orice barca de fibra . Insa , asa cum ti s-a raspuns si-n topicul "Laguna480" , va trebui sa aiba si randament.
Inteleg eu ca deja ai acest motor de 4 HP ? Ca ai putea foarte bine sa optezi pentru un 5 HP . Un cal la clasa asta inseamna ..... 20 % in plus putere .

In fine , ca-i de 4 , ca-i de 5 , iti va impinge barca pe apa , dar minuni sa nu astepti de la acesta .
Pentru clasa asta de putere iti recomand o barca de 3,0 , maxim 3,5 ml .
Iar barcile lucrate exclusiv din fibra sunt grele . Asadar iti recomand o barcuta din placaj fibrat ( tehnica stitch&glue ) care va fi cu siguranta mai usoara decat o fibra plina si cam la fel de rezistenta . Ba as spune ca la gabaritul asta poate fi una car-toppable , ceea ce te-ar scuti de peridoc .

..............................................

Ca ordin de comparatie : o Laguna 4,80 sau ceva similar pe gabarit si greutate o echipezi cu un minim 15 HP . Se va comporta impecabil cu un 25 .
 
Salut @ Alex Larion, exclusiv pentru informare despre propulsia in deplasament cu motoare mici, citeste te rog aici: http://www.barcaholic.ro/f7/barca-pescuit-fibra-motor-de-max-5-cp-pentru-dunare-si-canale-4221.html . In plus, gasesti pe capcompas.ro multe topicuri despre acest tip de regim de mars.
Si eu sunt fan al propulsiei economice in deplasament, insa pentru randament, cum spune si colegul Modi, ai nevoie de o barca potrivita acestui regim. Sugestia mea e sa probezi cu motorul tau de 4 cai cat mai multe barci. Puterea de 4 cai iti asigura propulsia la "hull speed" a unei barci de pana la 1 tona deplasament (greutate totala).
 
Sugestia mea e sa probezi cu motorul tau de 4 cai cat mai multe barci.

Am in plan , in foarte scurt timp , realizarea unui stitch&glue de 3,1 - 3,2 m / 1.25 - 1,3 m care , estimez eu empiric , nu va depasi 60 - 65 de kg ( fara banchete in plus , fara exces de alte accesorii . Strict barca !

Pe langa faptul ca il imprumut colegului pentru o proba cu 4 HP ..... si eu sunt tare curios cu ce motorizare sa-l echipez . Pentru glisaj , nene , ..... nu pentru a ma depasi valurelele starnite de un sarman vanticel dintr-o dimineata frumoasa de vara !

Ramane sa vad cand il fac . Sper sa nu fie prea traziu pentru nevoile sale .
 
Am in plan , in foarte scurt timp , realizarea unui stitch&glue de 3,1 - 3,2 m / 1.25 - 1,3 m care , estimez eu empiric , nu va depasi 60 - 65 de kg ( fara banchete in plus , fara exces de alte accesorii . Strict barca !

Pe langa faptul ca il imprumut colegului pentru o proba cu 4 HP ..... si eu sunt tare curios cu ce motorizare sa-l echipez . Pentru glisaj , nene , ..... nu pentru a ma depasi valurelele starnite de un sarman vanticel dintr-o dimineata frumoasa de vara !

Ramane sa vad cand il fac . Sper sa nu fie prea traziu pentru nevoile sale .

Pe topicul asta te-ai uitat? Barca de glisare car toppable - Contribuiti La pagina 2 a topicului e un filmulet cu doua barcute construite de amatori rusi. Doar daca am avea planurile....
 
Pe topicul asta te-ai uitat? ..... Doar daca am avea planurile....

Da' pe ce dracului nu m-am uitat ?????

Mihai , eu nu am stiinta multa in hidrodinamica sau nautica . Am niscaiva experienta in exploatarea unei barci motorizate , am doua maini drepte si-un cap pe umeri capabile sa reproduca sau sa construiasca o barca ( fibra , strip plank sau stitch & glue ) , am foarte serioase si avansate cunostiinte de desen tehnic si/sau proiectare , si mai am convingerea ferma ca un 4 HP nu-si poate face treaba pe o barca de peste 60 de kile si mai lunga de 3,0 m ( si cu fo doi la bord + toate acareturile acestora ) . Io asta stiu , si astept cu nerabdare si plin de interes sa ma contrazica cineva cu dovezi fizice ca gresesc .

Si insist , ma refer aici la glisaj , nu la oaresce "dat pe apa" echivalent cu " Bai , uite , nu stau pe loc ! Ma misc ! Mooooamaaaa !!! ..... Vezi ??? "

Unde glisajul si avantajele acestuia vad ca multora inca le scapa . Mai mult , nici nu-l cauta , si nici nu-si problema necesitatii lui .......

................................................

La o "simple" ca aia nici nu-ti trebuiesc planurile exacte . Un pic de viziune tehnica , putin risc in a sablona cumva fatetele de-aiurea , inca putina hotarare si abnegatie , ..... si , da-o dracu , tot barca iese ! Sau construim portavioane ?
Serios , un plan ca ala eu il consider "gluma" . Ii fac macheta pe "milimetrica" scara 1 : 10 si-o multiplic ulterior . Primele machete le-am facut din coperta de caiete din plastic , din aceea dura , cu memoria formei . Sau din furnir . Acum m-am "smecherit" , le fac din Comatex sau Hips de 1 mm cu crivacele din acelasi material , dar de 3 - 4 mm ( cantul acestora ma ajuta mult la aplicarea adezivului ) .

..... alea-alea :banana:......
 
Si insist , ma refer aici la glisaj , nu la oaresce "dat pe apa" echivalent cu " Bai , uite , nu stau pe loc ! Ma misc ! Mooooamaaaa !!! ..... Vezi ??? "

Unde glisajul si avantajele acestuia vad ca multora inca le scapa . Mai mult , nici nu-l cauta , si nici nu-si problema necesitatii lui .......

De cand tin minte sa ma fi dat prima oara pe apa si pana in prezent, cred ca 95% m-am dat in deplasament si 5% in glisare. Voi ramane fan devotat al regimului de deplasament, din multe motive. Cu toate astea, ma feresc vreodata sa discut peiorativ despre adeptii unui anume regim de mars.
Poate initiatorul topicului nu e interesat de glisare, ci de alte aspecte - motor mic si economic, usor de dat jos si de montat pe barca, sau poate pur si simplu are deja motorul, si isi doreste sa-l foloseasca eficient pe o anume barca.
In speranta ca nu voi demara vreo polemica intre adeptii regimurilor de mars :p, propun sa aflam intai motivatia colegului de a folosi acel motor de 4 cai.
 
Da' pe ce dracului nu m-am uitat ?????

................................................

La o "simple" ca aia nici nu-ti trebuiesc planurile exacte . Un pic de viziune tehnica , putin risc in a sablona cumva fatetele de-aiurea , inca putina hotarare si abnegatie , ..... si , da-o dracu , tot barca iese ! Sau construim portavioane ?
Serios , un plan ca ala eu il consider "gluma" . Ii fac macheta pe "milimetrica" scara 1 : 10 si-o multiplic ulterior . Primele machete le-am facut din coperta de caiete din plastic , din aceea dura , cu memoria formei . Sau din furnir . Acum m-am "smecherit" , le fac din Comatex sau Hips de 1 mm cu crivacele din acelasi material , dar de 3 - 4 mm ( cantul acestora ma ajuta mult la aplicarea adezivului ) .

..... alea-alea :banana:......

Pai ai vazut ce frumos se misca barcutele alea facute de rusi? Merg in glisare cu 4 CP si doi magadai la bord. Asieta e perfecta, barca nu stropeste. E un super car-toppable, si pare destul de seaworthy la cum sta pe apa si cu bordurile acelea inalte. O fi simpla, dar e geniala. Ar fi misto sa scoti planul.
 
Ultima editare:
Salut alex, inainte de a cumpara barca pe care o detin acum, am avut o barca de fibra care cantarea in jur de 40 Kg de 3,20 lungime si 1,25 latime, cu un motor de 2,5hp. Dunarea Nautica - TENOR
Am probat un motor de 5 cp pe ea si surpriza...gliseaza cu o persoana, probabil si cu doua.
Am vanduto datorita capacitatii reduse de incarcare....cand puneam si a treia pesoana(bine hranita) era cam periculos, insa totusi continui sa o consider un compromis bun pentru lacuri mai linistite, anumite zone din delta: Foarte usor de pus pe porbagajul masinii, motorizare mica.
Depinde ce vrei tu de la barca si anume viteza capacitate de incarcare etc.
Daca nu te grabesti ia in consideratie lotcile clasice din fibra.
Am fost o data 6 persoane plus 100 litri de bere plus.......intr-o lotca de 6 metrii propulsata de un motor de 3hp in doi timpi care saracu cred ca nici marca nu avea....
Nu am masurat viteza cu GPS dar la ochi aveam aproximativ 15 Km/ora cea ce nu este deloc rau
 
Pai ai vazut ce frumos se misca barcutele alea facute de rusi? Merg in glisare cu 4 CP si doi magadai la bord. Asieta e perfecta, barca nu stropeste. E un super car-toppable, si pare destul de seaworthy la cum sta pe apa si cu bordurile acelea inalte. O fi simpla, dar e geniala. Ar fi misto sa scoti planul.

Ai un link in care sa vad macar poze ale barcilor alora ?
Mersi anticipat , canadian bro ! :noroc:
 
Doar link-ul cu filmuletul:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=11lArdks1mU

Or fi construite de ei, sau productie?

Danke , bro !

Insa ce vad eu acolo ..... sunt un Mercury si-un Tohatsu de 5 sau 6 HP ( din elice sau carburatie pot fi echivalente puterile sau chiar depasite ) , iar ca viteza nu estimez mai mult de 20 km / h .
Oricum , interesanta coca , interesanta greutatea barcii ! "Compilez" la asta !

THX again !

.............

p.s. Si-un lucru care nu-mi place , ..... la "taierea" acceleratiei se apupeaza agresiv , periculos chiar . Mai abitir ca o pneumatica de 2,7 sau de 3,0 .
 
Danke , bro !

Insa ce vad eu acolo ..... sunt un Mercury si-un Tohatsu de 5 sau 6 HP ( din elice sau carburatie pot fi echivalente puterile sau chiar depasite ) , iar ca viteza nu estimez mai mult de 20 km / h .
Oricum , interesanta coca , interesanta greutatea barcii ! "Compilez" la asta !

THX again !

.............

p.s. Si-un lucru care nu-mi place , ..... la "taierea" acceleratiei se apupeaza agresiv , periculos chiar . Mai abitir ca o pneumatica de 2,7 sau de 3,0 .

Ai dreptate apropos de putere. Tohatsu de 3.5 gliseaza doar cu o persoana. Vand ca baietii muta mercury-ul de pe o barca pe alta cand e de glisat in 2 magadai. Dar oricum, gliseaza frumos cu 5-6 CP in doi malaci. Eu ii dau undeva spre 25-30 km/h, dar e relativ.
Apupatul nu e problema. Se intampla numai cand sta ditamai magadaul in pupa. In doi, sau daca ar sta mai avansat nu se mai apupeaza :)

Uite ceva minuscul, facut la ochi. Asta gliseaza cu cu 20 km/h. Cam asa gliseaza si kaboatul meu cu fund plat doar cu 2.5 CP
https://www.youtube.com/watch?v=V9_FoGWbhXE

Adevarul este ca niste stringere longitudunale ar ajuta mult barcuta de mai sus
 
Ultima editare:

Back
Sus