certificat radiere Italia

Buna ziua,doresc sa achizitionez o barca cu motor inmatriculabila in RO,din Italia.Toate bune si frumoase,m-am inteles cu italianul,la pret,la livrare,are certificat la motor(barca are 6 m,nu se inmatriculeaza in IT).Cind am ajuns la certificate de radiere sau dovada scoaterii din evidentele autoritatilor italiene(necesare inmatricularii in RO)nu stim ce si cum!?Poate cineva sa-mi spuna de unde se obtin acestea,de la ce autoritate italiana,ca sa-l pot trimite pe italian acolo?Multumesc anticipat!
 
Daca barca si / sau motorul nu se inmatriculeaza in Italia, nu ai cum sa obtii certificat de radiere! Logic, nu? :)

Te duci la capitanie la noi, (unde vrei sa o inmatriculezi) si intrebi daca e buna o hirtie pe care scrie ca barca respectiva (sau motorul) nu se inmatriculeaza in Italia. Raspunsul ar trebui sa fie ca da, e buna.

Apoi italianul se duce la ei la capitanie si cere hirtia (adeverinta) pe care scrie ca barca "x", atitia metri lungime, seria corp "xyz", cu motorul marca "cutare", de "y" cai putere, seria "xyz", nu se inmatriculeaza conform legilor italiene. Cu aceasta adeverinta te duci la capitania din Romania (unde ai vorbit mai inainte) si completezi dosarul de inmatriculare.

Bafta!
 
.Apoi italianul se duce la ei la capitanie si cere hirtia (adeverinta) pe care scrie ca barca "x", atitia metri lungime, seria corp "xyz", cu motorul marca "cutare", de "y" cai putere, seria "xyz", nu se inmatriculeaza conform legilor italiene.
Suna cam ca povestea Avizului 838 din desenul animat Asterix la Roma ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=zEQijgW5_cM (tema incepe cca la minutul 41:00)

Adica este nevoie de un certificat avad ca obiect constatarea ("oficiala") ca nu este nevoie de vreun certificat?! ;-)
Minunate oficii balcanice...
 
Ultima editare:
Din pacate asa este.
Din ce stiu, calea de urmat este cea despre care spune Pelicanul. Trebuie hartie oficiala ca barca nu este inmatriculabila conform legilor tarii respective.
Dar asta n-ar trebui sa fie o asa mare problema. Se vand in Romania o multime de barci aduse din Italia.
 

Back
Sus