Avize către navigatori

Salut,

Am niște dileme. Avizele către navigatori se publică aici am văzut Portal Roris , dar sunt numai în sistem pull (intru eu pe site și citesc). Este pus la punct vreun serviciu push (să trimită ANR-ul informațiile către navigatori) ?

Din ce am citit în directivele europene, asta se dorește.

Deasemenea, la bordul navelor, aplicațiile ECDIS pe ce rulează ? Aveți dispozitive stand-alone sau rulați aplicațiile pe laptopurile personale ? De ex. eu am instalat pe laptop SeeMyENC și am găsit hărțile eliberate de AFDJ cred. Primiți și informații în timp real ? Daca da, cum ?

Nu ar fi util ca Avizele către navigatori să apară în aplicațiile ECDIS atunci când sunt eliberate de ANR ? Sub forma unui pop-up, cu alertă sonoră eventual

Îmi cer scuze pentru inconsistența din exprimare, dar sunt foarte la început în domeniul naval
 
Salut,

Am niște dileme. Avizele către navigatori se publică aici am văzut Portal Roris , dar sunt numai în sistem pull (intru eu pe site și citesc). Este pus la punct vreun serviciu push (să trimită ANR-ul informațiile către navigatori) ?

Din ce am citit în directivele europene, asta se dorește.

Deasemenea, la bordul navelor, aplicațiile ECDIS pe ce rulează ? Aveți dispozitive stand-alone sau rulați aplicațiile pe laptopurile personale ? De ex. eu am instalat pe laptop SeeMyENC și am găsit hărțile eliberate de AFDJ cred. Primiți și informații în timp real ? Daca da, cum ?

Nu ar fi util ca Avizele către navigatori să apară în aplicațiile ECDIS atunci când sunt eliberate de ANR ? Sub forma unui pop-up, cu alertă sonoră eventual

Îmi cer scuze pentru inconsistența din exprimare, dar sunt foarte la început în domeniul naval


Nu face nimic.


Si de aici se poate obtine raspuns la orice intrebare:

ANR Relaţii cu Publicul
Tel:0241/61.61.24
Tel: 0241/61.61.04



AFDJ Galati
Adress: Portului street, nr. 23, Galati
Phone: +40236/460812
 
Pe portalul RORIS, în pagina Avize către Navigatori există o secțiune denumită Subscrieri. Accesezi formularul de acolo, completezi tipurile de avize care te interesează, sectorul de cale navigabilă ( Locație start și Locație sfârșit), Regiunea ( însemnând jurisdicția în raza căreia se emit avizele) și vei primi pe mail avizele pe măsură ce sunt adăugate de către operatorii ANR, conform criteriilor selectate de tine.
 

Back
Sus