Catamaranul barca pentru agrement sau competitie

Catamaranele sunt cunoscute ca fiind foarte stabile, deplasament ridicat, viteze croaziera mari. In Romania acest model de barca inca nu a patruns si nu inteleg de ce.
Ma voi referi doar la modelul de 3m lungime si-l voi compara cu pneumatica clasica cu chila gonflabila la aceiasi lungime.

Catamaranul are diametrul flotoarelor de 33-48cm in functie de destinatia lor. Materialele folosite sunt PVC de 9 si 12mm, dar si Hypalon. Acestea au fiecare flotor in doua compartimente, iar fiecare chila de asemenea este separata => un catamaran are 6 compartimente cu aer.


Podina poate fi din aluminiu sau lemn (TEGO) si are o suprafata mai generoasa raportat la o barca clasica de aceiasi lungime. Oglinda (suportul pentru motor) poate fi sin lemn (TEGO), aluminiu sau din bride din otel (acestea sunt pentru competitiile de viteza si permit evacuarea curentului de aer din interiorul catamaranului).
Prova este confectionata din fibra de sticla si are un unghi care asigura contactul cu apa (reduce sansele "decolarii" la viteze foarte mari).


Greutatea unui catamaran de 3m este de 40 - 60Kg depinzand de grosimea materialului din care este confectionat, de diametrul flotoarelor, de materialul din care este facuta podina, de materialul din care este confectionata oglinda.
Datorita faptului ca are un contact mic cu apa => pierdere redusa la extrem a frecarii (contactul este realizat doar prin cele doua chile) => deplasarea se poate face cu motorizari termice sau electrice mici ca si putere obtinandu-se viteze ridicate comparativ cu o barca clasica la un consum (benzina sau energie electrica) scazut raportat la distanta parcursa => motorizarea nu mai necesita permis de navigatie pentru viteze de deplasare decente cum ar fi 30Km/h, 5cp fiind indeajuns.
Ca si aplicatii:
- agrement, pescuit (este stabila, suporta incarcaturi mai mari, suprafata utila mai generoasa)
- concursuri spinning (spatiu util mai generos, viteza deplasare si autonomie mai mare => mai mult timp pentru pescuit si mai putin timp pierdut pentru deplasari)
- sport extrem pentru amatorii de adrenalina (la motorizari maxime suportate de barca se ating viteze uriase, dar cu riscuri enorme)

Ca si dezavantaje:
- sensibil la vant si valuri cand sunt atinse viteze foarte mari (vreau sa cred ca un pescar nu ar folosi asa ceva pentru "raliuri") existand posibilitatea pierderii contactului cu apa.

- guvernare relativ dificila pe valuri mari (nicio barca nu se “simte bine” la valuri de peste jumatate de metru)
- necesita volum pentru transport mai mare decat pentru o pneumatica clasica datorita elementului din prova si latimii mai mari a podinei cu cca 10cm
 
Acesta este catamaranul comandat (poze reale, dar fara podina din aluminiu montata)) si nu va fi scos la vanzare mai devreme de dupa 2 luni de la sosirea lui in Romania (in jurul lui 20 iunie)




 
Arata a maxim de distractie si adrenalina, numai buna pentru o gasca de baieti si fete! S-ar recomanda totusi niste asigurari de accidente acoperitoare, depinzand de sofer :)
Buna ideea cu puntea prova inclinata, doar ca trebuia ceva la pupa - ai pus-o-n val si te dai peste cap, sau macar faci un plonjon pe cinste.

Ai o sugestie de pret?
 
Despre pret, de la jumatatea lui august (pana atunci diverse teste cu motorizari si incarcaturi diferite + expunere la cateva concursuri de spinning), pentru copaia aceasta nu va depasi 1000 Euro adica recuperarea integrala a investitiei fara profit. Pentru una nepusa la apa va fi cam 1200 Euro, dar asta abia prin septembrie cel mai devreme.
 
Astazi dimineata a "aterizat" Titanicul in portul Agigea. Descarcarea dureaza 1-2 zile si promisiunea este ca vineri - duminca platesc vama si le ridic din Otopeni. Mi s-au lungit urechile datorita transportului dar de data viitoare am un "short-cut" pentru toata pierderea asta de timp (o luna).
Probabil ca lunea viitoare anunt test drive-ul de pe lacul Morii care va fi intr-o dupamiaza cu vreme OK
La test drive este invitat oricine este "ros" de curiozitate. Poate veni cu motorul lui termic daca puterea lui nu trece de 5-6cp si/sau cu electric indiferent de putere. Ca si idee teste drive-ul are ca si rost prezentarea catamaranului, probare cu diverse motorizari si incarcaturi (pana la 4 persoane) precum si masurarea vitezei de deplasare cu fiecare tip de motor si cu diversele incarcaturi. Nu cred ca are rost sa probam comparativ in aceleasi conditii si o pneumatica de 3m cu sau fara chila. O conditie de baza este purtarea de catre "navigatori" a vestelor de salvare (le asigur eu).
In principiu, test drive-ul va fi intr-una dintre zilele de 17 sau 18 iulie ora 18:00 (in functie de prognoza meteo). Locul de intalnire este, cum se intra din comuna Rosu spre lac, inainte de a se intra pe pod, in dreapta la 150 - 200m catre canalul care vine din Arges. Doar eu voi sta la carma motoarelor si viteza de deplasare va fi limitata la 30Km/h pentru termice. Electricele si le guverneaza fiecare (eu nu am mers nicio data cu asa ceva si habar nu am).
Mi-ar fi de folos daca o parte dintre participanti vor aduce GPS-uri (la al meu acumulatorul tine foarte putin).
 
Astazi dimineata a "aterizat" Titanicul in portul Agigea. Descarcarea dureaza 1-2 zile si promisiunea este ca vineri - duminca platesc vama si le ridic din Otopeni. Mi s-au lungit urechile datorita transportului dar de data viitoare am un "short-cut" pentru toata pierderea asta de timp (o luna).
Probabil ca lunea viitoare anunt test drive-ul de pe lacul Morii care va fi intr-o dupamiaza cu vreme OK
La test drive este invitat oricine este "ros" de curiozitate. Poate veni cu motorul lui termic daca puterea lui nu trece de 5-6cp si/sau cu electric indiferent de putere. Ca si idee teste drive-ul are ca si rost prezentarea catamaranului, probare cu diverse motorizari si incarcaturi (pana la 4 persoane) precum si masurarea vitezei de deplasare cu fiecare tip de motor si cu diversele incarcaturi. Nu cred ca are rost sa probam comparativ in aceleasi conditii si o pneumatica de 3m cu sau fara chila. O conditie de baza este purtarea de catre "navigatori" a vestelor de salvare (le asigur eu).
In principiu, test drive-ul va fi intr-una dintre zilele de 17 sau 18 iulie ora 18:00 (in functie de prognoza meteo). Locul de intalnire este, cum se intra din comuna Rosu spre lac, inainte de a se intra pe pod, in dreapta la 150 - 200m catre canalul care vine din Arges. Doar eu voi sta la carma motoarelor si viteza de deplasare va fi limitata la 30Km/h pentru termice. Electricele si le guverneaza fiecare (eu nu am mers nicio data cu asa ceva si habar nu am).
Mi-ar fi de folos daca o parte dintre participanti vor aduce GPS-uri (la al meu acumulatorul tine foarte putin).

Ma inscriu pe lista ( numero uno) ...cu rugamintea sa imi dati un tzar cand va hotarati pentru a imi lua cateva ore liber de la scarbici...vin cu un Yamaha 4CP in 2 timpi.
Cu stima,
Marius 0732017229
 
S-au inscris deja destui curiosi si nu numai din Bucuresti :)

Voi anunta data exacta atunci cand ajung cu catamaranul in parcare la bloc. Sa nu ma intelegeti gresit dar pneumaticele nu fac obiectul acestui test ci doar catamaranul. Catamaranul nu va fi scos la vanzare mai curand de a doua jumatate a lui august, evident ca si sh, pe cand barcile imediat ce intru in posesia lor.
 
La test drive-ul catamaranului voi prezenta si o pneumatica (fara sa o pun pe apa) pentru a putea fi vizualizata si pipaita.
 
Ramane stabilit pentru test drive catamaran si vizualizare una dintre pneumatice (fara a fi pusa la apa) pentru joi 17 iulie ora 18:00. Locul de intalnire este, cum se intra din comuna Rosu spre lac, inainte de a se intra pe pod, in dreapta la 150 - 200m catre canalul care vine din Arges.
Cine doreste sa-si testeze motorul, daca este sub 6cp sau electricul, nu este nicio problema. Va rog nu uitati sa aduceti GPS pentru masurarea vitezei la diferite motorizari si incarcaturi.

Eugen Fetes 0745578278
 
Ramane stabilit pentru test drive catamaran si vizualizare una dintre pneumatice (fara a fi pusa la apa) pentru joi 17 iulie ora 18:00. Locul de intalnire este, cum se intra din comuna Rosu spre lac, inainte de a se intra pe pod, in dreapta la 150 - 200m catre canalul care vine din Arges.
Cine doreste sa-si testeze motorul, daca este sub 6cp sau electricul, nu este nicio problema. Va rog nu uitati sa aduceti GPS pentru masurarea vitezei la diferite motorizari si incarcaturi.

Eugen Fetes 0745578278

La insitentele catorva baieti am facut astazi un test drive doar cu un motor electric si un termic care abia-si tragea sufletul. Aman testul de joi 17 iulie ora 18:00 pentru o alta data pe care o voi anunta din timp. Imi cer scuze daca am incurcat pe cineva, dar pentru saptamana aceasta si urmatoarea a intervenit nevasta (suntem in CO) si vrea sa "navigam" pe la munte si apoi pe la mare cateva zile.
 

Back
Sus