Ivar Dedekam Navigatia cu vele si reglarea greementului

Manuale navigatie Ivar Dedekam Navigatia cu vele si reglarea greementului

Buna ziua,

Doua manuale de exceptie!

Sunteti interesati de achizitionare de carti de navigatie?

Contine principiile velismului, reglajele arboradei, reglaje de principiu si de detaliu ale velelor pentru toate alurile de vant, pentru tipurile de valuri in care se navigheaza.
Intra in detaliile reglajului tipurilor diverse de greement, unghiurile optime ale catargului, tensionarile sarturilor si straiurilor, ajustari de finete.
Are indexuri utile, reglementari maritime, zonificari, indicatii despre servicii de informare pe mare, indicatii despre citirea hartilor, semnele conventionale pe harta, balizaj, semnalistica optica si acustica.
Nu lipsesc nici informatiile de meteorologie: nori, vanturi, formare si prognozare.
Intre indexuri am uitat sa spun despre tabele de conversie, tabel Beaufort si altele.
Foarte importanta mi se pare portiunea cu enumerarea regulilor de prioritate si a semnalisticii zi/noapte pentru diversele tipuri de ambarcatiuni, semnalizarea de pericol foarte succint dar coerent prezentata.
Cartea are si un dictionar suficient de bogat in termeni marinaresti.

Va pot pune la dispozitie teste si multe alte lucruri utile pentru navigatie !

Am rugamintea de a lasa mesaj pe privat pentru mai multe detalii! Nr. telefon, adresa unde sa fie livrat manualul!

Va multumesc,

...........

search



11551211_1_644x461_nevigatia-cu-vele-si-reglarea-greementului-bucuresti_rev002.jpg


16604251_1.jpg


27851421_8_261x203_navigatia-cu-vele-si-reglarea-greementului-de-ivar-dedekam-.jpg
 
Ultima editare:
Salut,

Numele in limba engleza a acestui manual este "Sail and Rig Tuning Ivar Dedekam " . Pretul este de 100 de lei impreuna cu manualul Navigatia traditionala autor fiind tot Ivar Dedekam.

Daca sunteti interesat va rog sa imi scrieti pe privat ori sa imi lasati un numar de telefon pentru a stabili detalii.

Multumesc,
 
Ultima editare:
Este un manual pentru initiere in tainele navigatiei! Ce anume va intereseza?

Este chiar mai mult decat initiere :) . O carte excelenta cu un continut mult prea vast pentru dimensiunile ei.

Contine principiile velismului, reglajele arboradei, reglaje de principiu si de detaliu ale velelor pentru toate alurile de vant, pentru tipurile de valuri in care se navigheaza.
Intra in detaliile reglajului tipurilor diverse de greement, unghiurile optime ale catargului, tensionarile sarturilor si straiurilor, ajustari de finete.
Are indexuri utile, reglementari maritime, zonificari, indicatii despre servicii de informare pe mare, indicatii despre citirea hartilor, semnele conventionale pe harta, balizaj, semnalistica optica si acustica.
Nu lipsesc nici informatiile de meteorologie: nori, vanturi, formare si prognozare.
Intre indexuri am uitat sa spun despre tabele de conversie, tabel Beaufort si altele.
Foarte importanta mi se pare portiunea cu enumerarea regulilor de prioritate si a semnalisticii zi/noapte pentru diversele tipuri de ambarcatiuni, semnalizarea de pericol foarte succint dar coerent prezentata.
Cartea are si un dictionar suficient de bogat in termeni marinaresti.

Cam asta cred eu despre cartea lui Ivar Dedekam in traducerea regretatului Valerie Timofei.
Jos palaria pentru autor, pentru traducator si pentru carte !
 
Pretul este de 80 de lei pe acest manual iar 100 de lei impreuna cu manualul Navigatia traditionala autor fiind tot Ivar Dedekam.

Din cate stiu celalalt manual (numit generic "NAVIGATIE"), trateaza 3 tipuri de navigatie : navigatia traditionala, electronica si astrala.
S-a scos o editie numai cu navigatia traditionala ?

P.S>
Daca n-ati mai citit pana acum o fraza in care sa se repete de 3 ori cuvantul "navigatie, iaca v-am facut placerea :)
 
Multumesc Florio pentru prezentarea cartii, din cate imi amintesc de la mine ai achizitionat manualele pe care le ai in biblioteca ori in barca.
 
Multumesc Florio pentru prezentarea cartii, din cate imi amintesc de la mine ai achizitionat manualele pe care le ai in biblioteca ori in barca.

Tot ce se poate, dezavantajul net este ca un nick-name devine un paravan impersonal :) .
Primele manuale le am de la YCRR, in urma cu 5 ani, prin intermediul lui Adrian Nita si a lui Sergiu Timofei. Nu se gaseau, editia fusese mica si se epuizase numai intre membrii clubului si apropiatii lor.
Anul trecut insa am luat inca un set, pentru care ii multumesc prietenului nostru Radu (adapostit de nick-ul Hoinar :) ). Cred ca acestea provin de la tine.
Mi-am spus parerea pe scurt despre carti, fiindca le consider cele mai bune manuale in limba romana, usoare si explicite, adevarate memoratoare de sailing si navigatie.

Pentru cine chiar navigheaza cu vele, mi se pare un "must have" . Eu tin mult la formatul pe hartie, poate sunt de moda veche :). E usor de folosit in orice imprejurari, mai ales in barca.
Dar si varianta E-book trebuie sa fie la fel de buna, o informatie de calitate e o informatie de calitate. Sub orice forma s-ar prezenta.
 
Dragi prieteni,

Am pus la bataie ultimele 6 pachete formate din Navigatia cu vele si reglarea greementului + Navigatia traditionala de Ivar Dedekam la pretul imbatabil de 100 lei.

Va astept cu drag,

.......
 

Back
Sus