2014 FIFA World Cup Brazil

BUS SLOGANS FOR 2014 WORLD CUP

Algeria: Desert Warriors In Brazil

Argentina: Not just a team, we are a country

Australia: Socceroos: Hopping Our Way Into History!

Belgium: Expect The Impossible!

Bosnia and Herzegovina: Dragons In Heart, Dragons On The Field!

Brazil: Brace Yourselves! The 6th Is Coming!

Cameroon: A lion remains a Lion

Chile: Go Chile

Colombia: Here travels a nation, not just a team!

Costa Rica: My passion is football, my strength is my people, my pride is Costa Rica.

Côte d'Ivoire: Elephants charging towards Brazil!

Croatia: With Fire In Our Hearts, For Croatia All As One!

Ecuador: One Commitment, One Passion, Only One Heart, This Is For You Ecuador!

England: The Dream Of One Team, The Heartbeat Of Millions!!

France: Impossible Is Not A French Word

Germany: One Nation, One Team, One Dream!

Ghana: Black Stars: Here To Illuminate Brazil

Greece: 'Heroes Play Like Greeks'

Honduras: We are one country, one nation, five stars on the heart

Iran: Honour Of Persia

Italy: Let’s paint the FIFA World Cup dream blue

Japan: Samurai, The Time Has Come To Fight!

Korea Republic: Enjoy it, Reds!

Mexico: Always united, Always aztecas

Netherlands: Real Men Wear Orange

Nigeria: Only Together We Can Win

Portugal: The past is history. The future is victory.

Russia: No one can catch us

Spain: Inside our hearts, the passion of a champion

Switzerland: End Station: 13.07.2014 Maracana! Final Stop: 07-13-14 Maracana!
Swiss mentality, Ricola connection? :)

Uruguay: Three million dreams … Let’s go Uruguay

USA: United By Team, Driven By Passion
 
Casillas lasa coechipierilor in vestiar o scrisoare .......

"Dragii mei, trebuia să vă scriu rîndurile acestea mai de mult. Mi-am dat seama acum, după ce v-am văzut reproşurile din ochi. Am aflat-o tardiv, chit că s-ar fi cuvenit s-o ştiu. Într-un grup, trădătorul nu e doar cel care vinde secrete duşmanului, ci şi cel pe care constaţi că nu mai poţi să te bizui. Iar eu v-am trădat. Nu, nu vă grăbiţi să spuneţi că nu-i aşa. V-am lăsat cu ferestrele deschise în furtună. V-am făcut să trăiţi betonaţi în certitudinea că sfinţii nu greşesc. V-am hrănit cu iluzia infailibilităţii. Iar acum plătim cu toţii. Dac-aş mai avea puterea să glumesc, aş da vina pe voi. Fiindcă, în fond, voi m-aţi suit pe soclul rezervat salvatorilor. Voi, publicul şi ziarele. Ce-aş putea să vă cer acum? Să mă desanctificaţi? Ar fi caraghios.

Dacă v-aş peţi iertarea, aş cădea în dramoletă ieftină. Dac-aş începe să-mi aduc aminte că am făcut totuşi şi lucruri bune, m-aţi bănui de escrocherie contabilă, de trafic cu afecte şi efecte. Barem tu, Sergio, care-mi şoptiseşi la ureche “Eşti căpitanul nostru, hombre” după ce era să vă las fără La Decima, ce-ai putea să mai spui? Te-ai refugia cu ochii în cer, cum facem toţi cînd ni se pare că regizorul ne dă roluri peste puterile noastre. La ananghie, se ştie, facem sanctuar din orice: din rîsul unui puşti, din fîlfîirea unui steag, din amintirea suporterului care-ţi cerşea tricoul, mănuşile sau măcar autograful. Din îmbrăţişarea iubitei, din solidaritatea părinţilor, din empatia fundaşului stînga.

Au trecut doi ani de cînd am rugat un arbitru să fluiere sfîrşitul meciului. Era 4-0 pentru noi în finala de la Euro cu Italia şi am simţit că prelungirea chinului, fie şi cu trei minute, ar fi fost o impoliteţe sadică faţă de ceilalţi şi în primul rînd faţă de prietenul Gigi Buffon. Vineri l-am rugat din nou pe arbitru să pună capăt supliciului, dar de data asta cei conduşi cu patru goluri eram noi. Ce simetrie stranie, ce buclă a destinului, ce subiect de roman pentru cine va avea timp şi talent să-l scrie! Grandoare şi prăbuşire? Extaz şi agonie? Mărire şi decădere? Nu, nici vorbă, dragii mei. Îi spune pur şi simplu viaţă. Cîteodată cu aur pe glezne, alteori cu pelin în gură, alteori stropind pămîntul cu sînge, lacrimi şi sudoare. Dar viaţă. V-I-A-Ţ-Ă.

Cam asta ar fi. Vă strîng mîna, vă las cu bine şi vă cer iertare pentru iluziile pe care vi le-am făcut ţăndări. Nu mă conduceţi, ştiu drumul. L-am făcut de-atîtea ori, cu alai şi aplauze. De data asta, vă rog să mă lăsaţi singur. E mai bine.

Iker al vostru "


Asa o fi ? Sau e scris de bloger ? Scrisoare de scuze
 
?

"My passion is football, my strength is my people, my pride is Costa Rica."


''Heroes Play Like Greeks''


"United By Team, Driven By Passion"



"Not just a team, we are a country" - "One Nation, One Team, One Dream!"



"End Station: 13.07.2014 Maracana! Final Stop: 07-13-14 Maracana! "


Argentina - Germania ?
 
Po' sa nu scriu nimic p-acilea dupa ultimele doua meciuri ? Nu de alta , da' orice-as putea eu asterne-n scris nu se poate ridica la nivelul real al celor percepute privind meciurile .........

Copii care pland in paharul de Coca Cola , galerii intregi plangand si sfrasind prin a aplauda echipa adversa , ..... etc .

Asa ceva n-a mai dat Mondialul de cateva decenii . Sau poate niciodata ........
 
Po' sa nu scriu nimic p-acilea dupa ultimele doua meciuri ? Nu de alta , da' orice-as putea eu asterne-n scris nu se poate ridica la nivelul real al celor percepute privind meciurile .........

Copii care pland in paharul de Coca Cola , galerii intregi plangand si sfrasind prin a aplauda echipa adversa , ..... etc .

Asa ceva n-a mai dat Mondialul de cateva decenii . Sau poate niciodata ........

Interesanta va fi si finala cu galeria braziliana sprijinindu-i pe nemti si interesante vor fi si ecourile post-campionat in discursul politic brazilian.

In alta ordine de idei, langa blocul in care locuiesc exista un bulevard cu numeroase baruri mexicane, columbiene, braziliene si argentiniene... Intr-un cartier amestecat cu toate natiile, imagineaza-ti vacarmul, steagurile, claxoanele, artificiile de la fiecare meci...

Ieri doua baruri braziliene erau "in doliu" zavorate cu obloanele trase si lacate ruginite, un peisaj greu de imaginat intr-o seara de vara intr-un cartier cu sute si sute de brazilieni. La barurile argentiene erau parcate masini de politie pentru a le tine supapa entuziasmului in limite tolerabile... :)

Cele cateva baruri mexicane au reintrat in normal de saptamana trecuta...

Este amuzant ca intr-un oras divers ca NY-ul, indiferent ce echipa din lume castiga campionatul, vor fi cel putin cativa vecini extaziati ca a castigat echipa "lor".
 
Ultima editare:
983737_892214620795291_5342661017325009584_n.jpg


Noi suntem pregatiti... :) Va castiga echipa cea mai buna...
 
Azi soarta a comis o mica nedreptate, zic eu. Argentina s-a aparat exemplar impotriva unei masinarii de dat goluri. Merita sa ajunga la loviturile de la 11 metri.

apararea exemplara este jumatate din operatiune... in cealalta jumatate se dau goluri... Germania isi merita victoria. Au o echipa.

Mai departe nu ma bag, ca n-am mai atins o mingie de fotbal de aproape 30 de ani... :)
 
Ultima editare:
apararea exemplara este jumatate din operatiune... in cealalta jumatate se dau goluri... Germania isi merita victoria. Au o echipa.

Numai pentru jocul eroic si eficient timp de 112 minute din linia defensiva a Argentinienilor se merita sa se ajunga la loviturile de la 11 metri. Cred cu tarie asta! :D

Daca se mai ia in calcul si efortul masiv din linia mediana si cea de atac... si daca as fi fost vreun spectator Argentinian pe Maracana, as fi mancat ce ar mai fi ramas din biletul de intrare si as fi plans :(

Felicitari Germaniei!

Daas Scoring-Maschine!

:)
 
Ultima editare:
Azi soarta a comis o mica nedreptate, zic eu. Argentina s-a aparat exemplar impotriva unei masinarii de dat goluri. Merita sa ajunga la loviturile de la 11 metri.

"Fa-ti o armata invulnerabila si asteapta ca inamicul sa fie vulnerabil" - Sun Tzu, Arta razboiului
Dar tot Sun Tzu: invulnerabilitatea ta depinde de tine. Cea a adversarului nu mai depinde de tine.
 

Back
Sus