o intrebare mariner 40 2 timpi 2005

am cumparat un mariner 40 cai 2 timpi 2005 nou ,e chiar nou (acum are 2 ore de functionare). intrebarea mea e daca stiti cumva daca poate sa aiba vreo limitare pentru timpul cat e in rodaj sau ceva? intreb asta deoarece inainte am avut pe aceiasi barca un mercuri de 25 cai ,tot 2t, si mi se pare diferenta de putere intre ele e destul de mica .precizez ca motorul e asezat corect pe barca . am impresia ca nu ajunge la turatia maxima , am incercat cu 2 elicii am una de tras si una de viteza parca motorul nu ajunge in turatia care trebuie . am cumparat un turometru/hurometru din acele de se pune pe fisa la bujie ,dar nu imi arata bine turatie ,cred ca e un stift.dar dupa ureche mi se pare ca nu se tureaza suficient . astept sugestii
 
Si eu tot un "stift" am si imi arata chiar foarte bine turatia. Probabil ca nu e setat corect al tau. Citeste manualul turometrului ca explica acolo cum se seteaza in functie de tipul motorului 2t/4t, sau mai exact in functie de numarul de scantei pe rotatie completa.

Mai exista si posibilitatea ca motorul anterior sa nu fi fost de 25 CP reali, ci sa fi fost "tunat" la 30 CP, deci diferenta dintre ele sa fie mai mica decat te-ai astepta.
 
motorul anterior era de 25 sigur, in legatura cu turometrul l-am setat bine dar poate sa fie o problema ca am pus alt fir ? adica firul original nu are nici un metru ,eu am pus unul de vreo 3 metri ca sa ajunga de la motor la bord unde am montat turometrul. in relanti pare sa indice bine dar in turatii oscileaza de la 4 mii la 3700 si cateodata cade la 1200-1700 pentru o secunda chiar daca turatia motorului e aceeasi .nu stiu nici orele de functionare daca arata bine cand am montat imi arata 0,0 am mers cateva minute si deja arata 0,1 este vorba de subunitati ? adica 0,1 sa fie 6 minute? si la 1,0 sa fie o ora?
 
da, asta-i problema!

Jucariile astea chinezesti sunt facute sa stea pe/pe langa motor. Daca lungesti mult firul e "normal" sa apara interferente. Lipeste-l de capacul motorului sau prinde-l de oglinda si o sa fie ok.
 
Ai putea sa incerci sa cresti numarul de "spire" bobinate in jurul fisei de bujie. Mai multe spire -> un curent indus mai mare in "antena" turometrului.

Deasemenea, ca sa elimini influentele negative ale celeilalte fise (cea nebobinata cu firul turometrului), ai putea sa bobinezi "antena" in jurul ambelor fise, intr-un punct unde acestea sunt apropiate sau se ating. Evident ca turometrul trebuie setat pentru un numar dublu de scantei pe rotatie, pentru ca vei primi impulsuri de la ambele fise, alternativ. Cel putin in cazul motoarelor cu 2 cilindri, cum e al meu, se poate aplica fara probleme si metoda asta. Daca ai 3 cilindri, e mai complicat, ca nu cred ca turometrul are setare de 3 scantei/rotatie.

In legatura cu zecimala, e de la 0 la 9, deci ai intuit corect ca 0.1 h = 6 minute
 
am pus un fir scurt si intradevar functioneaza acum , deci motorul se tureaza la 4990- 5000 de ture cu elicea cu pas mai mic , cu cea cu pasul mai mare nu am testat inca , cu schior tras dupa mine 4300 - 4500 ture.
am indepartat cat a permis fisele una de alta pt a preintampina eventuale interferente , ma gandesc sa pun o camasa de ecranare pe ceaealalta fisa si sa incerc un cablu mai lung dar mai gros sa vad daca atunci functioneaza si la distanta mai mare.
multumesc pentru raspunsuri .
 

Back
Sus