ambarcatiuni ultrausoare din sipci

Felicitari pentru realizari!
Discutiile de pe rhcforum le-am urmarit si eu, cel putin in parte, dar de la distanta, fara nici-un fel de interventii.
Cat despre Modi, stilul lui caracteristic te-a indus in eroare cu Constanteanca. Gasesti amanunte aici.
 
:) da Ciby, cred ca am inteles...intr-un final :) multam de ajutor. baietii de pe rhcForum sunt foarte ok si-i iubesc asa cum sunt dar cred ca locul meu e aici. Nu voi renunta nici la ei insa pentru ca am invatat multe citindu-le postarile si am devenit cumva loial comunitatii
 
..... baietii de pe rhcForum sunt foarte ok . Nu voi renunta nici la ei insa pentru ca am invatat multe citindu-le postarile si am devenit cumva loial comunitatii

Domnule , ti-ai propus sa ma impresionezi cu absolut fiecare interventie ?
RESPECT ! Si ..... LIKE !
 
Uau! Ce ateliar! Unele poze imi par familiare. Cred ca le-am mai vazut acum cativa ani cand cautam informatii pe Google. Felicitari! Ceva mai destept de atat nu am :)
 
Impresionant

Felicitari. Impresionante realizari.
Pe parcursul postarii am vazut ca recomanzi ca tehnica "beade and cove". Imi poti spune si mie de unde iti achizitionezi materialul? Ori il prelucrezi chiar tu? Daca da, imi dai si mie ceva detalii asupra sculelor necesare?
Deocamdata adun documentatia necesara pentru un caiac strip.
De asemenea, am vazut ca recomanzi adezivul urethanic? Poti fi mai exact? Imi poti spune si mie o marca sau doua ?
Pe site-urile straine am vazut ca unii recomanda la lipirea stripurilor epoxi? Ce parere ai despre asta?
Stiu, cam multe intrebari dar sfaturile tale vor fi apreciate.
Mersi.
 
buna Tiberiu,
Prelucrarea canturilor sipculitelor (cove & bead) iti permit o asezare mult mai buna a fiecarei baghete pe sabloane. Micul caush format retine adezivul iar la slefuire, imbinarile devin invizibile. Sigur, poti folosi orice adeziv rezistent la apa. Am recomandat adezivul poliuretanic deoarece este usor expandabil, deosebit de puternic si evident rezistent la apa. Este mai greu sa lucrezi cu el, trebuie sa-l aplici cu mare atentie, niciodata foarte mult dar merita in situatia in care ai mici imperfectiuni la imbinarile dintre sipculite. Expandeaza putin si-ti umple eventualele goluri lasate accidental. La slefuire acestea nu se mai vad deloc si obtii o suprafata perfecta. PU Max de la BISON este cat se poate de bun iar cantitatea de adeziv folosita este foarte mica. Daca nu esti familiarizat cu el iti recomand sa-l folosesti pe cateva bucatele de lemn inainte pentru a te familiariza cu el si a putea aprecia cam cat sa folosesti sa nu-ti iasa dintre sipci cand se usuca. Nu-l poti sterge cu apa in cazul in care ai turnat prea mult. Ma rog, il poti sterge dar murdareste lemnul. Nu este o tragedie dar eu prefer sa nu fie patat absolut deloc. Il poti curata la slefuire , totusi, este un amanunt la care eu tin foarte mult. Daca te incumeti sa lipesti cu epoxy inseamna ca ai foarte multa rabdare si un buget pe masura. Rasina trebuie preparata in cantitati mici pentru ca polimerizeaza inainte de a o folosi pe toata. Trebuie sa fixezi fiecare sipculita cu suporturi externe pentru ca rasina nu va fixa decat in momentul in care se intareste. In opinia mea este complicat si nu se merita un asemenea efort. Nu prea are o justificare logica gestul, poate fi doar un capriciu. Sunt o multime de adezivi mult mai prietenosi. Din cate stiu eu la Braila ai catva colegi de forum foarte priceputi la care poti apela. La Galati deasemenea si este la o aruncatura de bat de tine. Am uitat, sipculitele mi le-am facut singur, folosind un circular hobby si o freza deasemenea. Profilele Cove & Bead mi le-am cumparat de pe net. Poti folosi si talentul unui tamplar local dar trebuie sa aibe utilajele pentru lemn, nu pentru PAL, cum au dealtfel majoritatea. Poti incepe primul proiect si fata sa profilezi canturile. Legat de lemn, ai o varietate destul de mare de unde sa alegi. Iti recomand ceva cu rasina in el, cum ar fi pinul, spre exemplu. Un prieten de la Cluj care si-a facut prima barca anul asta a folosit Abachi si materialul mi se pare extraordinar de potrivit. Oricum ar fi incearca sa nu ai noduri pe el si cand ai lungimi nesatisfacatoare, imbina sipculitele cu mult inainte de a te apuca de treaba. Nu ai nevoie de o documentatie deosebit de stufoasa pentru a construi o barcuta de genul asta. Procura-ti un proiect care sa ti se potriveasca sau creaza-ti-l folosind kayakfoundry, un soft foarte bun si complet. Da-i bataie,nu este mare smecherie sa creezi o bijuterie de barca pana la vara daca inveti sa ai rabdare cand lucrezi. Fiecare etapa conteaza si trebuie depasita cu maxim de atentie, de la asezarea sabloanelor, slefuire, finisare, pana la laminare. Este foarte usor numai daca ai rabdare. Nu conteaza cat timp iti ia sa fixezi o singura sipculita pe sablon daca o faci cum trebuie si o debitezi perfect.Va rezista acolo foarte multi ani si te va umple de satisfactii. O barca de genul asta se face cu un brat de lemne frumos taiate, un borcan de adeziv, catva metrii de fibra de sticla si cateva kg de rasina.....un brat de hartie abraziva. Nimic din ce vei folosi nu anticipeaza bijuteria de barca pe care o vei avea la final daca lucrezi atent si cu rabdare. Asta-i secretul suprem: radarea :) Spor la treaba.
 
Multumesc pentru raspuns.
Legat de colegii din zona.... da, sunt brailean dar in acelasi timp sunt si navigator. Asta inseamna ca perioade mari de timp sunt plecat din tara si sincer, e cam greu sa tii legatura. Cu toate astea am inceput sa ii cunosc incet-incet pe baieti.
In acest moment am inceput acasa un Shrike S&G pe care sper sa-l termin in concediul din vara lui 2017. Cu toate astea, dupa cum vezi deja imi sticlesc ochii la urmatorul proiect. Deocamdata adun informatii, documentatii si scule. Referitor la material as vrea sa incerc cu brad (pin) pe care vreau sa-l cumpar prin Februarie si sa-l tin la uscat pana la vara. Intre timp, imi voi construi propriul circular si poate (sper) si un banc pentru frezele bead & cove. De fapt frezele cred ca vor fi cea mai mare provocare. Daca nu reusesc, atunci voi merge pe strip plank si gata.
Multumesc pentru recomandarea legata de adeziv. Si mie mi se pare complicat sa lipesti cu epoxi.
Probabil ca pe viitor voi mai avea intrebari atat pentru tine cat si pentru ceilalti.
Ape line.
 
In Braila gasesti lemn rasinos uscat la 12 % la uscatorul de langa cimitirul turcesc din Chercea. Eu si pretenii mei am cumparat de multe ori de acolo lemn uscat de molid, stejar si tei, pe alese. Proprietarul e foarte de treaba, insa din ce am inteles in ultima vreme nu prea mai vinde lemn uscat, ci trebuie sa-ti cumperi tu lemnul, iar el ti-l usuca.
Oricum, gasesti lemn foarte bun in oborul vechi (fostul talcioc), singura conditie fiind sa eviti "coloratii" care te asalteaza si care au cele mai mari preturi.
 
ai vazut! nu-i greu. este suficient sa strigi aici ce si cum si baietii sar imediat.comunitatea asta este unita de aceiasi pasiune. Nimeni nu este rau intentionat aici asa ca orice intrebare ai legata de barci, barcutze de tot felul....isi va gasi raspunsul in mod sigur. am o singura rugaminte. eu nu am mai lucrat de mult o barca desi ma frig mainile s-o fac, n-am timp. Te rog posteaza fotografii cu etapele de lucru cand incepi, orice ar fi....oricum ar iesii......ma dau in vant dupa astfel de proiecte si....nu sunt singurul de pe aici :)
 
...... In viteza cu care traim astazi nu intelegem nimic si e pacat :)
Nu este prima oara cand citesc topicul asta, dar fiecare fraza pe care o intalnesti in viata are rostul ei la momentul si in contextul potrivit.
Ma reintorc acum dupa o vara intreaga din delta. Am petrecut in Mila 23 aproape 6 luni. Evident, am cunoscut comunitatea locala mai bine ca niciodata. Turist mergand alte dati, alergam prin senzatii, exact asa cum spune Marius, incercand sa valorific fiecare minut al sejurului. Insa de data asta am avut timp sa savurez la justa valoare fiecare moment. Fiecare intamplare, fiecare om, fiecare traire.
Iar daca vorbim despre comunitate, despre oameni, tocmai de la ei am reinvatat cele uitate in viteza naucitoare in care mi-am trait viata in ultimii ani.
In vara asta am redescoperit ca ziua, intradevar, are 24 de ore. Nimeni nu se grabeste nicaieri, nimeni nu este zorit si nu zoreste pe nimeni, lucrurile continuand sa mearga intr-un firesc de-a dreptul dezarmant, naucitor.
Din pacate sunt iarasi in Bucuresti si descopar ca sunt un neadaptat aici. Lucru care face ca inca odata, de data asta poate cel mai categoric, sa strig, asa cum semnatura-mi spune, DATI-MA LA APA, AM RAU DE ASFALT !!!

Mii de scuze pentru interventia offtopic, insa fraza citata m-a marcat. Si am vrut sa impartasesc cu voi ceea ce simt.
 
bine ai revenit Modi. este foarte ok sa privesti meditativ in jurul tau, sa filtrezi tot, sa apreciezi sau nu un mediu. Nimic nu-i perfect pe lumea asta. Poate a fost candva....natura... dar nu mai este. Bucurestiul are farmecul lui, ca si Delta, regeseste-l, adapteaza-te. Te simt putin trist, e ok si asta dar sa nu te tina mult, nu e stilul tau :)
 
Si eu in octombrie la Mila am simtit ca timpul s-a dilatat maxim, cu toate ca am stat doar 4 zile. Sincer, mi-ar fi placut mult sa bantui pe acolo intr-o "ambarcatiune ultrausoara din sipci", dar la ce marlanie exista in zona aia vizavi de traficul pe apa, mai bine evit vreodata sa ma dau cu asa ceva. Erau niste baieti misto cu canoele, dar ne-au spus ca le e frica sa se aventureze in zonele cu trafic, fiindca si-au furat-o.
@Marius: sa stii ca Bucurestiul nu prea are vreun farmec, poate voiai sa spui de Constanta :p.
 
In Braila gasesti lemn rasinos uscat la 12 % la uscatorul de langa cimitirul turcesc din Chercea. Eu si pretenii mei am cumparat de multe ori de acolo lemn uscat de molid, stejar si tei, pe alese. Proprietarul e foarte de treaba, insa din ce am inteles in ultima vreme nu prea mai vinde lemn uscat, ci trebuie sa-ti cumperi tu lemnul, iar el ti-l usuca.
Oricum, gasesti lemn foarte bun in oborul vechi (fostul talcioc), singura conditie fiind sa eviti "coloratii" care te asalteaza si care au cele mai mari preturi.

Am mai citit pe forumul acesta vorbe frumoase despre Valerica din Chercea fiindca nu cred ca mai e cineva prin zona cu uscator. De fiecare data m-am abtinut sa va contrazic dar acum nu mai rezist.
Nu va impartasesc parerea buna despre el, il cunosc de muuuulti ani inca din vremea cand abia incepuse cu atelierul in curtea socrului sau (casa de pe colt).
Incerc sa rezolv pe cat se poate fara sa apelez la el. Cu toate astea, ii felicit pe toti cei care s-au inteles cu el si care au fost serviti frumos.
Pe "indienii" din Oborul de cereale ii stiu...
 
In Braila gasesti lemn rasinos uscat la 12 % la uscatorul de langa cimitirul turcesc din Chercea. Eu si pretenii mei am cumparat de multe ori de acolo lemn uscat de molid, stejar si tei, pe alese. Proprietarul e foarte de treaba, insa din ce am inteles in ultima vreme nu prea mai vinde lemn uscat, ci trebuie sa-ti cumperi tu lemnul, iar el ti-l usuca.
Oricum, gasesti lemn foarte bun in oborul vechi (fostul talcioc), singura conditie fiind sa eviti "coloratii" care te asalteaza si care au cele mai mari preturi.

Am mai citit pe forumul acesta vorbe frumoase despre Valerica din Chercea fiindca nu cred ca mai e cineva prin zona cu uscator. De fiecare data m-am abtinut sa va contrazic dar acum nu mai rezist.
Nu va impartasesc parerea buna despre el, il cunosc de muuuulti ani inca din vremea cand abia incepuse cu atelierul in curtea socrului sau (casa de pe colt).
Incerc sa rezolv pe cat se poate fara sa apelez la el. Cu toate astea, ii felicit pe toti cei care s-au inteles cu el si care au fost serviti frumos.
Pe "indienii" din Oborul de cereale ii stiu... si ii voi ocoli, sunt cativa vanzatori pe acolo care sunt seriosi. De la Romica am luat in primavara niste material bun si cred ca tot la el voi merge.
Referitor la proiecte, intai sa termin Shrike-ul si apoi cred ca va fi un strip. Intre timp caut scule. Se pare ca e destul de greu cu frezele, au cei de la One Ocean Kayak cu 40 $ dar cred ca ar costa mult mai mult curierul din State. Am sa vad eu cum rezolv.... nu e graba.
 
Eu iti impartasesc parerea despre Valerica :(.
Nu trebuie musai sa apelezi la freze pentru un strip. Poti face lucru frumos si cu sipci drepte.
 
Nu stiu care sunt motivele pentru care nu v-ati inteles cu el, fiindca eu n-am avut vreodata nici cea mai mica problema. A fost singurul "lemnar" care m-a lasat sa-mi aleg de fiecare data materialul, fara sa ma grabeasca, si fara sa ma trateze de sus sau cu sictirul celorlalti din bransa, indiferent daca luam 2 metri cubi sau doar 2 scanduri.

In afara de asta, prin el am cunoscut si alti oameni cu greutate din bransa lemnului, cu care am colaborat si m-am imprietenit. Nu am deci vreun interes sa-l promovez etc, ci am descris strict experienta mea cu el, fiind singurul care m-a servit cand am avut nevoie.

Oricum, urmeaza sa iau lemn din obor, si tot la el il voi usca, nu vreau sa aud de alte uscatoare. Nu vreti sa stiti ce inseamna nasoi cu adevarat in domeniul asta al lemnarilor.
 

Back
Sus