ambarcatiuni ultrausoare din sipci

buna ziua,
am vazut ca voi le spuneti strip, barcutelor construite din sipci. inca nu m-am decis daca sa le spun si eu la fel dar asta e prea putin important. Sunt surprins ca nu am intrat pe acest forum pana acum desi principala mea pasiune este constructia de ambarcatiuni. Din pacate nu le pastrez desi am facut peste 100 de bucati pana acum. Evident sunt Constantean si am marea in sange. Ma rog, ideea pentru care postez aici este pentru ca exista posibilitatea reala sa ajut, macar cu un sfat. O sa postez mai multe fotografii cu etape de lucru la barcile mele si daca vi se pare interesant sau doriti sa intrebati ceva, va stau la dispozitie. E posibil sa raspund mai greu dar voi raspune. ideea este ca nu am prea mult timp dar ma straduiesc sa-mi fac pentru ca m-a lovit din nou microbul :)
...observ ca trebuie sa micsorez fotografiile si asta dureaza la greu asa ca ma voi oprii
ma bucur ca sunteti asa de multi :)
 

Atașamente

  • DSCF0008.JPG
    DSCF0008.JPG
    118.9 KB · Vizualizări: 281
  • DSCF0013.JPG
    DSCF0013.JPG
    125.6 KB · Vizualizări: 216
  • DSCF0012.JPG
    DSCF0012.JPG
    126.1 KB · Vizualizări: 215
  • DSCF0050.JPG
    DSCF0050.JPG
    112.2 KB · Vizualizări: 201
  • DSCF0014.JPG
    DSCF0014.JPG
    126.3 KB · Vizualizări: 210
  • DSCF0044.JPG
    DSCF0044.JPG
    125.9 KB · Vizualizări: 207
  • DSCF0035.jpg
    DSCF0035.jpg
    22.3 KB · Vizualizări: 246
  • DSCF0021.JPG
    DSCF0021.JPG
    123.3 KB · Vizualizări: 261
  • DSCF0072.JPG
    DSCF0072.JPG
    112.8 KB · Vizualizări: 257
  • DSCF0101.JPG
    DSCF0101.JPG
    120.4 KB · Vizualizări: 282
Ma bucur ca ne-ai descoperit fiindca ce am vazut in imaginile atasate arata ca un vis frumos. Vad mai multe modele in constructie si spui ca ai facut peste 100: impresionant! Ma gandesc ca le-ai vandut sau chiar le-ai facut pe comanda. Exista piata pentru asa ceva in Romania? La ce pret vinzi o constructie atat de laborioasa? Si inchei cu ce trebuia, de fapt sa incep: felicitari pentru calitatea executiei!!!
 
Foarte frumoase "lucrările".
Bine organizat "atelierul".
Mi-ar plăcea să văd făcute în acest spaţiu generos şi bărci mai mari. Cum ar fi, spre exemplu, un herresoff, barca cu cea mai lină atingere a apei.
 
Bun venit pe forum si felicitari pentru calitatea caiacelor construite.
Pentru mine, spatiul respectiv, in care se afla atelierul, este "un vis frumos" si, intr-adevar, ar merita sa vada si barci mai mari.
 
multumesc,
atelierul este din 2007 cand am facut numai din pasiune asa...40 de ultrausoare. M-a interesat sa umplu timpul mort din constructia unei astfel de ambarcatiuni si am reusit undeva la 10 bucati in doua saptamani un singur marangoz si un ajutor.Pe fiecare barca am folosit alt tip de adeziv, alta grosime de voal de fibra de sticla, alt proiect. Totul a fost un experiment si mi-a folosit si pentru a ilustra o carte pe care am scris-o tot in 2007. Eu sunt gazetar de profesie dar am boala asta pe care o aveti si voi. Opinia mea personala este ca aceste ultrausoare merg facute foarte bine din pin nu neaparat cedru, voalul de fibra de sticla e ok la 120 gr/m patrat, chiar si 80 de gr. obligatoriu rasina epoxy. Deasemenea cel mai bun adeziv pare sa fie cel poliuretanic. O chila accentuata in V iti ofera stabilitate substantial marita pe ape cu valuri (pe mare) desi devin greu de intors si poate trebuie sa faci un compromis legat de lungime. Elasticitatea lemnului vitrificat face barcile net superioare celor din fibra sau plastic . nici nu exista comparatie. Costurile unei astfel de barci ajung undeva la 150 euro. si pot fi vandute cu 700-1000-1500 euro, depinde cat de bine te joci cu lemnul. Lemnul perfect este foarte greu de gasit. Sipcile trebuie prelucrate pe cant "cove and bed" Viteza unui kayak este impresionanta, pot fi dotate cu derivor vela sau motor si ai adrenalina la la un sport extrem. Cel mai usor kayak facut de mine avea 9 kg. In romania nu exista piata pentru astfel de ambarcatiuni. Cu cat este mai performant un kayak cu atat devine mai instabil iar tu trebuie sa fi un virtuos sa te poti tine in el. Daca insa ai castigat aceastra maiestrie, lucrurile capata o cu totul alta dimensiune - fascinanta. Din cauza calculatorului, tunelul carpian al mainii drepte mi-a fost sectionat chirurgical. Aceasta mica interventie medicala ma impiedica acum sa mai pot sta intr-un kayak cu carena perfect rotunda pe sectiune. daca puteti crede.....ma omoara mana care nu mai lucreaza la capacitate maxima fara dureri. probabil inca catva ani si ma voi urca iar intr-un kayak perfect pentru inaltimea mea, greutatea si forta bratelor. toate pot fi calculate si tot poate fi personalizat. E mult timp de cand nu am mai construit nici o barcuta dar voi revenii. Cand iti place, ai invatat elementele de baza, sti sa imblanzesti lemnul, poti face orice. secretul este sa savurezi fiecare etapa si proiectele tale sa fie din ce in ce mai indraznete. Cand ai pasiune e pacat sa realizezi lucruri marunte. Vikingii inca sunt cei mai buni cand vine vorba de ambarcatiuni din lemn. Mi-as dorii sa-i intreaca cineva pana la urma. Secretul ar fi mai mult aer sub opera vie in timpul deplasarii :)
 
cred ca pot face ceva mai bun decat Herresoff, Lipan. Am un proiect in minte care ar fi senzatie pe orice apa de pe planeta asta. Timp am inceput sa am, acum mai am nevoie de sanatate si bani. Am 45 de ani, doua infarcturi o interventie chirurgicala pe inima, pana in toamna inca una...o mana care functioneaza la 70% din capacitate.... Ma tem ca dau coltul inainte sa termin proiectul.....cam asta ar fi
 
am stat intr-unul Simba :) . am priceput, au eliminat frecarea, stiu. ideea este ca fara nici o pregatire te urci intr-un drakkar, cobori vela si-i dai la drum. Eu nu am reusit sa ma tin intr-un Flyak, cum il numesc ei...e un compromis. Elimini frecarea marind efortul, (il faci si obligatoriu)introduci in ecuatie gravitatia. La dracu' ! Foarte bine putea sta pe o platforma total lipsita de flotabilitate. Asta-i joaca spectaculoasa cu fizica nimic revolutionar.
 
Avem multe sa te intrebam. Pentru inceput insa, te rog sa ne arati imagini cu caiace terminate (am vazut un model tare interesant in lucru). Dupa ce planuri lucrezi?
 
multumesc,
atelierul este din 2007 cand am facut numai din pasiune asa...40 de ultrausoare. M-a interesat sa umplu timpul mort din constructia unei astfel de ambarcatiuni si am reusit undeva la 10 bucati in doua saptamani un singur marangoz si un ajutor.Pe fiecare barca am folosit alt tip de adeziv, alta grosime de voal de fibra de sticla, alt proiect. Totul a fost un experiment si mi-a folosit si pentru a ilustra o carte pe care am scris-o tot in 2007. Eu sunt gazetar de profesie dar am boala asta pe care o aveti si voi. Opinia mea personala este ca aceste ultrausoare merg facute foarte bine din pin nu neaparat cedru, voalul de fibra de sticla e ok la 120 gr/m patrat, chiar si 80 de gr. obligatoriu rasina epoxy. Deasemenea cel mai bun adeziv pare sa fie cel poliuretanic. O chila accentuata in V iti ofera stabilitate substantial marita pe ape cu valuri (pe mare) desi devin greu de intors si poate trebuie sa faci un compromis legat de lungime. Elasticitatea lemnului vitrificat face barcile net superioare celor din fibra sau plastic . nici nu exista comparatie. Costurile unei astfel de barci ajung undeva la 150 euro. si pot fi vandute cu 700-1000-1500 euro, depinde cat de bine te joci cu lemnul. Lemnul perfect este foarte greu de gasit. Sipcile trebuie prelucrate pe cant "cove and bed" Viteza unui kayak este impresionanta, pot fi dotate cu derivor vela sau motor si ai adrenalina la la un sport extrem. Cel mai usor kayak facut de mine avea 9 kg. In romania nu exista piata pentru astfel de ambarcatiuni. Cu cat este mai performant un kayak cu atat devine mai instabil iar tu trebuie sa fi un virtuos sa te poti tine in el. Daca insa ai castigat aceastra maiestrie, lucrurile capata o cu totul alta dimensiune - fascinanta. Din cauza calculatorului, tunelul carpian al mainii drepte mi-a fost sectionat chirurgical. Aceasta mica interventie medicala ma impiedica acum sa mai pot sta intr-un kayak cu carena perfect rotunda pe sectiune. daca puteti crede.....ma omoara mana care nu mai lucreaza la capacitate maxima fara dureri. probabil inca catva ani si ma voi urca iar intr-un kayak perfect pentru inaltimea mea, greutatea si forta bratelor. toate pot fi calculate si tot poate fi personalizat. E mult timp de cand nu am mai construit nici o barcuta dar voi revenii. Cand iti place, ai invatat elementele de baza, sti sa imblanzesti lemnul, poti face orice. secretul este sa savurezi fiecare etapa si proiectele tale sa fie din ce in ce mai indraznete. Cand ai pasiune e pacat sa realizezi lucruri marunte. Vikingii inca sunt cei mai buni cand vine vorba de ambarcatiuni din lemn. Mi-as dorii sa-i intreaca cineva pana la urma. Secretul ar fi mai mult aer sub opera vie in timpul deplasarii :)

Pasiunea pentru barci mi-a scos in cale multi oameni fascinanti. Momentul asta este inca unul de acest fel :) .
Felicitari pentru realizarile deja acumulate si multa sanatate pentru cele viitoare!
Cu privire la un proiect ambitios de ambarcatiune, mi-ar placea sa iti fac cunostinta cu un prieten, velist cu mare experienta, care gandeste o barca deosebita.
Dintr-o asa colaborare poate iesi ceva de exceptie :)
 
:) am ceva de cautat. arhiva mea e vraiste. am gasit cateva sute de fotografii cu etape de lucru, habar nu am insa pe unde am pus cd-urile cu restul. acum am descoperit ca sunt greu de gasit. ce vrei, la mine povestea e veche, imaginile astea sunt de 7 ani. de atunci nu am mai facut nimic, inainte aveam norma o barca pe iarna minim, just for fun. asta-i si motivul pentru care nu v-am descoperit mai devreme. Pana acum mai misunam pe rhc forum cand si cand, baietii de acolo sunt pe modele, eu pe 1:1. Ma rog...stiu ce proiect ti-a atras atentia, a doua fotografie.... l-am facut doar pentru a realiza matrite dupa el...cel mai stabil kayak ever, facut de mine, am dus centrul de greutate sub linia de plutire...mi-am lasat fiica de 6 ani sa-l incalece......probabil nu sunt un parinte prea bun, nici acum nu stie sa inoate prea bine si are aproape 14...whatever promit sa le caut si sa le expun aici
 
Buna Florio, Lipan are dreptate, nu stiu cum dar m-a nimerit. Herresoff este o barca fantastica si ma inebuneste. Eu ceva asemanator rumeg dar pentru ca acum tehnologia imi permite, cred ca ii pot aduce imbunatatiri substantiale. Din nefericire se va putea construii numai artizanal, ca sa spun asa, niciodata de serie pentru ca are niste trick-uri realizabile numai asa....sunt bucuros sa cunosc pe oricine cu aceiasi pasiune. Pentru velisti cum spui tu, am un respect deosebit, ei sunt marinarii adevarati. Aproximez fara sa gresesc prea mult dar probabil 2000 de ani ne-am bazat numai pe vant si nu a fost rau. am mers mai incet dar cine ne grabeste? :) In viteza cu care traim astazi nu intelegem nimic si e pacat :)
 
uitam. Florio, legat de prietenul tau. o simpla schita m-ar lamuri imediat de directia in care vrea sa mearga prietenul tau. Orice proiect nou, cat de revolutionar ar fi este un compromis intre stabilitate, viteza, pescaj, comfort, efort, manevrabilitate, apa in care vrei sa-ti pui barca...sunt multe perspective din care poti privii lucrurile. Sunt multe proiecte care nu-mi plac prin prisma preferintelor mele dar le inteleg si le pot aprecia calitatile. Daca prietenul tau vede lucrurile macar usor diferit de mine este perfect, asa se nasc proiectele remarcabile in cazul unei posibile colaborari :)
 
:) am ceva de cautat. arhiva mea e vraiste. am gasit cateva sute de fotografii cu etape de lucru, habar nu am insa pe unde am pus cd-urile cu restul. acum am descoperit ca sunt greu de gasit. ce vrei, la mine povestea e veche, imaginile astea sunt de 7 ani. de atunci nu am mai facut nimic, inainte aveam norma o barca pe iarna minim, just for fun. asta-i si motivul pentru care nu v-am descoperit mai devreme. Pana acum mai misunam pe rhc forum cand si cand, baietii de acolo sunt pe modele, eu pe 1:1. Ma rog...stiu ce proiect ti-a atras atentia, a doua fotografie.... l-am facut doar pentru a realiza matrite dupa el...cel mai stabil kayak ever, facut de mine, am dus centrul de greutate sub linia de plutire...mi-am lasat fiica de 6 ani sa-l incalece......probabil nu sunt un parinte prea bun, nici acum nu stie sa inoate prea bine si are aproape 14...whatever promit sa le caut si sa le expun aici

Da, asa e, caiacul din foto 2 mi-a retinut atentia. Astept cu nerabdare sa gasesti imaginile. L-ai proiectat tu, sau ai lucrat dupa planurile cuiva? Dar celelalte caiace? Spuneai de o carte pe care vroiai sa o ilustrezi: despre ce carte e vorba?
 
Ultima editare:
Marius , ...... ăăăăă ....... Puii mei , ca nici nu stiu cu ce sa incep ! Sunt dat pe spate ! Sunt peste masura de impresionat !

Domnule , in primul rand da-mi voie sa te salut si sa-ti urez un ..... foarte cald bun venit pe Barcaholic ! Chiar daca zici ca ne-ai descoperit abia acum eu iti spun cu toata convingerea ca de mult timp locul tau este in aceasta comunitate .

Este o adevarata incantare si-o surpriza cum de multa vreme n-am mai avut ca venind dintr-un weekend petrecut prin pustii sa deschizi calculatorul si sa descoperi un topic ca acesta !

Toti de pe-aici sunt pasionati de barci . Si eu . In plus sunt indragostit de orice constructie de lemn si in permanenta fascinat de posibilitatile de lucru cu acesta , de plaja uriasa de aplicatii pe care i le poti da . Insa ce faci tu in atelierul ala depaseste absolut orice am mai intalnit vreodata .

Bravo domnule ! Felicitari !
 
Bun venit pe forum si felicitari pentru calitatea caiacelor construite.
Pentru mine, spatiul respectiv, in care se afla atelierul, este "un vis frumos" si, intr-adevar, ar merita sa vada si barci mai mari.
Pelicane , ia urgent legatura cu "doua maini drepte" asta si pune-l la curent cu "constanteanca" . Neaparat tre' sa-l cunoastem "live" !
 
Marius, felicitari, ca si ceilalti colegi am fost bucuros sa intalnesc inca un "bolnav" . Fiecare convertit sau nou descoperit, ne da o oarecare legitimitate :) in proprii ochi, cautand joaca. Sunt uimit mai ales de numarul mare de jucarele. Clar nu le-ai facut sa le depozitezi pe acasa. Nu traiesc in lumea canotorilor dar mai ies pe lacuri, sau pe rau. In zona Clujului, am lasat multe guri cascate dar niciuna nu s-a deschis sa-mi comande un caiac asa ca, am facut doar pentru mine :)
Acum cativa ani cand s-au facut primele caiace ale forumistilor, fiecare si-a facut o datorie din a posta constructiile pe etape, in ideea de a impartasi experienta, si implicit de a incuraja alte constructii.
Te intreb si aici, ce fel de caiac ai facut de doar 9 kg, dupa cum ai vazut, suntem multi curiosi.
Hydrofoil kayaks sunt o dezvoltare interesanta dar nu prea merg la touring. Probabil in timp, competitorii vor fi interesati de ele si la noi.
 
design inspirat de Hereshoff

.... Herresoff este o barca fantastica si ma inebuneste. Eu ceva asemanator rumeg dar pentru ca acum tehnologia imi permite, cred ca ii pot aduce imbunatatiri substantiale.

....sunt bucuros sa cunosc pe oricine cu aceiasi pasiune.
Cercul celor fascinati de Haven-ul proiectat si construit de N. Hereshoff este mare.

Am pe undeva intr-un "ungher" (de hard-disk ) un articol excelent , publicat in Woodenboat
in care se compara diverse designuri , inspirate de Haven.

La un moment dat (cca 2008) m-a prins si pe mine flama, cochetand cu o reinterpretare,
in versiunea lui Joel White, pescaj putin mai mare fata de original , versiune dotata cu derivor tip briceag.

Avand in vedere necesarul (estimat) de 2500..3000 ore de lucru pentru a obtine un velier cu detalii la nivelul replicilor (de epoca)
si faptul ca aveam tot "atelierul" intr-un cort, intr-o zona rezidentiala (ioc muzica de abricht si circular duminica ! ;-( )
iar in cort mai astepta invierea inca o barca Oldtimer,
impulsuri sentimentale ma indemnau sa ma apuc de confectionat sabloanele pt coaste si etrava,
iar glasul ratiunii imi soptea tocmai contrariul...

De cativa ani am un atelier propice (cca 6x14 metri + utilaje) dar timpul meu liber/ disponibil tinde catre limita zero...

Cateodata visez totusi despre o constructie derivata din Haven-ul lui Hereshoff,
intr-o reinterpretarea personala
(ceva mai lunga, Lmax ~6 metri si cu potential S/D ceva mai mare fata de original)
high-tech in technologie, dar cu linii pur- clasice...

Am atasat o schita (.pdf)
Nota: Din cauza continutului grafic, fisierul .pdf se va deschide rel incet in versiunile Acrobat si Acrobat Reader mai vechi, asteptati pana apare reteaua reticulara completa

@Marius - felicatari pentru atelierul bine organizat ! :)
 

Atașamente

  • Capture.jpg
    Capture.jpg
    78.4 KB · Vizualizări: 134
  • Pub_Barcaholic_#6r.pdf
    4 MB · Vizualizări: 22
Ultima editare:
:) o sa incerc sa va raspund tuturor. Crocodilule, m-am uitat la profilul tau si nu esti departe de mine la minte si idei. ti-am vazut etapele constructiei atelierului si sunt impresionat. Ceva mai lung si era absolut. Eu am avut barcute care depaseau 7 metrii si sunt minunate. Toate proiectele sunt creatie proprie, unele nu au fost foarte reusite, unele insa m-au surprins placut. Asa am invatat. Am facut chiar si o barca de 1,7m cu motor briggs& stratton cumparat de pe harbor tools radiocomandata cu care mi-am plimbat fiica pe lacul sudghiol din Mamaia. la vremea aceea am avut discutii aprinse cu membrii rhc Forum, unde mi-am expus ideea si am fost certat stasnic pentru indrazneala..cred ca si acum dupa atata timp se mai pot gasii postarile. Revenind insa...imi cam place sa vorbesc, scuze. Legat de carte ea se numeste "Construieste-ti singur o barca" si s-a dorit o carte undeva intre una tehnica si una motivationala. Practic invatam pe oricine doreste sa-si faca fara mare efort o barcuta. Au fost 500 de exemplare si toate au fost oferite la un targ de Yacht. Eram foarte entuziast pe vremea aceea. In atelierul din fotografii am lucrat in cea mai mare parte cu scule pneumatice luate tot de la americani. Pe mine m-a starnit o carte a unui batranel din state care a ajuns intamplator la mine. Am luat legatura cu autorul ei si asa mi-a intrat microbul. Cea mai buna barca a mea a fost cadoul meu pentru el...cea de 9 kg am considerat eu ca e varful carierei mele de marangoz. Cred ca materialele nu m-au costat mai mult de 4 milioane si-mi amintesc ca am dat 700 de euro numai pe transport. Ma rog, cartea mea iti prezinta metoda strip and glue explicand fiecare etapa astfel incat oricine sa inteleaga. Am expus toate costurile, toate problemele care pot apare, am adus justificari pentru ordinea in care trebuie sa-ti planifici etapele de lucru, am distrus unele mituri legate de materialele must have. Am avut un capitol dedicat numai calculelor (plictisitoare dat fiind matematica....) Ce mai, citeai cartea si erai marangoz. la vremea aceea am expus toate barcile pe e-bay numai pentru a vedea unde ajung cu pretul iar rezultatele au fost surprinzatoare posibele castiguri fiind peste 1000%. Am incercat sa starnesc interesul inclusiv din perspectiva pecuniara. O sa radeti dar nu mai am nici un exemplar, am ramas doar cu formatul electronic pregatit pentru tipar, Quarkexpress. O voi rescrie, am recitit-o si am realizat ca eram incepator in ale vorbelor. Pe masura ce o voi rescrie ma bate gandul sa public aici, capitol cu capitol intr-un soi de articole maraton. Voi vedea, aproape intotdeauna a intervenit ceva intre planurile mele si viata reala. Sunt cam terminat din punct de vedere al sanatatii..... Am cheltuit multi bani cu pasiunea mea, acum nu mi-as mai permite dar atunci parea exact drumul pe care as fi vrut sa merg. Stiti voi momentul in care lipesti o sipca si astepti sa se usuce lipitura sa poti adauga inca una? Acela este timpul mort din timpul constructiei. pana se usuca ai timp sa mai pui inca 10-20 de sipculite cu conditia sa nu fie pe aceiasi barca, asa am ajuns sa am un atelier undeam lucrat la 20 de barci simultan. Nu regret nici o secunda drumul ales atunci. Sa nu uit, cand am inchiriat hala am facut-o luand un anunt din ziar, am cautat ceva mare si cu temperatura constanta, sa pot lucra ca in sufragerie :) am inchiriat-o pe nevazute, gidandu-ma doar dupa fotografii si locatie asa ca m-am trezit ca e la etaj...dap, am gresit. Acesta este motivul pentru care am facut doar ultrausoare. Erau singurele pe care le puteam scoate din incinta, nu-mi pare rau. Ca sa-i raspund lui Klimm legat de kayak-ul de 9 kg. Aproape ca nu am facut nimic special dar am avut un lemn extraordinat, taiat 5mm/10mm in sectiune iar adezivul folosit a fost superglue gel. voalul folosit a fost de 80 gr/metrul patrat. Nu poti lucra la asa ceva in mai putin de trei persoane. Nu-ti permite adezivul :). Lemnul este, cred eu, cel mai important. Am lipit siculitele intre ele, inainte de a le pune pe barca si am inversat pozitia sipcilor pe barca. Daca pana atunci puneam lemnul pe barca cu sectiunea concava a muchiei in sus pentru a sustine adezivul, venind cu urmatoarea sipca curata fixand-o pe barca de sipca cu adeziv la barca asta a fost invers. Adezivul a fost pus pe sipca care urma a fi lipita. Am fost trei si fiecare avea zona lui de a pune adezivul. O tineam fixata cu mainile pana se lipea si abia dupa o eliberam. A fost fun si cred ca nu am consumat mai mult de 100 gr de adeziv. Cel care "m-a imbolnavit" este Mac McCarthy's cu cartea lui Featherweight Boatbuilding. Am corespondat ceva cu el. Acum cred ca e mort, era foarte batran si atunci. Evident prima mea barcuta a fost Lassie, construita dupa proiectul lui. Si acum imi vine sa rad cand imi amintesc cat de tampit puteam fi, ce unelte de rahat foloseam si ce materiale groaznice. Legat de ce a spus Modi, despre "constanteanca", inteleg ca e cineva din orasul meu. Mi-ar face placere sa stiu cine este si-i garantez o surpriza cand o sa ma vada :) nu-s chiar un necunoscut in urbe. Din pacate sau din nefericire am ceva notorietate in vechiul Tomis :) Prietenii imi spun ca oricum ceva nu e in regula cu mintea mea din cauza incapatinarii mele de a-mi urma ideile chiar si atunci cand oricine ar abandona. Eu tot sper ca nu au dreptate si ca voi gasii mai multi ca mine :)
 
BIG BIG BIG LIKE SOLPET! Eu o vad peste 10m :)si ma roade sa scap de suprafata lisa a operei vii, mai mult, vreau sa aduc aer sub ea printr-o retea extrem de complicata de canale, inca nu i-am dat de cap integral dar tot vantul va fi acela care ma va ajuta sa "pompez" aer micsorand frecarea. ideea este ca aerul va fi absorbit sub barca proportional cu viteza. Schimbarea de densitate a apei nu va afecta flotabilitatea pentru ca tocmai aceste mici bule de aer, in lupta lor de a iesii la suprafata vor compensa diferenta. Nu sunt vreun destept si mereu apelez la cate un cap luminat sa mai castig ceva informatie asa ca treaba merge greu. Nu am nici un fel de scoala in sensul asta, ma bazez pe bruma de fizica prinsa in scoala si o constanta perseverenta. pana acum trei zile cand am dat de voi am crezut ca m-am lasat de "sportul" asta. Acum, nu stiu ce sa zic, ma simt prins intre ratiunea de a exista si pasiunea de a face ceva memorabil.....e destul de conflictuala starea si nu stiu cum sa ma impart..nici nu prea am ce sa mai impart din mine...dar ma mananca :)
 

Back
Sus