proiect inamtriculare ambarcatiuni agrement

Nu!
Cea mai simpla cale este sa faca prima data cursurile pentru manevra navei cu vele si apoi sa dea pentru permis. Se va adauga automat, pe baza certificatului de absolvire depus la dosar si "S"-ul pe permis.
La varianta propusa de colegul MBG, se taxeaza de doua ori, prima data pentru emiterea permisului si a doua oara la preschimbare in vederea adaugarii "S"-ului.
 
Nu!
Cea mai simpla cale este sa faca prima data cursurile pentru manevra navei cu vele si apoi sa dea pentru permis. Se va adauga automat, pe baza certificatului de absolvire depus la dosar si "S"-ul pe permis.
La varianta propusa de colegul MBG, se taxeaza de doua ori, prima data pentru emiterea permisului si a doua oara la preschimbare in vederea adaugarii "S"-ului.

Corect ceea ce spui tu Ciby.
Eu am plecat de la premisa ca dai examen pt D,faci cursul pt "S" si cand te duci sa dai examenul pt C, iti adaugi si S-ul pe permis.
Cel mai ieftin este sa faci numai cursul de manevra navei cu vele fara sa mai dai si examenel pt permis.
Neajunsul in aceasta varinata este acela ca nu poti sa iesi pe mare cu barca cu vele.
Anyway,asa cum am spus mai sus Ciby are dreptate in ceea ce priveste costurile.
 
Nici asa nu este cea mai favorabila varianta, gandind strict din punct de vedere al propriului portofel. Nu sunt sigur daca se pot da la aceeasi sesiune atat D-ul cat si C-ul, dar cu siguranta obtinerea categoriei C nu este conditionata de detinerea D-ului. Daca nu se pot da concomitent, atunci alegi varianta cea mai convenabila din punct al categoriei. Vrei la mare, dai prima data C-ul, cu certificatul pentru S la dosar si te dai cu Mc Gregoru' de 8 metri pe mare. Pentru apa dulce prin ligheanele din Delta, este timp, eventual la prima sesiune. Saau!, il dotezi cu un motor de maxim 3,68 kW si nu-ti mai trebuie permis, doar este un Hobie Cat. Ce sa cauti cu velele pe canalele deltei? Poate pe Razim si cum acolo este mai mult mare decat lac....mori cu RND-ul de gat!
 
Ultima editare:
Eu intentionez sa devin "armator"! Imi cumpar (sunt in cautari avansate) un velier intre 10,5 si 12 m. Hotarit!
Speriat de "noutatile" in materie de inmatriculari si, mai ales, impozitare, am inceput sa caut variante de expatriere. CSLoyds (Czeschi Lloyds) inmatriculeaza nave ale detinatorilor rezidenti (oriunde) in UE. ADAC in Nemtzia, la fel. Exista posibilitati multiple: Olanda, Malta, Belgia sunt numai citeva. Costurile sunt de bun simt: citeva sute de euroi, nu multe!!!). De ce le-as da astora care nu fac nimic pentru mine (si barcazu' meu) banutii mei?!? Inca scormonesc sa vad daca trebuie sau nu sa platesc impozitul la administratia locala. Nu am gasit inca nimic. Dar, ma intreb, daca imi cumpar o casuta de 2camere in Spania (cunosc citiva detinatori) sau Anglia din Marea Britanie, trebuie sa dau vreun ban Tzarii rromanesti? Nu cred! Banui ca la fel este si cu barca. Ramine intrebarea: cine, totusi, incaseaza impozitul pentru bunul detinut?!? Trec peste dilema: daca, cu bani, impozitati de statul romanesc, cumpar un bun (casa, masina, castel, barca, ce-o fi) de ce mai trebuia sa dat dari? Impozit la impozit? Taxa de folosinta? Gata ca ma infierbint.
 
Ciby examenele nu se dau decat separat.
Este adevarat ca poti sa optezi fie pt D sau pt C.
Oricum daca in timp vrei sa mergi mai departe si sa obtii B ,respectiv A ai nevoie obligatoriu sa detii D,C.
Nu merge sa ai numai C si sa dai examen pt B.
 
Nu este adevarat! Nu au nimic in comun: D este pentru ape interne (alte reglementari si reguli de navigatie). C, B sunt pentru mare.
Pe permisul meu B nu este trecut D-ul; mi-a ramas si celalalt, ca sa il pot folosi pe ale interne (in toate apele navigabile europene, practic). Din cite stiu, cind primesti A se trece si D, sau nu si este valabil si pe interne, nu sunt sigur.
De fapt pentru A, practic, nu mai se dau regulamente, reguli de navigatie, manevra, etc., ci tehnici de supravietuire, prim ajutor (ambele la nivel avansat), reglementari privind poluarea si protectia mediului, legislatie internationala.
 
Vă mulțumesc pentru răspunsurile prompte,
Eu am un brevet clasa B (ambarcațiuni agrement cu motor sau vele pe ape interioare) care a expirat in 2008.
Am avut o tentativă de preschimbare în 2010 și nu mai știu de ce nu am mers până la capăt, iar acum am cumpărat catamaranul și am început să pun la punct detaliile.
Am experiență în manevrarea ambarcațiunilor cu vele/motor. Am navigat cu un Hobie Cat 18 acum mulți ani, dar daca acum îmi trebuie să fac cursuri pentru vele chiar nu știu unde se fac acestea.
P.S.
Stie cineva cat ma costa sa dau la apă și sa parchez peste noapte catamaranul la unul din cluburile nautice de pe lacul siutghiol? Poate stie Pelicanul?

Mulțumesc mult!
 
Aunt catva scoli care aunt autorizate in Bucuresti pt manevra navei cu vele.
Practical use face evident la mare😀 (Limanu,Constanta,Mangalia)
Pretul este cam 300-350 euro.
 
Vă mulțumesc pentru răspunsurile prompte,
Eu am un brevet clasa B (ambarcațiuni agrement cu motor sau vele pe ape interioare) care a expirat in 2008.
Am avut o tentativă de preschimbare în 2010 și nu mai știu de ce nu am mers până la capăt, iar acum am cumpărat catamaranul și am început să pun la punct detaliile.
Am experiență în manevrarea ambarcațiunilor cu vele/motor. Am navigat cu un Hobie Cat 18 acum mulți ani, dar daca acum îmi trebuie să fac cursuri pentru vele chiar nu știu unde se fac acestea.
P.S.
Stie cineva cat ma costa sa dau la apă și sa parchez peste noapte catamaranul la unul din cluburile nautice de pe lacul siutghiol? Poate stie Pelicanul?

Mulțumesc mult!

Pe Siutghiol nu te intreaba nimeni de permis, mai ales daca zici ca ai experienta si nu faci timpenii. :) Ar fi bine sa te interesezi la Capitanie (Snagov sau Herastrau), daca ai avut permis s-ar putea sa-ti echivaleze cu C sau D. Totusi, am impresia ca a fost un termen pentru preschimbare, dar nu stiu sigur.
Preturile in timpul sezonului pe Siutghiol sint vreo 100 euro/luna. Pentru citeva zile, vezi tu cum negociezi! :) La Pinguin e cel mai ieftin (chiar jumate era anul trecut, anul asta nu stiu), dar nu prea e loc. Daca vii la inceput de septembrie s-ar putea sa fie mai liber, sezonul fiind pe terminate.
 
Nu este adevarat! Nu au nimic in comun: D este pentru ape interne (alte reglementari si reguli de navigatie). C, B sunt pentru mare.
Pe permisul meu B nu este trecut D-ul; mi-a ramas si celalalt, ca sa il pot folosi pe ale interne (in toate apele navigabile europene, practic). Din cite stiu, cind primesti A se trece si D, sau nu si este valabil si pe interne, nu sunt sigur.
De fapt pentru A, practic, nu mai se dau regulamente, reguli de navigatie, manevra, etc., ci tehnici de supravietuire, prim ajutor (ambele la nivel avansat), reglementari privind poluarea si protectia mediului, legislatie internationala.

B-ul este un fel de C++ extins, adica ai voie 12 mile in loc de 6 de la tarm.
D-ul e separat de B (sau C) - ape interioare

A-ul e "All-Zone", le include pe toate. La examenul de A dai din nou TOATE examenele anterioare, inclusiv RND-ul (pe lange Colreg, Navigatie, Legislatie, Vitalitatea Navei, Conducere si Manevra, Hidrologie, Meteo). Se dau pe calculator, 1/2 de ora fiecare (mai putin RND si Colreg unde ai 1 ora), in total 6 examene ... o placere :)

Intr-adevar, cursul de specializare necesar pt. examenul de A e destul de simplu, doar teorie (supravietuire, prim ajutor, etc). Dar la examen se reia tot!
 
Smokey, este vorba despre vechiul permis, cel de tip pasaport. La vremea respectiva B-ul de care spune colegul KAT16, era pentru ape interioare si este echivalent cu D-ul actual. Am avut si eu "pasaport" cu B pe el si la preschimbare mi-au trecut D.
Nu stiu nimic despre termenul limita de preschimbare, stiu doar ca a fost un termen peste care nu mai aveai dreptul sa navighezi cu el, dar ca sa ti-l schimbe nu stiu ce sa zic. Odata dat examenul si obtinuta categoria este valabila pe durata vietii posesorului. Doar cartonul trebuia schimbat la 10 ani.
Cel mai bine pentru KAT16 este sa sune la capitania Snagov, cu sediul in Herastrau si va obtine mai multe informatii. Pe Autoritatea Navala Romana, la sectiunea Contact, se gaseste numarul de telefon.

PS
Poate ca ar trebui mutate discutiile despre permise din postul cu inmatricularea. Suntem off-topic.
 
Am fost azi la capitanie în Herăstrău. Vestea bună este că nu trebuie înmatriculat katamaranul, dar domnul de acolo a spus să mai trec prin toamnă pentru că este posibil să trebuiască luat în evidență.
Despre brevet este de tip pașaport și se poate preschimba în categoria D.
Pentru vele trebuie să fac curs separat.
Dacă vreau categoria C trebuie examen la capitania giurgiu din colreg și marinărie.
Mulțumesc pelicanului pentru informațiile legate de siutghiol și cred că pe la jumătatea lui septembrie o să ajung pe acolo.

Mulțumiri tuturor!
 
Salutare tutror,

De curand am cumparat de la cineva un Romcraft 500. Pe factura barcii scrie "ambarcatiune de agreement tip romcraft 500".Zilele astea vreau sa merg la notar sa fac contract de vanzare- cumparare. Intrebarea mea este: cuvintele "ambarcatiune de agreement" ma obliga cumva sa o inmatriculez? Notarul poate scrie in contract doar "ambarcatiune"?
Nu de alta, dar impozitul pt ambaractiune de agreement intre 2,5 si 12m este de 480 de lei. Poate vreo autoritate sa-mi faca necazuri din cauza asta?

Va multumesc!
 
Salutare tutror,

De curand am cumparat de la cineva un Romcraft 500. Pe factura barcii scrie "ambarcatiune de agreement tip romcraft 500".Zilele astea vreau sa merg la notar sa fac contract de vanzare- cumparare. Intrebarea mea este: cuvintele "ambarcatiune de agreement" ma obliga cumva sa o inmatriculez? Notarul poate scrie in contract doar "ambarcatiune"?
Nu de alta, dar impozitul pt ambaractiune de agreement intre 2,5 si 12m este de 480 de lei. Poate vreo autoritate sa-mi faca necazuri din cauza asta?


Va multumesc!
Salut,
Dupa cum s-a tot scris pe aici o barca pana in 7 m(inclusiv) si dotata cu motor pana in 20 cai(inclusiv) nu trebuie sa fie inmatriculata.
Trebuie sa ai la tine actele de provenienta ale barcii si ale motorului.
Adica sa dovedesti ca nu sunt furate(nici barca si nici motorul)
 
Salutare,

Eu am inmatriculat barca mea un "Nufarul" de 5 metri cu motor de 50 cp si am platit impozit pe tot anul 180 lei . Pana in 20 de cp nu trebuie inmatriculata doar daca vrei .
 
Asta stiu. Eu vreau doar ca barca sa fie pe numele meu. Legal. Nu stiu daca pe notar il intereseaza daca barca se inmatriculeaza sau nu.
 
notarul poate sa scrie si barca tip xxx seria numarul (daca are) motor marca yyy, seria numarul. autentifica si noapte buna. ce faci tu cu contractul e treaba ta
 
Va salut din nou,

Am fost astazi la 2 notari diferiti. Am primit doua raspunsuri diferite. Adica refuzuri nu raspunsuri. Primul notar imi zice ca imi trebuie certificat fiscal de la vanzator ca e liber de datorii si ca barca trebuie inmatriculata indiferent ce barca e. Ca are el barca si stie.A refuzat sa-mi faca contract de vanzare-cumparare. Al doilea notar, o tanti, mi-a cerut o hartie de la o capitanie care sa spuna ca barca asta nu se inmatriculeaza. Evident si ea a refuzat sa-mi ia banii. Ce mama dracului fac? Sun plin de draci si spume. Mai mult...i-am zis notaritei ca exista o lege in monitorul oficial care spune ca barcile cu o lungime sub 7 metri si propulsie sub 15 Kw nu se inmatriculeaza,dar nici n-a vrut sa auda de monitorul oficial. Ce pielea mea fac? Ori eu sunt prost, ori notarii. Cel putin astia 2......
 

Back
Sus