proiect inamtriculare ambarcatiuni agrement

Cel care mi-o vinde era la serviciu. Oricum pe notari ii doare la basca de ce zice vanzatorul. Si a dracu ce-i pielea pe ei...nu vor nici sa citeasca legea.....
 
incearca la un avocat, ei pot legaliza o multime de acte care, pana acum putin timp, erau monopolul notarilor. in Bucuresti, de exemplu, sunt de 100 (o suta) de ori mai multi avocati decat notari
 
Ambarcatiune de agrement este totuna cu nava de agrement? Din cate am citit, o ambarcatiune de agrement este o nava cu lungimea corpului intre2,5 si 12m....bla bla bla....
 
Ambarcatiune de agrement e orice obiect plutitor cu lungimea intre 2,5 si 24m. Notarii romani sunt notorii, mai incearca. Nu trebe sa te duci pana acolo, toti au telefon.
 
Nu ma mai duc deloc la notari. Adica sa-i invat si legislatie si sa le mai dau si bani pe treaba asta..... O sa fac un act de mana si atat. Daca pe viitor voi fi nevoit sa o inmatriculez o sa vad eu atunci cum fac.
 
Eu din cate stiu pentru instrainarea bunurilor mobile inclusiv ambarcatiuni, autoturisme, avioane etc. nu e necesar contractul la notar, e suficient un act "de mana" eventual autentificat doar la un avocat. Oricine a cumparat / vandut o masina stie formularul tip care nu trece nici pe la notar nici pe la avocat si e perfect in regula.
 

Back
Sus