proiect inamtriculare ambarcatiuni agrement

Dragii mei iata ce ne pregatesc guvernatii. Din pacate nu m-am prins mai devreme sa le fi facut magarilor niste observatii de bun simt.

Proiectul de Ordin al ministrului transporturilor pentru aprobarea procedurilor privind eviden

Si textul proiectului: http://www.mt.ro/web14/documente/acte-normative/2014/2_05/text_proiect.pdf

Cititi, comentati, asta ne asteapta, daca n-am fost pe faza asta e.

Ce sa comentez Rumpi, stiam de propunerea legislativa inca de cateva saptamani in urma. Insa nimeni nu avea o forma a textului.
Am vorbit sa stabilim o discutie intre Asociatia proprietarilor de ambarcatiuni unde suntem mai multi membri si ANR.
Dar ceea ce aflasem ( CristiZZ si cu mine) se referea la niste masuri de impozitare (ce altceva sa urmareasca o institutie a statului? ).
Aici vad un intreg arsenal de masuri intre care nu pot sa nu remarc pastrarea ambiguitatii dar si introducerea de erori .
Ca ambiguitate vad pastrarea unei singure notiuni "ambarcatiune de agrement", pentru orice barca de pana la 24m folosita in scop recreativ propriu sau comercial. Un lucru stupid care se vede din limita de impozitare care duce o barca de 7m in zona de impozitare a unei barje.
 
Ultima editare:
Cititi, comentati, asta ne asteapta, daca n-am fost pe faza asta e.

M-am gandit atunci la acest aspect si nu ai cum sa il preintampini in mod legal.
Adica pana nu se publica undeva aceasta propunere legislativa, nu ai cum sa o combati. Oriunde ai incerca sa te adresezi, nici un for nu ia in considerare referirile la un act care nu exista oficial.
Daca se supune dezbaterii publice, este altceva.
Dar actul, chiar si neconstitutional daca ar fi, el nu poate fi contestat (de catre noi) decat dupa aparitie.
Asta e o mare problema intr-adevar, fiindca dupa ce apare o masura, dureaza mult pana se dezbate si dovedeste care parte e buna si care e aberanta. Mai mult decat atat va lua schimbarea sau anularea ei.
Asa ca suntem intre ciocan si nicovala, permanent.
 
Iti vine sa ridici panzele si sa pleci unde vezi cu ochii...Am citit ca in insula Pitcairn traiesc deja doi romani. probabil stiti ca este o stanca in mijlocul Pacificului, in afara rutelor comerciale care a devenit celebra ca refugiu al celor de pe Bounty...acolo traiesc si acum o mana de oameni...nici pe vremea comunismului nu era asa de complicat sa inmatriculezi o barca, ce sa mai spun de regie proprie...
 
Hai ca m-am mai linistit: acest proiect de Ordin prevede metodologia aplicabila pentru inmatricularea / inregistrarea ambarcatiilor de agrement sau comerciale. Ordinul nu abroga prevederile OUG 42/1997, modificata si completata prin OUG 74/2006.
Conform legislatiei in vigoare (la care acest ordin vine sa creeze metodologii si conditii de aplicare)
Art. 51 indice 4.
(1) Navele care au obţinut dreptul de arborare a pavilionului român se înmatriculează în registrele prevăzute la art. 511 alin. (1)-(3).

(2) Nu se înmatriculează în registrele matricole prevăzute la art. 51 indice 1 următoarele categorii de nave:

a) navele cu un deplasament de până la 15 tone inclusiv sau o capacitate de încărcare mai mică de 15 m3;

b) ambarcaţiunile de agrement.

(3) Navele prevăzute la alin. (2) se înscriu într-un registru de evidenţă de către căpităniile de port.

(4) Forma şi conţinutul registrului de evidenţă prevăzut la alin. (3), precum şi procedurile de înscriere se aprobă prin ordin al ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului.

(5) Nu se înmatriculează sau nu se înscriu în registrul de evidenţă următoarele categorii de nave:

a) ambarcaţiunile cu o lungime mai mică de 7 m şi/sau cu o propulsie mai mică de 15 kW;

b) ambarcaţiunile propulsate prin forţa umană;


c) ambarcaţiunile de agrement cărora nu li se aplică reglementările naţionale privind introducerea pe piaţă a acestora, cu excepţia ambarcaţiunilor destinate să transporte persoane în scop comercial şi a ambarcaţiunilor pe pernă de aer.
 
Pai ei zic ca l-au publicat la 07.05 si aveam timp pana la 18.05 sa facem observatii, adica a fost 10 zile in dezbatere publica. Acuma calul a plecat, degeaba inchidem usa grajdului. Problema e ca actul nu e doar cretinoid dar acuma obligatiile si taxele sunt clar formulate.

Exemplu cretinoid: echipare obligatorie clasa M4 (sase mile marine) radiotelefon UUS portabil. echipaj obligatoriu: o persoana certificat clasa C. Certificat de operator radio nu-i nevoie sa aiba bineinteles.

Au stabilit clar ce e cu inspectia tehnica initiala, intermediara si periodica, au mai clarificat cum e cu constructia regie proprie, si au stabilit odata pentru totdeauna ce e cu luarea in evidenta si inmatricularea. Au zis ca velier e barca propulsata in principal cu vele indiferent ca are si motor, etc.

Exemplu: velier peste 7m folosit in ape nationale, iti elibereaza "carte de identitate a ambarcatiunii de agrement" si (se pare) un "Permis de navigatie" cu care poti naviga pe apele patriei 2,5 ani. Apoi faci inspectie intermediara mai ai voie sa circuli inca 2,5 ani, dupa care inspectie periodica pentru reinoirea permisului de navigatie. taxe: inspectie initiala si raport: 120 Euro. Inscrierea in registru si eliberarea C.I. 50 euro. Inspectie intermediara si periodica 50 euro+0,4xputere instalata (de fapt asta e tariful pentru ambarcatiuni cu motor, nu au punct numa pentru vele deci probabil ca o sa scoti 50 euro minim din buzunar). Daca ai peste 50CP se schimba coeficientul si nu mai faci inspectia dom capitan ci dom inspector tehnic. Idem cu dom inspector daca iti incadreaza barca la categoria de navigatie M0,M1,M2. Cu "permisul de navigatie" si "Cartea de Identitate" esti legal in tara. Au stabilit clar ca daca vrei sa te plimbi la vecini iti trebuie inmatriculare cu taxele asociate (mai mari bineinteles).
 
Articolul 2 care defineşte noţiunile din ordin arată la lit. l şi m:

l) Registrul de evidenţă a ambarcaţiunilor de agrement este registrul în care se înscriu ambarcaţiunile de agrement cu o lungime mai mare sau egală cu 7 m şi/sau cu o putere a motorului mai mare ori egală cu 15 kW, motovehiculele nautice precum şi ambarcaţiunile cu vele cu sau fără motor având o lungime mai mare sau egală cu 7 m care navigă în ape interioare navigabile
m) Registrul matricol al ambarcaţiunilor de agrement este registrul în care se înmatriculează:
- ambarcaţiunile de agrement care au o lungime mai mare sau egală cu 7 m şi/sau o putere a motorului mai mare ori egală cu 15 kW, motovehiculele nautice precum şi ambarcaţiunile cu vele cu sau fără motor având o lungime mai mare sau egală cu 7 m pentru care proprietarul sau operatorul solicită dreptul de arborare a pavilionului român;

De aici deduc că cele sub şapte metri nu se înscriu nici în registrul de evidenţă, nici în registrul matricol, dacă proprietarul nu vrea să arboreze pavilionul român.
Nu am prea înţeles cum e cu construcţia.
M-am uitat în diagonală şi pe actele normative care apar la începutul ordinului însă acolo se vorbeşte doar de nave, iar catamaranul pe care vreau să-l facă nu îl văd a fi o navă.

Am încercat să ataşez aici actele normative ce apar la începutul ordinului dar sunt prea mari.
Cine este interesat le trimit pe mail.

Dacă ordinul încălcă actele normative în baza căruia a fost emis (cele care sunt enumerate la început) sau alte acte normative, poate fi atacat la Curtea de Apel Bucureşti, oricând, de oricine.
 
Ultima editare:
Am vorbit sa stabilim o discutie intre Asociatia proprietarilor de ambarcatiuni unde suntem mai multi membri si ANR.

Am putea să facem aici o listă de probleme. Cred că poate să fie transmisă şi ca observaţii din partea publicului, actul normativ respectiv va petrece mult timp în circuitul de avizare şi se va ataşa la el la un moment dat.
 
Am putea să facem aici o listă de probleme. Cred că poate să fie transmisă şi ca observaţii din partea publicului, actul normativ respectiv va petrece mult timp în circuitul de avizare şi se va ataşa la el la un moment dat.

Probleme ar fi multe si de bun simt.
In general se bate apa in piua pe suprataxare. O prostie, zic eu, atat timp cat tara noastra cu mare, delta, lacuri, este insignifianta la nivel de fenomen nautic si infrastructura aferenta.
Apoi in sprijinul suprataxarii pun totul sub amprenta luxului. Daca ai o barca e lux. Cand noteaza "agrement" automat pun stampila "lux". Un chopper e agrement, o rulota e agrement, un cort e agrement, o barca e agrement. Dintre toate astea doar barca e lux.
Daca in mod obtuz nu se face diferenta intre o barca cu vele si un yacht de lux, asta denota doar rea vointa.
Ca exemplu, daca e sa ne uitam numai la veliere, foarte multe sunt din categoria 7-9m, barci cu o anumita vechime, perfect functionale dar foarte departe de categoria lux. Comparandu-le cu un velier de 40-50' de fabricatie recenta, ai ridicolul deja in fata ochilor. Suprataxarea acestor mici surse de bucurie si sanatate, prietenoase cu mediul, functionand cu vant, e ridicola si stupida.
Mult mai indicat ar fi sa se orienteze catre dezvoltarea infrastructurii pentru aceste ambarcatiuni, pentru ca inmultirea lor ar fi benefica.
Iar taxarea normala a unui numar mare de barci, ar fi poate mai profitabila decat suprataxarea aberanta a unui numar mic, fara sanse de dezvoltare.
Asta doar cu privire la taxare.

Daca privim la modul alambicat in care ANR intelege sa aprobe si sa inregistreze o ambarcatiune construita pe un proiect dat, in regim propriu, intelegem de ce multe yahturi au fost inregistrate in Bulgaria, SUA sau in alte state ale lumii. Ale lumii mai normale in gandire.
 
Sub 7m sub 15kW nu exista obligativitatea inscrierii si inmatricularii. Daca vrei sa iesi cu el din tara pe apa trebuie inmatriculat si iti emit certificat de ambarcatiune de agrement. Daca vrei poti inmatricula, caiacul, gonflabila, camera de raba, etc. "Art. 84 - La solicitarea proprietarului orice ambarcaţiune de agrement având lungimea cuprinsă între 2,50 m și 7,00 m, indiferent de modul de propulsie, poate obține dreptul de arborare a pavilionului român și va fi înmatriculată sau luată în evidenţă în condițiile prezentului ordin."

Ca sa il inmatriculezi trebe sa faci dovada proprietatii si sa treci inspectia tehnica. Ca sa poti trece de astea la o constructie de amator trebe sa inregistrezi la anr, sa dea aia viza pe documentatie si sa stabileasca categoria la care te incadrezi. Fara categorie nu poti trece inspectia tehnica ca nu stiu aia ce sa verifice. Totul pe bani bineinteles.
Exact de aceea ma enervez ca nu am prins din timp dezbaterea publica ca ii umpleam de sugestii, si presupun ca nu numai eu si poate se prindeau si ei ca nu-i bine ce fac. Dupa metodologia de fata persoanelor fizice care construiesc orice barca cu care se vrea iesirea din tara li se aplica de fapt aceleasi reguli ca si firmelor, procedura e complicata, se platesc taxe pe chestii aiurea, etc.
Ordinul incepe direct cu o piedica pusa oricarui constructor amator prin articolul 3 care specifica clar:

"Art. 3 – (1) În cazul în care o persoană fizică sau juridică construieşte pe teritoriul României
o ambarcaţiune de agrement care nu intră sub incidenţa Hotărârii Guvernului nr. 2195/2004 privind
stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi/sau punere în funcţiune a ambarcaţiunilor de
agrement, înaintea începerii construcţiei acesteia trebuie să obțină autorizația de construcție emisă
de către căpitănia portului/oficiul de căpitănie în a cărei zonă de jurisdicție se execută construcţia.
(2) Pentru obţinerea autorizaţiei de construcţie, persoanele juridice sau fizice care
construiesc o ambarcaţiune de agrement în România vor depune la căpitănia portului/oficiul de
căpitănie următoarele documente:
a) cerere-tip de emitere a autorizaţiei de construcţie;
b) Proiectul tehnic avizat de ANR sau de către o organizație recunoscută autorizată în
condițiile legii de ANR prin care se atestă că ambarcaţiunea este conformă cu normele tehnice de
construcţie obligatorii.
(3) În baza documentelor prevăzute la alin. (2), căpitănia portului/oficiul de căpitănie
eliberează autorizaţia de construcţie.
(4) Construcţia ambarcaţiunii se va supraveghea de către inspectoratul tehnic al ANR, din
zona în care aceasta se construieşte, din punct de vedere al respectării proiectului avizat, al
respectării normelor tehnice de construcţie şi al respectării cerinţelor de dotare conform art. 72
alin.(1). "

Care sunt "normele tehnice de constructie obligatorii" nu stiu eu, si ma indoiesc ca stie cu exacitate cineva. Eu inca n-am gasit ordinul care sa le stabileasca si nu cred ca exista.
"Art. 87 - Cerințele tehnice pentru construcţia ambarcaţiunilor de agrement care nu intră
sub incidenţa Hotărârii Guvernului nr. 2195/2004 privind stabilirea condiţiilor de introducere pe
piaţă şi/sau punere în funcţiune a ambarcaţiunilor de agrement se aprobă prin ordin al ministrului
transporturilor."


Dar bine ca eu constructor amator care fac o barca pe care nu am voie sa o vand 5 ani de zile sunt in aceeasi situatie cu ala care face petroliere si vine regulat inspectorul tehnic sa vada daca am intins bine epoxi-ul. Cretinii care au lucrat la document au facut pur si simplu copy-paste de la navele mari si da-i bataie, habar n-au ce efecte are asta in realitate. Cine o fi stabilit categoriile de navigatie si pe ce criterii doar ei stiu.

Sincer eu presupun ca cineva destept a incercat candva sa reglementeze situatia aplicand modelul britanic. Au impartit registrul in doua, pe de o parte navele mari si cele mici. De acolo si denumirea ce se plimba prin lege la un moment dat, "registrul navelor mici" (Small ship register, SSR). Registrul navelor mari insemna inmatriculare, dovada dreptului de proprietate, inregistrarea de garantii, etc. Registrul navelor mici ar fi trebuit sa insemne inregistrarea la ANR a navei si proprietarului declarat. Ambele se finalizau cu o hartie care declara: statul roman cunoaste nava, poti pune pavilionul. Cumva toata chestia asta nu a mai fost realizata, legea a trecut prin diverse interpretari si maini si asta e cu ce ne alegem.

Chiar daca pot fi de acord cu inspectia periodica a dotarilor de siguranta unele chestii descrise de ei sunt absurde. Daca vreau sa navigez dincolo de 6 Mm in larg trebe sa am obligatoriu: anemometru, barometru, un radio handheld si unul fix cu DSC si pluta de salvare. Daca vreau sa merg mai departe de 50 Mm imi trebe receptor NAVTEX. AIS si EPIRB sunt obligatorii deja de la 20 Mm incolo. Adica eu yacht de 7m categoria europeana de proiectare B sunt in aceeasi oala cu navele SOLAS peste 300GT. In schimb cutitul/toporul, cangea, sonda de mana, ghiordelul ispolul sunt obligatorii pentru toata lumea, ca asa zice probabil legea din batrani (nu zic ca nu sunt utile, dar ce au unele dintre ele cu realitatea moderna? se asteapta astia sa golesc yachtul de 24m cu ipsolul? Sa tai sarturile din parama de otel de 20mm cu toporul daca se rupe catargul?). Va informez in schimb ca baloanele de acostare, paramele de amarare si ancorele plutitoare sunt echipamente optionale fara de care treci inspectia.

Ca sa va demonstrez ca au facut copy paste fara sa gandeasca va dau doua exemple, art. 20 alineat 1 si articolul 46 alineat 1. Practic am nevoie de aceleasi acte ca sa inmatriculez barca sau sa inregistrez barca. Daca dau 200 euro imi dau drept de pavilion, daca dau 50 euro n-am drept de pavilion. Dar tinem doua registre separate, ba mai specificam extra in articolul 86 ca daca vreau sa navighez in lumea larga trebuie sa fiu inmatriculat.

"Art. 86 - Ambarcaţiunile de agrement înscrise în registrul de evidenţă, pentru care au fost
emise documente de evidență, pot naviga în afara apelor naționale navigabile cu respectarea zonei
de navigaţie înscrise în documentele ambarcațiunii, după înmatriculare."


Art. 20 – (1) Pentru acordarea dreptului de arborare a pavilionului român și înmatricularea
ambarcaţiunilor de agrement în registrul matricol secțiunea ”Ambarcațiuni de agrement în
proprietate”, proprietarul va depune la căpitănia portului/oficiul de căpitănie următoarele
documente:
a) cererea – tip, care va cuprinde opţional şi 3 propuneri de nume;
b) titlul de proprietate asupra ambarcaţiunii şi a motorului/motoarelor ce deservesc
ambarcaţiunea;
c) raportul de inspecţie iniţială pentru înmatricularea ambarcațiunii de agrement emis de
căpitania de port/oficiul de căpitănie/inspectoratul tehnic sau confirmarea scrisă emisă de o
organizație recunoscută autorizată de ANR, prin care se atestă că ambarcaţiunea este conformă cu
normele tehnice de construcţie obligatorii;
d) certificatul de înregistrare/constatator emis de autoritatea competentă sau actul normativ
ori administrativ de înfiinţare pentru persoanele juridice sau documentele oficiale din care să rezulte
cetăţenia şi domiciliul ori reşedinţa pentru persoanele fizice, după caz;
e) dovada înregistrării fiscale a ambarcaţiunii de agrement prin vizarea fişei pentru
înscriere de către organul fiscal teritorial competent din România, sau dovada scutirii de la plata
impozitului, după caz;
f) două fotografii ale ambarcaţiunii de agrement în stare de plutire, tip 13/18 cm, dintr-un
bord şi din pupa, care să evidenţieze elementele de identificare ale ambarcaţiunii;
g) documentul emis de autoritatea competentă a statului în care ambarcaţiunea de agrement
a fost înmatriculată/înscrisă anterior, care atestă radierea ori scoaterea din evidenţe a ambarcaţiunii
de agrement sau declarația notarială pe propria răspundere care să conțină datele de identificare ale
ambarcațiunii de agrement și care să ateste faptul că acest tip de ambarcaţiune nu se
înmatriculează/înscrie în statul respectiv, după caz."

"Art. 46 – (1) Ambarcaţiunile de agrement se înscriu în registrul de evidenţă secțiunea
"Ambarcațiuni de agrement în proprietate" la cererea proprietarului, care va depune la căpitănia
portului /oficiul de căpitănie următoarele documente:
a) cererea – tip, care va cuprinde opţional şi 3 propuneri de nume;
b) titlul de proprietate asupra ambarcaţiunii şi a motorului/motoarelor ce deservesc
ambarcaţiunea;
c) raportul de inspecţie iniţială pentru înscrierea ambarcațiunii de agrement emis de
căpitania de port/oficiul de căpitănie/inspectoratul tehnic sau confirmarea scrisă emisă de o
organizație recunoscută autorizată de ANR, prin care se atestă că ambarcaţiunea este conformă cu
normele tehnice de construcţie obligatorii;
d) certificatul de înregistrare/constatator emis de autoritatea competentă sau actul
normativ ori administrativ de înfiinţare pentru persoanele juridice sau documentele oficiale din care
să rezulte cetăţenia şi domiciliul ori reşedinţa pentru persoanele fizice, după caz;
e) dovada înregistrării fiscale a ambarcaţiunii de agrement prin vizarea fişei pentru
înscriere de către organul fiscal teritorial competent din România, sau dovada scutirii de la plata
impozitului, după caz;
f) două fotografii ale ambarcaţiunii de agrement în stare de plutire, tip 13/18 cm, dintr-un
bord şi din pupa, care să evidenţieze elementele de identificare ale ambarcaţiunii;
g) documentul emis de autoritatea competentă a statului în care ambarcaţiunea de
agrement a fost înmatriculată/înscrisă anterior, care atestă radierea ori scoaterea din evidenţe a
ambarcaţiunii de agrement sau declarația notarială pe propria răspundere care să conțină datele de
identificare ale ambarcațiunii de agrement și care să ateste faptul că acest tip de ambarcaţiune nu se
înmatriculează/înscrie în statul respectiv, după caz."
 
Ultima editare:
I-mi pare rau ca cer "mura'n gura...dar poate cineva dintre dvs. sa-mi spuna ce obligatii am la o barca din fibra de 5 m, echipata cu un motor de 15 hp ?
Va multumesc pentru rabdarea, de a-mi da un raspuns !
 
consultare publica degeaba

Va plangeti degeaba ca n-ati putut face observatii in perioada de consultare publica. La noi consultarile publice se fac doar pentru ca trebuie sa fie, conform legislatiei aliniata la legislatia UE, dar fara sa conteze intr-un fel. Autoritatile nu sunt obligate sa tina seama de opiniile prezentate in timpul consultatiilor publice. Un exemplu concludent este pasajul de la Piata Scanteii cu care primarele Oprescu o da inainte desi toti specialistii (de trafic, arhitecti, urbanisti) i-au spus ca pe langa ca nu este justificat, e si daunator (vezi Prima pagina - OAR Bucuresti).
 
Macar sa le fi spus. Asa pot si sa zica: societatea civila este de acord, n-am avut nici macar o observatie. Si poate nu-s toti lafel de indarjiti ca primarul capitalei.
 
Va plangeti degeaba ca n-ati putut face observatii in perioada de consultare publica. La noi consultarile publice se fac doar pentru ca trebuie sa fie, conform legislatiei aliniata la legislatia UE, dar fara sa conteze intr-un fel. Autoritatile nu sunt obligate sa tina seama de opiniile prezentate in timpul consultatiilor publice. Un exemplu concludent este pasajul de la Piata Scanteii cu care primarele Oprescu o da inainte desi toti specialistii (de trafic, arhitecti, urbanisti) i-au spus ca pe langa ca nu este justificat, e si daunator (vezi Prima pagina - OAR Bucuresti).

Cred ca si aici este totul in functie de interese partinice si mai putin de interesul general. Dar ma intreb: atunci când s-a construit hidosenia de langa Biserica Armeneasca sau cea de langa Catedrala Sf. Iosif sau cladirea BCR de pe Calea Victoriei si atatea si atatea monstruozitati arhitectonice recente, in Bucuresti, arhitectii astia au fost la fel de vehementi? Când contractele de proiectare, executie etc sunt castigate de cine trebuie, din puntul lor de vedere, cred ca ii doare in sireturi pe onor arhitectii bucuresteni.
Oricum subiectul n-are legatura cu înmatricularea barcilor si cred discutia si generalizarea ca "ar fi fost la fel de inutil un punct de vedere" n-au sens.
 
Daca sunteti interesat de manuale pentru a naviga comercializez cartii de navigatie scrise de renumitul Ivar Dedekam cartea se numeste Navigatia cu vele si reglarea greementului.

Multumesc,

........


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vă salut,
1. Să înțeleg din ce am citit că nu trebuie să înscriu in nici un fel catamaranul meu cu vele Hobie Cat 16 ?
Dimensiuni: 5.05 m lungime, 2.45 lățime, catarg 8.00 metri, greutate 145 kg.
2. Trebuie permis de navigație pentru această barcă ?

Vă mulțumesc anticipat!
 
Vă salut,
1. Să înțeleg din ce am citit că nu trebuie să înscriu in nici un fel catamaranul meu cu vele Hobie Cat 16 ?
Dimensiuni: 5.05 m lungime, 2.45 lățime, catarg 8.00 metri, greutate 145 kg.
2. Trebuie permis de navigație pentru această barcă ?

Vă mulțumesc anticipat!
Nu trebuie sa il inmatriculuzi decat daca ii pui motor peste 20 CP.

In alta ordine de ideei pt a nivga cu vele este nevoie de cerficat pt manevra navei cu vele.
Cea mai simpla si la indemana metoda este sa iti iei permis si sa faci si cursurile pt a-ti adauga si "S" -ul pe permis
 

Back
Sus