a incercat cineva un kayak strip din.....placaj?

Ma gandeam zilele astea ca tot nu am avut ce face si am stat calare pe net. Parca as mai face o barca. Intre timp am devenit extrem de comod si din cale afara de puturos si nu prea imi mai vine sa caut un lemn sa-mi placa. Scule am, rasina am, fibra am....un lemn destept sa nu-mi faca surpize imi mai trebuie. M-am gandit insa ca e posibil sa elimin lemnul din ecuatie. Aici interveniti voi si-mi spuneti una alta despre placajul marin cu care ati lucrat. Eu nu l-am folosit niciodata. In mintea mea, daca placajul indeplineste anumite caracteristici care ma bantuie cred ca-l tai strip, il profilez cove & bead si-l lipesc pe forme. Si asa nu prea am voie sa fac plaja.
Acestea fiind spuse va rog descrieti-mi putin placajul asta. E frumos? Are goluri? Cel de 4 mm e din trei straturi? Cum apreciati greutatea lui? Raspunsurile m-ar lamurii daca merita sa ma bag sau nu.
multzam
 
Ideea initiala a fost aceea de a folosi resturile de placaj de la caiace S&G.
Nu pot spune ca am experimentat decat la padele, neavand decat niste resturi de la Croc si de la Gigi. Rezultatele au fost descurajatoare.
Okoume#4mm din trei straturi; miezul nu este okoume, parca este plop. Okoume vandut la noi, mai are goluri . Rezista la apa fara sa se dezlipeasca.
Placajul este mai dens decat molidul(implicit mai greu la aceeasi suprafata).
La forme cu raza de curbura mica, la slefuire, se vad portiuni din miezul placajului pe linia dintre doua sipci.
Latimea sipcii trebuie sa fie destul de mica daca vrei sa o curbezi in planul sau. Oricum, curbarea in planul sau, merge doar limitat. Chiar si la 10 mm cand ti-e lumea mai draga, se poate rupe. In schimb, se torsioneaza usor.
Dupa mine, placajul merita folosit in fasii subtiri , la forme simple, doar daca ai resturi ramase de la constructii S&G, si daca caiacul urmeaza sa fie vopsit. Taierea sipcilor pe latimea placajului, permite indoirea cu raze mai mici unde este nevoie(dar nu in planul sipcii), si poti realiza forme laminate imposibil de realizat cu lemn, mai ales daca-l tii la inmuiat cateva ore.
NU cred ca are sens taierea unor placi intregi in sipci pentru un caiac lacuit transparent. Distractia este mai scumpa decat cu lemnul, iar estetic, lasa de dorit.
 
La cele spuse de Klimm, ma gandesc ca taierea stripurilor necesita un utilaj specific (probabil dinti mici si viteza mare), altfel apar aschii si suprafata canturilor, ce vor veni lipite intre ele, nu va fi perfecta si va lasa goluri.
 
La cele spuse de Klimm, ma gandesc ca taierea stripurilor necesita un utilaj specific (probabil dinti mici si viteza mare), altfel apar aschii si suprafata canturilor, ce vor veni lipite intre ele, nu va fi perfecta si va lasa goluri.

Croc , am incercat eu asa ceva si mi-am blestemat zilele .

Daca placajul este debitat pe un circular cu incizor ( utilaj destinat debitarii de PAL ) problema aschiilor dispare . Stripurile vor arata absolut impecabil pe toate cele patru fete . Insa problemele abia apar !

- va trebui sa gasesti un circularist dispus sa-si uzeze panzele , pentru ca al dracului placaj este mult mai dur decat PAL-ul . Ori doar ascutirea panzelor e o "galagie" de bani .
- debitarea cu panze chiar si doar putin uzate va avea ca efect "arderea" placajului pe cant . Asta va duce la necesitatea slefuirii acestora in vederea eficientei adezivului ..... si-ajungem de unde-am plecat , adica "s-au dus dracu" cotele sectiunii stripului .
- O alta (mica) problema este faptul ca acel strip se va incovoia pe lat , va putea fi torsionat - dar in raze largi , generoase - insa nu si-n cant . Sau extrem de dificil . Cel putin nu ca lemnul natur .
- Inca o problema ar fi lungimea maxima a acestora , care nu va fi mai mare de 2,5 - lungime impusa de formatul foii de placaj . Pentru o barca de - sa zicem - 3,75 m se va putea lucra cu stripuri intregi de 4 m . Asadar ne batem cuie-n talpa folosind stripuri de 2,5 m straduindu-ne sa le imbinam la varfuri .
- Nu in ultimul rand ne izbim infailibil de costul final al unui asemenea strip , care va depasi mult pretul unuia din lemn natur .

Concret , cele cateva stripuri pe care mi le-a debitat tamplarul pana sa ma trimita la origini au sfarsit ca araci si scarite in ghivecele nevesti-mii . Privind la lista de mai sus ca parere personala spun ca nu este deloc o solutie sau o alternativa pentru lemnul natur .
 
am inteles, daca miezul e plop, nu merge, sau merge dar rezultatul nu e satisfacator. Inteleg ca ar merge cu placaj de mesteacan dar costurile explodeaza. Estetic, eu m-am gandit ca va fi ciudat, nu urat. Dap, un placaj cu goluri, miezul de plop.....e nashpa rau de tot chiar daca am la dispozitie utilaje de taiere de top. O sa fac un deviz pentru balsa . sunt curios cat ajunge. 300 de sipci de 200 mie imi ajung. Numai ce am scris numarul si realizez ca vor intra 1000 ron in lemn. Am cam ramas in pana de imaginatie dar tot nu as face ceva pe clasic. Daca aveti vreo' idee mai traznita dar care promite rezultate cel putin neobisnuite va rog sa-mi spuneti. Nu o sa stau prea mult pe ganduri. Faptul ca ar iesii mai greu nu ma deranjeaza prea mult.
Eu prelucrez canturile Croco, am freze dedicate pentru asa ceva si-ti imaginezi ce se poate intampla sa bag fasiile astea subtiri la o freza cu 15000 r. dau de-un gol si ma umplu de scobitori
 

Atașamente

  • barca4.jpg
    barca4.jpg
    77.7 KB · Vizualizări: 69
  • cove & bead.jpg
    cove & bead.jpg
    34.8 KB · Vizualizări: 292
Eu nu stiu cum va vin asa idei. Daca vreti sa faceti barci din placaj ori stich&glue ori lipit in clinuri. Daca vreti sa va faceti de lucru faceti un caiac cold moulded, ca doara furnir este destul pe piata.

In alta ordine de idei tocmai am vorbit cu un tip de la baia mare cu o plantatie de paulownia: busteni de 6m, diametru in jur de 30cm (plus minus), 180 euro pe metru cub. Singura problema e ca a vandut tot in avans, asa ca anul asta nu poate livra nimic. Da nu e el singurul cu plantatie din tara, mai caut.
 
e o idee, nu sunt familiarizat cu esenta asta de lemn. Oricum o sa ma gandesc putin la furnir pentru ca e o provocare interesanta. Habar nu am daca reusesc sa-l fac fara structura
 
nu mai tin minte dar cred ca de pe Harbor Freight Tools, oricum din US. N-am poze prea bune ca le aratam direct. oricum, uite una pe masina, nu e prea clara. Cand cauti e bine sa dai flute&bead pe google, e imposibil sa nu gasesti. Poti lua freza cu ambele profile, eu le-am preferat separat, nu mai stiu din ce motiv...nu sunt foarte scumpe dar nu le gasesti in tara
 

Atașamente

  • DSCF0019.JPG
    DSCF0019.JPG
    123.7 KB · Vizualizări: 69
Da' de unde ai freze dedicate, că vreau şi eu?

Salve Lipan !

Ani de zile am tot COMANDAT freze cu diferite profile pentru "ober" . La un mosnegut dibaci foc care din aia traieste . Evident , si pe mine m-a "curentat" ideea de-a prelucra stripurile pentru First Lady a mea .
Esti interesat si tu de-o pereche ? Pentru ca in curand am sa iau legatura cu el .

Poti lua freza cu ambele profile

Probabil decalate pe inaltime pe axul principal . Practic ..... "2 in 1" . Moshu' peste baba sau invers ( depinzand mult de preferintele si putintele acestora ! :D:D:D
Altfel nu-mi imaginez cum ar fi posibil ......
 
Ultima editare:
e o idee, nu sunt familiarizat cu esenta asta de lemn. Oricum o sa ma gandesc putin la furnir pentru ca e o provocare interesanta. Habar nu am daca reusesc sa-l fac fara structura

Ar fi foarte misto un caiac din furnir laminat. Am vazut ca tehnica sa foloseste la barci de epoca, caroserii de masini de epoca, etc. Pentru cineva cu experienta, ar merita incercat.

Am o scula de muzica din furnir laminat, si garantat, este o structura exceptional de rigida. Cred ca depinde cate straturi pui.

WEST SYSETM | Project | Profiled Boats - Laminated construction gives lasting value
 
Da modi, asta am vrut sa spun. Nu e comod sa fie doua intr-una. Oricum reglezi odata pe inaltime si odata cand impingi sipca mai bine spre freza. Asa eu am luat doua masini de frezat hobby fiecare reglata cum trebuie si nu m-a costat decat vreo 6 milioane in plus. La cat lemn am profilat eu s-a meritat investitia.
Ma gandesc la un kayak laminat din furnir Mihai dar nu e chiar asa de simplu cum poate sa para la prima vedere. Cel mai simplu este sa fixezi furnirul pe o structura care sa ramana. Eu nu prea vreau nimic in plus, altceva decat "pielea" barcutei, ca sa ma exprim asa. Sper ca intelegi. Furnirul e o chestie 2D si.....ai cam avea nevoie de 3D sa scoti ceva frumos. Exista suprafete greu de realizat, indiferent cat ai curba materialul.....
 
Ani de zile am tot COMANDAT freze cu diferite profile pentru "ober" . La un mosnegut dibaci foc care din aia traieste .

Da, mă interesază două freze dacă sunt pentru o freză ca cea din foto, de care am.
 

Atașamente

  • freza-electrica-einhell-rtro-55_152_1_1349862258.jpg
    freza-electrica-einhell-rtro-55_152_1_1349862258.jpg
    7.4 KB · Vizualizări: 33
Ok ! Sa imi spui ce diametru presupune freza la prindere , la "mandrina" , si pentru ce grosime de stripuri vrei sa faci cutitele .
Banuiesc ca 8 mm in ambele cazuri .
 

Back
Sus