permis pentru micro-veliere / gonflabile cu vele artizanale / catamarane gonflabile

Stimati colegi, recunosc ca am ametit complet citind lantul mesajelor de pe acest subiect.

Daca are cineva rabdare sa ma lamureasca in termeni simpli, va rog, vreau sa stiu daca mai ies o data pe mare cu U-Boat-ul de la Sfantu' Gheorghe la Vama Veche si se intampla sa am si vela sculata, e voie, sau nu?

Banuiesc ca permisul de barcagiu cu motor de New York nu are nici o valoare la Portita, intre toate categoriile si subcategoriile interioare, exterioare, fluviale, lagunare, marine, alea, alea.
 
Stimati colegi, recunosc ca am ametit complet citind lantul mesajelor de pe acest subiect.

Daca are cineva rabdare sa ma lamureasca in termeni simpli, va rog, vreau sa stiu daca mai ies o data pe mare cu U-Boat-ul de la Sfantu' Gheorghe la Vama Veche si se intampla sa am si vela sculata, e voie, sau nu?

Banuiesc ca permisul de barcagiu cu motor de New York nu are nici o valoare la Portita, intre toate categoriile si subcategoriile interioare, exterioare, fluviale, lagunare, marine, alea, alea.

E ca in Romania. Teoretic nu e voie, practic nu-si bate nimeni capul cu tine. :)
 
E ca in Romania. Teoretic nu e voie, practic nu-si bate nimeni capul cu tine. :)

Dar cu conditia sa-mi asum riscul de a intalni o neasteptata erectie a epoletilor (vre)unuia care poa' sa ma priponeasca cu vreo barbeta legislativa...

Reglementarile si ordinea in navigatie sunt necesare si binevenite, dar legile trebuie sa fie clare si sa nu elimine logica. Sigur ca propulsia eoliana este in teorie aceeasi, conform cu temerea lui Stan Patitul si drobul de sare, fie ca ridici randa unui velier, sau iti legi chilotii de padela, dar nu ar trebui exclusa logica...

Mi se pare mai logic sa zambesti in flamanda si sa desemnezi zone protejate de plaja turistica unde nici macar kayak-ul nu are voie sa pluteasca, decat sa impui unui prapadit de kayak aceleasi conditii pe care le impui unui velier.

Si daca in practica ti se si tie pare absurd si zambesti in romaneste neaplicand legea, nu ar fi mai intelept sa mai adaugi un aliniat in care subliniezi diferentierea intre un kayak si un velier?

Din pacate, devine din ce in ce mai clar ca U-Boat-ul nu va mai ajunge in Romania.

LE: Imi amintesc de momentul in care, la sfarsitul unei zile cu vant de dupa cod portocaliu, ne apropiam fericiti de plaja la Mamaia, unde un foarte bun prieten din copilarie ma astepta. La vreo 250-300 m de tarm, ne-a iesit in cale o barca salvamar din care unul cu o porta-voce, asumand ca am iesit pe apa de pe plaja, ne indemna sa iesim inapoi la mal ironizandu-ne ca e timpul sa, citez, "scoatem jucariile din apa". I se parea lui mult mai logic ca noi sa fi iesit pe apa de pe plaja decat ca am fi putut veni de la Capul Midia in linie dreapta... :)

LE 2: Fara a sugera ca este bine, a vazut cineva veste de salvare in barcile de insertie/extractie de asta vara?... :) Daca se intorcea barca cu chila in sus la 20 Km distanta de mal in apa de 2 C, nu stiu cat de bine am fi facut pluta infofolitzi in toate straturile in conditiile in care nici un strat nu era waterproof. Probabil ca o exista si acolo vreo colectie de articole si aliniate... :)
 
Ultima editare:
Buna ziua! Intreb si eu aici, ca n-am gasit alt topic mai adecvat. Poate cineva sa-mi dea niste referinte despre scoala de vele (clasa "S") de la Nautical Blue din Constanta? Am vazut pe site-ul ANR ca sunt autorizati, au cel mai bun pret pt scoala de vele (1150 lei) si cursurile sunt tinute de un domn Constantin Maraloi, despre care am cautat referinte pe net si pare un om foarte experimentat si serios. A facut cineva acolo cursuri pt clasa "S", cum e?
Multumesc!
 

Back
Sus