permis pentru micro-veliere / gonflabile cu vele artizanale / catamarane gonflabile

As vrea sa fac un rig artizanal (randa + foc) pentru o barca pneumatica de 3,80m. Ceva in genul: Tinker Class Owners Association
Am si motor la pneumatica (si evident permisul aferent cat. D), dar as vrea sa pot naviga pe Dunare (sau Delta) si cu vele, in masura in care conditiile meteo permit.

Marea necunoscuta insa este legislatia si am o serie de intrebari sau nelamuriri in sensul asta. Am citit Ordinele si Regulamentele dar nu am reusit sa ma edific asupra unor aspecte. Pentru a facilita dezbaterea, voi numerota intrebarile.

1. Am nevoie de mentiunea S pe permis?
2. Posesorii de catamarane gonflabile cu vele (de ex. HappyCat) au permise cu mentiunea S? AICI (intrebarea 2 din FAQ) scrie ca nu e nevoie. Au dreptate?
3. Intr-o discutie anterioara, Pelicanul afirma ca pentru orice ambarcatiune peste 2,5m lungime care are vele trebuie categoria S pe permis. Cum nu am gasit sa se faca precizari suplimentare in Ordinul 534, ar insemna ca trebuie categoria S si pentru placile de windsurf mai lungi de 2,5 metri. Eu m-am dat pe Dunare cu un windsurf de 2,80m. Inseamna ca am incalcat Ordinul?
4. In cazul in care folosesc un zmeu/kite (folosit in kitesurfing) pentru a tracta barca, se considera ambarcatiune cu vele? Nu e specificat nimic in sensul asta in Ordin...
5. In cazul in care se constata ca incalc prevederile privind categoriile de permise, ce sanctiuni pot fi aplicate impotriva mea?


As vrea sa incercam sa ducem discutia la un nivel cat mai tehnic, bazand argumentatia pe acte normative, cu mentiunea explicita a articolului avut in vedere. Cred ca daca vom reusi sa ajungem la o concluzie aici, ne-ar fi de folos sa stim EXACT ce act normativ si ce articol putem invoca intr-o "dezbatere" cu autoritatile.

Multumesc si va astept cu pareri
 
Ultima editare:
Nu stie nimeni nimic in legatura cu subiectul asta? Mersi
Salut, de ce nu mergi sa intrebi direct la ANR? Trimite-le o scrisoare recomandata, sau mai bine intra in audienta la dl. capitan adjunct de port Virgil Ciobanu de la Capitania Galati. Decat o gramada de presupuneri p'afariste pe forum, mai bine un raspuns in tema, pe care poti sa-l scrii apoi si pe forum :).
 
As vrea sa fac un rig artizanal (randa + foc) pentru o barca pneumatica de 3,80m. Ceva in genul: Tinker Class Owners Association
Am si motor la pneumatica (si evident permisul aferent cat. D), dar as vrea sa pot naviga pe Dunare (sau Delta) si cu vele, in masura in care conditiile meteo permit.

Marea necunoscuta insa este legislatia si am o serie de intrebari sau nelamuriri in sensul asta. Am citit Ordinele si Regulamentele dar nu am reusit sa ma edific asupra unor aspecte. Pentru a facilita dezbaterea, voi numerota intrebarile.

1. Am nevoie de mentiunea S pe permis?
2. Posesorii de catamarane gonflabile cu vele (de ex. HappyCat) au permise cu mentiunea S? AICI (intrebarea 2 din FAQ) scrie ca nu e nevoie. Au dreptate?
3. Intr-o discutie anterioara, Pelicanul afirma ca pentru orice ambarcatiune peste 2,5m lungime care are vele trebuie categoria S pe permis. Cum nu am gasit sa se faca precizari suplimentare in Ordinul 534, ar insemna ca trebuie categoria S si pentru placile de windsurf mai lungi de 2,5 metri. Eu m-am dat pe Dunare cu un windsurf de 2,80m. Inseamna ca am incalcat Ordinul?
4. In cazul in care folosesc un zmeu/kite (folosit in kitesurfing) pentru a tracta barca, se considera ambarcatiune cu vele? Nu e specificat nimic in sensul asta in Ordin...
5. In cazul in care se constata ca incalc prevederile privind categoriile de permise, ce sanctiuni pot fi aplicate impotriva mea?


As vrea sa incercam sa ducem discutia la un nivel cat mai tehnic, bazand argumentatia pe acte normative, cu mentiunea explicita a articolului avut in vedere. Cred ca daca vom reusi sa ajungem la o concluzie aici, ne-ar fi de folos sa stim EXACT ce act normativ si ce articol putem invoca intr-o "dezbatere" cu autoritatile.

Multumesc si va astept cu pareri

1. Asa reiese din art 3 pct 3 din regulamentul aprobat de O 534/2007.
2. Aia este o minciunica adevarata :) Bineinteles ca nu e nevoie de un document pt navigatia comerciala pentru o ambarcatiune de agrement (adevarat) dar se ascunde faptul ca trebuie certificat de conducător de ambarcaţiune de agrement (asta fiind minciunica - prin omitere).
3. Nu cred ca un windsurf este "ambarcatiune"- vezi DEX - adica nu este vas pt ca nu e un "vehicul pentru transportul pe apă al călătorilor și al mărfurilor" neavand pozitii stabile pe apa; altfel si un bustean ar fi ambarcatiune. Dar pentru un caiac sau o canoe mai lungi de 2,5 m se pare ca trebuie certificat C/D + S daca vrei sa mergi si cu vela (sau cu umbrela :)).
4. Vela = panza de corabie care asigură deplasarea navei sub acțiunea vântului [DEX dicit]; nu conteaza ce fel de chestie pui sa folosesti forta vantului; zmeu, kite, vela ordinara, umbrela, batista - tot aia e.
5. Daca scapi de art 2 pct 1 din L 191/2003 "Conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani", probabil ca te vor incadra la art 2 lit dd din HG 876/2007 (litera "dd" e introdusa de HG 1323/2009): "[Constituie contravenţii la regimul siguranţei navigaţiei următoarele fapte şi se sancţionează după cum urmează:] ... dd) conducerea ambarcaţiunii de agrement de către o persoană care nu posedă certificat de conducător de ambarcaţiune de agrement, dacă nu constituie infracţiune, cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei;".

... parerea mea.
 
Curs vele + ape maritime interioare

I) Revin si eu cu o nelamurire, pe acest thread. Am un prieten care nu detine permis pentru ambarcatiuni dar ar vrea sa mearga doar cu veliere mici (catamarane sau surfiole de "jucarie", de max 5m), pentru distractie si doar pe langa tarm. Nu are niciun gand sa se atinga de barci cu motor (nici cu motor sub 5CP, nici peste - nu-l intereseaza).

1) Ordinul 534/2007 zice (art. 4.2 din anexa) ca pentru a conduce o ambarcatiune cu motor sub 5CP pe ape interioare, nu trebuie permis clasa D. Surfiola se incadreaza (sau mai bine zis nu este aplicabil), fiind ambarcatiune si avand 0 CP. Deci in mod clar nu trebuie permis categoria D.

2) Tot Ordinul 534/2007 zice (art. 3.3 din anexa) ca dacă posesorul certificatului de conducător de ambarcaţiune de agrement, obţinut în conformitate cu prevederile prezentului ordin, intenţionează să navigheze şi cu ajutorul velelor, acesta trebuie să facă dovada că a absolvit cursul practic "Manevra navei cu vele" la un centru specializat, autorizat în acest sens de către ANR.

Intrebarea este insa ce prevedere legala l-ar obliga pe prietenul meu sa urmeze vreun curs "Manevra navei cu vele" pentru a conduce doar veliere (mici) si sa fie in legalitate. La Capitanie (Snagov) au zis ca sa aiba o copie la ei dupa diploma de absolvire a cursului, dar nu mi-au dat vreo prevedere legala care sa-l oblige la asta.

Are cineva idee? Multumesc anticipat.


II) Cum noi avem si ape maritime interioare:

A) L 17/1990, Art. 5 "Suprafetele de apa situate intre tarmul marii si liniile de baza stabilite la art.2 constituie APELE MARITIME INTERIOARE ale Romaniei.", unde:

L17/1990, Art.2
1. Marea teritoriala a Romaniei cuprinde fasia de mare adiacenta tarmului, ori, dupa caz, apelor maritime interioare, avand latimea de 12 mile marine (22.224 m) masurata de la liniile de baza.
2. LINIILE DE BAZA SUNT liniile celui mai mare reflux sau, dupa caz, LINIILE DREPTE CARE UNESC PUNCTELE CELE MAI AVANSATE ALE TARMULUI, inclusiva ale tarmului dinspre larg al insulelor , ale locurilor de acostare, amenajari hidrotehnice si ale altor instalatii portuare permanente.

B) OUG 42/1997
Art.21 (3) Apele interioare navigabile sunt constituite din:
a) Fluviul Dunarea, raurile, canalele si lacurile situate in teritoriul Romaniei, pe portiunile lor navigabile;
b) apele navigabile de frontiera, de la malul romanesc pana la linia de frontiera;
c) apele maritime interioare

C) Tragand o linie care uneste punctul de granita cu bulgarii si insula Sacalin, delimitam zona de ape maritime interioare ale Romaniei,

Deci daca navighezi de distractie, la la 100-200m de tarm, oriunde pe litoralul romanesc, esti in ape interioare. Deci o poti face cu permis categoria D. :pkh:

S-a confruntat cineva cu problema aceasta, in relatie cu autoritatile?

Multumesc.

# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

UPDATE: S-au elucidat problemele (multumiri utilizatorului ghrt)

Ordin 527/2016

Cap. II, pct 4: "Orice persoană care intenţionează să navigheze cu ambarcaţiune cu vele trebuie să deţină un certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement eliberat de ANR "

Cap. II, pct 2: "Posesorului certificatului de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D îi este interzis a naviga în apele maritime interioare."
 
Ultima editare:
M-am dat cu windsurful pe Siutghiol fără nici un permis, şi nici nu cred că s-ar pune problema ca windsurferii să facă un curs... mai ales că fiind cu vele, ai prioritate faţă de cei cu motor iar fragilitatea planşei te obligă la bun simţ.
 
Asta chiar e informație prețioasă.
E o interpretare corecta a legii?
Ca tare as calarii barca mea clasa C puțin pe lângă mal în apa sărată la anul.
Și o mai cheamă și Black Sea.......pe barca :)
 
Desigur că nu este. Acum este în vigoare art. 4 din Ordinul 527/2016:

Orice persoană care intenționează să navigheze cu ambarcațiune cu vele trebuie să dețină un certificat internațional de conducător de ambarcațiune de agrement eliberat de ANR și să facă dovada că a absolvit cursul de „Manevra ambarcațiunii cu vele”, [...]

... unde ambarcaţiunea este de la 2.5 la 24 de metri. Deci windsurferii cu planşe mai lungi sau egale cu 2.5m sau cei care se dau cu dinghyuri mai răsărite decât Optimist-ul trebuie să deţină certificat. Planşa cu care mă dădeam avea 2.55/1.00 m, deci eram în ilegalitate :)

E drept că pe forma veche a legii era posibilă o interpretare, că pentru vele fără motor nu ar fi nevoie... dar ca la toate interpretările, este bine să nu ajungi să primeşti în scris şi părerea organului.
 
M-am dat cu windsurful pe Siutghiol fără nici un permis, şi nici nu cred că s-ar pune problema ca windsurferii să facă un curs... mai ales că fiind cu vele, ai prioritate faţă de cei cu motor iar fragilitatea planşei te obligă la bun simţ.

Pai asta e normal, pentru ca windsurf-ul nu este (considerat) ambarcatiune. Ii mai zice prin legile romanesti si "placa cu vela". Si cei cu kitesurfing intra tot aici. Cu atat mai mult cei cu hydrofoil (windsurf sau kitesurf sau doar surf), care nici nu prea au mare contact cu apa. :)
 
Chestiuni lamurite!

Desigur că nu este. Acum este în vigoare art. 4 din Ordinul 527/2016:

... unde ambarcaţiunea este de la 2.5 la 24 de metri. Deci windsurferii cu planşe mai lungi sau egale cu 2.5m sau cei care se dau cu dinghyuri mai răsărite decât Optimist-ul trebuie să deţină certificat. Planşa cu care mă dădeam avea 2.55/1.00 m, deci eram în ilegalitate :)

E drept că pe forma veche a legii era posibilă o interpretare, că pentru vele fără motor nu ar fi nevoie... dar ca la toate interpretările, este bine să nu ajungi să primeşti în scris şi părerea organului.

Eu cred ca ai dreptate, dar din motive gresite in partea cu windsurf-ul! :)
La punctul I al postului meu, in continuare windsurf-ul nu este ambarcatiune. Dar, asa cum bine ai zis, la Cap. II, pct 4: "Orice persoană care intenţionează să navigheze cu ambarcaţiune cu vele trebuie să deţină un certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement eliberat de ANR " S-a lamurit treaba!

La punctul II, zice in clar Ordinul 527/2016 (de care habar nu aveam - multumesc pentru informare!), la Cap. II, pct 2: "Posesorului certificatului de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D îi este interzis a naviga în apele maritime interioare." Deci s-a rezolvat si asta! :)

# # # #

Intre timp am gasit, intr-un fisier salvat mai demult prin computer, din:

a) Ordinul 1079/2014.
Art. 73 Toate ambarcaţiunile de agrement propulsate cu motor şi/sau cu vele, cu excepţia celor propulsate prin forţa umană, sau a celor cu motor P < 3,68 kw, utilizate numai pe căile navigabile interioare, trebuie să fie conduse numai de persoane ce deţin un certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement corespunzător zonei de navigaţie, eliberat în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

Deci trebuia, in 2014, pentru vele, certificat de conducator...

b) Ordinul nr.534 din 26 iunie 2007 [abrogat in 2016!]
Anexa/articolul 3 pct 3 si 4:
(3) Daca posesorul certificatului de conducator de ambarcatiune de agrement, obtinut in conformitate cu prevederile prezentului ordin, intentioneaza sa navige si cu ajutorul velelor acesta trebuie sa faca dovada ca a absolvit cursul practic "Manevra navei cu vele" la un centru specializat autorizat in acest sens de ANR.
(4) Certificatul de conducator de amb de agrement cu vele se a emite numai posesorilor unui certificat de cond de amb. de agrement clasa C sau D.

Deci nu mergea, inca din 2007, cu "sa aveti la dvs. o copie a diplomei de absolvire a cursului de vele", cum mi-a zis de la Capitanie. Vorba lui ghrt, la o adica, organul ar fi avut in scris aceeasi parere contrarie cu a mea ... :)

[:eek:t:] Ma tropaie pe sistem stilul asta cu OUG care schimba Lega care modifica schimbarea armonizarii particularizarii la situatia mandrei noastre tarisoare! Nici nu stii unde sa cauti ca sa afli ultima varianta. Noroc cu forumurile, care de fapt fac, prin contributie publica, munca de lamurire a autoritatilor (adica atat ceea ce ar trebui sa faca autoritatile pe site-urile lor, cat si, uneori, informarea unora dintre birocrati care sunt cam necajiti cu priza la realitate).

Multumesc frumos inca o data!



[:eek:t:] Uitati si hal de exprimare a Leguitorului, in intelepciunea sa - ordin 527/2016 (ca m-am apucat sa-l studiez :) ):
Anexa I, pct. IV: Certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D se poate obţine prin examen de către orice candidat care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) a absolvit o formă de pregătire aprobată corespunzătoare clasei D; sau
b) deţine certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa C şi va susţine un examen de diferenţă la RND - Regulamentul de navigaţie pe Dunăre.

Adicatelea sa indeplineasca cumulativ cele doua conditii dintr-o disjunctie (sau)! Adica cum ar fi sa obtii certificat clasa D doar daca intai obtii clasa C + dai diferenta pentru RND si apoi te mai pregatesti inca o data pentru ce ai dat deja examen, absolvind si o forma de pregatirea pentru clasa D!? :eek:le: Cineva de prin minister si-a luat fie bacalaureatul, fie salariul cam degeaba.

Asta imi aduce aminte de Codul Rutier de pe vremuri, in care era expresia "[...] pentru evitarea unui pericol iminent" :) Pai daca e iminent (=(cf DEX) care este gata să se producă, să se întâmple (și nu se poate amâna sau evita); inevitabil), ce sa mai eviti la el!? :skip: Sau de politistii de sectie, cu al lor "domiciliul stabil". :gun:
 
Ultima editare:
[:eek:t:] Ma tropaie pe sistem stilul asta cu OUG care schimba Lega care modifica schimbarea armonizarii particularizarii la situatia mandrei noastre tarisoare! Nici nu stii unde sa cauti ca sa afli ultima varianta. Noroc cu forumurile, care de fapt fac, prin contributie publica, munca de lamurire a autoritatilor (adica atat ceea ce ar trebui sa faca autoritatile pe site-urile lor, cat si, uneori, informarea unora dintre birocrati care sunt cam necajiti cu priza la realitate).

Real, deocamdata. Si inevitabil. Chiar ”iminent” :)
Una dintre realitatile ce fac unui cetatean onest, traiul complicat aici. Alaturi de faptul ca acelasi cetatean e obligat sa stie legislatia (legislatia facuta dintr-o lege de baza, un set de norme de aplicare si multiple variante de modificare in tot atatea crâmpeie), insa nu are acces nici macar asa, la lege.
Trebuie sa cumpere accesul la Monitorul Oficial.
M-am intrebat singurel, cum e posibila nedreptatea flagranta, sa fim obligati a sti legea, insa accesul sa fie ingradit la aflarea ei. In conditiile in care oricum platim si pe cei ce fac ori modifica legi dar si publicarea lor in Monitorul Oficial.
Raspunsul sta, cred eu, in complicitatea noastra in ansamblu.

P.S:
Discutiile acestea au fost tot timpul in forumurile noastre, cu putina rabdare de cautare, ele ies la iveala. Se mai isca la perioade, aceleasi. Si se vor mai isca pe masura ce legislatia se mai adapteaza.
 
Ultima editare:
Real, deocamdata. Si inevitabil. Chiar ”iminent” :)
[...]insa nu are acces nici macar asa, la lege. Trebuie sa cumpere accesul la Monitorul Oficial.

Pai nici asa nu merge! Adica si daca m-as fi dus la Monitorul Oficial ca sa-mi cumpar exemplarele legate de subiectul respectiv, TOT EU ar fi trebuit sa stiu ce numere ale M.O. ar fi trebuit sa cer. Stii data si monitorul in care a aparut legea in prima forma, dar nu ai cum sa stii si cand, in viitor fata de momentul legii si pana in prezent, a mai fost modificata. Pentru ca nu ai trimitere de la un M.O. la altul. Asa ca nu stii ce numere ale M.O. sa ceri. Adica te-ai dus degeaba!

Exista doua solutii:

A) Varianta teoretic-oficiala (adica aia despre care iti povestesc judecatorii cand zici "n-am stiut ca exista asa o reglementare..."): Orice bun cetatean al patriei, dimineata, la cafea, ia si citeste exemplarele de ieri din M.O. (dar si din Monitorul Orasului in care locuieste) si, atentie, retine ce scrie in ele, pentru a avea cunoasterea necesara exercitarii drepturilor si obligatiilor cetatenesti si pentru ca nu cumva, doamne-fereste!, sa pateasca rusinea de a invoca necunoasterea legii.

B) Varianta "cum ne descurcam": platim bani grei unor "baieti destepti" care iau ei M.O. si actualizeaza textul legilor, si astfel citim ultima forma. Dar, bineinteles, nu-si asuma nimeni nicio raspunere in cazul vreunei greseli. Tectele acelea, actualizate sunt, doar asa, "consultative". Daca vrei sa te increzi in acele texte, o faci pe raspunderea ta.


Intr-o lume normala (dupa capul meu), in sec. XXI, Parlamentul ar trebui sa aiba un site oficial, pe care sa gasesti DOAR ultimele forme, actualizate ale legilor. Si corectitudinea textului sa fie in raspunderea lor, cu efectele juridice aferente! Bine, din pacate pentru ei, ar disparea "baietii aia destepti", care la o adica au mai multi bani de dat unora alde' Adrian Severin ca sa nu se intample, decat avem noi timp si disponibilitate sa facem sa se intample. Asta e, repet, acea lume posibila e doar in mintea mea... :confused:

[ :eek:t: ] Este ca la Codul Fiscal. Varianta penultima, era legea 571/2003. Care a rezistat cu acest titlu pana in 2015, cand s-a dat o noua lege. Deci, atentie, 12 ani! In teorie, aveam predictibilitate fiscala, pentru ca uite, dom'le, legea NU s-a modificat un amar de ani. E aceeasi din 2003. Ce poti cere mai mult? Deci nu va mai plangeti! In realitate, se schimba se mai multe ori in fiecare an! Nu ca nu avea predictibilitate, ci era bine sa nu respiri de cand citeai pana aplicai, ca nu se stia ...
Revolte, suparari, presiuni, ceva? Nu. Continuam pana la Bingo!

 
Incredintarea ambarcatiunii unei persoane fara permis

Revin cu inca o problema, ca asa se intampla, solutia unei probleme genereaza noi probleme. Acum, ca stiu ca pentru vele trebuie sa ai in prealabil un permis de conducator ambarcatiune si mai stiu si ca pasiunea prietenului respectiv nu se traduce in prea multi bani (adica n-ar plati 400 EUR ca sa-si ia permis IMS), dar totusi ea exista (adica o sa mai vrea sa se dea cu barca cu prima ocazie), mai am o intrebare:

Exista sanctiuni pentru incredintarea ambarcatiunii unei persoane care nu poseda permis pentru categoria/zona in care navigheaza?

Multumesc din nou.
 
Revin cu inca o problema, ca asa se intampla, solutia unei probleme genereaza noi probleme. Acum, ca stiu ca pentru vele trebuie sa ai in prealabil un permis de conducator ambarcatiune si mai stiu si ca pasiunea prietenului respectiv nu se traduce in prea multi bani (adica n-ar plati 400 EUR ca sa-si ia permis IMS), dar totusi ea exista (adica o sa mai vrea sa se dea cu barca cu prima ocazie), mai am o intrebare:

Exista sanctiuni pentru incredintarea ambarcatiunii unei persoane care nu poseda permis pentru categoria/zona in care navigheaza?

Multumesc din nou.

Ei, asta este in legislatia aferenta claselor de certificat de conducator pentru ambarcatiuni de agrement.


Infracţiuni contra siguranţei navigaţiei civile (Legea nr. 191 din 13 mai 2003)

ART. 2
(1) Conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta comandantului sau a altei persoane care încredinţează cu ştiinţă conducerea navei unei persoane fără brevet sau certificat de capacitate corespunzător ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.
(3) Cu pedeapsa prevăzută la alin.(1) se sancţionează şi fapta persoanei care încredinţează cu ştiinţă conducerea navei unei persoane care suferă de o boală psihică ori se află sub influenţa unor produse stupefiante.


Agravante:
ART. 12
(1) Dacă faptele prevăzute la art.2-5 şi art.7-10 au avut ca urmare un accident de navigaţie, constând în abordaj cu pagube materiale importante, avarierea gravă a unei nave ori distrugerea sau degradarea importantă de instalaţii şi bunuri de orice fel, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă s-a produs scufundarea navei proprii sau a altei nave ori moartea sau vătămarea corporală gravă a uneia sau a mai multor persoane, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
(3) Dacă faptele prevăzute la art.2-5, art.7 şi art.9-11, care au produs una dintre urmările prevăzute la alin.(2), au fost săvârşite în acest scop, pedeapsa este închisoarea pe viaţă sau închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
(4) Dacă fapta prevăzută la art.8 a avut una dintre urmările prevăzute la alin.(1) şi (2), pedeapsa este închisoarea de la unu la 6 ani, în cazul alin.(1), respectiv de la 3 la 12 ani, în cazul alin.(2).



P.S.
Andrei, te-ai pus pe noi serios. Ne dai greu. Vrei sa ne pici ? :)
 
Ultima editare:
Ei, asta este in legislatia aferenta claselor de certificat de conducator pentru ambarcatiuni de agrement.
[...]
P.S.
Andrei, te-ai pus pe noi serios. Ne dai greu. Vrei sa ne pici ? :)

In primul rand multumesc frumos pentru raspuns!

Ma gandeam sa-i fac un cadou placut de Craciun prietenului, dar se pare ca n-am avut noroc niciunul din noi. :)


Mi se pare exagerat sa fie asa exclusivita (ca pret) treaba pentru a de plimba langa tarm, maxim 200m in larg, cu o jucarie de 4m. Nu neg ca in alte situatii e important sa stii regulamente si proceduri! Cred insa ca ar trebui facuta o categorie speciala pentru veliere mici, la fel cum este pentru barcile cu motor sub 5CP, pentru care sa nu-ti trebuiasca permis.
Plus ca mi se pare aproape imposibil sa atragi pustani spre navigatia cu vele in conditiile astea. [Vezi in imaginea atasata un caz banal, dar in acelasi timp penal grav de tot, de vacanta la mare. La vreo 30m de mal.] Stiu, pot face cursuri la cluburi, in mod organizat, in zone speciale, etc. Dar poate n-are lac/rau/mare in orasul in care sta. Si apoi ce l-ar face sa se duca prima oara la club, fara sa fi incercat niciodata?

E adevarat ca in principiu nu te intreaba nimeni nimic, dar sa zicem ca vii spre mal (tu - fara permis), lume multa in apa, vrei sa lasi un copil mai la apa mica, un turist mai sprinten inoata dupa o minge aruncata brusc de un prieten, nu se uita, il atingi cu barca si ii crapi pielea la umar (de exemplu). Sau barca e goala, tu dezlegi randa si vine brusc o rafala si rastoarna copaia. Nu ceva de speriat, dar in cadere, catargul loveste cu capatul unul din turistii curiosi care pareau in siguranta la vreo 3m de barca. Sa mai presupunem ca omul, rezonabil, intelege situatia si nu escaladeaza situatia. Dar dupaamiaza, intrandu-i nisip in rana, se duce la medic. Medicul intreaba cum s-a intamplat, ii zice de accident si medicul, ca sa nu aiba probleme cu controalele care-i cauta nod in papura, anunta politia. Si de aici incepe sa ne umfle rasu' ...
Mie nu mi se pare chiar imposibila o intamplare ca asta. Si atunci, daca ai trecut de cei 18 ani la care esti nemuritor, te gandesti sa faci lucrurile legal, ca sa incerci sa eviti buclucurile. Doar ca este cam scump. :(

Mai este si situatia in care iei un pustan cu tine si il lasi si pe el la carma, dar macar esti (tu - cu permis) pe barca si in caz de ceva povestesti un scenariu de forta majora care te impiedica sa fii chiar pe pozitie. Tras de par, dar mai poti scapa. Insa ca in poza sau ca in cazul de mai sus ...

Bun, o sa-i iau atunci cadou un tricou cu G'n'R. :rock:

 

Atașamente

  • Barcaholic.jpg
    Barcaholic.jpg
    36 KB · Vizualizări: 42
Ultima editare:
De ce vă supăraţi aşa?
În fiecare legislaţie există limite specifice. În RO cultura nautică este nulă. De exemplu noi nu avem echivalentul proverbului englez "fundul mării este plin de optimişti" şi asta spune destul de mult. Este firesc ca legislaţia să reflectă această ignoranţă şi să devină super protectivă, acolo unde interesele comerciale sau de mârlăneală nu acţionează la rândul lor.
Concluzia legislaţiei este că poţi fi sub radar cu vâsle (de exemplu caiac sau canoe indiferent de LOA/LWL), iar cu vele sub 2.5 metri, adică Optimist sau windsurf mai scurt. Nu subscriu opininiei că windsurful nu este ambarcaţiune, deşi s-ar putea susţine oarecum (nu are cârmă). Cu motor până în 5 CP, deşi sincer pentru Deltă ar fi bună o limită mai mare, pe la 20 CP, deoarece acolo există o anumită cultură nautică, chiar dacă bine alcoolizată şi machistă, şi mai ales nu prea sunt bani.

Cu un catamaran de 5 metri poţi să faci destule prostii dacă nu ştii regulile de prioritate pe apă, şi un curs de manevră este salutar. Problema este costul, problema este ce înveţi. În fine, să nu vedem lucrurile la modul egoist, prin prisma strict a interesului nostru. Când mă dădeam cu windsurful am căzut că a intrat unul în mine, deşi eu aveam prioritate. Omul nu înţelegea de ce nu mă dădusem din calea lui, că pentru el era mai uşor să îl feresc eu :)) Cum ar fi fost dacă mă accidentam?!
Deci hai să fim obiectivi, majoritatea nu ştiu cu ce se mănâncă o velă sau ştiu după ureche, un curs pe bune nu le va strica.
 
In ultimii douazeci si ceva de ani in Romania au murit cel putin unul sau doi oameni anual, calcati de skijet-uri pe plaja. Din cauza "lobby-ului" celor care inchiriaza asemenea dracii, abia anul asta s-a introdus obligativitatea permisului si pentru skijet.
De vreo cinci ani s-a introdus obligativitea administratorilor de plaja de a delimita zonele de "dat cu barca" fata de cele de baie.
Toate acestea sint chestiuni de bun simt.
Nu te dai cu barca (nici macar cu un optimist sau un caiac) in fata la Perla in Mamaia, unde nu poti sa arunci un ac din cauza inghesuielii, atit in apa cit si pe plaja.
Te documentezi foarte bine inainte si pina inveti si practic alegi zile cu vint mai slab si zone de plaja cit mai pustii. Eventual ceri ajutor pe forum pentru citeva lectii. Nu iesi niciodata, nici macar pe Herastrau, fara vesta de salvare.
Cauti toata iarna pe net documentatie despre tipul de barca pe care il ai (sau vrei sa-l cumperi) sau ceri ajutorul colegilor de pe forum.
Inca o data spun, toate acestea sint chestii de bun simt elementar. Daca la prima iesire cu iola te avinti fara vesta de salvare pe un vint forta 6 si o mare cu valuri de doi metri, atunci iti meriti soarta... :)
In ce priveste controalele, stai linistit, cei de la capitanie n-au personal nici cit sa controleze ca lumea vapoarele sau barcile mari, nu se uita ei la iole si caiace.

Nu pot sa inchei nici un comentariu despre legislatie fara sa fac o comparatie cu Olanda. La olandezi nu ai nevoie de permis pentru nici o barca pina la 24 de metri lungime decit daca barca respectiva transporta turisiti in scop comercial si / sau este capabila (constructiv) sa depaseasca viteza de 10 noduri.
In schimb sectoarele de plaja sint extrem de bine delimitate. Citiva kilometri cu umbrelute si chaise longue-uri, apoi citeva sute de metri de plaja pentru cei care vin la plaja cu catelul, apoi sector pentru sporturi de apa, apoi zeci de kilometri de plaja pentru calarie. :)
Poti sa primesti imediat amenda daca te duci cu barca, cu catelul sau cu calul :) in zona de umbrelute. Si nu ai nevoie de permis nici pentru barca, nici pentru catel si nici pentru cal :)
Nu ai nevoie de permis pentru a fi pieton, dar primesti imediat amenda daca traversezi aiurea. Nu ai nevoie de permis pentru a merge pe bicicleta dar primesti imediat amenda daca circuli pe autostrada sau intr-o zona pietonala. Asta in Olanda... :)

Ca sa revenim la oile noastre, nu permisul e problema ci aplicarea legii. Huidu avea permis de conducere, nu? A omorit doi oameni... Si ce daca?
 
De ce vă supăraţi aşa?
În fiecare legislaţie există limite specifice. ......

Noua ne-a trecut, dar s-a ambalat Nicu :) .
NU stiu Nicule cum e mai bine. Si eu ma gandeam sa-i raspund lui Andrei mai sus, exact ce ai scris tu. Dar am renuntat, gandindu-ma ca viata ar trebui sa fie mai simpla, iar eu unul nu cred ca stiu cum e mai bine.
Desigur, bine e asa cum gandeam impreuna. Dar daca o luam pe panta reglementarilor ajungem la paroxism.
Bunul simt si instinctul de conservare ar trebui sa faca mai multa treaba de ”safety” decat reglementarea si amenda.
Exemplul e clar in cateva tari in care oamenii n-au nevoie de permis. Si cu toate astea nu sunt mai multe catastrofe decat acolo unde e reglementat si amendat.
Au murit anual unul sau doi oameni, zice Nicu. La nivel personal e devastator. La nivel de societate e statistica. Unul sau doi oameni mor c-au sughitat prea mult, ori ca s-au inecat c-o firimitura. De zece ori mai mult cred ca mor cazand de pe bicicleta. Mor unii c-au avut o blonda prea focoasa la pat.
De exemplu eu nu inteleg de ce trebuie sa ma amendeze incoruptibilul, fiindca nu port centura de siguranta. Care e problema, daca eu vreau sa risc?
Daca merg la munte pe Brâna Caprelor ori pe Brâul de sus in Piatra Craiului, n-o fi periculos? Sa ardem o reglementare, sa amendam pe oricine face un traseu montan mai periculos decat pentru nivelul prescolar :) .
Daca-mi schimb sigurantele singur, ma amendeaza statul? Daca ma scobesc in nas pâna-mi da săngele, n-o fi periculos? Ori daca mă scarpin la alunita cancerigena?
Eu cred ca fiecare e responsabil pentru viata lui si nimeni n-ar trebui sa reglementeze asta.
Iesi pe mare nepregatit, neinstruit? S-ar putea sa mori. Exemplul tau ii va pregati pe ceilalti.
Dai cu bicicleta, cu barca, dai cu skateboard-ul peste cineva? Raspunzi pentru asta.
Raspunzi pentru toate fiindca raspunderea e bine reglementata chiar si acolo unde nu e nevoie de permis, ci doar de o maturitate a varstei.
Hai la mulți ani, românilor, stați vii și nu omorâți oameni, din culpă ori prin imprudență, că n-o să vă hie bine :)
 
Răspunsul la aceste întrebări se dă de autorităţi în funcţie de nivelul mediu din ţara respectivă, în lipsă de alte circumstanţe. Este şi singurul reper de bun simţ. La noi acest nivel, cum spune li Nicu, este jalnic.
Personal sunt împotriva statului-dădacă dar uneori este necesar să fie montată balustradă la scară.
 
@ ghrt:
-> E o distinctie intre definirea termenilor "in intelesul legii" si dupa simtul comun (asta referitor la chestiunea windsurf-ului, si cu asta o sa ma opresc).
Un exemplu este la auto, art. 63 din Regulament:
in intelesul legii -> "imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia pe drumul public respectiv nu se considera oprire"
dupa simtul comun -> este oprire, fara dubii

-> Este adevarat ca poti face prostii cu un velier mic (<5m), dar ramane raspunderea civila/penala pentru fapta. Asta ar fi deajuns, cred, sa te faca (mai) responsabil. Daca esti ignorant, treci prin cursuri cum stim ca se poate si ramai la fel si la final, doar ca ai un document in plus.
Apropos de balustrada, ar trebui sa stabilim un principiu (adica ceva general valabil) care sa ne zica cand trebuie Statul sa intervina (sa reglementeze) si cand nu. Treaba cu "uneori" e prea imprecisa si duce in final la a interveni ori de cate ori considera de cuviinta (mai exact tot timpul). Adica duce fix la Statul-dadaca/paternalist.

-> Odata ce am stabili care este criteriul pentru barcile cu motor, care permite ca sub 5CP sa nu fie necesar permis, l-am aplica si velierelor (eu cred ca ar fi aplicabil) si am afla pentru care dintre ele n-ar fi necesar permis. Nu mi-e insa foarte clar care e criteriul. Banuiesc ca este un mix de normativ cu situatie istorica; adica o parte provine din faptul ca e cazul sa ii credem pe ceilalti din UE cu traditie in agrementul nautic (care considera ca nu e chiar vreun mare pericol sa conduci o barca cu motor mic), iar alta parte provine din faptul ca avem in Delta o gramada de cetateni care deja aveau barcile si motoarele, cu care isi castigau traiul, si ar fi fost prea drastic sa aresteze o jumatate de sat la intrarea in vigoare a legii. Partea "istorica" insa introduce arbitrariul, si astfel nici nu s-ar pune problema de veliere, din pacate.

@pelicanul: Nu mi se pare ca simtul comun (intr-o lume in care informatia circula repede si se acceseaza usor) ar avea vreo componenta nationala. Adica, dupa mine, simtul comun romanesc nu se deosebeste de simtul comun olandez [vorbim de persoane din ambele natiuni care sunt interesate de o aceeasi arie - in cazul nostru navigatia de agrement. Ca multi concetateni au simtul comun la nivelul la care te miri ca supravietuiesc, nefiind interesati de nimic altceva decat le vine, fara efort, prin TV, e alta discutie.] Doar ca olandezii (elitele, sa zicem) au facut zone separate pentru scaldat, pus ambarcatiuni la apa, etc. O idee foarte buna (si de simt comun, as zice :) ). N-ar trebui decat sa copiem treaba si sa facem si noi un culoar relativ ingust (3-4m), intr-o margine a plajei, pentru ambarcatiuni mici. [Nu mai zic nimic de o rampa pentru barci.] Insa autoritatile vor spune "Da' cati d'astia sunt domnule? Sa pierdem 4m din plaja pentru 2-3 ametiti? Sa se duca in port ..." Si asa ramanem cu 2-3 ametiti si in urmatorii 30 de ani.

@Florio:
Te vad libertarian in optiuni. N-ar fi o solutie chiar libertariana, dar ceva mai aproape ar fi asa: porti centura doar daca vrei, nu te obligam prin lege. Dar in caz de accident, dat fiind ca sistemul de sanatate e public, noi Statul (in numele cetatenilor care formeaza publicul si care ne-au mandatat sa luam hotarari pentru serviciile publice), stabilim ca partea de consecinte datorate nepurtarii centurii o platesti din fonduri proprii. [Ignoram aici, de dragul discutiei, dificultatile legate de stabilirea cu exactitate a consecintelor respective. Stiu ca e dificil de dat criterii pentru asta, pentru ca e vorba de contrafactuali, dar sa zicem ca stabileste medicul.] Ti-ar inlatura nemultumirile asa o prevedere?

Daca asigurarile de sanatate ar fi private, s-ar rezolva problema usor (poate ca alte probleme ar fi mai complicate - dar nu e esential aici), pentru ca te-ar "convinge" societatea de asigurare ca e preferabil sa porti centura; fie nu ti-ar plati despagubirea in cazul in care n-ai purtat-o, fie ti-ar creste foarte mult prima de asigurare. Dar, totusi, nu te-ar obliga!
 
Ultima editare:

Back
Sus