defilee si chei spectaculoase in Romania

Nu cred ca merita inima rea. Cheltuiala si timpul cu membrana PVC nici atat. Pe caiacele din plastic le doare la basca de zgarieturi fiindca, prin definitie, materialul e de "tavaleala". Daca vrei sa ai un caiac frumos, mergi pe lemn si sufera pentru fiecare fir de nisip, dar sa plangi dupa plastic e inutil. Mai bine treci zgarieturile la categoria "trofee".
Salutam,
pe cele de pana acum nu le-am pus la suflet, si nici pe astea, problema e ca de data asta am cateva adanci, care sunt mai aproape de notiunea de taietura decat zgarietura.
Am gasit in schimb solutia la problema; reparand ceva la incuietoarea de pe spate de la camion la vecinul care m-a ajutat si cu suportul de plimbat plasticele, mi-a spus ca trebuie sa gasesc scris undeva pe ele din ce material sunt facute, iar ca la Praktiker se gasesc electrozi din aproape orice fel de material speciali pentru astfel de reparatii.
Singura problema e ca ramane categoria trofee, fiidca plastic la culoarea kayak-ului nu sunt sanse sa gasesti . . .
Revin cu poze dupa reparatie, fiindca cel cu care m-am dat eu e ranit serios.
 
Corect,
doar ca am vreo doua atat de adanci peste care daca se mai suprapune vreo una il fac submarin sigur
 
coasta spectaculoasa a cadrilaterului

Iar am fost in fuga calului si am facut harta pe drumul de intoarcere. . .
O iesire extraordinar de frumoasa ar arata cam ca in poza, facuta de la Dalboka la Tilenovo - ca sa vasliti cu vantul din spate.
Venind insa din tara vineri cu plecare sambata dimineata la 4, m-am dus iarasi caine surd la vanatoare.
De data asta am avut si camerele incarcate, si harti printate, doar ca nu am apucat sa vedem pe unde putem da plasticele la apa, aspect care a devenit extrem de important dupa ce am ajuns acolo.
 

Atașamente

  • traseu Tyulenovo-Dalboka.jpg
    traseu Tyulenovo-Dalboka.jpg
    54.4 KB · Vizualizări: 30
Locurile pe care le-am gasit noi sunt:
- Dalboka, unde prin amabilitatea celor de la ferma de scoici se poate ajunge cu masina chiar pana la apa
- Golful Bolata unde se poate ramane peste noapte la cort, este plaja, crasma
- Rusalka, un complex inchis de unde se poate ajunge la apa si se poate aranja si de cazare
- Tyulenovo unde se poate ajunge la apa, gasi cazare si dormi la cort
La Tyulenovo nu ne-am dat la apa desi era obiectivul principal datorita reliefului carstic deosebit de spectaculos si a pesterilor acvatice. Valurile mari faceau demersul cel putin periculos, asa ca ne-am limitat la a admira peisajul de pe uscat. Se poate cobora numai dimineata cand marea e foarte linistita, se vede tot ce e de vazut, iar dupa ce situatia devine agitata trebuie tinuta o distanta respectabila de coasta.
 

Atașamente

  • dupa amiaza Cap Kaliakra.jpg
    dupa amiaza Cap Kaliakra.jpg
    26.6 KB · Vizualizări: 22
  • Harta Yailata.jpg
    Harta Yailata.jpg
    59.3 KB · Vizualizări: 24
  • Deasupra podului natural si a pesterii.jpg
    Deasupra podului natural si a pesterii.jpg
    79.9 KB · Vizualizări: 27
  • Pod natural Tylenovo 2.jpg
    Pod natural Tylenovo 2.jpg
    79.7 KB · Vizualizări: 26
  • pod natural Tylenovo.jpg
    pod natural Tylenovo.jpg
    78.7 KB · Vizualizări: 29
  • stanca solitara Tylenovo.jpg
    stanca solitara Tylenovo.jpg
    72.6 KB · Vizualizări: 28
  • Tylenovo spre  Kaliakra 2.jpg
    Tylenovo spre Kaliakra 2.jpg
    102.6 KB · Vizualizări: 31
  • Tylenovo spre  Vama Veche.jpg
    Tylenovo spre Vama Veche.jpg
    87.9 KB · Vizualizări: 27
  • Tylenovo spre Kaliakra.jpg
    Tylenovo spre Kaliakra.jpg
    48.1 KB · Vizualizări: 29
  • Tylenovo spre Vama Veche 2.jpg
    Tylenovo spre Vama Veche 2.jpg
    79.6 KB · Vizualizări: 32
Sambata am batut practic toata zona la roata si picior in recunoastere si pentru a vedea ce merita de vazut in zona.
In ziua urmatoare am facut o tura pana la Cap Kaliakra in formatie restransa. Desi precum aminteam mai demult nu-mi place Marea Neagra si prefer o noapte de condus pana in Grecia, locul asta m-a cucerit si sigur voi mai merge. Coasta inalta care se intinde pe mai bine de 50 km cred, lipsa statiunilor si a oraselor in imediata vecinatate a coastei fac din acest loc unul aproape lipsit de gunoaie (fizice si umane). Apa este de asemenea incredibil de curata pentru Marea Neagra. Am inteles ca asta este si conditia ca ferma de scoici sa functioneze.
 

Atașamente

  • La intors 3.jpg
    La intors 3.jpg
    116.4 KB · Vizualizări: 27
  • La intors 1.jpg
    La intors 1.jpg
    96 KB · Vizualizări: 28
  • Cormorani (cred).jpg
    Cormorani (cred).jpg
    93.6 KB · Vizualizări: 30
  • Cap Kaliakra.jpg
    Cap Kaliakra.jpg
    83.5 KB · Vizualizări: 28
  • La intors 4.jpg
    La intors 4.jpg
    114.8 KB · Vizualizări: 28
  • La intors.jpg
    La intors.jpg
    85.6 KB · Vizualizări: 27
  • Subsemnatul spre Cap Kaliakra.jpg
    Subsemnatul spre Cap Kaliakra.jpg
    84.4 KB · Vizualizări: 35
  • Yailata spre  Kaliakra.jpg
    Yailata spre Kaliakra.jpg
    97.8 KB · Vizualizări: 28
  • Yailata spre Kaliakra.jpg
    Yailata spre Kaliakra.jpg
    77.4 KB · Vizualizări: 29
  • Yailata spre Tylenovo.jpg
    Yailata spre Tylenovo.jpg
    77.6 KB · Vizualizări: 26
Cere importatorului sa afle datele de lucru pentru reparare(PE ordinara sau reticulata, temperatura de lipire/topire, materialul de adaos recomandat)Din cate stiu BIC-urile astea, sunt facute din foi de PE termoformate si pot fi dificil de reparat dar nu imposibil. Materialul este relativ subtire comparabil cu cel dintr-un caiac de PE "rotomoulded" dar si mai usor. Undeva citisem ca resturile de la stantarea caiacului finit se refolosesc in productie, asta confirma ca este PE posibil de reparat prin topirea unei fasii de polietilena peste locul unde ai "rana" Atentie insa, problema care s-ar putea ivi este sa deformezi caiacul pt ca locul unde pansezi ar trebui preincalzit cu un Foehn industrial). Ca sa eviti o preincalzire cu emotii, poti aprinde o fasie de polietilena adecvata si sa picuri materialul pe "rana" pana o umpli cu ceva varf.Asa mi-am cofixat ani la rand schiurile. Rindeluiesti apoi cu Ziehklinge(lama de tras)avand referinta suprafata din jur.
Catalin la "Barci in bagaje" avea un sistem de reparare dar nu stiu daca merge si la materialul BIC.
Succes si alege ape mari pe viitor.
Pe rauri pietroase, am preferat caiacele de polietilena(PE)rotomoulded pt ca suporta multe si se pot cofixa exact ca si schiurile.

Multumiri pentru tura de explorare in Bulgaria. Arata promitator. Ai putea eventual face o punctare a intrarilor pe google earth ?
 
Concluzia,
daca aveti ocazia, mergeti ca e un loc superb.
Nu e nici in Romania si nici nu este defileu, dar e pe aproape din ambele puncte de vedere (spectaculos numai pe o parte si la vreo 40 de km de Vama Veche).
La cat mai multe iesiri frumoase.
Nu uitati, indiferent daca vaslesti sau nu, vara oricum trece . . .
 

Atașamente

  • Alti plimbareti venind dinspre cap Kaliakra .jpg
    Alti plimbareti venind dinspre cap Kaliakra .jpg
    93.9 KB · Vizualizări: 20
  • Subsemnatul spre Cap Kaliakra.jpg
    Subsemnatul spre Cap Kaliakra.jpg
    84.4 KB · Vizualizări: 24
  • La intors.jpg
    La intors.jpg
    85.6 KB · Vizualizări: 23
  • La intors 4.jpg
    La intors 4.jpg
    114.8 KB · Vizualizări: 25
  • La intors 3.jpg
    La intors 3.jpg
    116.4 KB · Vizualizări: 23
  • La intors 1.jpg
    La intors 1.jpg
    96 KB · Vizualizări: 26
  • Cormorani (cred).jpg
    Cormorani (cred).jpg
    93.6 KB · Vizualizări: 26
  • Cap Kaliakra de pe mare.jpg
    Cap Kaliakra de pe mare.jpg
    73.4 KB · Vizualizări: 27
  • Cap Kaliakra de pe mare 2.jpg
    Cap Kaliakra de pe mare 2.jpg
    79.7 KB · Vizualizări: 32
  • Cap Kaliakra.jpg
    Cap Kaliakra.jpg
    83.5 KB · Vizualizări: 20
De la stanga la dreapta pe harta atasata:
Dalboka
Golful Bolata
Rusalka
Tyulenovo
Zona este slab semnalizata, si noi le-am gasit pe Google Earth la hotel
 
ziua buna la toata lumea,
au trecut vanataile, asa ca ne mananca iar . . .
Despre Valea Bistritei stie cineva ceva amanunte ?
Din ce am gasit pe forum, totul e foarte frumos si foarte simplu, de pe drum arata la fel, dar m-am invatat acum ca ce se vede sau se aude nu e suficient.
Experienta prealabila e singura informatie 100% elocventa in documentarea asupra iesirii.
E cineva care a facut traseul ?
 
Am fost doar pe Bistrita superioara, de la Sesuri pana Carlibaba. Este o zona cu cateva saritori artificiale(low head dam) care pot fi periculoase.Sunt greu de observat din amonte. Mai sunt cateva ingustari ale raului. cu repezisuri. White water 1-2 dar exista pasaje unde nu m-as duce cu un caiac lung. Mai jos raul pare destul de bland dar atentie la acele saritori artificiale(exista de exemplu una in Vatra Dornei) care nu se vad din amonte. Ar fi bine sa faceti o recunoastere a fiecarui segment de rau abordat.
 
Am fost doar pe Bistrita superioara, de la Sesuri pana Carlibaba. Este o zona cu cateva saritori artificiale(low head dam) care pot fi periculoase.Sunt greu de observat din amonte. Mai sunt cateva ingustari ale raului. cu repezisuri. White water 1-2 dar exista pasaje unde nu m-as duce cu un caiac lung. Mai jos raul pare destul de bland dar atentie la acele saritori artificiale(exista de exemplu una in Vatra Dornei) care nu se vad din amonte. Ar fi bine sa faceti o recunoastere a fiecarui segment de rau abordat.
Ma intereseaza segmetul de dupa Dorna pana la lacul Bicaz, unde stiu ca nu sunt saritori si ca e foarte linistit (se practica plutaritul in trecut).
W.w. e exclus, mergem cu copiii si nu avem nici experienta si nici echipamentul necesar. De asta intrebam daca l-a facut cineva, fiindca nu vreau defel surprize (toplite pentru pastrav, praguri betonate, sau alte minuni).
 
In zona descrisa de mine venea in trecut un profesor din Radauti parca, cu grupuri de copii. Evident ocoleau pe uscat zonele periculoase.
In zona Dornei aveti cateva paguri, la fel mai jos, (20-30km nu stiu exact) la Toance. Exista ceva fosta constructie hidrotehnica pe dreapta(prag beton, etc),se poate cobora pe stanga. Cred ca cei de la Bucovina adventures stiu mai multe, de asemenea Doru Munteanu de la Caliman.ro
 
In zona descrisa de mine venea in trecut un profesor din Radauti parca, cu grupuri de copii. Evident ocoleau pe uscat zonele periculoase.
In zona Dornei aveti cateva paguri, la fel mai jos, (20-30km nu stiu exact) la Toance. Exista ceva fosta constructie hidrotehnica pe dreapta(prag beton, etc),se poate cobora pe stanga. Cred ca cei de la Bucovina adventures stiu mai multe, de asemenea Doru Munteanu de la Caliman.ro
Multam' frumos de contacte.
Ma ocup saptamana care vine de obtinere de informatii si stabilire traseu.
Sper sa ne lase vremea. Am batut in cuie perioada 15/18 aug.
Avand in vedere ca la origine suntem bucovineni cu acte in regula sper sa avem noroc (-:
Doar mergem acasa . . .
 
Cere importatorului sa afle datele de lucru pentru reparare(PE ordinara sau reticulata, temperatura de lipire/topire, materialul de adaos recomandat)Din cate stiu BIC-urile astea, sunt facute din foi de PE termoformate si pot fi dificil de reparat dar nu imposibil. Materialul este relativ subtire comparabil cu cel dintr-un caiac de PE "rotomoulded" dar si mai usor. Undeva citisem ca resturile de la stantarea caiacului finit se refolosesc in productie, asta confirma ca este PE posibil de reparat prin topirea unei fasii de polietilena peste locul unde ai "rana" Atentie insa, problema care s-ar putea ivi este sa deformezi caiacul pt ca locul unde pansezi ar trebui preincalzit cu un Foehn industrial). Ca sa eviti o preincalzire cu emotii, poti aprinde o fasie de polietilena adecvata si sa picuri materialul pe "rana" pana o umpli cu ceva varf.Asa mi-am cofixat ani la rand schiurile. Rindeluiesti apoi cu Ziehklinge(lama de tras)avand referinta suprafata din jur.
Catalin la "Barci in bagaje" avea un sistem de reparare dar nu stiu daca merge si la materialul BIC.
Succes si alege ape mari pe viitor.
Pe rauri pietroase, am preferat caiacele de polietilena(PE)rotomoulded pt ca suporta multe si se pot cofixa exact ca si schiurile.

Multumiri pentru tura de explorare in Bulgaria. Arata promitator. Ai putea eventual face o punctare a intrarilor pe google earth ?

Oricum, asta nu ramane asa. Zona este mult prea frumoasa iar esecul determinat de circumstante absolut independente de ceea ce am fi vrut sau putut noi face ca sa ramana asa. Deja ma gandesc cand am putea ajunge din nou acolo, dar pe de alta parte nu stiu cand putem prinde marea linistita. Cred ca solutia ar fi o zi inorata cand briza sa nu-si faca simtita prezenta . . . dar mai caut, mai invat, aflu eu pana la urma. Si data viitoare sigur facem traseul intreg.
 
rezolvat, multam' frumos ! am aflat de pe net din ce material sunt facute, am luat electrozi de la Sudura cu aer cald, feon industrial - Aparate de sudat plastic si duza pentru adaptare la foehn industrial de la Hornbach. Trimit poze cu rezultatele cat de curand.
respect
Asteptam pozele. Ma bucur ca ai reusit!
Am uitat sa precizez ca daca este vorba de taieturi foarte adanci sau penetrate total, astfel de reparatii se fac incluzand in topitura, o plasa metalica care sa preia intinderile.Altfel se poate dezlipi. Probabil inox ar fi cel mai indicat. Plasa se preseaza in materialul topit si se acopera cu material din electrodul topit
 
Nu, nu ne-am inecat, doamne feri', doar ca am avut o mana rupta destul de urat de pe la inceputul verii si n-am facut mai nimic - ghips sase saptamani.
Totusi, "mai nimic" sugereaza ca a existat totusi o bruma de activitate. Am reusit sa facem Valea Bistritei - multumim inca odata Bucovina Adventure pentru tot si o iesire cam fara haz in Grecia. Din punct de vedere tehnic am lipit kayakul si am rezolvat problema suportului pentru transport. Doamne cat era de simplu; uneori e bun si ghipsul la ceva, iti da timp sa gandesti.
Atasat puteti vedea pozele cu "operatia". Din pacate datorita handicapului temporar nu am reusit sa-i testez anduranta. La anul de acum, ca deja am pus husele pe plastice.
 

Back
Sus