defilee si chei spectaculoase in Romania

Buna sa va fie ziua dragi barcagii,
incercam in vara asta sa "facem" cat mai multe din defileele frumoase din Romania. Stiti voi, de la geografia din generala: Toplita-Deda, Bumbesti -Livezeni, etc. Pentru Rusalii vrem sa ne incumetam pentru Toplita-Deda pe albia Muresului. Rog pe aceia dintre voi care au informatii/recomandari/experiente despre oricare din ele sa le impartaseasca. Cat de "navigabile" sunt aceste zone, in ce perioade, daca stiti solutii de protejare a kayak-ului impotriva zgarieturilor, ce ar trebui sa avem la noi pe astfel de trasee (doi adulti cu doi copii, Kayak-uri sit-on-top si nu am am fost niciodata pe ape de munte). Orice informatii sau sfaturi relevante sunt binevenite, deci va rog, indrazniti.
 
reiterez rugamintea asupra unor informatii despre Toplita-deda in caul in care cineva a facut traseul si de asemenea, stie cineva unde pot gasi doua vasle mai mici, pentru copii ?
 
Mai baieti , dracu stie de-s ON sau OFF topic , insa vazandu-va atata de implicati in povestea asta cu .... canioane , defilee , stramtori , anafoare , peisaje de p-acolo , etc , ...... inima repede mi-a fugit catre muzica de-as asculta-o plutindu-le pe suprafete ........

E sambata seara . Iertati-mi , va rog , indrazneala de-a va "bulibasi" coerenta dialogului , insa - repet - ca tot sporovaiti despre defilee si alte d-astea ...... va invit cu caldura s-o faceti ascultand asta :

Anotimpul 5 (Cazanele Dun
 
Sar'na pentru muzica si imagini; cazanele sunt programate pentru iulie. Pana atunci, rog inca o data seniorii de info pentru Toplita-Deda, sau orice alte sfaturi pentru rauri de munte (-;
 
In primul rand, intrucat ati scris ca aveti caiace sit-on-top si nu aveti experienta pe raurile de munte, incercati sa trageti invataturile din experientele nefericite ale altora:
MORTI RAFTING - Tragedia de pe Vaser s-a produs din lipsa de experienta a tinerilor clujeni, sustin practicantii sportului
Nu vreau sa fiu prapastios sau sa va descurajez, insa WW + LIPSA DE EXPERIENTA este o formula paguboasa.
In primul rand, ori luati pe cineva care are experienta pe ape repezi, si de care sa ascultati, ori... faceti experienta pana atunci.
Eu va recomand Cheile Nerei, in perioada asta pot fi parcurse si de catre cei neexperimentati in ale WW-ului, iar peisajul merita toata osteneala. De asemenea, Cazanele Dunarii merita vazute, insa acolo sunt necesare avize de agrement de la politia de frontiera Orsova (in functie de locul de lansare, este posibil sa aveti nevoie de aviz si de la politia de frontiera Svinita, asta daca va lansati mai din amonte, de pe raza lor de competenta). Despre asta exista un topic dedicat, cu informatiile necesare
 
Noi tocmai am facut o tura in zona Orsova.Ieri am plecat de pe Cerna am vazut orasul Orsova de pe apa si ne-am oprit la pontonul pensiunei Casa verde unde ne -am si cazat. Permisul de acces in frontiera poate fi luat la orice ora imediat ce ati ajuns in Orsova de la sediul Politiei de frontiera. El este valabil din amomte de cazanele mari pana aproape de barajul Portile de fier 1.Astazi 01-06-2014 am parcurs traseul: cazanele mici-golful Dubova-cazanele mari-pestera Veterani-pestera Ponicova si retur golful Dubova Pe unele portiuni din traseu am avut putin vant din fata in rest vremea a fost minunata.Din cauza codului galben anuntat zilele trecute din opt participanti la aceasta tura am ramas doar doi , eu si sotia mea.Pentru parcurgerea acestui traseu mai ales in amonte cum l-am facut noi trebuie sa ai putina experienta si antrenament.Cand ajungem acasa vom posta poze si cateva filmulete.
 
Virgule,

Sper ca ai avut rabdare sa citesti atent, ceea ce ti-a recomandat Bogdan. Probabil nu ai inteles ca e lata treaba, asa ca vezi link-ul de mai jos cu toate trimiterile.
citeste cu atentie! (poti sari peste conversatii)
http://www.barcaholic.ro/f56/ce-tre...p-sa-abordezi-caiacul-de-ape-repezi-3538.html
O sa spui ca la noi raurile nu sunt asa spaimoase cum arata unele trimiteri(link-uri). Depinde de cine merge pe rau, cum a aratat si link-ul dat de Bogdan. Vasserul este un rausor nevinovat si i-a omorat pe eroi la 15mc/s adica un minim decent sa nu zgarii caiacul prea tare.
Avem pe aici amici care au trecut pe langa moarte si nici macar nu au stiut. Nu stiu nici daca stiu acum. Asta nu inseamna ca data viitoare nu se poate intampla o catastrofa.
Zona unde vreti voi sa mergeti, este in aria celor de la Outdoor Experience - rafting, kayak, canoe romania - Acasa . Dati-le un tel si cereti detalii.Spuneti deschis ce vreti sa faceti. Oamenii va pot oferi o tura fara pericole, sunt organizatorii maratonului anual de pe Muresul superior.

Stan Patitu'
 
Mii de multumiri, am schimbat traseul. Vom merge pe Reghin - TgMures, unde apa e lina. Ca orice incepator, inca nu stiu exact nici macar ce trebuie sa stiu. Am realizat ca de fapt nu cunosc traseul decat atat cat se poate din fuga calului de pe drum. De unde intr-adevar nu pare deloc agresiv. Insa nu stii ce e pe bucatile care nu se vad de pe drum, si e categoric prea riscant mai alec cu copiii pe kayak.
In alta ordine de idei, rog pe Bogdan ceva poze de pe cheile Nerei si o propiunere de traseu si pe valerica de la Cazane cu multumirile de rigoare.
 
Mii de multumiri, am schimbat traseul. Vom merge pe Reghin - TgMures, unde apa e lina. Ca orice incepator, inca nu stiu exact nici macar ce trebuie sa stiu. Am realizat ca de fapt nu cunosc traseul decat atat cat se poate din fuga calului de pe drum. De unde intr-adevar nu pare deloc agresiv. Insa nu stii ce e pe bucatile care nu se vad de pe drum, si e categoric prea riscant mai alec cu copiii pe kayak.
In alta ordine de idei, rog pe Bogdan ceva poze de pe cheile Nerei si o propiunere de traseu si pe valerica de la Cazane cu multumirile de rigoare.

Daca v-ati hotarat pentru Regfhin-Tg. Mures si daca sunteti incepatori, asa cum eram si noi in 1992, am pentru voi un "jurnal de bord": http://www.barcaholic.ro/f2/marinari-pe-submarin-1113-2.html#post17154
Ilustratii: Crocodilu Dilu Dilu 1

Toate acestea si multe altele au aparut in cartea Marea Sete: Publicatii

Calatorie placuta si sa ne povestiti cum a fost!
 
Uite mai multe poze si relatari atat din Cheile Nerei, cat si din Cazanele Dunarii.
In ce priveste Cazanele, daca vrei sa faci o chestie foarte "domoala", eu iti sugerez cazare la Pensiunea Delfinul din Dubova, aflata la cativa km in amonte de Cazanele Mari. pestera Ponicova, pestera Veterani, Cazanele Mici, golful Mraconia.
Linkuri cu poze:
Pe Nera, unde mi-am pierdut padela… | Romania vazuta din caiac

Râul, ramul , calul… | Romania vazuta din caiac

Cu caiacele pe Raul Nera, 8 aprilie | Romania vazuta din caiac

https://picasaweb.google.com/114294...&authkey=Gv1sRgCOSVgtacpNPzbQ&feat=directlink

(astea toate sunt primavara, cand debitul e putin mai mare, dar uite ca pun si poze din luna iunie, cand apa e putina si traseul devine pentru incepatori:
https://picasaweb.google.com/114294...&authkey=Gv1sRgCK_34-TB4P3eVg&feat=directlink

De pe Dunare:
La defilare, în defileu | Romania vazuta din caiac
 
Uite mai multe poze si relatari atat din Cheile Nerei, cat si din Cazanele Dunarii.
In ce priveste Cazanele, daca vrei sa faci o chestie foarte "domoala", eu iti sugerez cazare la Pensiunea Delfinul din Dubova, aflata la cativa km in amonte de Cazanele Mari. pestera Ponicova, pestera Veterani, Cazanele Mici, golful Mraconia.
Linkuri cu poze:
Pe Nera, unde mi-am pierdut padela… | Romania vazuta din caiac

Râul, ramul , calul… | Romania vazuta din caiac

Cu caiacele pe Raul Nera, 8 aprilie | Romania vazuta din caiac

https://picasaweb.google.com/114294...&authkey=Gv1sRgCOSVgtacpNPzbQ&feat=directlink

(astea toate sunt primavara, cand debitul e putin mai mare, dar uite ca pun si poze din luna iunie, cand apa e putina si traseul devine pentru incepatori:
https://picasaweb.google.com/114294...&authkey=Gv1sRgCK_34-TB4P3eVg&feat=directlink

De pe Dunare:
La defilare, în defileu | Romania vazuta din caiac

Bogdan, felicitari, excelente link-urile.
Ma gandesc ce misto ar fi cu un packraft in unele locatii. Poate poate....
 
Frumoase amintiri; Din cate am inteles din "Jurnal" intre Regin si TgMures nu sunt baraje ?
 
Ultima editare:
Multumesc mult pentru link-uri si sfaturi. Cat se poate de utile; am pus si Cheile Nerei pe "harta" de iunie/iulie langa Cazane.
Uite mai multe poze si relatari atat din Cheile Nerei, cat si din Cazanele Dunarii.
In ce priveste Cazanele, daca vrei sa faci o chestie foarte "domoala", eu iti sugerez cazare la Pensiunea Delfinul din Dubova, aflata la cativa km in amonte de Cazanele Mari. pestera Ponicova, pestera Veterani, Cazanele Mici, golful Mraconia.
Linkuri cu poze:
Pe Nera, unde mi-am pierdut padela… | Romania vazuta din caiac

Râul, ramul , calul… | Romania vazuta din caiac

Cu caiacele pe Raul Nera, 8 aprilie | Romania vazuta din caiac

https://picasaweb.google.com/114294...&authkey=Gv1sRgCOSVgtacpNPzbQ&feat=directlink

(astea toate sunt primavara, cand debitul e putin mai mare, dar uite ca pun si poze din luna iunie, cand apa e putina si traseul devine pentru incepatori:
https://picasaweb.google.com/114294...&authkey=Gv1sRgCK_34-TB4P3eVg&feat=directlink

De pe Dunare:
La defilare, în defileu | Romania vazuta din caiac
 
Frumoase amintiri; noi ne retraim copilaria alaturi de cei doi zmei facand tot felul de minuni impreuna. Din cate am inteles din "Jurnal" intre Regin si TgMures nu sunt baraje ?

In 1992 exista o trecere peste Mures din tuburi de beton de diametru mare, puse unul langa altul, peste care era pus balastru. Constructia parea provizorie si poate ca azi nu mai exista. Si mai era o cadere in doua trepte:
fin024.jpg

Aici a mai fost un fel de stavilar facut din traverse de beton de la calea ferata, dar nu mai stiu sigur daca era amonte sau aval de Tg. Mures

fin069.jpg
 
In 1992 exista o trecere peste Mures din tuburi de beton de diametru mare, puse unul langa altul, peste care era pus balastru. Constructia parea provizorie si poate ca azi nu mai exista. Si mai era o cadere in doua trepte:
fin024.jpg

Aici a mai fost un fel de stavilar facut din traverse de beton de la calea ferata, dar nu mai stiu sigur daca era amonte sau aval de Tg. Mures

fin069.jpg
Multumim,
o sa verific pe Google Earth sa le identific pe unde sa le asteptam
 
a fost un semidezastru, dar tot frumos ...

am ajuns pe valea Muresului in Rastolita putin mai devreme decat era programat, asa ca ne-am dus mai in sus pe defileu, spre Toplita sa ne mai uitam odata pe unde nu o sa ne dam . . .
Pe Mures, ce sa vezi, gasca cu gonflabile si un insotitor cat se poate de amabil care a si oprit cateva minute pentru oarece lamuriri.
Normal ca prima intrebare a fost cat de greu e e traseul pe defileu iar raspunsul primit ne-a schimbat planurile si intors weekend-ul pe dos.
"E fain, e ca aici. Fara nici o problema pentru incepatori sau kayak-uri sit on top. Suficient de adanca, viteza apei mica, fara cascade si cu albia curata (fara busteni sau alte surprize) pana la Rostolita unde se strange un pic situatia si devine ww pe o bucata buna". Nu are rost sa va spun care a fost decizia spontana.Totusi, cu oarece frica, am decis sa facem mai intai o proba, numai baietii.
Asa ca in ziua urmatoare, sambata de dimineata, ne-am dat de la intrarea in Mestera (drum de acces direct la apa) pana pe undeva dupa Lunca Bradului aproape de Andreasa. Frumos tare, insa nu chiar atat de adanca (am mai slefuit un pic burta kayak-urilor) si cursul ne-a facut de vreo cateva ori sa strangem padelele mai tare in maini. Subsemnatul a facut si una bucata baie din cauza de stat de vorba in kayak pe apa curgatoare, deci nu recomand traseul pentru o prima iesire.
Faptul ca am luat de acasa camera de apa descarcata si fara incarcator a fost ca un semn . . . (pozele sunt numai de pe mal facute de masinist)
Am zis ca de la amiaza sa plecam de la Reghin spre TgMures pe traseul recomandat cu copiii dupa noi, dar a inceput ploaia. Care a tinut-o cu dusuri din ora in ora (cred ca exagerez un pic aici, dar asa am perceput-o) astfel incat nu am mai dat deloc plasticele la apa. Asa ca, inafara de o plimbare de o ora si ceva pe Mures si un gulas facut la lemne nu a fost nimic demn de luat in seama.
Poate in alt weekend fara climat ecuatorial, cine stie . . .
 

Atașamente

  • DSC09025.jpg
    DSC09025.jpg
    77.6 KB · Vizualizări: 72
  • DSC09030.jpg
    DSC09030.jpg
    67.4 KB · Vizualizări: 63
  • DSC09039.jpg
    DSC09039.jpg
    73.6 KB · Vizualizări: 70
  • DSC09042.jpg
    DSC09042.jpg
    71.9 KB · Vizualizări: 72
  • DSC09045.jpg
    DSC09045.jpg
    56.1 KB · Vizualizări: 72
  • DSC09053.jpg
    DSC09053.jpg
    65.6 KB · Vizualizări: 61
  • DSC09059.jpg
    DSC09059.jpg
    70.9 KB · Vizualizări: 57
  • DSC09063.jpg
    DSC09063.jpg
    71.8 KB · Vizualizări: 59
  • DSC09070.jpg
    DSC09070.jpg
    61.3 KB · Vizualizări: 66
  • DSC09090.jpg
    DSC09090.jpg
    41.9 KB · Vizualizări: 65
Singur in Trinindad?!? Ai tras ceva de el...

Eu am fost cu RTM-ul. Intr-adevar sunt diferente mari intre ele. Probabil ca posesorii de kayak-uri serioase vor zambi, dar totusi iterez pentru incepatorii ca mine putina experienta dobandita cu astea doua.
Trinidad-ul este foarte stabil (pe o mare de 3/4 distractia e maxima), insa pentru cei supraponderali, ca sa nu zic grasani asa ca mine, nu e varianta cea mai buna din lume. Te poti aseza doar in spate sau in fata, ambele cazuri fiind nefericite; in spate stai cu fundul in apa iar kayak-ul se ridica mult de bot iar asezat in fata te cam invarti aiurea daca esti in sens invers curgerii apei. E adevarat ca si la rame dai mai din greu, opunand rezistenta la inaintare mai mare decat celalalt.
RTM-ul are posibilitatea de a te aseza pe mijloc, deci pana in 270 kg cand isi pierde flotabilitatea esti OK.
Pe mare insa, de la 3 in sus trebuie sa iei in considerare si cateva scalde. Lucru care te tine departe de excursiile mai lungi de cativa kilometri, daca nu gusti neaparat placerea (marea poate evolua de la 0 la 3 intr-un sfert de ora).
Date fiind aceste considerente s-a stabilit, eu cu RTM-ul si unul din baieti, sotia cu Trinidadul si cu celalalt. Cam aia e formatia standard.
Pe Mures insa, fiind prima oara pe apa curgatoare, am mers incet, cu amandoua la fel (un prieten a fost cu Trinidad-ul) fiindca nu am facut decat sa tinem kayak-ul orientat cursul apei si sa-l mai mutam de pe o parte pe alta a albiei acolo unde banuiam ca ar fi mai adanca. Apa era neagra asa cu nu puteam decat sa banuim. La vasle nu am impins mai deloc dusi fiind doar cu viteza apei. Inca nu stiu sa spun daca din lene sau din precautie, dar cert este ca am savurat placerea de a inainta fara sa vaslim.
 

Back
Sus