Page 1 of 11 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 102

Topic: defilee si chei spectaculoase in Romania

Default defilee si chei spectaculoase in Romania

Buna sa va fie ziua dragi barcagii,
    incercam in vara asta sa "facem" cat mai multe din defileele frumoase din Romania. Stiti voi, de la geografia din generala: Toplita-Deda, Bumbesti -Livezeni, etc. Pentru Rusalii vrem sa ne incumetam pentru Toplita-Deda pe albia Muresului. Rog pe aceia dintre voi care au informatii/recomandari/experiente despre oricare din ele sa le impartaseasca. Cat de "navigabile" sunt aceste zone, in ce perioade, daca stiti solutii de protejare a kayak-ului impotriva zgarieturilor, ce ar trebui sa avem la noi pe astfel de trasee (doi adulti cu doi copii, Kayak-uri sit-on-top si nu am am fost niciodata pe ape de munte). Orice informatii sau sfaturi relevante sunt binevenite, deci va rog, indrazniti.

reiterez rugamintea asupra unor informatii despre Toplita-deda in caul in care cineva a facut traseul si de asemenea, stie cineva unde pot gasi doua vasle mai mici, pentru copii ?

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    384

Mai baieti , dracu stie de-s ON sau OFF topic , insa vazandu-va atata de implicati in povestea asta cu .... canioane , defilee , stramtori , anafoare , peisaje de p-acolo , etc , ...... inima repede mi-a fugit catre muzica de-as asculta-o plutindu-le pe suprafete ........

E sambata seara . Iertati-mi , va rog , indrazneala de-a va "bulibasi" coerenta dialogului , insa - repet - ca tot sporovaiti despre defilee si alte d-astea ...... va invit cu caldura s-o faceti ascultand asta :

Anotimpul 5 (Cazanele Dun
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

Sar'na pentru muzica si imagini; cazanele sunt programate pentru iulie. Pana atunci, rog inca o data seniorii de info pentru Toplita-Deda, sau orice alte sfaturi pentru rauri de munte (-;

In primul rand, intrucat ati scris ca aveti caiace sit-on-top si nu aveti experienta pe raurile de munte, incercati sa trageti invataturile din experientele nefericite ale altora:
    MORTI RAFTING - Tragedia de pe Vaser s-a produs din lipsa de experienta a tinerilor clujeni, sustin practicantii sportului
    Nu vreau sa fiu prapastios sau sa va descurajez, insa WW + LIPSA DE EXPERIENTA este o formula paguboasa.
    In primul rand, ori luati pe cineva care are experienta pe ape repezi, si de care sa ascultati, ori... faceti experienta pana atunci.
    Eu va recomand Cheile Nerei, in perioada asta pot fi parcurse si de catre cei neexperimentati in ale WW-ului, iar peisajul merita toata osteneala. De asemenea, Cazanele Dunarii merita vazute, insa acolo sunt necesare avize de agrement de la politia de frontiera Orsova (in functie de locul de lansare, este posibil sa aveti nevoie de aviz si de la politia de frontiera Svinita, asta daca va lansati mai din amonte, de pe raza lor de competenta). Despre asta exista un topic dedicat, cu informatiile necesare

6.  

Noi tocmai am facut o tura in zona Orsova.Ieri am plecat de pe Cerna am vazut orasul Orsova de pe apa si ne-am oprit la pontonul pensiunei Casa verde unde ne -am si cazat. Permisul de acces in frontiera poate fi luat la orice ora imediat ce ati ajuns in Orsova de la sediul Politiei de frontiera. El este valabil din amomte de cazanele mari pana aproape de barajul Portile de fier 1.Astazi 01-06-2014 am parcurs traseul: cazanele mici-golful Dubova-cazanele mari-pestera Veterani-pestera Ponicova si retur golful Dubova Pe unele portiuni din traseu am avut putin vant din fata in rest vremea a fost minunata.Din cauza codului galben anuntat zilele trecute din opt participanti la aceasta tura am ramas doar doi , eu si sotia mea.Pentru parcurgerea acestui traseu mai ales in amonte cum l-am facut noi trebuie sa ai putina experienta si antrenament.Cand ajungem acasa vom posta poze si cateva filmulete.

Virgule,

Sper ca ai avut rabdare sa citesti atent, ceea ce ti-a recomandat Bogdan. Probabil nu ai inteles ca e lata treaba, asa ca vezi link-ul de mai jos cu toate trimiterile.
    citeste cu atentie! (poti sari peste conversatii)
    http://www.barcaholic.ro/f56/ce-treb...pezi-3538.html
    O sa spui ca la noi raurile nu sunt asa spaimoase cum arata unele trimiteri(link-uri). Depinde de cine merge pe rau, cum a aratat si link-ul dat de Bogdan. Vasserul este un rausor nevinovat si i-a omorat pe eroi la 15mc/s adica un minim decent sa nu zgarii caiacul prea tare.
    Avem pe aici amici care au trecut pe langa moarte si nici macar nu au stiut. Nu stiu nici daca stiu acum. Asta nu inseamna ca data viitoare nu se poate intampla o catastrofa.
    Zona unde vreti voi sa mergeti, este in aria celor de la Outdoor Experience - rafting, kayak, canoe romania - Acasa . Dati-le un tel si cereti detalii.Spuneti deschis ce vreti sa faceti. Oamenii va pot oferi o tura fara pericole, sunt organizatorii maratonului anual de pe Muresul superior.

Stan Patitu'

Mii de multumiri, am schimbat traseul. Vom merge pe Reghin - TgMures, unde apa e lina. Ca orice incepator, inca nu stiu exact nici macar ce trebuie sa stiu. Am realizat ca de fapt nu cunosc traseul decat atat cat se poate din fuga calului de pe drum. De unde intr-adevar nu pare deloc agresiv. Insa nu stii ce e pe bucatile care nu se vad de pe drum, si e categoric prea riscant mai alec cu copiii pe kayak.
    In alta ordine de idei, rog pe Bogdan ceva poze de pe cheile Nerei si o propiunere de traseu si pe valerica de la Cazane cu multumirile de rigoare.

Quote Originally Posted by virgule View Post
    Mii de multumiri, am schimbat traseul. Vom merge pe Reghin - TgMures, unde apa e lina. Ca orice incepator, inca nu stiu exact nici macar ce trebuie sa stiu. Am realizat ca de fapt nu cunosc traseul decat atat cat se poate din fuga calului de pe drum. De unde intr-adevar nu pare deloc agresiv. Insa nu stii ce e pe bucatile care nu se vad de pe drum, si e categoric prea riscant mai alec cu copiii pe kayak.
    In alta ordine de idei, rog pe Bogdan ceva poze de pe cheile Nerei si o propiunere de traseu si pe valerica de la Cazane cu multumirile de rigoare.
    Daca v-ati hotarat pentru Regfhin-Tg. Mures si daca sunteti incepatori, asa cum eram si noi in 1992, am pentru voi un "jurnal de bord": http://www.barcaholic.ro/f2/marinari...html#post17154
    Ilustratii: Crocodilu Dilu Dilu 1

Toate acestea si multe altele au aparut in cartea Marea Sete: Publicatii

Calatorie placuta si sa ne povestiti cum a fost!
    Life in colour!

Uite mai multe poze si relatari atat din Cheile Nerei, cat si din Cazanele Dunarii.
    In ce priveste Cazanele, daca vrei sa faci o chestie foarte "domoala", eu iti sugerez cazare la Pensiunea Delfinul din Dubova, aflata la cativa km in amonte de Cazanele Mari. pestera Ponicova, pestera Veterani, Cazanele Mici, golful Mraconia.
    Linkuri cu poze:
    Pe Nera, unde mi-am pierdut padela… | Romania vazuta din caiac

Râul, ramul , calul… | Romania vazuta din caiac

Cu caiacele pe Raul Nera, 8 aprilie | Romania vazuta din caiac

https://picasaweb.google.com/1142948...eat=directlink

(astea toate sunt primavara, cand debitul e putin mai mare, dar uite ca pun si poze din luna iunie, cand apa e putina si traseul devine pentru incepatori:
    https://picasaweb.google.com/1142948...eat=directlink

De pe Dunare:
    La defilare, în defileu | Romania vazuta din caiac

Page 1 of 11 12345 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. defilee si chei spectaculoase in Romania
    de virgule în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29 May 2014, 11:51 PM
  2. Set chei de siguranta pentru motoare outboard
    de nmmarine în topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Ultimul post: 9 Mar 2014, 11:31 AM
  3. Set chei de siguranta pentru motoare outboard
    de nmmarine în topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Ultimul post: 9 Mar 2014, 11:23 AM
  4. Nou In Romania
    de Haralamb în topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 9 Mar 2011, 09:17 PM
  5. Premii castigatori Volvo Ocean Race Romania acordate de Yacht Club Romania
    de Yacht Club Romania în topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana
    Ultimul post: 10 Jul 2009, 10:58 AM

Tags for this Thread

Bookmarks