Dacron pentru vele - de unde?

La carbon trebe diametru mare, teava castiga mai multa rigiditate din cresterea diametrului decat din grosimea peretelui. Poti incerca cu catarge de windsurf, da alea sunt facute sa fie flexibile si ar fi bine sa aiba vela lor (care nu poate fi tertarolata). Spune specificatiile profilului si ne dam cu parerea.

Acum am vazut si eu niste youtube`uri si mi`am dat seama ca se cam inoaie, iar asta nu stiu daca ar fi indicat pentru ce vreau eu. Poate ar fi mai bine totusi sa raman la ceva fix din profile de aluminiu, cu o vela randa, una foc si eventual un spinnaker mic. Cat despre diamtru, m`am gandit la un 5 cm.

Daca asa face ceva de genu
, poate ar fi o racheta instabila, desi fun to ride.


sau


mi se par mai relaxed, ca si concept.

Inca stau pe ganduri, mainly because inca nu vad in minte cum ar arata cel mai bine, cu ce vele si care ce performante ar da.
 
Catargele din primul film sunt facute extra, calculate sa se indoaie cu vela respectiva astfel incat sa obtii profilul corect si sunt autoportante pentru a reduce vela rotind catargul. Nici vorba sa poti duplica comportamentul cu niste tevi din comert. Plus ca ai caiac gonflabil, asa ca nu poti pune autoportant. Daca gasesti tevi de 50 cu grosimea peretelui peste 3 si folosesti straiuri si sarturi ai o sansa. Mai simplu cumperi cel mai rigid catarg de windsurf pe care il gasesti il ancorezi si pui o vela mica conventionala. Cred ca iesi si mai ieftin cu catargul de windsurf second hand. N-ai un link la tevile alea?
 
Velele din prima poză se fac numai în fabrică. Celelalte sunt abordabile home made.
Dacă nu eşti pretenţios foloseşte orice material prin care nu trece aerul, nu se întinde, nu se impregnează cu apă, este uşor şi rezistent la ultraviolete.
Sigur am dat definiţia dacronului.
Ia orice material care nu se impregnează cu apă, ieftin şi vei avea aceiaşi bucurie ca şi cu dacronul. Dacă nu rezistă mult, peste un timp de ..., îţi faci altele, la acelaşi preţ şi te vei bucura de ele la fel.
Succes!

Ce zici de asta, lipan? Kent Poly-Nylon
 
Catargele din primul film sunt facute extra, calculate sa se indoaie cu vela respectiva astfel incat sa obtii profilul corect si sunt autoportante pentru a reduce vela rotind catargul. Nici vorba sa poti duplica comportamentul cu niste tevi din comert. Plus ca ai caiac gonflabil, asa ca nu poti pune autoportant. Daca gasesti tevi de 50 cu grosimea peretelui peste 3 si folosesti straiuri si sarturi ai o sansa. Mai simplu cumperi cel mai rigid catarg de windsurf pe care il gasesti il ancorezi si pui o vela mica conventionala. Cred ca iesi si mai ieftin cu catargul de windsurf second hand. N-ai un link la tevile alea?

Ba da. Sierra Modellsport - Teava patrata carbon 10 x 10 x 1000 mm

Oricum cred ca raman la un catarg de aluminiu din 2 parti.
 
ma gandeam eu. poti sa uiti teava. 10x1,5 extrudata e buna de catarg la navomodele. nici cu cea mai mare pe care o au, 25x2 infasurata nu poti face nimic, si e 91 RON metru.
 
Ar merge atunci cu ceva panza impregnata in apa cu aracet? sau ce ai folosit pana la urma?

Ar merge cu pinza din care se fac pernele (nu fata de perna, ci perna propriu-zisa in care se baga puful). Se impregneaza cu ceara de luminari (parafina) razuita in neofalina. E o metoda foarte veche si nu mai stiu detaliile, si nici nu cred ca mai gasesti neofalina, dar poate merge cu ceva diluant. Mai bine cauti pur si simplu un nylon mai dens. In Bucuresti se gaseste la arabi in Sam Expo la iesirea spre Voluntari.
Dar mai trebuie sa desenezi (proiectezi) fertele si apoi sa le cosi. Plus toate maruntisurile care mai trebuie pe acolo (capse inox, intarituri la colturi, "calareti" etc) Din experienta proprie iti spun ca nu te poti apropia nici la 1/2 din calitatea unei vele facuta profesional.
Asa ca cea mai buna solutie e tot cea propusa de Rumpi si anume ebay.de :)
 
M-as apuca sa va povestesc si ce variante constructive vreau eu sa abordez pentru sistemul de vele pe care vreau sa le fac pentru gonflabila mea, dar incepe sa devina din ce in ce mai off-topic discutia. Pe scurt, catarg de windsurf (pe care il am deja) ancorat de la baza si varf, si ghiu din teava rectangulara de aluminiu. Diagrame si alte idei as scrie intr-un topic dedicat rig-urilor home-made, daca deschide cineva asa ceva :)

Acum revenind la materiale, cam cata burta ar putea face poly-nylon-ul de mai sus? Crezi ca ar fi nepotrivit pentru o randa de 3,5m inaltime si ghiu de 2m? Evident, fara pretentii mari de urcare in vant, dar nici sa arate ca un spinnaker la cea mai usoara pala de vant...
 
Nu pot sa spun cata burta face dar e cert ca se simte elasticitatea si la tractiune intre maini, eu nu mi-as mai cheltui energia, timpul si banii cu el a doua oara.

La mine lozul castigator a fost prelata "tarpaulin"/"polytarp" (vezi topicul cu Lobster 15), si chiar azi am facut inca un parus de 6 mp din dacron, am gasit saptamana trecuta o bucata ramasa de la velele Lynx-ului, exact la fix mi-a ajuns, asa ca nu ma intrebati daca mai am ;)
 
daca te intereseaza (ca tot ma incurc de el), am un kit care contine 2 flotoare,catarg si o randa pentru kayak.
poza iti exemplifica cel mai bine 'continutul'.
 

Atașamente

  • 2013-07-07 14.57.37.jpg
    2013-07-07 14.57.37.jpg
    26.7 KB · Vizualizări: 81
Si oare ar face burta mare daca l`ai intinde bine si ai pune benzi de fibra de sticla la fiecare 50 cm de ex?

Nu se pune problema a cat de mare poate fi "burta" pe care o face materialul din cauza elasticitatii lui, ci simplu spus, un material cu un minim procent de elasticitate nu poate functiona ca vela. Te poate propulsa la vant purtator(ca orice cearceaf intins :) ) insa daca nu isi pastreaza profilul, nu se poate regla ca vela si ca atare nu functioneaza. Mai exista materiale suficient de rigide insa la care exista o deformatie pe diagonala tesaturii. Nici acestea nu pot fi folosite, caci tragand de coltul de scota, vela se deformeaza oblic, facand cute adanci.
Pentru caiac as folosi un material mai subtire decat dacronul, acela din care se fac spinnakere. Exista oameni care aduc si la noi in tara. Insa e foarte posibil ca pretul sa nu fie convenabil scopului tau. De luat in seama e oferta de mai sus, a lui Dan.
 
Ultima editare:
Nylonul este elastic ca si conceptie. Se intinde cu pana la 20% atunci cand tragi, impingi sau il sufla vantul. In plus daca se uda se mai intinde odata, ca asa e materialul. Probabil ca nu intelegeti ce efect are asta asupra velelor. O vela nu arata ca un cearceaf ci ca o aripa de avion. Ea are o "burta" incorporata din constructie care are o anumita forma si pozitie. Daca materialul se intinde sub actiunea vantului "burta" isi schimba pozitia si dimensiunea si vela isi schimba caracteristicile. Cu cat materialul e mai rigid cu atat vela isi pastreaza mai bine forma si face ce trebuie. La un moment dat toate materialele se vor intinde si vela isi va pierde proprietatile. alta problema e rezistenta la ultraviolete.

Materiale de vela:

1. Tesaturi din fibre naturale (in, canepa, bumbac): se intinde repede si permanent, necesita gramaje mari, poate putrezi. se foloseste in principal cu legatura panza. adesea se impregneaza hidrofug si antibacterian pentru a incetini efectele putrezirii (de aia avem astazi vele colorate maro-oranj, e culoarea impregnarii folosite pe vremuri in vest, un soi de bitumen din carbuni). Nu poate fi impachetata umed, trebuie uscat bine (aia fac toate barcile cu velele ridicate in port din picturile de epoca, nu e imaginatia pictorilor). Exemple de material existente astazi pe piata romaneasca: "dos de perna" un material din bumbac cu legatura panza si gramaj mic. "doc" un material cu legatura panza derivata (rips) sau legatura diagonala cu gramaj mediu. se poate intalni si in diverse amestecuri cu poliesteri. Pentru folosire trebuie avuta in vedere directia in care e mai teapan si croit in consecinta. Cumparati materialul cu cel mai mare numar de fire, adica care e tesut cel mai des.
Linkuri: pentru cei ce nu stiu ce e legatura panza: Leg si pentru cei ce vor doc romanesc: Nova Textile SA - Tesaturi pentru echipamente de protectie, echipamente de lucru, imbracaminte exterioara

2. Tesaturi din fibre sintetice: poliester (prescurtat PES in Romania, Dacron, Trevira, Duradon, etc.), nylon (Rayon, Cordura), acrilice (Sunbrella).
Cea mai folosita este o tesatura cu legatura panza fabricata din poliester. Ca sa imbunatateasca calitatea tesaturii producatorii de panza de vele de astazi impregneaza tesatura cu un lac acrilic care fixeaza firele si ridica rezistenta la UV. Pe piata romaneasca exista zeci de tesaturi de poliester 100% de diferite gramaje si cu diverse tratamente. Cea mai populara cu legatura panza este "material de captuseala". Exista si doc 100% PES da n-am vazut decat cu legatura in diagonala, singurul cu legatura panza vazut de mine personal era de un roz fosforescent si cu impregnare acrilica alba pe dos. Daca vreti sa faceti vele din materialul existent in comertul nostru mergeti la magazin, cereti doc sintetic, fas impermeabil, captuseala sintetica si incercati sa gasiti ceva cu legatura de panza si gramaj mai mare (panza mai groasa ca de obicei vanzatoarele habar n-au de gramaj) si legatura panza sau derivata. Pentru un caiac sau gonflabila e ok si o captuseala mai teapana.

3. Materiale netesute: monofilm (mylar), laminate (X-ply, polytarp, altele dedicate), impaslite (tyvek, alte marci). Toate sunt polietilena sub o forma sau alta. Toate au aceeasi problema si anume rezistenta la UV.
Deoarece orice material tesut are o anumita elasticitate intr-o anumita directie producatorii de vele s-au orientat catre materiale netesute deoarece astea au aceleasi proprietati in toate directiile. Ca sa intareasca materialul au inceput apoi sa lamineze intre doua astfel de folii diveste fibre de intarire (aramid, carbon) si sa orienteze fibrele dupa cum apar fortele in vela. Monofilmul se foloseste in principal la velele de windsurf. In afara de laminatele speciale pentru vele mai exista alte materiale netesute, toate din polietilena extrudata. Astea au fost folosite de catre amatori la constructia velelor. Monofilm, polytarp si Tyvek gasiti la toate depozitele cu materiale de constructii sau lanturi de supermarketuri pentru constructii.
Monofilmul e destul de rigid asa ca nu stiu cum il tertarolati. Se vinde ca folie de solar.
Polytarp este un material laminat din trei straturi: doua folii de polietilena intre care se afla o intaritura din fasii de polietilena extrudata cu legatura panza. Cu cat sunt mai multe astfel de fire pe mp cu atat e mai rezistent materialul. Se vinde ca prelata agricola (verde), uz general (albastru), umbrare (alba cu protectie UV, nu am vazut personal). Cu cat e mai groasa cu atat mai bine. Exista de la 50 g/mp la 150-200 g/mp, cu cat mai groasa cu atat mai rezistenta. Are avantajul dimensiunilor mari si constructorii amatori de vele tind sa se foloseasca de asta construind vela cu pense sau margini rotunde. Cea mai buna varianta e identificarea directiei cu cele mai multe fire (unele sunt echilibrate adica au acelasi numar in ambele directii) si constructia triradiala lipita si cusuta. Taiati fertele dupa plan si orientarea fibrelor, lipiti cu banda dublu adeziva normala si coaseti pe masina casnica cu zig-zag-ul la maxim (4mm).
Tyvek e un material din fibre scurte de polietilena impaslite marca dupont. Se vinde ca folie antivapori in diferite gramaje. Materialul necesita banda dublu adeziva dedicata si ea tot din tyvek, cea normala nu o lipeste sau nu rezista. Si aici tot constructia triradiala e cea mai buna, desi materialul e la fel de stabil in toate directiile. E imprimata cu logo-ul producatorului, care e aproape imposibil de inlaturat.
Pe piata mai exista o intreaga gama de textile tehnice netesute (geotextile, bariere antivapori, etc.) cu care se poate experimenta.

Dupa parerea mea proprie si personala un roman care vrea vele are urmatoarele optiuni:
1. cumpara de afara, ori vela gata facuta ori materialul specializat. avantaj: o faci odata la 10-15 ani, dezavantaj e scump. o varianta e sa gasesti o vela mare putin folosita sa o descompui si sa iti croiesti vele mai mici din ea. varianta asta e pentru cine nu doreste sa isi bata capul regulat cu velele.
2. Cumperi Tyvek sau polytarp si iarna faci vele. Avantajul e ca e ieftin, dezavantajul e ca daca folosesti mult velele te tin doar un sezon. Daca ai pasiunea sa faci vele, stii sa cosi sau vrei sa experimentezi cu diferite forme, umbli dupa performanta etc. e cea mai buna optiune. Daca faci multe vele Tyvek e mai ieftin decat Polytarpul.

Un link privitor la constructia traditionala a unei vele (fara software) de la un maistru velar: http://webpages.charter.net/tbradshaw/Sails and Plans/!POLY-LA.PDF
P.S. io tot scriu romane si mi-o iau altii inainte. de acum inainte o sa imi dau peste deste si nu mai scriu mai mult de 5 randuri.
P.P.S. ca sa va descurcati cu diferitele indicatii de greutate cu care se vinde materialul pentru vele: http://www.challengesailcloth.com/pdf/measure.pdf
 
Ultima editare:
Am cautat "material pentru vela" pe ebay.de, si asta e unul dintre rezultate, in vreo 10-15 culori:
PVC Nylon Segeltuch Stoff beschichtet Oxford WASSERDICHT robust & schwer Stoffe | eBay

In legatura cu croiala si realizarea efectiva a velelor, curbura marginilor, taieturi in V pe colturi pentru asigurarea curburii velei, am gasit online destule materiale, insa as vrea sa am material sa experimentez la un pret decent. Ca asa, cel mai simplu mi-ar fi sa pun una din velele mele de windsurf cu catarg si ghiu cu tot si sa o ancorez in podea si la nivelul ghiului, langa catarg. Insa de cand mi-am facut prelata pentru prova barcii a inceput sa-mi placa sa tai si sa trag la masina :))

In concluzie o sa caut doc sintetic sau captuseala mai groasa. Multumim Rumpi pentru post-ul detaliat :)
 
Ultima editare:
smar2
in limba germana "Segeltuch" se foloseste ca si termen generic pentru panze tari, nu are nimic de a face cu panza pentru vele (doar istoric).
vanzatorul din oferta ta nu stie ce vinde, ba e nylon cu acoperire pvc ba e pvc 100% cu acoperire pvc, si habar nu are de gramajul materialului. daca e 630g/ml atunci vorbim de 420g/mp. Cu greutatea asta se fac vele pentru veliere de 15m
 
Am cautat "material pentru vela" pe ebay.de, si asta e unul dintre rezultate, in vreo 10-15 culori:
PVC Nylon Segeltuch Stoff beschichtet Oxford WASSERDICHT robust & schwer Stoffe | eBay

In legatura cu croiala si realizarea efectiva a velelor, curbura marginilor, taieturi in V pe colturi pentru asigurarea curburii velei, am gasit online destule materiale, insa as vrea sa am material sa experimentez la un pret decent. Ca asa, cel mai simplu mi-ar fi sa pun una din velele mele de windsurf cu catarg si ghiu cu tot si sa o ancorez in podea si la nivelul ghiului, langa catarg. Insa de cand mi-am facut prelata pentru prova barcii a inceput sa-mi placa sa tai si sa trag la masina :))

In concluzie o sa caut doc sintetic sau captuseala mai groasa. Multumim Rumpi pentru post-ul detaliat :)

hmmm... pretul e ok, daca ar fi bune pentru vele ar fi brici! PVC nylon, pareri anyone?
 

Back
Sus