Dacron pentru vele - de unde?

Din poze pare a fi un fel de Cordura laminat pe o fata cu PVC, probabil in genul materialului de rucsac... Am vazut ca e laminat ceva mai tarziu, dupa ce scrisesem post-ul. Greutatea e la metru liniar, deci aprox 400g/mp, cum ai zis tu.
Oricum, prefer sa gasesc material de pe piata locala.

Alt material care mi se pare potrivit este materialul de kite de kitesurf/snowkiting. E impermeabil, rezistent, foarte usor si nici nu se deformeaza prea tare. Insa nu prea am idee unde s-ar gasi asa ceva la metru... Stiu ca sunt niste baieti care fac (si repara) kite-uri in Brasov. O sa incerc sa-i intreb daca nu au si material brut, sau de unde il procura.
 
Din poze pare a fi un fel de Cordura laminat pe o fata cu PVC, probabil in genul materialului de rucsac... Am vazut ca e laminat ceva mai tarziu, dupa ce scrisesem post-ul. Greutatea e la metru liniar, deci aprox 400g/mp, cum ai zis tu.
Oricum, prefer sa gasesc material de pe piata locala.

Alt material care mi se pare potrivit este materialul de kite de kitesurf/snowkiting. E impermeabil, rezistent, foarte usor si nici nu se deformeaza prea tare. Insa nu prea am idee unde s-ar gasi asa ceva la metru... Stiu ca sunt niste baieti care fac (si repara) kite-uri in Brasov. O sa incerc sa-i intreb daca nu au si material brut, sau de unde il procura.

Am analizat putin Tyvek Dupont si Polytarp. Ambele par optiuni viabile. Tyvek se "creponeaza" daca`l indoi, stiu asta de la bratarile de access la party`urile pe care le tin, care fac cute urate daca faci 2 dusuri cu ele pe mana. Polytarpul e acel material din care se fac prelate, deci daca ar fi ceva nu foarte gros/greu, cred ca ar merge de minune.
 
Nu imi pot da seama din poza daca e buna sau nu, dar la 200g/mp sigur e prea groasa pentru ceea ce ai tu nevoie! Din asemenea greutate a materialului ies vele pentru o barca de 10 m, si eventual gata umflate! :)
 
Ce vad in link, pare sa fie polipropilena. Tesaturile cu firul plat nu pot fi bune pentru vele, se destrama usor. Intreaba-i ce material este. Treaba asta cu Poly este intentionata sa induca in eroare.
Polyesterul se prescurteaza PES sau mai nou gasesti si PET (Poly ethilentherephtalate) iat nylonul este de fapt Poliamida.
Nylon merge la spinakker. Nu stiu daca la alte vele vrei nylon, fiind mai elastic decat polyesterul.Poliesterul are rezistenta mai buna la pliere repetata. Intreaba la comerciantii de stocuri de tesaturi daca au polyester. Dacronul , este cel mai comun polyester de la DuPont(52) Nici Dacronul nu este egal cu alt Dacron. Atentie si la warp&weft adica urzeala si batatura. Chiar daca fibra are acelasi nume, grosimea firului(Dtex, sau Denier) difera, asa cum difera si densitatea de tesere pe inch patrat sau pe cm patrat pe cele doua directii. De asemenea tesatura poate fi twill sau panza. Astea sunt caracteristicile de care trebuie avut grija. Daca ai avut o vela din aia in mana, trebuie sa poti remarca atunci cand materialul are aceeasi aparenta si consistenta. Inseamna ca esti pe aproape.
Imi amintesc ca ne dadeam de ceasul mortii sa aducem Cordura iar nylonul texturat corean era la fel de bun, dar mai ieftin. Cordura este nylon DuPont texturat :)
 
Ultima editare:
Ok... Se pare ca e foarte complicat si optiunile sunt limitate si prezinta dezavantaje fiecare. Inafara de ultima solutie care ar fi sa cumpar vele gata facute, second hand din dacron de pe ebay, ce ziceti de acest dacron?

Sail Cloth Dacron 60inches Wide 5 5oz 10yards | eBay

La 10 yarzi ar fi ok pt o vela randa. Si cam in 200$ cu transport as lua si foc. Putin mai convenabil decat 5-600 pentru un set coplet, gata facut, second hand. Evident urmeaza croitul, dar planuri sigur gasesc. Croitor bun la fel.

As avea totusi o intrebare pentru colegii cu experienta: la ce densitate trebuie sa fie dacronul pentru niste vele cu dimensiuni prezentate in schita atasata?

Multumesc anticipat!
 

Atașamente

  • sailx.gif
    sailx.gif
    4.6 KB · Vizualizări: 49
Din pacata am aruncat toate fisele tehnice si mostrele, cand am inchis productia. Nu am lucrat vele, asa ca nu as putea sa-ti dau relatii despre densitatea de tesere a polyesterului folosit la vele, nici despre finisajul folosit. Probabil de acolo trebuie inceputa cautarea; Ce caracteristici are Dacronul pe care l-ai vazut folosit in vele, inclusiv ce finisaj are. Cu acele date(se afla in fisa tehnica a tesaturii) poti apoi cauta, un alt polyester similar. Spre rusinea mea, inca nu m-am dat cu vreun velier si nu am pus mana pe o vela. Aici se termina competenta mea.
Materialul folosit in kite-uri, si parapante, poate fi nylon sau polyester. Oricum, daca cei din Brasov aduc doar pentru reparatii, il iau la pret de retail si te cam doare capul cand auzi pretul. Ar trebui intrebat spre confirmare. Finisajul este impermeabil, water repellent, greutate intre 40-80 g/mp. Cindva, cineva de la Northsails spunea ca pe langa parapante, se foloseste la spinnakere.
Materialul de copertine, pare mecanicvorbind, potrivit avand in vedere modul cum este folosit, expus la vreme si ploaie, tensiune permanenta, etc. Nu stiu insa daca are un finish "water repellent" Fara acel finish... Nu stiu daca as indrazni. Mecanic sigur este ok, solicitarile sunt cam aceleasi. Aveam un dubiu cu cele 200g/mp dar vad ca si Jib-ul din link are tot 200g/m. S-ar putea sa ti-l poata coase tot ei, dar fara cusatura in zig-zag dublu, tipica pentru vele, nu stiu cum o sa tina.
 
Cred ca... problem solved! :)

Jib for the Daysailer

Preturi rezonabile, diferite forme si marimi. Si fara bataie de cap.

P.S. Am gast ceva foarte tare! Regelspiel Uli Finckh

Cum spuneam initial, cumpararea unor vele deja facute (noi sau folosite) poate fi cea mai buna solutie pentru noi, cei din Romania. Pentru simplul motiv ca au materialul care trebuie, croiala care trebuie, accesoriile adecvate. Stii ce comanzi, stii ce primesti, stii exact cat costa. Aici alergi dupa material si n-ai siguranta costului, te zbati pentru ocheti de inox, calareti sau alte accesorii si iarasi n-ai siguranta timpului in care faci rost sau a costului final.
Doar de croit si lucrat, stiu ca Lipan si Alex Mihaita au lucrat bine si la pret foarte convenabil.
Asadar cand am avut de comandat un spinnaker, am preferat sa o fac la un producator de vele din SUA.
De aceea te sfatuisem sa iei in considerare oferta lui Blue Wave sau sa cauti ceva asemanator.
 
Intr-adevar nylonul folosit la spinnakere e folosit si la deltaplane, probabil si la alte chestii. Nu conteaza ca se intinde, spinnakerul e o vela care functioneaza prin rezistenta nu prin portanta. Diferenta dintre un doc panza 100% PES impermeabilizat din comertul comunist de stat si o panza de vele este ca ultima are suprafata acoperita cu o rasina acrilica care face mai multe lucruri: impermeabilizaza, protejeaza UV si probabil cel mai important stabilizeaza tesatura. Panza de vele moderna e aproape rigida, de fapt pentru unele sortimente producatorii au trecut la finisari inverse, dupa ce pun rasina pe ea spala sau calandreaza panza sa o faca mai pliabila, sortimentele grele fiind ca tabla. Chestiile astea sunt denumite apoi "soft" sau "cruising" sau "traditional". De aia nu-i voie sa speli velele in masina de spalat ca risti sa scoti toata rasina din tesatura.
Daca faci vele din materiale "normale" trebuie sa aplici tehnicile de constructie pentru tesaturi din fibre naturale singurul avantaj fiind ca nu putrezesc. Nu o sa gasiti instructiuni pe net pentru asta deoarece aici e vorba de meserie si cunoasterea materialului, nu de facut vele cu pense. Daca va sta gandul la asa ceva va recomand doua carti:

1. Sailmaker's Apprentice: Emiliano Marino: 0639785801771: Amazon.com: Books
2. Canoe Rig: The Essence and the Art: Sailpower for Antique and Traditional Canoes: Todd Bradshaw: 9780937822579: Amazon.com: Books

Daca nu vreti sa va bateti capul treceti la alte forme de vele, unde rigiditatea materialului nu conteaza cum ar fi junk rig, sau soft wing.
Pentru cine vrea vele de caiac ochii aici: The Cheap Pages/Polytarp Sails faceti un batwing cu prima panza impermeabila care va cade sub mana.
 
Domnilor, m`am decis! Voi cumpara mainsail si jib gata facute din dacron, second hand. Chiar daca ies cu 200$ mai scump, nu ma bag aiurea`n treaba cu alte probleme diverse la care nici macar nu ma pricep. Va voi tine la curent si voi posta poze cu el gata facut.

Multumesc mult pentru timpul acordat lui: bluewave, mariusf, lipan, smar2, Rumpi, byteworks, pelicanul, Florio, mihaif99, klimm.

Pace buna si vant din spate!
 
O velă pentru caiac a făcut imi într-un topic pe aici pe care nu-l mai găsesc acum, şi a fost făcută, îndrăzneţ, în stilul celor arătate de rumpi în ultimul link, care se întindea şi plia printr-un sistem ingenios de scripeţi şi cu care a participat la nu ştiu ce TID, dar i-a cam dat bătăi de cap.
Mult timp m-am gândit la sugestia lui rumpi, făcută cu ceva timp în urmă, prin alte topicuri, de a face o velă jung rig pentru catamaranul meu gonflabil.
Până la urmă soluţia aleasă este şi cea mai bună.
Cu făcutul e balamuc, pentru detalii vedeţi aici:
http://www.barcaholic.ro/f5/atelierul-de-vele-997.html
 
Ultima editare:

Back
Sus