Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456
Results 51 to 56 of 56

Topic: Dacron pentru vele - de unde?

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Intr-adevar nylonul folosit la spinnakere e folosit si la deltaplane, probabil si la alte chestii. Nu conteaza ca se intinde, spinnakerul e o vela care functioneaza prin rezistenta nu prin portanta. Diferenta dintre un doc panza 100% PES impermeabilizat din comertul comunist de stat si o panza de vele este ca ultima are suprafata acoperita cu o rasina acrilica care face mai multe lucruri: impermeabilizaza, protejeaza UV si probabil cel mai important stabilizeaza tesatura. Panza de vele moderna e aproape rigida, de fapt pentru unele sortimente producatorii au trecut la finisari inverse, dupa ce pun rasina pe ea spala sau calandreaza panza sa o faca mai pliabila, sortimentele grele fiind ca tabla. Chestiile astea sunt denumite apoi "soft" sau "cruising" sau "traditional". De aia nu-i voie sa speli velele in masina de spalat ca risti sa scoti toata rasina din tesatura.
    Daca faci vele din materiale "normale" trebuie sa aplici tehnicile de constructie pentru tesaturi din fibre naturale singurul avantaj fiind ca nu putrezesc. Nu o sa gasiti instructiuni pe net pentru asta deoarece aici e vorba de meserie si cunoasterea materialului, nu de facut vele cu pense. Daca va sta gandul la asa ceva va recomand doua carti:

1. Sailmaker's Apprentice: Emiliano Marino: 0639785801771: Amazon.com: Books
    2. Canoe Rig: The Essence and the Art: Sailpower for Antique and Traditional Canoes: Todd Bradshaw: 9780937822579: Amazon.com: Books

Daca nu vreti sa va bateti capul treceti la alte forme de vele, unde rigiditatea materialului nu conteaza cum ar fi junk rig, sau soft wing.
    Pentru cine vrea vele de caiac ochii aici: The Cheap Pages/Polytarp Sails faceti un batwing cu prima panza impermeabila care va cade sub mana.

Domnilor, m`am decis! Voi cumpara mainsail si jib gata facute din dacron, second hand. Chiar daca ies cu 200$ mai scump, nu ma bag aiurea`n treaba cu alte probleme diverse la care nici macar nu ma pricep. Va voi tine la curent si voi posta poze cu el gata facut.

Multumesc mult pentru timpul acordat lui: bluewave, mariusf, lipan, smar2, Rumpi, byteworks, pelicanul, Florio, mihaif99, klimm.

Pace buna si vant din spate!

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.075

O velă pentru caiac a făcut imi īntr-un topic pe aici pe care nu-l mai găsesc acum, şi a fost făcută, īndrăzneţ, īn stilul celor arătate de rumpi īn ultimul link, care se īntindea şi plia printr-un sistem ingenios de scripeţi şi cu care a participat la nu ştiu ce TID, dar i-a cam dat bătăi de cap.
    Mult timp m-am gāndit la sugestia lui rumpi, făcută cu ceva timp īn urmă, prin alte topicuri, de a face o velă jung rig pentru catamaranul meu gonflabil.
    Pānă la urmă soluţia aleasă este şi cea mai bună.
    Cu făcutul e balamuc, pentru detalii vedeţi aici:
    http://www.barcaholic.ro/f5/atelierul-de-vele-997.html
    Last edited by lipan; 4 Jun 2014 at 03:54 PM.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

6.  

Quote Originally Posted by abe View Post
    nu am incercat, dar definitely nu e ceea ce vreau sau caut

Page 6 of 6 FirstFirst ... 23456

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18 May 2014, 01:01 AM
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11 Mar 2014, 05:12 PM
  3. Unde gasesc materiale pentru copertina de barca ?
    de kmbh69 īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 21 Jan 2011, 01:15 PM
  4. Vele pentru caiac / canoe
    de stavride īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 18 Dec 2010, 08:17 AM

Tags for this Thread

Bookmarks