Dacron pentru vele - de unde?

Stie cineva de unde as putea cumpara Dacron simplu pentru vele trimaran? Am inteles ca e cel mai indicat material, insa nu am gasit nicaieri. Multumesc anticipat!
 
cred ca pe ebay vei gasi , pretul este pe masura.
prin tara nu prea am dat de el ... si crede-ma am cautat !
 
De la Klimm citire
" Dacron, compania cu acelasi nume cum spui mai sus, se numeste de fapt Dupont, iar brandul se refera la fibra de polyester 52, nu la tesatura.
Dacron nu este un material minune, ci doar un nume comercial, de altfel produsul are aceleasi calitati cu produse similare ale competitorilor. Spun asta pentru ca am facut comparatii acum vreo 20 de ani pe fise tehnice.
Alti polyesteri cu nume cunoscute sunt Diolen(folosit standard in armatura caiacelor in anii 80-90), sau Trevira. Polyesteri, cinstiti pentru aplicatii outdoor sports, sunt cei produsi de Teijin, sau de Porcher Marine.
Exista o fibra 1W70, produsa de o firma al carui nume l-am uitat, care avea o rezistenta la rupere mai mare decat Dacronul cu vreo 25%.
Multe tesaturi sunt doar denumiri comerciale ale unor fibre similare. Am lucrat cu Dacron si cu tesaturi de polyester produse la noi, in Korea sau China. Nu as spune ca Dacronul este superior altor fibre de polyester . Ce a facut de multe ori diferenta, era finisajul foarte specific pentru o anumita aplicatie. Polyesterul produs la noi de exemplu era bun dar lipseau finisajele specifice pt produse marine, neexistand piata.
Din pacate si Deva si Iasiul au incetat productia. Un Polyester Crud de la acestia, era mai bun decat un Dacron finisat cand vorbim de skin on frame . Cred insa, ca cel putin in Bucuresti, se gaseste polyester crud, sau cu finisare rudimentara(no teflon) la diversi negustori de textile.
Pentru cei ce vor sa lucreze cu aceste materiale, polyesterul se intinde respectiv se contracta mai putin decat polyamida(Nylon 6.6 tot de la Dupont) deci trebuie lucrat cu grija la dimensionare.
La barci skin on frame, trebuie stiut daca ai material finisat, care va accepta mai greu orice impregnare, sau material crud care accepta mai usor impregnarea dar are contractii mai mari. Cu polyamida cruda, pe lungime aveam la cald, contractie de 10% iar pe latime de 6%, cu cordura finisata, nici pe departa iar cu polyester finisat, si mai putin.
Acoperirea/impregnarea tesaturii trebuie facuta cu un material suficient de elastic incat sa nu preia din sarcina tesaturii. Sunt deja pe piata poliuretani cu elongatii de 100-200% care se preteaza. Intr-adevar, rasinile epoxidice nu merga la fibre elastice decat pentru efecte estetice."
Omul are dreptate, tu vrei materialul nu neaparat brand-ul
 
Multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte! Intr`adevar, eu caut material, nu un anume brand. Practic sunt noob cand vine vorba de asa ceva, doar ca am auzit ca Dacronul este folosit la vele.

Intrebarea mea mai exacta este: Din ce as putea sa`mi fac o vela randa si una foc pentru caiacul meu sea eagle fast track 465, pe care vreau sa`l transform in triak? Lungimea caiacului e 4,5 m, iar flotoarele din pvc vor avea 2.5 m dispuse la cca 1.5 m de caiac.

Atasez niste poze ca sa vedeti mai exact ce as vrea sa fac, poate va si dati seama ce materiale au folosit respectivii...

Multumesc anticipat!
 

Atașamente

  • digi43674474_l.jpg
    digi43674474_l.jpg
    45.6 KB · Vizualizări: 124
  • return-b.jpg
    return-b.jpg
    43.4 KB · Vizualizări: 72
  • TRIAK-Baja09_2.jpg
    TRIAK-Baja09_2.jpg
    73.9 KB · Vizualizări: 79
  • 902814_3068681892209_38819939_o.jpg
    902814_3068681892209_38819939_o.jpg
    92 KB · Vizualizări: 78
Velele din prima poză se fac numai în fabrică. Celelalte sunt abordabile home made.
Dacă nu eşti pretenţios foloseşte orice material prin care nu trece aerul, nu se întinde, nu se impregnează cu apă, este uşor şi rezistent la ultraviolete.
Sigur am dat definiţia dacronului.
Ia orice material care nu se impregnează cu apă, ieftin şi vei avea aceiaşi bucurie ca şi cu dacronul. Dacă nu rezistă mult, peste un timp de ..., îţi faci altele, la acelaşi preţ şi te vei bucura de ele la fel.
Succes!
 
Velele din prima poză se fac numai în fabrică. Celelalte sunt abordabile home made.
Dacă nu eşti pretenţios foloseşte orice material prin care nu trece aerul, nu se întinde, nu se impregnează cu apă, este uşor şi rezistent la ultraviolete.
Sigur am dat definiţia dacronului.
Ia orice material care nu se impregnează cu apă, ieftin şi vei avea aceiaşi bucurie ca şi cu dacronul. Dacă nu rezistă mult, peste un timp de ..., îţi faci altele, la acelaşi preţ şi te vei bucura de ele la fel.
Succes!

Mersi mult, m`ai cam scos din ceata!

Ce parere ai despre Solartex? Sierra Moldesport - SolarTex
 
Da... cu velele din prima poza cred ca-i triplezi pretul proiectului ( acasa nu cred ca se pot confectiona, chiar daca ai materialul).
Cred ca greementul din cea de-a 3 poza se potriveste cel mai bine pe ceea ce vrei tu sa realizezi. Mare atentie la foc ( daca vrei sa iasa genovez (ca in poza), la imbinarea fertelor (sa nu faca cute) deoarece cand il va umfla vantul se vor vedea ....
 
Solartex-ul ala nu imi pare deloc ieftin... pentru 5-7 mp de vele iti trebuie minim 10 role de 1000x700 mm (fara a mai pune la socoteala pierderile inerente) ceea ce duce deja la peste 350 de lei doar materialul pentru panza.

Si eu vreau sa-mi fac "in regie proprie" niste vele fara pretentii, asa ca m-ar interesa si pe mine material pentru asa ceva, si nu neaprat Dacron de la mama lui, dar nici panza de asternuturi :)
 
Solartex-ul ala nu imi pare deloc ieftin... pentru 5-7 mp de vele iti trebuie minim 10 role de 1000x700 mm (fara a mai pune la socoteala pierderile inerente) ceea ce duce deja la peste 350 de lei doar materialul pentru panza.

Si eu vreau sa-mi fac "in regie proprie" niste vele fara pretentii, asa ca m-ar interesa si pe mine material pentru asa ceva, si nu neaprat Dacron de la mama lui, dar nici panza de asternuturi :)

Daca ies in 1000 ron cu TOT sunt foarte multumit. Nu ma astept la zeci de lei oricum. Doar sa fie bun, oricum luni voi suna la diferiti, pentru nylon, polyester etc. Va tin la curent.

Thank you all!
 
Nu cunosc materialul prezentat, dar ,cum zicea şi antevorbitorul meu, e scump.
În plus, o velă nu se face prin coaserea de bucăţi mici dreptunghiulare. O velă să croieşte din bucăţi mari, trapezoidale sau triunghiulare, pentru a da velei forma proiectată (de aripă de avion sau de paraşută, la spinaker).
Cu cât mai puţine cusături cu atât mai bine.
Nu ştiu dacă ştii dar pe net găseşti programul de proiectare pentru vele sailcut.cad care se descarcă gratuit.
 
Daca ies in 1000 ron cu TOT sunt foarte multumit. Thank you all!

Cat de mare vrei sa fie velatura? Nu de alta da se gaseste si gata facuta. Transport din germania e cam 25 euro/pachet normal.

randa 3mp 79 euro: 3m² Großsegel Segel für kleine Jolle Schlauchboote Dinghys VL=3,10 UL=1,65 | eBay

foc 1,2mp 59 euro: UNBENUTZT: 1,2m² Vorsegel Segel Fock Jolle Dinghy VL=2,50m; UL=1,00m; AL=2,40m | eBay

randa 2,7mp plus foc 1,6mp 169 euro: Unbenutzt: Segelstand 2,7m² Großsegel und 1,6m² Fock mit bräunlicher Färbung | eBay

sau iti iei asa ceva: 10 kg de dacron sub forma de randa cu toate accesoriile pe ea. O desfaci la cusaturi si o cosi in forma dorita de tine. Probabil ca mai are destula viata il el materialul pentru caiacul tau si ramane si de rezerva. Großsegel | eBay
 
Multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte! Intr`adevar, eu caut material, nu un anume brand. Practic sunt noob cand vine vorba de asa ceva, doar ca am auzit ca Dacronul este folosit la vele.

Intrebarea mea mai exacta este: Din ce as putea sa`mi fac o vela randa si una foc pentru caiacul meu sea eagle fast track 465, pe care vreau sa`l transform in triak? Lungimea caiacului e 4,5 m, iar flotoarele din pvc vor avea 2.5 m dispuse la cca 1.5 m de caiac.

Atasez niste poze ca sa vedeti mai exact ce as vrea sa fac, poate va si dati seama ce materiale au folosit respectivii...

Multumesc anticipat!

Cam "off": cum prinzi flotoarele de caiac?
 
Inca o oferta:

foc si randa, 1,9 si 3,9 mp, second hand (alea de dinainte sunt new old stock, adica vechi dar nefolosite) 129 euro: Segelstand für Metzeler Brigant 1,9m² und 3,9m² Schlauchboot Großsegel Fock | eBay

bineinteles exista si feroneria aferenta: catarg si ghiu cu toate accesoriile (picior catarg, manevre curente). catargul are 4,9m si e demontabil, lungime maxima demontata 1,7m, lungime ghiu 1,9m, deci ti-l poate trimite cu posta. pret 229 euro. http://www.ebay.de/itm/4-90m-Alu-Me...977?pt=Bootsteile_Zubehör&hash=item3a910fd899

E acelasi vanzator, platesti transportul doar odata, poate iti face si reducere ca iei tot. Cu maxim 400 euro (1600 lei) ai terminat problema intr-o saptamana esti pe apa.
 
Ultima editare:
Inca o oferta:

foc si randa, 1,9 si 3,9 mp, second hand (alea de dinainte sunt new old stock, adica vechi dar nefolosite) 129 euro: Segelstand für Metzeler Brigant 1,9m² und 3,9m² Schlauchboot Großsegel Fock | eBay

bineinteles exista si feroneria aferenta: catarg si ghiu cu toate accesoriile (picior catarg, manevre curente). catargul are 4,9m si e demontabil, lungime maxima demontata 1,7m, lungime ghiu 1,9m, deci ti-l poate trimite cu posta. pret 229 euro. 4,90m Alu Metzeler Rigg teilbarer Mast und Großbaum mit Verstakung | eBay

E acelasi vanzator, platesti transportul doar odata, poate iti face si reducere ca iei tot. Cu maxim 400 euro (1600 lei) ai terminat problema intr-o saptamana esti pe apa.

Zici tu ceva acolo :D Eu m`am uitat pe ebay.com si n`am gasit mare luru de aceea am renuntat, dar vad ca pe alte ebay`uri sunt optiuni. Si e mai ok asa, nu`mi bat capul cu materiale si alte necazuri, mai ales ca nu`s pro. As fi vrut doar un catarg cat mai inalt, catre 5m (call me crazy, but yeah). Voi analiza ofertele, mersi mult!
 
Cam "off": cum prinzi flotoarele de caiac?

Am atasat o schita primara. Ideea e simpla si am discutat si cu cineva care se pricepe sa lucreze cu profile. Un cadru dreptunghiular care se prinde de caiac (am tot felul de cleme si corzi pe el, deci e usor) si din cadrul respectiv, ies profilele care se prind pe un alt profil transversal pe tuburile pvc. Il fac lat sa stiu o treaba, nu vreau sa zbor cu el, ci sa obtin macar un 5 km/h sa pot savura privelistea.
 

Atașamente

  • SCHITA.jpg
    SCHITA.jpg
    21.8 KB · Vizualizări: 50
Nu cunosc materialul prezentat, dar ,cum zicea şi antevorbitorul meu, e scump.
În plus, o velă nu se face prin coaserea de bucăţi mici dreptunghiulare. O velă să croieşte din bucăţi mari, trapezoidale sau triunghiulare, pentru a da velei forma proiectată (de aripă de avion sau de paraşută, la spinaker).
Cu cât mai puţine cusături cu atât mai bine.
Nu ştiu dacă ştii dar pe net găseşti programul de proiectare pentru vele sailcut.cad care se descarcă gratuit.

Am gasit softul dar n`am reusit decat sa`mi prind urechile cu el... Pana la urma cel mai ok ar fi sa cumpar ceva gata facut sau macar sa am niste planuri si un croitor bun.
 
Zici tu ceva acolo :D Eu m`am uitat pe ebay.com si n`am gasit mare luru de aceea am renuntat, dar vad ca pe alte ebay`uri sunt optiuni. Si e mai ok asa, nu`mi bat capul cu materiale si alte necazuri, mai ales ca nu`s pro. As fi vrut doar un catarg cat mai inalt, catre 5m (call me crazy, but yeah). Voi analiza ofertele, mersi mult!

Oferta asta e buna deoarece e vorba de un catarg cu ghiu care provin de la o gonflabila si ca atare se pliaza mai mic decat normal si ti-l poate trimite cu posta. Plus ca velele sunt facute pentru el. Cat de bune or fi velele e pe ghicite, n-ai cum sa stii de dinainte la astea second. Catargul are 4,9m, mai lipsesc 10cm pana la cei cinci metri doriti. Si inca ceva, vanzatorul e o "firma de dezmembrari barci" asa ca am vorbit serios cand am spus sa le faci o oferta pentru tot pachetul. Nu cred ca daca le oferi 300 euro pe tot or sa zica nu. Scrie mare si pe pagina, ai doua butoane, "liciteaza" si "trimite oferta de pret". Fa oferta zi ca vrei amandoua si sa iti dea un pret la transport pana la tine acasa. Daca nu vorbesc aia engleza exista google translate sau te ajut eu.

Exista si alte oferte, de exemplu asta: Segelmast und Baum aus Alu in in Höchstädt | eBay catarg de 6,26m la 100 euro, dar e demontabil in doua bucati, asa ca cea mai lunga bucata e 3,3m. Aici transportul e mult mai costisitor, posta normala (DHL) nu ti le mai aduce, asa ca tot degeaba.
 
Oferta asta e buna deoarece e vorba de un catarg cu ghiu care provin de la o gonflabila si ca atare se pliaza mai mic decat normal si ti-l poate trimite cu posta. Plus ca velele sunt facute pentru el. Cat de bune or fi velele e pe ghicite, n-ai cum sa stii de dinainte la astea second. Catargul are 4,9m, mai lipsesc 10cm pana la cei cinci metri doriti. Si inca ceva, vanzatorul e o "firma de dezmembrari barci" asa ca am vorbit serios cand am spus sa le faci o oferta pentru tot pachetul. Nu cred ca daca le oferi 300 euro pe tot or sa zica nu. Scrie mare si pe pagina, ai doua butoane, "liciteaza" si "trimite oferta de pret". Fa oferta zi ca vrei amandoua si sa iti dea un pret la transport pana la tine acasa. Daca nu vorbesc aia engleza exista google translate sau te ajut eu.

Exista si alte oferte, de exemplu asta: Segelmast und Baum aus Alu in in Höchstädt | eBay catarg de 6,26m la 100 euro, dar e demontabil in doua bucati, asa ca cea mai lunga bucata e 3,3m. Aici transportul e mult mai costisitor, posta normala (DHL) nu ti le mai aduce, asa ca tot degeaba.

Am dat si peste profile de carbon care nu`s scumpe, analizez si asa ceva, in loc de aluminiu. Problema mea e ca nefiind expert sau macar cunoscator, mi`e greu sa`mi dau seama ce vreau cu adevarat pentru ca nu stiu care cum si ce face. Eu stiu doar ca vreau sa arate bine pe apa, ca asta`i boala mea si sa mearga frumos, nu racheta sau sa risc sa ma rastoarne.
 
La carbon trebe diametru mare, teava castiga mai multa rigiditate din cresterea diametrului decat din grosimea peretelui. Poti incerca cu catarge de windsurf, da alea sunt facute sa fie flexibile si ar fi bine sa aiba vela lor (care nu poate fi tertarolata). Spune specificatiile profilului si ne dam cu parerea.
 

Back
Sus