Un nou tip de tzepari?

yo3gts

La gradinita
Salutare, nestiind unde sa incadez topicul, m-am gandit ca este mai bine sa scriu aici.
Am gasit anuntul : Vand Barca cu panze....remorca 1.400 Eur, Utilizat, Targu Mures - tocmai.ro
Omul (Ionel) scria initial ca este din Tg.Mures, fara sa dea telefonul, i-am scris un mesaj si l-am intrebat de acte la brca si peridoc, la care mi-a raspus sa-i dau e-mailul meu sa "discutam"
Acum prezint mailul primit:

"Buna ziua,

În primul rând vreau să vă spun că produsul ( Barca cu panze....remorca 1400 Euro) este în stare perfectă și are garanție transferabila internațional.

Pentru a evita confuzii în viitor, vreau să va spun că eu locuiesc acum în afara țării (Marea Britanie, Aberdeen). Am niște afaceri aici.

Pentru că nu sunt în Romania pentru moment, dvs aveti la dipozitie 7 zile garanție de bani înapoi, fără întrebări. Acest lucru înseamnă că, aveti termen 7 zile lucrătoare de la data primiri, sa inspectati si să decideți dacă doriți să păstrați produsul sau nu.

Dacă sunteți interesat, vă rugăm să-mi trimiteți locația dumneavoastră (codul poștal și orașul), că sa pot calcula costul de transport prin curier.
Eu voi acoperi costurile de transport și de asigurare, desigur, dacă vă decideți să cumparati de la mine. După ce o sa stiu cat ma costa transportul, eu va voi da toate detaliile despre transport si plata.

P.S. Dacă vorbiti engleză, vă rog să imi răspundeti in engleză pentru că folosesc un traducător online pentru a traduce din engleză in romană

Multumesc

Michael von Rohr
Aberdeen, AB15 9RQ
UK"

Nu stiu ce parere aveti voi, dar mie imi suna a tzeapa...
 
Da-mi si mie adresa lui de mail , sa-ntelega omu' cum reactioneaza romanii la tzepe d-astea .
Uite , promit solemn ca am sa-i scriu in engleza ! :banana::banana::banana::banana::banana:
 
Salutare, nestiind unde sa incadez topicul, m-am gandit ca este mai bine sa scriu aici.
Am gasit anuntul : Vand Barca cu panze....remorca 1.400 Eur, Utilizat, Targu Mures - tocmai.ro
Omul (Ionel) scria initial ca este din Tg.Mures, fara sa dea telefonul, i-am scris un mesaj si l-am intrebat de acte la brca si peridoc, la care mi-a raspus sa-i dau e-mailul meu sa "discutam"
Acum prezint mailul primit:

"Buna ziua,

În primul rând vreau să vă spun că produsul ( Barca cu panze....remorca 1400 Euro) este în stare perfectă și are garanție transferabila internațional.

Pentru a evita confuzii în viitor, vreau să va spun că eu locuiesc acum în afara țării (Marea Britanie, Aberdeen). Am niște afaceri aici.

Pentru că nu sunt în Romania pentru moment, dvs aveti la dipozitie 7 zile garanție de bani înapoi, fără întrebări. Acest lucru înseamnă că, aveti termen 7 zile lucrătoare de la data primiri, sa inspectati si să decideți dacă doriți să păstrați produsul sau nu.

Dacă sunteți interesat, vă rugăm să-mi trimiteți locația dumneavoastră (codul poștal și orașul), că sa pot calcula costul de transport prin curier.
Eu voi acoperi costurile de transport și de asigurare, desigur, dacă vă decideți să cumparati de la mine. După ce o sa stiu cat ma costa transportul, eu va voi da toate detaliile despre transport si plata.

P.S. Dacă vorbiti engleză, vă rog să imi răspundeti in engleză pentru că folosesc un traducător online pentru a traduce din engleză in romană

Multumesc

Michael von Rohr
Aberdeen, AB15 9RQ
UK"

Nu stiu ce parere aveti voi, dar mie imi suna a tzeapa...

Eu cred ca e o afacere curata si la vedere.
Un velier in perfecta stare, va fi transmis prin curier. E foarte posibil sa fie o macheta :) .
Ionel Michael von Rohr din Aberdeen poate trimite si peridocul tot prin curier, dar se taxeaza dublu ca de-un plic.

S-a inrait lumea, maica!

P.S.
M-a innebunit gaza aia din avatarul tau. Credul cum sunt am avut tendinta sa dau cu mana pe monitor. Bina ca n-am avut tendinta sa dau cu banii prin Aberdeen !
 
@modi, cu cea mai mare placere...uite adresa: Michael R Von Rohr <vonmichaelrohr@gmail.com>

@Florio, Ma indoiesc ca esti atat de credul...cum sa renunti la McGregor pentru o barcuta amarata b-), darmite sa prinzi furnici pe monitor!
 
Am si eu de vanzare...

Am si eu de vanzare... un califar rosu. Il trimit prin curier, de preferinta prin Fedex. Pret : 10.000 Euro, plata anticipat. Daca nu-i suficient de rosu, il iau inapoi (ptin DHL) si returnez banii... in scurt timp. Cont si detalii pe PM.
 
În primul rând vreau să vă spun că produsul ( Barca cu panze....remorca 1400 Euro) este în stare perfectă și are garanție transferabila internațional.

Hehe... e in stare de garantie, ca si piranda care l-a adus pe lume pe Michael de la Tzeava (von Rohr) :)
Pai v-ai uita la fotografii?
Dar nu va impacientati, sunt "pescuite" de la anunturi, cine cauta - cu un motor de cautare grafica (comparatie continut imagine)
va da, probabil foarte repede de sursa originala.


P.S. Dacă vorbiti engleză, vă rog să imi răspundeti in engleză pentru că folosesc un traducător online pentru a traduce din engleză in romană
Asta-i cireasa de pe tort!

Adica "Michael", cu barca'n Targu Mures si "afacerile" in Aberdeen nu se poticneste in nici o greseala gramaticala grava
(ceea ce este o mica minune locala pt un translator automat, oricat de bun sa fie la origine...)

Pai Domnilor apucati-va de treaba si puteti testa nivelul de Oxford-English (sau cockney) a domnului Delatzeava...
_______________
Escrocherii de acest gen circula prin paginile de anunturi auto de cel putin douazeci de ani...
(storryline-ul din acest topic este o copie 1:1, toate se bazeaza pe
- am urgent de vanzare o masina excelenta

- pretul este derizoriu (muuult sub nivelul pietei)

- eu sunt plecat cu afaceri, masina va fi trimisa la pachet/prin speditor (sau de cand hype-ul cu printarea 3 D,
- de ce nu? -Masina se va materializa in curtea Dvs, printr-o printare 3D! :)

- cumparatorul nu plateste decat transportul, apoi se uita la marfa si daca-i place plateste si marfa, daca nu-i place trimite inapoi)

Povestioara are insa si un punct slab:
- ca sa-i trimiti ban, trebuie sa dea un nr. de cont!
Unul valid , si functional.

Sau "vanzatorul" trebuie sa se limiteze la cumparatori de iluzii dispusi sa transfere prin Western Union.
(prinde orbul, scoate-i ochii!, sunt tranzactii cam fara urma sau mai greu de urmarit)
_____________
La o adica merita de anuntat sectia de politie competenta pt. falsuri online, internet banking, scam etc.
fiindca au cateva posibilitati - chiar daca rel limitate de a-i aplica un masaj la testicule proprietarului contului,
sau a afla cine ridica (de ex cu un card)
banii din contul respectiv?
Deci accesul la bani nu-i chiar asa de simplu incat
- duce Delatzeava... un homeless bitanic la banca
- boschetarul isi face cont, dar da cardul la Delatzeava...
- in continuare acesta mai si alimenteaza contul (costurile fixe) dar se si uita prin extrase si cand intra bani, scoate pe masura
limitelor zilnice /saptamanale etc,
adica discret, sa nu bata la ochi...
________
Scamurile (inselatorii online) se bazeaza pe un fapt simplu
- parte din "publicul spectator" crede (sau se autoconvinge) ca realitatea nu este realitatea rezultata in urma unei analize cat-de-cat rationale,
ci realitate este ceea ce vrea sa creada (el/ea....)

Doar astfel se poate intampla ca scamatoria cu "scrisoarea Nigeriana" sa functioneze bine-merci la cca 40 de ani de la "brevetare"
(adica povestea cu -Dom'le noi suntem niste functionari bancari cinstiti, si am furat sa zicem 20 M USD.
Hai , ajuta-ne sa scoatem din tara (de regula o tara Africana sau Asia de Sud-Est) si iti dam 5 milioane, drept comision.

Tranzactii placute si cu cat mai mult suspans va doresc , in continuare , Domnilor! ;-)
 
Ultima editare:
Fata cumnatului meu găsise cu boxer franţuzesc gratuit în Anglia. Trebuia plătit doar transportul, 80 euro, tot printr-un curier door to door, nu ştiu dacă acelaşi. Nu auzisem încă de curier pentru câini care ţi-l aduce cu avionul în aceiaşi zi. Eram dispus să o ajut cu toată suma care mi se părea rezonabilă, să fac un copil fericit.
Deşi se convenise iniţial că plata se face la sosire, ulterior, pentru că, curierul avea probleme la bancă, banii trebuiau plătiţi în avans undeva prin Nigeria.
Atunci cumnatul a zis STOP joc. Nu vă mai zic că ulterior preţul pentru transport scăzuse la 40 euro. "Cea" care dădea câinile gratuit folosea tot un translator automat.
I-am sugerat cumnatului să mai corespondeze o lună, două, să-l ducă cu vorba, ba că trimite azi, ba că nu era deschis la poştă.
Acelaşi lucru îţi sugerez şi ţie, du-l cu vorba. Fă mişto de el şi postează mesajele să ne amuzăm şi noi.
 
Am si eu de vanzare... un califar rosu. Il trimit prin curier, de preferinta prin Fedex. Pret : 10.000 Euro, plata anticipat. Daca nu-i suficient de rosu, il iau inapoi (ptin DHL) si returnez banii... in scurt timp. Cont si detalii pe PM.

:) Asa da! ;)
Ai si poze de atasat la anunt.
Pasarea este sanatoasa,a facut si pui dupa cum se poate vedea!
:D
 
Adica "Michael", cu barca'n Targu Mures si "afacerile" in Aberdeen nu se poticneste in nici o greseala gramaticala grava
(ceea ce este o mica minune locala pt un translator automat, oricat de bun sa fie la origine...)

Pai Domnilor apucati-va de treaba si puteti testa nivelul de Oxford-English (sau cockney)

Mai baieti , io va intreb altfel ......... : Ne "apucam" de fraier in plen ?

Oricum , eu am de gand - foarte serios vorbind - sa-i tulbur nitel existenta ! Am concursul vostru ? Il invadam cu mail-uri in care sa-i cerem detalii despre saraciile lui de barci ....... virtuale ?
Barem scoatem prostu' din sarite , manca-v-as ! Sa-i treaca de "tranzactii" cu "babuinii" balcanici !

Puii mei , tineri romani au spulberat site-uri si gazduiri occidentale . Le-au dat alora cu "zecimale" . Acum apare agariciu' asta infatuat si-si inchipuie retardoid ca "ne face" . Il facem sau nu ? Mai da-l in PLM de oligofren convins c-a inventat fututu' si ca noi suntem adusi de barza !

Who's in ? That is the question !
 
Ohohooooo , merita cu prisosinta !

Vezi tu , d-alde astia cred despre noi ca suntem total babuini . Ne cred coborati din bananier . Ori , nu-i normal sa le bagam nitel mintile-n cap ?

Perfect adevarat ca nu ma face mai bun ..... dar un soi de satisfactie tot o sa am .
Momentan nu-i scriu . Nu-s foarte inspirat . Insa cand am sa o fac - repet - am un chef teribil sa-i zdruncin precara existenta , sa se uite pe harta la Romania ca la icoana .

Si-ar mai fi un lucru pe care nu l-am inteles ...... Cu ce te-ar deranja ? Simt in postul tau niscaiva zeflemeala , sau mi se pare ?
 
Ohohooooo , merita cu prisosinta !

Vezi tu , d-alde astia cred despre noi ca suntem total babuini . Ne cred coborati din bananier . Ori , nu-i normal sa le bagam nitel mintile-n cap ?

Perfect adevarat ca nu ma face mai bun ..... dar un soi de satisfactie tot o sa am .
Momentan nu-i scriu . Nu-s foarte inspirat . Insa cand am sa o fac - repet - am un chef teribil sa-i zdruncin precara existenta , sa se uite pe harta la Romania ca la icoana .

Si-ar mai fi un lucru pe care nu l-am inteles ...... Cu ce te-ar deranja ? Simt in postul tau niscaiva zeflemeala , sau mi se pare ?

Nu ma deranjeaza, ti se pare. Intrebam doar...
 
Mai baieti , io va intreb altfel ......... : Ne "apucam" de fraier in plen ?

Oricum , eu am de gand - foarte serios vorbind - sa-i tulbur nitel existenta ! Am concursul vostru ? Il invadam cu mail-uri in care sa-i cerem detalii despre saraciile lui de barci ....... virtuale ?
Barem scoatem prostu' din sarite , manca-v-as ! Sa-i treaca de "tranzactii" cu "babuinii" balcanici !

Puii mei , tineri romani au spulberat site-uri si gazduiri occidentale . Le-au dat alora cu "zecimale" . Acum apare agariciu' asta infatuat si-si inchipuie retardoid ca "ne face" . Il facem sau nu ? Mai da-l in PLM de oligofren convins c-a inventat fututu' si ca noi suntem adusi de barza !

Who's in ? That is the question !

Din pacate in lipsa unui dintre "tinerii romani" mentionati toata treaba e futila. Oamenii sunt obisnuiti cu injuraturi, cu neplata, cu orice. Pentru ei e riscul meseriei, ii doare pe ei la patina ca spumega cineva. Nici "organele" nu prea au ce sa le faca, in primul rand pentru ca adesea sunt in tari unde jurisdisctia "organelor" e la fel de futila si in al doilea rand chiar daca sunt in tari "civilizate" ai problema clasica "prinde orbu scoate-i ochii". IP-ul te duce la vre-un net municipal oferit gratuit, sau la vre-un individ care nu si-a parolat reteaua, iar contul bancar la vre-un homeless sau un card furat, clonat sau facut cu documente false. Plus ca adesea prejudiciul creat este prea mic ca sa merite efortul de investigatie. Ca sa va dau un singur exemplu: ati auzit voi pana acum de vre-un individ arestat pentru frauda cu telefoanele mobile (suna ca ai castigat nu stiu ce?) sau de cineva arestat pentru schema cu masinile de cusut singer? Si aici vorbim de indivizi care sunt in tara, nu prin Nigeria. Si sa nu-mi spuneti ca nu pot fi prinsi, daca vor "organele" te detecteaza electronic fara probleme cat timp esti in tara si-ti organizeaza un flagrant cu delictu in mana de de nici nu stii de unde au iesit baietii veseli si mascati sa te umfle si sa-ti ofere servicii gratuite de taximetrie cu duba si pensiune completa in reteaua statului.
Daca chiar vrei sa-l atentionezi pe individ fa rost de un "tiner roman" din ala si explica-i ce doresti, pana la nivel de hardware.

P.S. Dupa nivelul gramatical al textului delateava asta ori a investit bani intr-un birou de traducere, ori mai probabil are un roman printre asociati.
 
Asta e un roman care se da din UK... pe email nu scrie de unde s-a logat. Si orice alta discutie in afara unei simple atentionari, sa nu pice totusi cineva, e inutila. E o meserie si asta, chiar daca de toata jena...
 
MI
mihalceaionel
Azi 02:19
Va rog sa imi lasati adresa dvs de email


I-am trimis adresa, aștept răspuns. Nu cred că-i român, rooman mai probabil... englez improbabil, traducătorul automat ar fi scris mai corect...
 
Asta e un roman care se da din UK... pe email nu scrie de unde s-a logat. Si orice alta discutie in afara unei simple atentionari, sa nu pice totusi cineva, e inutila. E o meserie si asta, chiar daca de toata jena...

Ce fel de abordare este si asta? Cum adica este o meserie si asta? Noi de ce nu ne-am ales meseria de a insela pe altii? Si de ce sa-i lasam pe altii sa ne insele pe noi insine, pe banii nostri munciti?
 
Răspunsul a venit identic : Anglia, afaceri, traducător, etc. Mă fac că nu-nțeleg și o să corespondăm până se plictisește, să-l vedem măcar ce-i poate mintea!!!
 

Back
Sus