Sugestii identificare motor

Salutari! Prin Ianuarie am luat un motor de la un baiat din Tulcea...de cand l-am cumparat mi se parea cam mare ...este vorba despre un Yamaha de 25cp , 4T... era pentru o barca mai mica ,care intre timp am schimbat-o cu alta mai mare si am zis sa o fac ca la carte...sa le inmatriculez...am trimis seriile la Capitania Tulcea sa nu am surprize...azi a venit raspunsul...dupa serii cica are 80cp????? este el cam mare dar cum sa fie de 80 ca nu e destul de mare....un om nu il misc dar 2 il plimbam 10-15 metri...
Pe el scrie asa 65W-L-1012772 ....F25AET , 18.4kw (25cp) ...62-92kg ...Model 08
Capacul are latime cam 40cm...inaltime la fel...desi nu cred ca e relevant





Langa el e un carucior de carat marfa...asta sa va dati seama de marime un pic...deci voi ce credeti de cat o fi ...ce sa mai cred.Multumesc!
Am si factura la el pe care scrie 25cp.
 
E "cocosatul" de 25 de la Yamaha, 2 cilindri, cizma scurta. Am avut si eu acelasi motor.
 
Salutari! Prin Ianuarie am luat un motor de la un baiat din Tulcea...de cand l-am cumparat mi se parea cam mare ...este vorba despre un Yamaha de 25cp , 4T... era pentru o barca mai mica ,care intre timp am schimbat-o cu alta mai mare si am zis sa o fac ca la carte...sa le inmatriculez...am trimis seriile la Capitania Tulcea sa nu am surprize...azi a venit raspunsul...dupa serii cica are 80cp????? este el cam mare dar cum sa fie de 80 ca nu e destul de mare....un om nu il misc dar 2 il plimbam 10-15 metri...
Pe el scrie asa 65W-L-1012772 ....F25AET , 18.4kw (25cp) ...62-92kg ...Model 08
Capacul are latime cam 40cm...inaltime la fel...desi nu cred ca e relevant





Langa el e un carucior de carat marfa...asta sa va dati seama de marime un pic...deci voi ce credeti de cat o fi ...ce sa mai cred.Multumesc!
Am si factura la el pe care scrie 25cp.

Salut
Trimite , te rog, la adresa din semnatura (office@moaboats.ro) seria de pe pe aprinderea electronica ("biscuitele" electronic) si de pe regulatorul care se vede in poza, cel cu radiator. O sa incercam sa ii dam de cap. Oricum nu poate sa fie de 80 in loc de 25 cp.
 
Daca este motorul luat de la jurilovca impreuna cu cdorul Peneoas va spun sigur ca este de 25 cp. Am fost impreuna si am vazut motorul, iar un motor de 80 cp este dublu ca marime, de greutate nici numai vorbesc 164 kg. Si cred ca despre acel motor este vorba ca tot ieri ma sunat cdorul Peneoas.
 
Da de acel motor este vorba...eu stiu ca are 25 cp...da de ce cred aia de la Capitanie ca ar fi mai mare(dupa serii)...stiu ca un motor de 80 cp e mai mare si greu imi imaginez...am primit confirmarea ca este de 25 cp din mai multe parti...astept sa vedem ce rezolv la capitanie ca pana la urma trebuie vandut motorul...deoarece am schimbat barca si asta e mult prea mic pt. ce am acum.
 
Identificari Motoare

Imi pare rau sa o spun, dar te-au facut smecherii.Motorul este de furat(probabil de dincolo de granita) si are seriile contrafacute si sunt asa de dobitoci ca nu stiu macar sa puna niste serii din gama de 25hp.Daca vrei confirmarea la ce spun eu,du-te cu motorul la reprezentanta oficiala de la Bucuresti si sa vezi surpriza.
99.9% din motoarele vandute la noi second hand(exceptie cele din reprezentante) sunt in aceeasi situatie.
Domnii de la capitanii stiu foarte bine aceste lucruri(au si ei a lor motoare in aceeasi situatie) si nu vor decat sa te mulga de ceva bistari.
Daca verifici actele la sange prin Politia Romana si interpol o sa-ti dai seama ca nu valoreaza nici cat hartia pe care au fost tiparite.
Motoarele au pe blocul motor un banut de aluminiu pe care este stantata seria motorului,daca nu exista inseamna ca este 100% furaciune.
Seriile tiparite sunt contrafacute aici in tara de tot felul de smecheri de 2 bani la fel ca si actele, iar fraierii care pun botul sunt considerati de lege cumparatori de buna credinta, intelegi ce vreau sa spun.
Pune-te sau puneti-va, in situatia unui om cinstit care se duce si cumpara un motor din reprezentanta si da 10.000 eur pe un motor, si cica sa-l vanda dupa 2 ani cu 50-60 de ore de functionare cu modica suma de 2500 de eur.ASA CEVA NU EXISTA.
Atentie si la asa zisi reprezentanti de firme producatoare de motoare(mai activeaza si pe acest forum) cu nu sunt decat niste mijlocitori marsavi a samsarilor de motoare furate.
Nici unul din acesti "reprezentanti" nu au sesizat vreodata Politia ca pe unele motoare(pe care le monteaza, sau le repara) nu pusca seriile tiparite cu realitatea!!!!!
Doar nu o sa-si distruga afacerea.Motoare de noi vand mai nimica ,dar tot timpul ei stiu pe "cineva" care vinde un motor boboc second Hand si afacerile lor prospera ca doar ei nu sunt cunostinta de cauza.
Odata si odata trebuie spus lucrurilor pe nume domnilor!!!!!
Sper ca sa ajunga toti smecherii astia si cu complicii lor (oficiali) pe mana DNA, si a politiei, ca altfel nu suntem decat o tara de prosti care incurajam HOTIA SI EXCROCII.
Mentionez pentru cei care se vor simti atacati ca nu vand motoare si nici nu am vreo reprezentanta.
 
Ultima editare:
unde ar fi localizat pe motor o serie stantata sa pot verifica cu ce e scris pe menghina (acelasi motor 25 yamaha 4 timpi 2007)
 
Pe carter exista niste dopuri de aluminiu cu rol de protectie la inghet, pe unul din ele este stantata seria la Mercury-ul meu din 2008.
 
serie motor yamaha 4t 25 cp

buna seara zic si eu ca am o problema asemanatoare ,eczista o serie pansonata pe cartere an vreo doua locuri aceia ce este nu este seria adevarata cum este la motorul de auto ? placutele timbru se pot deslipi dar pentru cifrele pansonate pr semi cartere iti trebuie ceva tehnologie , in final acele serii stie cineva ce reprezinta ?
 
buna seara zic si eu ca am o problema asemanatoare ,eczista o serie pansonata pe cartere an vreo doua locuri aceia ce este nu este seria adevarata cum este la motorul de auto ? placutele timbru se pot deslipi dar pentru cifrele pansonate pr semi cartere iti trebuie ceva tehnologie , in final acele serii stie cineva ce reprezinta ?

La multe motoare si motorase fiecare componenta(fixa sau mobila), are seria ei de fabricatie marcata pe ea.

Daca acele doua serii nu sunt identice, una dintre ele este seria de fabricatie a bloculetzului motor.
 

Back
Sus