Vand catamaran gonflabil Grabner - Happy Cat Light 3D

De vanzare catamaran gonflabil cu vele marca Grabner - Happy Cat Light 3D

An: 2009.

Lungime - 4,5 m
Latime - 2,2 m
Inaltime catarg - 5 m (din 3 bucati)
Suprafata velica - 10 m2 (6 randa + 4 foc)
Vele - Dacron
Focul este pe roll
Greutate - 70 kg
Greutate maxima suportata - 700 kg
Dotari optionale (incluse in pret) - set genti transport+pompa+vasle, extensie punte fata, 2 baloane acostare, ancora 4 kg

Catamaranul se stocheaza/transporta in 3 genti, 2 de aprox. 30cm x 30cm x 180cm si una cu flotoarele de aprox. 60cm x 20cm x 100cm

Montajul este foarte comod si nu necesita nici o scula (gen surubelnita, patent) - toate imbinarile sunt facute cu cap de niste austrieci destepti, cheitele sunt cu cupla rapida (fara insurubare). Asamblarea dureaza intre 30 si 60 de minute, depinzand de experienta si cheful de munca. Dezasamblarea si impachetarea dureaza la fel, pentru ca esti obosit dupa o zi de navigat..


Catamaranul este in stare foarte buna, flotoarele sunt din Hypalon, se umfla la presiune 0.3 bar si au fost mentinute conform specificatiilor (tratament la inceput si final de sezon).

Marele avantaj (pentru mine) al acestui catamaran fata de o barca normala, cu coca rigida, de aceleasi specificatii si la aceiasi bani este portabilitatea - atat stocarea - acasa, pe balcon, intr-o debara, etc - transportul - cu masina, fara peridoc (eu il caram inauntru, cu o jumatate de bancheta pliata, nici macar nu ma chinuiam sa-l pun sus pe portbagaj) - cat si lansarea la apa - gentile se cara usor pana pe plaja, si montarea se face direct la malul marii, nu e nevoie de masina 4x4 cu peridoc care sa intre pe plaja, sau rampa speciala.. 70 kg se baga imediat in apa, in 2 oameni.

Platforma e mare, incap comod 4 oameni. Am mers si cu 6 persoane, dar cei 2 din fata, de pe extensia de punte trebuie sa se aplece la volte ca sa treaca focul dintr-o parte in alta - in schimb 4 persoane incap fara nici o problema pe platforma, si nu e incomodata nici o manevra. Evident, data fiind greutatea redusa a ambarcatiunii, cu cat sint mai putine persoane cu atat merge mai repede

Familia apreciaza pozitia comoda, in fund pe flotoare cu picioarele pe platforma si faptul ca la ampanari sau volte ghiul trece mult pe deasupra capului, ceea ce este esential pentru un incepator (cum eram eu..).
Platforma este foarte stabila, fiind catamaran nu se bandeaza ca o monococa si poti sta si in picioare pe platforma, in mars - ceea ce e foarte reconfortant pentru sotii si copii :)

De asemenea, greutatea infima si suprafata de frecare mai mica cu apa inseamna o viteza mai mare la acelasi vant - practic catamaranul se misca pe orice pala de vant, oricat de mica. In 5 ani de zile doar de 2 ori a trebuit sa dau la vasle ca sa ajung la mal :)

Desigur, exista si dezavantaje fata de o monococa rigida - nu urca in vant la mai mult de 45 de grade, nu merge pe vant mai mare de Beaufort 5.


Catamaranul este foarte bun pentru un incepator in ale navigatiei cu vele - eu asa mi-am facut scoala si am invatat foarte mult, pentru ca raspunsul la actiunile tale e imediat si poti corela ce-ai facut cu ce se intampla.. - si pentru familii care apreciaza siguranta si comoditatea in navigarea cu vele - platforma este foarte stabila, eu nu m-am rasturnat niciodata (desi am vazut catamarane similare rasturnate, deci se poate - dar cu un minim de atentie, de genul sa nu stea toti oamenii pe bordul de sub vant, e foarte stabila pentru o ambarcatiune mica cu vele).

Pentru un catamaran face volte incredibil de usor, deoarece are derivorul situat central, sub punte, si pivoteaza usor in jurul lui (catamaranele au de regula derivoare in flotoare, si nu se pot roti cu usurinta, se merge mai mult in ampanari). Iarasi un lucru bun la derivor este ca e de tip briceag si se pliaza singur printr-un crocodil care sare automat in cazul in care lovesti un obstacol sau uiti sa ridici derivorul cand vii la mal (vezi chestia cu incepatorii..)

Una peste alta, mie mi-a adus multe bucurii aceasta barcuta, si intr-un fel imi pare rau sa ma despart de ea, dar din punct de vedere tehnic pe mine nu mai provoaca acum si din punct de vedere al plimbarilor cu familia trebuie sa mai astept cativa ani pana invata toti membrii sa inoate (dupa ce invata sa vorbeasca..) asa ca nu vreau sa o tin intr-o debara degeaba.
Cu catamaranul asta am castigat multe concursuri (de catamarane gonflabile) - se pot lua referinte de la toti posesorii de Happy Cat-uri si de la dealerul Grabner, atat despre ambarcatiune cat si despre posesor :)


Pret de vanzare: 2300 euro
Contact: Bogdan Stanciu, 0730.021.636, stanciu_bog@yahoo.com
 

Atașamente

  • IMG_4577.jpg
    IMG_4577.jpg
    74.1 KB · Vizualizări: 69
  • DSCF6827.jpg
    DSCF6827.jpg
    88.2 KB · Vizualizări: 65
  • IMG_4588.jpg
    IMG_4588.jpg
    96.3 KB · Vizualizări: 60
  • IMG_4589.jpg
    IMG_4589.jpg
    98.1 KB · Vizualizări: 54
  • IMG_4591.jpg
    IMG_4591.jpg
    88.4 KB · Vizualizări: 52
  • IMG_4594.jpg
    IMG_4594.jpg
    81.4 KB · Vizualizări: 57
  • IMG_4595.jpg
    IMG_4595.jpg
    56.5 KB · Vizualizări: 49
  • IMG_4596.jpg
    IMG_4596.jpg
    73.8 KB · Vizualizări: 48
  • IMG_4597.jpg
    IMG_4597.jpg
    48.8 KB · Vizualizări: 48
  • IMG_4598.jpg
    IMG_4598.jpg
    85 KB · Vizualizări: 44
  • IMG_4599.jpg
    IMG_4599.jpg
    39.8 KB · Vizualizări: 46
  • IMG_4600.jpg
    IMG_4600.jpg
    79.1 KB · Vizualizări: 45
  • IMG_4601.jpg
    IMG_4601.jpg
    74.9 KB · Vizualizări: 41
  • IMG_4602.jpg
    IMG_4602.jpg
    71.8 KB · Vizualizări: 43
  • IMG_4605.jpg
    IMG_4605.jpg
    37.2 KB · Vizualizări: 46
  • IMGP0495.jpg
    IMGP0495.jpg
    27.4 KB · Vizualizări: 68
  • DSC_0358.jpg
    DSC_0358.jpg
    42.7 KB · Vizualizări: 45
  • IMG_1166.jpg
    IMG_1166.jpg
    36.8 KB · Vizualizări: 53
  • P1050093.jpg
    P1050093.jpg
    44.3 KB · Vizualizări: 46
  • P1050095.jpg
    P1050095.jpg
    54.4 KB · Vizualizări: 51

Back
Sus