Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 38

Topic: Noua achizitie

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Sa o stapanesti sanatos!
    si nu mai critica Zodiac Rescue Boat 470, fiindca este in alta clasa. Nu comparam 55 kg ale lui Futura , cu 170kg ale acestei barci si 680 capacitate de incarcare....

Salutare Napoleon
    Nu criticam ZRB 470 ...spuneam doar că spațiul efectiv interior e mai mare. ..cel puțin īn lățime....sau poate doar pare

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    384

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Salutare tuturor plutitorilor!

Este mult prea subdimensionat motorul pentru barca dar isi face treaba cu o umila viteza de 9km/h incarcata la maximum

Cateva poze:
    Nu-i deloc subdimensionat . Doar ca are cizma lunga . Ia sa faci tu o proba Zodiacului cu un 4 sau 5 HP cu cizma scurta ..... Sa vezi diferenta .

Eu iti GARANTEZ minim 15 km / h . Iar cu o persoana si niscaiva bagaje ( aprox. 130 kg in total ) barca aia n-are voie sa nu gliseze .
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

Locația
    Posturi
    384

Mai devreme am scris pe fuga . Acum pot scrie putin mai detaliat ........

Candva m-am izbit de aceeasi problema . Aveam pneumatica de 2,7 dar nu aveam motor . "Pleasca" imi vine de la Pitesti , unde am gasit un 6 HP aproape nou cu doar ..... 400 E . Insa cu cizma lunga . Prea buna oferta - totusi - ca s-o pot refuza .

Si l-am luat . Odata luat am incercat tot soiul de "combinatii" . Tot defectuos mergea barca pe apa . Pana la urma solutia a fost suprainaltarea oglinzii cu diferenta necesara .....

In prima poza stradaniile mele de-a face-o sa gliseze .....
    Apoi ceea ce-am construit si mi-a conferit instant glisaj cu nu mai putin de ...... 20 km / h /.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC08139.jpg‎   DSC08148.jpg‎   DSC08149.jpg‎   DSC08166.jpg‎  

Salutare Modi
    De mult urmaresc postarile tale si pot spune ca deja imi doresc tare sa te si intalnesc...nu stiu de ce dar cred ca gandim tare la fel cand vine vorba despre o iesire in natura(chill,sprit, vorbe de duh).
    Legat de motor...in poza chiar pare cu cizma lunga dar nu este...placa anticavitatie vine la fix 2 cm sub terminarea oglinzii.
    Daca motorasul nu este subdimensionat atunci eu sigur sunt ....supradimensionat ( greutatea pomenita de tine o port personal cu "mandrie"...si cateva kilute in plus chiar)
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

6.  

Locația
    Posturi
    384

Om bun , ne vedem oricand cu mare placere ! Eu stau in Militari . Cand ai chef ia barca pe masina si dam o fuga pe Lacul Morii sa vedem ce-i cu ea . Este imposibil - chiar si cu doar 4 HP - barcuta aia sa nu gliseze ! Raspund "cu capu' " !

Vis-a-vis de greutatea ta ( plus a bagajelor ) o solutie ar mai putea fi pozitia ta pe jumatatea podinei dar presupune prelungitor de mansa , pe care ti-l fac eu cadou . Il mai am pe cel de la barca veche .

Asadar te astept oricand . Doar cu un tel inainte , sa nu fiu prin alta parte cu treaba . 0727 386 006 . Mihai .

salutare si felicitari pt achizitie. Daca te pasioneaza(sunt tot bucurestean), putem sa ne vedem pe snagov si sa faci probe cu yamaha 15 cai 2t cizma 44 cm, eventual si un johnson de 8 cai 2t desi prefer sa nu ma car cu amandoua iar la 2 persoana + bagaj 8 cai e mic. Probabil barca va glisa la limita cu o persoana si 5 cai, dar....la ce bun ca tot la deplasament vei merge daca mai iei si pasager.
    Sorin 0730.800.294

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Asta este suportul....se desface dar poate fi si ridicat pentru a fi lasat permanent pe masina.
    Chiar ma gandeam ca ar fi o idee sa il produc oarecum industrial pentru ca poate avea o multitudine de intrebuintari...si poate fi in continuare folosit ca suport pentru 3 biciclete(se mai adauga 4 tije).
    De asemenea am pritocit un sistem extrem de simplu de roti transport barca.Iar ma gandesc ca ar trebui sa le produc in masa.
    Pareri?
    Felicitari pt ingeniozitate si pentru punerea ideei in practica.
    Suna foarte interesant ceea ce propui tu.
    Motorul unde l-ai depozitat in timpul transportului?
    Prinderea cum se va face la sistemul propus de tine?Pe carlig sau varianta intiala cu prins de lonjeroane?
    La ce pret te-ai sa comercializesi sitemul?

Quote Originally Posted by modi View Post
    Om bun , ne vedem oricand cu mare placere ! Eu stau in Militari . Cand ai chef ia barca pe masina si dam o fuga pe Lacul Morii sa vedem ce-i cu ea . Este imposibil - chiar si cu doar 4 HP - barcuta aia sa nu gliseze ! Raspund "cu capu' " !

Vis-a-vis de greutatea ta ( plus a bagajelor ) o solutie ar mai putea fi pozitia ta pe jumatatea podinei dar presupune prelungitor de mansa , pe care ti-l fac eu cadou . Il mai am pe cel de la barca veche .

Asadar te astept oricand . Doar cu un tel inainte , sa nu fiu prin alta parte cu treaba . 0727 386 006 . Mihai .
    Multumesc tare mult pentru raspuns.
    Am deja prelungitor de mansa dar poate ca cineva chiar are nevoie de asa ceva...eu nu am gasit decat in suedia o chestie de aia( de fapt o teava si o teava).
    Cu cea mai mare placere facem o iesire
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

"salutare si felicitari pt achizitie. Daca te pasioneaza(sunt tot bucurestean), putem sa ne vedem pe snagov si sa faci probe cu yamaha 15 cai 2t cizma 44 cm, eventual si un johnson de 8 cai 2t desi prefer sa nu ma car cu amandoua iar la 2 persoana + bagaj 8 cai e mic. Probabil barca va glisa la limita cu o persoana si 5 cai, dar....la ce bun ca tot la deplasament vei merge daca mai iei si pasager.
    Sorin 0730.800.294"

Cu cea mai mare placere ....asta era si ideea ..sa gasesc un binevoitor sa ma lamurteasca si pe mine...si eu cred ca 15CP ar fi suficienti.
    Ne auzim

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. O noua rata
    de cosmiv īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 134
    Ultimul post: 12 Jun 2014, 10:28 AM
  2. O noua carte
    de CrocodiluDiluDilu īn topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28 Mar 2014, 11:24 AM
  3. Noua mea barca.
    de vanatorul īn topicul Barca mea