Un nou drum, mai rapid, (pe uscat) spre Grecia

Eu il parcurg saptamanal. E bun, fara aglomeratia din Sofia si fara echipaje de politie care necesita traditie. Il gasiti aici pe blogul nostru. Eu fata de cel descris la linkul de mai sus, am o imbunatatire in sensul ca, intre Nova Zagora si Stara Zagora recomand autostrada Burgas - Sofia (35 km), asta inseamna ocolirea orasului Stara Zagora si scurtarea timpului cu jumatate de ora. Drum bun.

Traseu Bucuresti Ouranoupoli prin Makaza, Komotini. Noul drum dintre Bucuresti si zona de nord a Greciei scurteaza timpul de parcurs la maxim opt ore (650 km). « Viva Pelerinaje. Ghiduri de pelerinaj. Povestiri. Fotografii
 
Multumesc foarte mult Victor, te "vanez' de ceva timp pentru ca peste mai putin de o luna planuiesc o aterizare in Ouranopoli cu Bouboulaki pentru vreo doua saptamani, si as avea nevoie de putin ajutor in zona pentru parcare, sfaturi samd. Perioada e inceput de iulie, iti voi da mesaj personal pentru contact direct, sper sa nu inoportunez.
 
salut Victor,

am citit ce ai scris pe acel 'ghid' si comparat traseul cu ce spune google maps .
din pacate nu prea ies km ...
google spune ||via Επαρ.Οδ. Ιερισσού-Σταύρου 9 h 57 min 735 km9 h 57 min without traffic ||
iar tu ||max 8h si 650km || ...


p.s. vineri noapte plec spre nikiti ... dar noul drum nu ma prea ajuta... prefer bucatile de autostrada (si asa putina) prin sofia ...
 
Ultima editare:
" La un moment dat, cu cativa kilometri inainte de Momchilgrad, e o intersectie cu un pod in fata. La stanga se merge in Momchilgrad oras si inainte pe pod se ajunge la vama. Indicator GKPP MAKAZA. Se vede clar ca e drum nou asfaltat acum un an. Mergeti inainte si ajungeti la vama, de fapt 2 containere. Sunt un pic mai noi vamesii si mai seriosi. Apoi, coborati pe o sosea superba inspre orasul grecesc KOMOTINI."

Am fost pe acest traseu în Thassos, în 2011. Şoseaua deschisă de foarte curând şi care coboară spre Komotini este superbă, spectaculoasă, însă şi periculoasă, după părerea mea. Trebuie mers cu atenţie, şoseaua nu are două două benzi, câte una pe sens, ci o singură bandă, mai lată pentru ambele sensuri. Sunt curbe strânse, lipsite de vizibilitate ("după stâncă"), nu ştii ce vine din faţă şi pe unde vine. Chiar mi-am pus problema cum a fost asfaltată şoseaua, cum au adus utilajele, maşinile, nefiind spaţii de întors camioane.
Drumul e frumos de făcut doar la dus pentru că de întors nu m-am întors tot pe aici, ci prin Alexandropouli şi Ormenio, pentru că nu vroiam să-mi rup ambreiajul pe pantele acelea.
Într-adevăr, punctul de frontieră este inedit şi mi-a adus aminte de un film cu spioni.
 
Ultima editare:
@lipan, aici este vorba de un punct de frontiera deschis anul trecut din cate stiu, prin Makaza cu iesire in Komotini. Cel de care spui tu, nu cumva este prin Zlatograd cu iesire in Thermes, spre Xanthi, mai la vest, deschis prin 2010 si cu acelasi gen de "cladiri" vestite?
Anul trecut am fost si eu tentat sa merg pe acolo spre Thasos, dar pana la urma am preferat drumul prin Svilengrad. Cert este ca pe site-urile de calatorii, se vorbea despre el si ceea ce ai spus tu, spuneau si altii.
Vara asta, in drum spre Zakintos voi merge cu siguranta prin Makaza. Am citit aproape numai de bine despre traseul acesta si cel mai important este faptul ca este cel mai scurt drum prin Bulgaria.
Sper sa nu mai ma ratacesc ca anul trecut si mai sper ca la intoarcere sa nu mai stau la coada la granita dintre greci si turci, dupa ce am ratat iesirea de pe autostrada spre Soufli!!!!

PS
Bravo Cosmine! Ai fost mai iute!
 
Eu am coborat prin Zlatograd si cu Lynx-ul dupa mine pe peridoc, fara nici o problema. Drept e ca la urcat ar fi fost!
 
Scuzele sunt pentru cazuri mai grave, o confuzie nevinovata nu se pune! :)
Fara ea nu ar fi fost adusa in discutie si varianta Zlatograd.
Poate ca scuze ar trebui sa ne cerem noi, cei care am sarit ca dulaii pe tine!
 
Cum vrei, nu e drumul meu, 650 de km sunt de la iesirea din Bucuresti la Ierissos. Pe traseul pe care l-am descris. Google te trimite prin Stara Zagora oras.
 
NU treceti pe acolo in sezon! drumul e intr-adevar cel mai bun pt Thassos si Samothraki, dar coada la frontiera este kilometrica... din cauza vamesilor, care nu se misca deloc. Am beneficiat de un cor de claxoane si au mai aparut doi vamesi, plus ca cei existenti chiar au inceput sa controleze. Pana atunci dura 15 min sa verifice cateva pasapoarte.
 
NU treceti pe acolo in sezon! drumul e intr-adevar cel mai bun pt Thassos si Samothraki, dar coada la frontiera este kilometrica... din cauza vamesilor, care nu se misca deloc. Am beneficiat de un cor de claxoane si au mai aparut doi vamesi, plus ca cei existenti chiar au inceput sa controleze. Pana atunci dura 15 min sa verifice cateva pasapoarte.

in jurul carei ore?
incerc si eu sa trec ,probabil noaptea pe la 3.
 
Noi am trecut cu Bouboulaki duminica, am avut doar o masina in fata. Dumneai e pe apa acum intre Lavrion si templul lui Poseidon de la capul Sunio, sub un puiut de meltemi.
 
Varianta Veliko Tarnovo spre Gurkovo apoi stara Zagora este inchisa .Acum o sapt politia m-a deviat prin Tarditza, cam 12 km in plus, dar e un drum greu si ingust , cu serpentine stranse.Exclus peridoc.
 
Ultima editare:
Varianta prin Gurkovo e închisă din cauza inundaţiilor din BG, o vor redeschide la sf. lunii iulie, din ce spunea agentul constatator.
 
Ieri m-am întors din Halkidiki (Sithonia) pe autostradă până la Komotini, după care urcat Makaza, unde nu am stat mai mult de 10 minute cu control plus vignete, Krdjali, Haskovo, intrat pe autostradă în dreptul Stara Zagora, ieşit la Nova Zagora, Veliko Târnovo, Ruse, Bucureşti. 760 km, 11 ore.
Între Komotini şi Krdjali drumul OK, restul ca în Bulgaria.
Nu mă întrebaţi de barcă pentru că nu am fost cu ea.
 

Back
Sus