Cum sa-mi fac o barca?

revenind on topic, ma cuprinde o mare bucurie sa vad barcaholici cu state vechi de pescari. Da` sa dea draq daca sta chefalul langa on balos (vaduvita), langa un scobar, langa un singer sau calcan facuti mestesugit, pe tingire la cuptor. Daca bagam in ecuatie si niste obleti altoiti pe scobitoare, doar cu sare in ulei incins, cred ca il facem pe mihai99 sa uite de sea-trout si alte "balene". Total de acord insa vis-a-vis de scrumbie, probabl unul dintre cei mai gustosi pesti alaturi de un alb usor sec.......
 
Mai baieti , se cheama ca voi inca nu stiti despre ...... "Chipsuri" !

Pai , ia fiti atenti acilea la mine : "chipsurile" sunt obleti prinsi de doamnele noastre in timpul in care noi mimam pescuitul la d-aia rasariti .
Ele se amuza teribil dand iama in bancurile acestora cu un nenorocit de carligut cu cate-o "geaca" de viermus atarnand de el .
Ei bine , dupa ce ele umplu destoinic o galeata de vinarom cu sarmanii obleti se-apuca si striga-n cor ""Vrem chipsuri ! Vrem chipsuri" ! . Ca sa nu le suparam prea tare facem asa :

Unu' face un foc temeinic , altu' insira obletii pe nuiele si-i freaca cu sare si alte mehlemuri . Acestia se pozitioneaza la limita flacarii , urmand sa se usuce in doar caldura vetrei .......

( puii mei , inchid postarea ca-mi curge din gura-n tastatura ..... )
 

Atașamente

  • DSC06816.jpg
    DSC06816.jpg
    109.2 KB · Vizualizări: 86
  • DSC06823.jpg
    DSC06823.jpg
    80 KB · Vizualizări: 83
  • DSC06828.jpg
    DSC06828.jpg
    92 KB · Vizualizări: 83
  • DSC06834.jpg
    DSC06834.jpg
    92.6 KB · Vizualizări: 84
  • DSC06848.jpg
    DSC06848.jpg
    68.2 KB · Vizualizări: 82
Mai baieti , se cheama ca voi inca nu stiti despre ...... "Chipsuri" !

Pai , ia fiti atenti acilea la mine : "chipsurile" sunt obleti prinsi de doamnele noastre in timpul in care noi mimam pescuitul la d-aia rasariti .
Ele se amuza teribil dand iama in bancurile acestora cu un nenorocit de carligut cu cate-o "geaca" de viermus atarnand de el .
Ei bine , dupa ce ele umplu destoinic o galeata de vinarom cu sarmanii obleti se-apuca si striga-n cor ""Vrem chipsuri ! Vrem chipsuri" ! . Ca sa nu le suparam prea tare facem asa :

Unu' face un foc temeinic , altu' insira obletii pe nuiele si-i freaca cu sare si alte mehlemuri . Acestia se pozitioneaza la limita flacarii , urmand sa se usuce in doar caldura vetrei .......

( puii mei , inchid postarea ca-mi curge din gura-n tastatura ..... )

Arata bine. Sper cat le scoateti matzele. Nu vreau sa te jignesc, dar am vazut lume care ii prajeste cu totul. Oi fi eu mai sensibil.....
 
revenind on topic, ma cuprinde o mare bucurie sa vad barcaholici cu state vechi de pescari. Da` sa dea draq daca sta chefalul langa on balos (vaduvita), langa un scobar, langa un singer sau calcan facuti mestesugit, pe tingire la cuptor. Daca bagam in ecuatie si niste obleti altoiti pe scobitoare, doar cu sare in ulei incins, cred ca il facem pe mihai99 sa uite de sea-trout si alte "balene". Total de acord insa vis-a-vis de scrumbie, probabl unul dintre cei mai gustosi pesti alaturi de un alb usor sec.......

Asa e, glumeam cu chefalu' . Adica ziceam ca e cam pe dos. Vaduvita d-aia ca carnea ferma nu am mancat ;) . Nici scobar. De acord! calcanul e superb. Dar pestii aia de care ziceam eu sunt foarte speciali. Black cod, e un peste gras cu gustul cam ca scrumbia, dar mai intens. Poti sa te saturi de el. Chilean Sea Bass (nu sea bas simplu) e un peste cu totul special, oricum l-ai face te lingi pe degete. E ca si cum s-ar combina un salau cu scrumbia, dar gustul un pic mai subtil. Ce sa spun.... o nebunie. De asta nu ai cum sa te saturi. Problema mare e ca se "prind" numai la magazin.
 
Mai baieti , se cheama ca voi inca nu stiti despre ...... "Chipsuri" !

Pai , ia fiti atenti acilea la mine : "chipsurile" sunt obleti prinsi de doamnele noastre in timpul in care noi mimam pescuitul la d-aia rasariti .
Ele se amuza teribil dand iama in bancurile acestora cu un nenorocit de carligut cu cate-o "geaca" de viermus atarnand de el .
Ei bine , dupa ce ele umplu destoinic o galeata de vinarom cu sarmanii obleti se-apuca si striga-n cor ""Vrem chipsuri ! Vrem chipsuri" ! . Ca sa nu le suparam prea tare facem asa :

Unu' face un foc temeinic , altu' insira obletii pe nuiele si-i freaca cu sare si alte mehlemuri . Acestia se pozitioneaza la limita flacarii , urmand sa se usuce in doar caldura vetrei .......

( puii mei , inchid postarea ca-mi curge din gura-n tastatura ..... )
Cine stie cunoste!
Bravo!
In urma cu cativa ani(mai mult de 10 din pacate) cand campam pe malul dunarii sau ale diverselor balti salbatice primul lucru dupa instalarea taberei era sa umplem galatea cu obleti.
Nu spun ca nu este "treaba" si cu pestii mari insa obletele te scoate mereu din incurcatura.
De multe ori in timp ce "neinitiatii" se chinuaia cu oase si toate cele ,cei mai "invatati" spuneam ca mancam "peste domnesc"
peste domenesc=peste fara oase.
In cazul nostru obletele preparat asa cum s-a descris de catre colegul Modi sau dupa alte retete.
 
Mai fratilor, i-ati facut omului topik-ul varza (cu chipsuri) de-o sa puna carma-n prova si ascutirea-n pupa!
Modi, cred ca este cazul sa mai iesim pe balta frate, prea ne-au napadit amintirile si tu rasucesti cutitu-n rana!
 
N-auzi domle , ce zice Sapte Metri ? Ca cica tre' mai ascutita-n fata !
Ce nu-ti convine ? :iupi::iupi::iupi:

Esti necajit ? Bun , iti dau fo juma' de kil de chipsuri. Sa ai la ce rontati si reconsidera !
 
continunand nota antevorbitorilor, in fata tre sa fie mai ascutita, dar nu conteaza doar calitatile "native" ale pestelui :)
desi nu sunt un mare fan al crapului, probabil una dintre cele mai bune retete a fost crap cu varza la cuptor. Mihai, sunt convins ca sunt pe lumea asta fel si fel de vietuitoare care de care mai gustoase, din pacate ne limitam (sau cel putin eu asta incerc) la cele accesibile in zona noastra. Nu imi pare ok sa cumpar somon/ton/etc stiind ca e crescut in fermasau alergat cu pescadorul , dus cu avionul pana in europa si tot asa. Prea mult impact negativ asupra mediului.
p.s. maine sper sa ajung la olt, revin cu poze indecente cu obleti :p
 

Back
Sus