Certificatul romanesc in Croatia nu este recunoscut

Eu am opinie contrara. In domeniul acesta vreau sa ma lovesc de pasionati de barci. Daca-i inviti pe dealeri la discutie, sa fie acolo unde ai decis.

Problema , cu mine , este ca eu fac parte din ambele categorii simultan . Si nu as putea fi un om pasionat multumit fara sa am contact cu aceasta lume prin postura de dealer si nu as face prea multe ca dealer daca nu as fi asa de pasionat . Ai inteles ceva , sau am scris o aiureala ? Oricum , am inteles ideea , poate ca "reclama" ar putea sa dauneze ( desi eu cred ca foloseste informarii reale ) . Multumesc din nou pentru urari si aprecieri , promit sa ne vedem la NY , cu drag te voi invita la bordul " Nataliei " in 2011 cand barca va fi in Newport , RI .
 
Problema cred ca apare cand esti implicat intr-un incident, atunci se scormoneste prin acte ...

din cite stiu eu pe viu,cind ajungi in croatia,primul lucru e viza,citi sint in echipaj(daca te plimbi cu barca ta nu ai voie de mai multi de 16 pe sezon,probabil nu le convine concurenta),si asigurarea obligatorie,altceva nu au cerut!daca nu ai asigurare o faci pe loc.
 
Si ca sa revenim ontopic , desi s-a vorbit si s-a scris atat despre calitatea procesului de invatare pentru a deveni skipper , parca tot nu am ajuns la o concluzie fireasca .

Parca tot ne intrebam cum e posibil ca scolile existente sa produca absolventi care habar nu au de lucrurile elementare , daramite de a avea capacitatea de a lua decizii juste in momente mai grele ( care este principala calitate a unui skipper ) .

In calitate de absolvent al unei astfel de scoli in 2000 si de proprietar al scolii RYA in 2010 , am inteles care sunt diferentele :

- 1. scolile romanesti vor sa transfere in capul cursantilor tone de teorie ( inclusiv chestiuni complexe si sofisticate precum stabilitatea navei , descompunerea fortelor pe vela si diverse calcule ) ca si cum cursantii ar deveni mari constructori de nave .

Teoria asta e buna teoretic :) , dar practic este extrem de multa , obositoare si deloc asimilata pentru ca tinerii cursanti habar nu au cum se aplica si la ce ar folosi , deci nu doresc sa o asimileze . Ei vor doar sa stie sa conduca o barca ( unii , pentru ca cei mai multi vor doar plasticul )

- 2. din considerente de reducere de costuri scolile romanesti fac foarte putina practica , ies foarte rar si putin pe mare , iar cursantii raman cu vaga amintire a unor dupa amieze somnoroase in care un tip anost se chinuia sa le explice ceva la tabla si cu o iesire pe mare de tip " plimbare " intr-o barca plina de oameni , in care toata lumea teoretic se simtea bine , dar in care lor ( cursantilor ) le-a fost un pic rau de mare si de aia nici n-au auzit prea bine ce zicea nenea ala care explica diferenta dintre manevre fixe si mobile ( ce-or mai fi si alea...? , ca daca e manevra atunci e manevra , ca la manevre ne pricepem si noi la Bucuresti , cum sa fie o manevra FIXA ??? ) si,

- 3. in urma unei astfel de "scolarizari " si cu o mica dar insemnata contributie la " fondul clasei " tinarul cursant aspirant se vede posesor de ICC , clasa C si D si ii aude pe cei din jur ( mai smekeri ca el ) : " auziti dom'profesor , da' nu puteam sa dam direct de B ? aaaa...nu ? deci nu din prima...am inteles . ce najpa...!! da' daca venim saptamana viitoare nu vorbiti cu cineva sa aranjam si noi , ca baietii ? "
 
Ultima editare:
Problema cred ca apare cand esti implicat intr-un incident, atunci se scormoneste prin acte ...

Depinde de incident insa cel mai frecvent iti opresc din garantie.

Apropo, conform "PROTOCOALE SEMNATE DE ANR CONFORM STCW 1978 / 95 ŞI MSC 950 / 2000" ... nici Bulgaria nu apare acolo :skip: . Asta inseamna ca nu am voie sa merg la bulgari cu patalamaua luata de la romani?? Ma cam indoiesc.

Parerea mea personala e ca in Croatia se accepta tacit existenta certificatului romanesc. La urma urmei banii vorbesc insa pana cand cineva de la ANR :)confused:) nu o sa se ocupe de demersurile necesare intrarii in legalitate ... o sa mergem pe sest.

Latest news: http://www.adevarul.ro/locale/tulce...persoana_este_data_disparuta_0_350964922.html Fac pariu pe 10 beri ca "barcagiul" nu avea nici un permis de conducere a ambarcatiunii.
 
Ultima editare:
Pai in articol spune, dar desigur, nu te apuca sa dai berile, adevarul poate fi altul.

Bărbatul din Crişan care îi conducea spre pasager avea permis pentru barcă, nu consumase băuturi alcoolice. Dar este foarte posibil să fie cercetat pentru ucidere din culpă“, spune Ştefan Grigore.
 
tot off topic

Problema , cu mine , este ca eu fac parte din ambele categorii simultan . Si nu as putea fi un om pasionat multumit fara sa am contact cu aceasta lume prin postura de dealer si nu as face prea multe ca dealer daca nu as fi asa de pasionat . Ai inteles ceva , sau am scris o aiureala ? .
Inteleg ce spui, dar ca un om inteligent ce esti, stiu ca poti separa dealer-ul de pasionat. Altfel as crede ca pasiunea este dealeship-ul. Sper ca nu am scris o aiureala.
Oricum , am inteles ideea , poate ca "reclama" ar putea sa dauneze ( desi eu cred ca foloseste informarii reale ).
Reclama de la un singur dealer, in opinia mea, dauneaza deoarece nu ofera alternative. De aceea am cerut Admin-ului sa folosesca acelasi etalon. Ori toti ori nici unul.
Multumesc din nou pentru urari si aprecieri , promit sa ne vedem la NY , cu drag te voi invita la bordul " Nataliei " in 2011 cand barca va fi in Newport , RI .
Multumesc la rindul meu pentru invitatie. Ii voi da curs in masura in care timpul imi va permite.
 
Ca sa revin "on topic", din postari vad ca desi Croatia teoretic nu recunoaste carnetul ICC, si cum banii n-au miros, in practica il accepta.
Personal as opta pentru carnet ICC care nu creaaza neintelegeri in apele nationale si eventual, ca sa balansez lipsa de ore pe apa, as face un curs de perfectionare la Sailing Tours sau Constantin Sailing.
De ce?
Multi de pe forum au postat despre vacantele-training la care au participat. In schimb despre scoala RYA nu am auzit nimic de la cursanti ci doar de la proprietar.
Si pe deasupra antrenamentele au loc exact unde cursantii doresc sa devina skipperi si se pot acomoda cu conditiile locale.
 
Ultima editare:
Revin la documentele oficiale, din care rezulta ca rezolutia 40 este acceptata de Croatia:
Ceritificatul nostru (ICC) este emis de ANR in urma Rezolutiei 40 a UN - Economic Commission for Europe - TRANS/SC.3/147. Croatia este membra a acestei comisii (vezi si harta).

Textul rezolutiei zice asa:


Adica daca guvernul Croatiei accepta rezolutia asta trebuie sa recunoasca certificatele astea. Conform documentului ECE/TRANS/SC.3/2009/10 din 9 Oct 2009 - pag 4 Croatia aplica rezolutia 40, deci ar trebui sa accepte certificatele ICC emise de ANR.


Asta e doar deductia mea, probabil mai sigur ar fi un mail la MMPI.hr sa vedem exact ... dar poate le dam idei si stricam meciul :)
Intrebarea e de ce nu apare pe documentul ala listat de siteul croat? Sau acolo sunt si alte documente acceptate, pe langa astea?
 
as face un curs de perfectionare la Sailing Tours sau Constantin Sailing.
De ce?
Multi de pe forum au postat despre vacantele-training la care au participat. In schimb despre scoala RYA nu am auzit nimic de la cursanti ci doar de la proprietar.

Foarte buna recomandarea ... pentru perfectionare sau pentru cunoasterea apelor respective . Insa pentru a obtine o calificare oficial recunoscuta , cele 2 entitati nu ar fi de mare folos , chiar daca sunt coordonate de oameni de buna calitate si cu buna experienta . Ele insa nu sunt similare cu o scoala licentiata RYA .

cat despre cursantii nostrii....:D , am mai spus ca nu sunt neparat membri activi pe acest forum , ei ( clientii mei , cursantii si proprietarii de barci ) nu au neaparat legatura cu acest forum. De aceea nu au scris pe aici ....

Ba dimpotriva , nici un membru activ al acestui forum nu a absolvit cursurile scolii noastre . Sa fie oare lipsa de timp explicatia ? Sau faptul ca barcaholicii activi sunt mai mult preocupati de constructia navelor lor ?
Asta ar fi inca o dovada ca "reclama" pe forum nu are neaparat un return cuantificabil ....( deci nu sunt chiar asa de condamnat...:) ) dar mie imi place aceasta comunitate si cred ca ea poate creste .
 
Foarte buna recomandarea ... pentru perfectionare sau pentru cunoasterea apelor respective . Insa pentru a obtine o calificare oficial recunoscuta , cele 2 entitati nu ar fi de mare folos , chiar daca sunt coordonate de oameni de buna calitate si cu buna experienta . Ele insa nu sunt similare cu o scoala licentiata RYA .
Nu e chiar asa, Constantin Sailing ofera certificate recunoscute international, emise de autoritatile maghiare. Nu sunt asa celebre precum RYA, dar dupa cum s-ar spune "marea nu cere certificate"... Iar cunostintele transmise de un batran lup de mare sunt cele care conteaza pana la urma, iar daca instructorul joaca in tabara RYA sau alta e mai putin important pana la urma.

Sailig Tours se adreseaza unui alt segment, cei care au ceva hartie in buzunar si vor sa-si mai faca practica intr-o companie destinsa, si intr-adevar nu ofera o hartie oficiala (daca nu s-au schimbat lucrurile intre timp).

A aduce RYA la Marea Neagra este un super-performanta (cel putin din punctul meu de vedere), dar un curs pe Adriatica difera de un curs la Marea Neagra tocmai datorita zonei. Oricat ai vrea, nu poti pune pe Marea Neagra 100 de insule cu faruri pe fiecare si nu poti simula o marina aglomerata sau cel putin cateva marine cu configuratii diferite si modalitati de acostare diferite. Asta e. Sunt de acord ca odata iesit in larg oriunde ai fii tot la fel manevrezi velele, dar sunt si chestiuni specifice pe care le poti invata doar in locul cu pricina, cum ar fi comportamentul Borei in Croatia si Meltemi in Grecia, si multe altele.

Tot asa nu poti compara un curs RYA facut in Grecia/Croatia/Romania cu un curs RYA facut prin Solent ...

In orice caz, fie ca faci scoala intr-o parte sau alta, important e sa inveti cumva la modul serios, iar partea asta cu seriozitatea depinde si de cursant, nu doar de scoala. Degeaba vii la o scoala serioasa cu o abordare "de bani gata", tot degeaba.
 
Smokey , hai sa raspund punctual , ca sa lamurim mai multe aspecte :

1. Ba e chiar asa , Constantin Sailing ofera ICC-uri maghiare ( bravo lor ) care au aceeasi problema ca orice ICC - inclusiv cele romanesti : sunt sau nu recunoscute worldwide , dar mai ales ( si lucrul acesta se stie foarte putin ) : SUNT VALABILE EXCLUSIV PENTRU CETATENII TARII AUTORITATII EMITENTE SI CARE NAVIGA CA SKIPPERI PE O AMBARCATIUNE PURTAND PAVILIONUL TARII EMITENTE !!

Pe scurt , un ICC maghiar emis pentru un cetatean roman este la fel de valoros ca un ICC romanesc emis pentru un cetatean maghiar , adica legal , deloc valoros . Apoi , repet , ICC-ul este bun pentru cetateanul respectiv pe yachtul inregistrat sub pavilionul respectiv .

Deci cetatean roman + pavilion strain = ICC bun doar daca isi asuma proprietarul barcii asta ( cazul obisnuit al grecilor , dar foarte rar al croatilor ..)

Identic si la fel in orice alta combinatie .

Retineti : ICC valabil NUMAI pentru cetateanul tarii emitente aflat pe o ambarcatiune inregistrata sub pavilionul tarii emitente .

Restul e tacere...

Ca sa nu fiu inteles gresit : tot respectul pentru dl. Constantin , pe cuvant de onoare ca daca as avea o saptamana mai libera m-as duce sa fac cu dansul un curs , doar pentru placerea de a invata lucruri bune de la un om deosebit . Felicitari .
Cu baietii de la Sailing Tours nu stiu , dar acolo este o importanta componenta de turism , mult mai importanta decat componenta educativa . Bravo si lor pentru activitate .
 
Ultima editare:
...........dar un curs pe Adriatica difera de un curs la Marea Neagra tocmai datorita zonei. ........Oricat ai vrea, nu poti pune pe Marea Neagra 100 de insule cu faruri pe fiecare si nu poti simula o marina aglomerata sau cel putin cateva marine cu configuratii diferite si modalitati de acostare diferite. Asta e. Sunt de acord ca odata iesit in larg oriunde ai fii tot la fel manevrezi velele, dar sunt si chestiuni specifice pe care le poti invata doar in locul cu pricina, cum ar fi comportamentul Borei in Croatia si Meltemi in Grecia, si multe altele.

Tot asa nu poti compara un curs RYA facut in Grecia/Croatia/Romania cu un curs RYA facut prin Solent ....

Ei , aici , dl. Smokey gresesti fundamental si toti absolventii unui curs RYA iti vor confirma asta . Iata de ce :

Un curs RYA ( sau o serie de cursuri RYA ) te invata TOTUL pentru ca tu , skipper, sa te descurci oriunde pe planeta Pamant, fara probleme . Lucrurile specifice ( insule , marine , faruri , vanturi dominante , trafic , maree si orice altceva) devin AMANUNTE , iar tu SKIPPER absolvent trebuie sa le si tratezi astfel .
Ce ar fi daca ar trebui sa faci pentru fiecare zona a lumii scoala ?

Aceste amanunte specifice sunt descrise in cel mai important instrument al skipperului si anume Pilot Book-ul , cel care nu trebuie sa lipseasca din nici o barca ce navigheaza in apele respective . Asemenea si hartile . In functie de informatiile din Pilot Book si din harti ,dar si de starea marii si previziunea meteo , skipperul ia deciziile de pasaj , de timp , de curs , de alegere a marinei , etc.

Hai skipperi adevarati , spuneti-mi : de cate ori v-ati fi dorit sa fi facut scoala in marina in care se nimerea sa ajungeti seara ? hai , cei care ati fost in Grecia si ati ajuns in enspe mii de marine , e vreo diferenta ? Nici una atat de importanta incat sa faci o scoala speciala pentru asta .

Deci , nici vorba de specific local . Exista o singura " invatatura " , cea de Skipper ( de diverse grade , sigur ) ce se poate aplica la fel de bine oriunde in lume .

Cum ar fi fost ca domnii Albu , Christian Tirtarau , Jimmy Cornell sau alti romani care au navigat ceva mii sau zeci de mii de mile ( chiar Romeo , barcaholicul nostru ) sa fi facut scoala pentru fiecare zona din lume in care a navigat ? Unii din ei ar fi trebuit sa faca 1000 scoli .

( Cum ar fi ca un comandant de vapor sa faca scoala numai pentru Marea Neagra ? :)) Sau un sofer de TIR numai pentru Bulgaria ? Sau un pilot de avion numai pentru aeroporturile din judetul Hunedoara ? Sau un skipper numai pentru Croatia ? Ar fi bataie de joc de banii si timpul omului )

Adica cineva sa il invete : "auzi , aici e marina Trogir , ala e farul , ala e barul , pe aici se intra , asa se acosteaza , iar Bora vezi ca bate seara . Gata , esti skipper ! " Hai sa fim oameni seriosi . A deveni skipper inseamna mult mai mult .

Iar cursurile facute in Solent sunt IDENTICE cu cele facute in Romania . Uitati ca instructorii nostri VIN EXACT DE ACOLO ? Ei fac o saptamana in Solent - o saptamana in Romania , sau cum sunt programarile .

Cat despre atitudinea de "bani gata " , noi am avut si astfel de cursanti . Care au renuntat la ea si au invatat pentru ca le placea , in final .
Iar daca nu inveti nimic , nimeni licentiat RYA nu iti da calificare de Skipper . N I M E N I !
Poti , cel mult , sa devii Competent Crew , pentru ca in cele 5 zile de curs iti insusesti macar notiunile de baza , cu toata atitudinea ta de bani gata .

Uf , uff...
 
Ultima editare:
Domnule Tibiti ,

Data viitoare , cand veti mai dori sa fiti detectiv , va recomand sa urmati cursurile unei scoli bune de detectivi , eventual particulari sau chiar o Academie de Politie .

Altfel e pacat sa va irositi , si sa ne si aratati ca nu ati fost atent si ca nu ati cautat unde trebuia .
Ba , mai mult , ati indraznit sa sugerati o forma de ilegailtate sau de "facatura" , lucru pentru care nu va iert.
Pacat , pentru un om care se ocupa de rezolvarea conflictelor....
Deasemenea ar trebui sa va imbunatatiti cunostiintele de limba engleza , in termenii specifici .

Scoala noastra , Black Sea Sailing School , ( se numeste Training Centre ) de la Mangalia se gaseste in tabelul scolilor acreditate RYA din lume , aici :

http://www.rya.org.uk/coursestraini...vouchar=False&dLearning=0&CourseCategory=SAIL CRUISING&Course=All&CountryCode=RO&PageNum=1&PageSize=10

introduceti Mangalia si Romania in casutele respective si vedeti ce apare
 
Ultima editare:
<Cum ar fi fost ca domnii Albu , Christian Tirtarau , Jimmy Cornell sau alti romani care au navigat ceva mii sau zeci de mii de mile ( chiar Romeo , barcaholicul nostru ) sa fi facut scoala pentru fiecare zona din lume in care a navigat ? Unii din ei ar fi trebuit sa faca 1000 scoli .>

din curiozitate doar:domnii mai sus numiti au facut cursuri RYA?sau alte cursuri,care sint acelea?plus alte amanunte.multumesc!
 
Asta vrea sa fie umor fin? De baieti care discuta idei???? Parca aduce a discutie despre altii......

Sigur ca nu e umor fin. Este ironie pura , izvorata din ideea de a va face sa va revizuiti pe viitor atitudinile de acest tip , acelea fara a avea o baza , doar din dorinta de a va implica intr-o disputa pe care nu o stapaneati deloc.
 
Home made , nu stiu sa va raspund specific , dar banuiesc ca dl. Jimmy Cornell este , aproape cu siguranta , Yacht Master RYA , dansul fiind cetatean britanic .
Am putea sa ii intrebam pe ceilalti direct , poate cu dl. Cristian avem contact , dar nu stiu cum l-am putea gasi pe domnul Albu .
Insa , in ultimul timp , destul de multi romani au plecat pe calea RYA .
 
sigur va spun eu 100%:nu avea hirtie decit de proprietar de barca atunci cind a plecat in jurul lumii,acum e la a treia calatorie,vorbesc de albu,pardon de albii,ca sint doi !tata si fiu.au c-am acelasi kilometraj la bord.adica noi toooooti barcaholicii la un loc nu avem kilometraj cit are unul dintre.
ps.si pe unde au fost nu i-a intrebat nimeni de carnet de skip.sau altceva.ideia este simpla pentru lumea larga;daca ai ajuns acolo,inseamna ca poti.bafta!
 

Back
Sus