Certificatul romanesc in Croatia nu este recunoscut

Bine ca s-au lamurit lucrurile ... ca la cat e Robert de ambitios monteaza 2-3 faruri prin Marea Neagra :D
 
Ca sa avem de ce sa radem, sa nu uitam ca acest certificat romanesc nu e recunoscut nici macar in Romania :D. E vorba bineinteles de certificatele dinainte de 2007, pe care unii din noi aveam clasa A, si am fost obligati sa le preschimbam, cu obligatia de a plati toate cursurile din noul ordin, la niste sume astronomice, pentru a umple buzunarele anumitor smecheri. Avand in vedere cum se schimba treaba la noi odata cu fiecare nou guvern, doar sa fiu nebun sa ma mai complic vreodata cu ANR sau vreo scoala romaneasca :). Numai noi romanii suntem mai catolici decat papa, mai ales cand e vorba de stors niste bani de la vreo brigada de pasionati. Asa ca d-le Lascu, mai luati in considerare un ucenic pe barcazul dvs vara viitoare :D.
 
Hai sa va dau 3 argumente ca sa faceti si cursul RYA de Day Skipper …..
2. Sigur in cele 5 zile de curs veti invata foarte multe lucruri importante , pe care altfel , le veti deprinde de abia in ani de zile ( cazul meu acum 10 ani ) ,inclusiv termeni specifici in engleza ( important ) …..
….. Cat despre pregatire , sigur ca e cea mai importanta , asta deja cred ca nu mai este o dilema pentru nimeni . Iar faptul ca o face in Romania il ajuta mult pe viitorul skipper pentru ca aici stie limba , poate comunica usor , aici se poate antrena in fiecare weekend , aici isi va desfasura primii ani si primele mile din viata lui de skipper…….
Acum sint nedumerit. Cursul RYA se face in Engleza sau Romana?
 
Acum sint nedumerit. Cursul RYA se face in Engleza sau Romana?

Cursul RYA se face in limba engleza , cu instructor britanic ( care nu are cum sa stie limba romana ) . Iar eu am spus ca aici este avantajos pentru romani sa isi inceapa cariera de skipperi pentru ca stiu limba tarmului si nu a cursului , stiu limba oamenilor cu care intra in contact in relatiile de navigatie , stiu sa citeasca lucrurile scrise pe harti , stiu limba in relatiile cu autoritatile , cu colegii de sailing , cu ospatarii , cu marinarii , cu gagicile in discoteca , cu tot universul etern fascinant romanesc . Doriti detalii suplimentare ?

Iar termenii englezesti specifici activitatii de sailing sunt mai usor de invatat atunci cand exista tradusi si explicati in limba romana , dar pronuntati si folositi de un instructor englez .

O stiti pe aia cu diferenta dintre " main sheet" si " man's shit " ?
 
Bine ca s-au lamurit lucrurile ... ca la cat e Robert de ambitios monteaza 2-3 faruri prin Marea Neagra :D

Se lucreaza deja la asta , acum montam un far pe care il vom numi : " Farul Bunei si Eternei Sperante Intru Normalizarea Oamenilor din Tara Noastra " si va arde vesnic, fara pulsatii , cu o lumina de culoarea curcubeului , simbolizand sperantele noastre , probabil desarte .
 
Ultima editare:
Clarificare

Pleaca omul pe mare si gaseste scandal pe mal :)

@All : am observat o inexactitate in paginile anterioare : la cursul de Day Skipper nu se vorbeste de maree.
Stimabililor, am facut RYA Day Skipper in Solent si pot sa va asigur ca se vorbeste despre maree mai mult de jumatate de curs. Va trimit si poze daca vreti :p
 
Pleaca omul pe mare si gaseste scandal pe mal :)

@All : am observat o inexactitate in paginile anterioare : la cursul de Day Skipper nu se vorbeste de maree.
Stimabililor, am facut RYA Day Skipper in Solent si pot sa va asigur ca se vorbeste despre maree mai mult de jumatate de curs. Va trimit si poze daca vreti :p

CLARIFICAREA CLARIFICARII

Nu obisnuiesc sa spun prostii , daramite sa le si scriu aici . Asa cum am spus ,la noi , in cursul de Day Skipper NU se vorbeste de maree pentru ca in Marea Neagra ( si nici in Mediterana ) nu exista maree semnificativa . Cursurile de Day Skipper pot fi Tidal sau Non -Tidal , ca si cele de Coastal Skipper, in functie de zona geografica in care se desfasoara . Pentru cei care doresc informatii suplimentare , aici este scris negru pe alb ( de fapt albastru pe alb ) ...http://www.rya.org.uk/coursestraining/courses/sailcruising/Pages/Dayskipper.aspx

Hai odata cu faru ' ala ... !
 
Ultima editare:
Clarificarea clarificarii clarificatoare :) + additional info

Aceeasi scoala RYA Commodore Yachting :
in Marea Neagra - varianta Non Tidal - nu se vorbeste despre maree
in Solent - varianta Tidal - se vorbeste mult despre maree
Exista un curs RYA de trecere de la Non Tidal la Tidal care dureaza de obicei trei zile.

Peace,
Cezar

PS : Cu tot respectul pentru toate scolile din Romania, ce am invatat la RYA e cu mult peste si la teorie si la practica. Asta o spun dupa ce am absolvit cursurile D, C si B la doua cunoscute scoli din RO.
 
Aceeasi scoala RYA Commodore Yachting :
in Marea Neagra - varianta Non Tidal - nu se vorbeste despre maree
in Solent - varianta Tidal - se vorbeste mult despre maree
Exista un curs RYA de trecere de la Non Tidal la Tidal care dureaza de obicei trei zile.

Peace,
Cezar

PS : Cu tot respectul pentru toate scolile din Romania, ce am invatat la RYA e cu mult peste si la teorie si la practica. Asta o spun dupa ce am absolvit cursurile D, C si B la doua cunoscute scoli din RO.

Perfect adevarat .

Peace & flowers ,

Robert
 
Recomandare

Va recomand sa faceti si cursurile shorebased. Sunt predate cu super metoda. Fara teorie sterila. Se fac exercitii pe harta. Se dau teste la sfarsit. Veti simti diferenta pe mare :ahoy:
 

Back
Sus