Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 32

Topic: intrebare despre motoare no name

Default intrebare despre motoare no name

Salutare plutitori,

Nu ma injurati va rog si irositi cateva secunde din viata voastra sa imi destainuiti si mie cateva impresii despre motoarele astea care au invadat piata in ultimii ani .Ex Parsun etc etc.
    Intreb pentru ca am tot vazut oferte la preturi foarte bune.
    Stiu...chinezarii .
    Dar ce ma nelamureste este ca se vindeau acum 3 ani in Suedia cu un real succes si suedezii( tara cu o reala cultura nautica) le cumparau si le apreciau.
    Chiar or fi de unica folosinta?
    Last edited by piesenoi111; 27 Jun 2014 at 02:47 PM.
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Eu zic ca-s motoare decente dar sa zicem ca sunt subiectiv. Acum 3 ani am vandut niste Parsun de 5 CP unor pescari profesionisti din zona cazanelor dunarii, oamenii le folosesc zilnic cate 4-5 ore si pana acum n-au avut nicio problema cu ele.

De Suedia nu stiu nimic insa Parsun s-au vandut foarte foarte bine in Australia si n-am auzit de probleme semnificative. Vezi pe forumurile de acolo pareri.

Parsun sunt niste motoare bune si fiabile, ideea e sa le intretii corespunzator, ce ma deranjeaza la ele este ca sunt ceva mai zgomotoase decat trebuie.
    Distribuitor national de piese pentru motor barca si accesorii nautice: 0755.863.100

Sunt, foarte bune motoare.Sunt licenta la motoarele Yamaha sau Tohatsu functie de puterea lor.Este un concern americano-taiwanezo-chinez,piesele din ele sunt facute in proportie de 75% in SUA iar restul prin Taiwan si partile electrice,si "caroseriile "sunt facute de chinezi.
    Oricum mai nou toate motoarele au partile electronice facute in China.
    Eu am folosit de la Parsun piese de schimb pentru Yamaha si va spun cu mana pe inima ca sunt mai bune piesele de Parsun decat cele de Yamaha.
    Reprezentanta pentru Europa este in Suedia si am comandat piese la greu de la iei si sunt super OK , pret bun, livrare promta,plata prin Paypal.
    Pe cutiile pieselor de schimb si pe piese scrie clar unde sunt facute , de aceea am putut sa va spun cu certitudine provenienta.
    In final spun ca sunt niste No Name-uri bune.
    Si reprezentanta din Romania este OK, uneori a fost mai rapid sa aduc piesele din Suedia .
    Piesele (Parsun)schimbate la motoarele Yamaha nu au mai revenit la reparatii nici odata,asa ca trage concluzia singur.
    Prin piese de schimb spun, cuzineti,segmenti,ax cu came,chiuloase,pistoane,garnituri ,semeringuri, pinioane etc si nu rotoare de pompa de apa adica consumabile.
    Last edited by horea; 24 Jun 2014 at 02:52 PM.

Inca un no name.... Hangkai 15 CP 15 CP
    4800 RON nou not...cum se poate asa ceva? si cica are si 36 kg
    PRO BARCA - Vand motor 15 CP
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    384

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Inca un no name.... Hangkai 15 CP 15 CP
    PAS ! E "ascutitoare" ! De unica folosinta .
    D-aia-l vinde .
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

6.  

De pocnitoarea asta nu stiu nimic.Am vazut pe pescuitul.ro vreo cateva Parsun.

Omul e distribuitor (gri cred), vinde si alte modele de Hangkai.

Quote Originally Posted by modi View Post
    D-aia-l vinde .

Quote Originally Posted by modi View Post
    D-aia-l vinde .
    Da de Parsun ce zice bre, ce zice?
    http://www.probarca.ro/anunt/54618/1...-medie-52-.htm

Si ca sa nu mai deschid alt post PRO BARCA - Vand motor 15 CP
    Pareri?
    Dupa cum sigur deduceti sunt la vanatoare de motorase pentru noua achizitie http://www.barcaholic.ro/f29/noua-achizitie-4678.html

Multumesc in avans pentru sprijin
    Marius

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Si ca sa nu mai deschid alt post PRO BARCA - Vand motor 15 CP
    Pareri?
    Dupa cum sigur deduceti sunt la vanatoare de motorase pentru noua achizitie http://www.barcaholic.ro/f29/noua-achizitie-4678.html

Multumesc in avans pentru sprijin
    Marius
    Sa fim intelesi! Acel Selva nu este Yamaha cum spune vanzatorul, este un Selva, made in Italy, chiar daca Yamaha a cumparat Selva si produce motoare in 4 timpi sub marca ultimului. Forma motorului imi este familiala, am unul in garaj de 25 cai (defect).
    Adrian Fritz le apreciaza si spune ca este multumit de marca, eu in schimb nu am amintiri placute (poate din vina mea)!
    Cel de 25 de cai, cu 20 la elice, conform cartii motorului are un consum de 11 litri la ora (in comparatie cu mercury de 20 in 4 timpi cu consum de 5,2 este sugativa!). Mai cauta si cu siguranta vei gasi ceva mai bun!

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. INTREBARE
    de tony1968 īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 13 Apr 2013, 10:16 PM
  2. intrebare
    de stefandacian īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 29 May 2012, 10:39 AM
  3. despre barci si motoare 4 timpi second hand
    de crvniro īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 19 Jan 2011, 12:50 PM
  4. intrebare despre deplasament
    de fabi īn topicul Veliere
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 8 Sep 2010, 01:15 PM
  5. intrebare.
    de sspoll īn topicul Construcţia de bărci