Amenda 3000 lei pentru plimbat cu caiacul pe IOR

N-ai ce scandal mediatic sa faci, "legea exista", politistii si-au facut treaba (prost, dar si-au facut-o). Amenda o anulez, daca nu reusesc sa fac asta atunci ma abonez la politia locala si-i pun la munca pana sectorul 3 ramane ba fara gunoi pe jos ba fara politisti.

Problema e ca maine poate vrea altcineva sa se plimbe pe IOR cu barcuta lui.
 
Eu cred ca se amplifica inutil lucrurile .

Cred ca spiritul acelei Hotarari de Consiliu Local este sa interzica punerea pe apa a unor obiecte plutitoare si eventuala exploatare a acestora in scop comercial . Ceea ce mi se pare logic si corect .

Sunt sigur ca orice locuitor al sectorului 3 ( sau chiar orice locuitor al oricarui sector ) va primi aprobarea Directiei Parcuri daca va depune frumos o cerere simpla in care sa ceara dreptul de a utiliza suprafata apei lacului pentru navigatie cu ambarcatiunea , IN SCOP PRIVAT .

Pe scurt , daca locuiesti in zona si ai chef sa te duci toata vara cu caiacul pe lac, nu vad de ce ar fi un demers greoi si de neacceptat sa ceri frumos o autorizare in acest sens . Sigur hartia primita ar fi valabila macar un an, deci e justificat acest efort .

Cred ca Parcul Titan si lacul IOR reprezinta cel mai frumos ansamblu de acest gen din Romania . Mi se pare corect sa fie administrat civilizat .
Nu interzice nimeni navigatia cu caiacul sau cu o barca cu vele, sunt sigur . Dar nici nu ar fi de dorit sa fie puse pe apa tot felul de prostii plutitoare , periculoase sau inestetice .
Are cineva senzatia ca in Austria , Elvetia sau Italia pui pe apa diverse panarame plutitoare pe lacurile din interiorul oraselor ? Nu cred .
Deci , CERE si TI SE VA DA . Scrie si in Biblie .
 
N-ai ce scandal mediatic sa faci, "legea exista", politistii si-au facut treaba (prost, dar si-au facut-o). Amenda o anulez, daca nu reusesc sa fac asta atunci ma abonez la politia locala si-i pun la munca pana sectorul 3 ramane ba fara gunoi pe jos ba fara politisti.

Problema e ca maine poate vrea altcineva sa se plimbe pe IOR cu barcuta lui.

Tocmai pentru ca legea exista poti (si trebuie, dupa parerea mea) sa faci si scandal mediatic. Altfel, sint sanse foarte mici sa o schimbi. Si cred ca trebuie schimbata, pentru ca nu e o lege universal valabila si care exista de cind lumea, de genul sa nu furi sau sa nu ucizi. Este o lege timpita, facuta amatoristic si fara cap, ca multe alte legi din Romania. Puteau sa se limiteze la interzicerea barcilor cu motor, care polueaza fonic, ceea ce este neplacut intr-un parc (sa zicem...). Dar nu vad pe cine ai putea deranja daca te dai cu caiacul pe acolo. Si, vorba lui Florio, nu vad cu ce e asta diferit de mersul pe bicicleta sau de o simpla plimbare. Si nu vad de ce ar fi nevoie de o autorizatie speciala pentru asta.
 
Eu cred ca se amplifica inutil lucrurile .

Cred ca spiritul acelei Hotarari de Consiliu Local este sa interzica punerea pe apa a unor obiecte plutitoare si eventuala exploatare a acestora in scop comercial . Ceea ce mi se pare logic si corect .

Sunt sigur ca orice locuitor al sectorului 3 ( sau chiar orice locuitor al oricarui sector ) va primi aprobarea Directiei Parcuri daca va depune frumos o cerere simpla in care sa ceara dreptul de a utiliza suprafata apei lacului pentru navigatie cu ambarcatiunea , IN SCOP PRIVAT .

Pe scurt , daca locuiesti in zona si ai chef sa te duci toata vara cu caiacul pe lac, nu vad de ce ar fi un demers greoi si de neacceptat sa ceri frumos o autorizare in acest sens . Sigur hartia primita ar fi valabila macar un an, deci e justificat acest efort .

Cred ca Parcul Titan si lacul IOR reprezinta cel mai frumos ansamblu de acest gen din Romania . Mi se pare corect sa fie administrat civilizat .
Nu interzice nimeni navigatia cu caiacul sau cu o barca cu vele, sunt sigur . Dar nici nu ar fi de dorit sa fie puse pe apa tot felul de prostii plutitoare , periculoase sau inestetice .
Are cineva senzatia ca in Austria , Elvetia sau Italia pui pe apa diverse panarame plutitoare pe lacurile din interiorul oraselor ? Nu cred .
Deci , CERE si TI SE VA DA . Scrie si in Biblie .

Daca acesta ar fi fost intr-adevar spiritul legii, ar fi trebuit sa specifice in mod clar acest lucru. De exemplu, "ambarcatiuni folosite in scop comercial, pentru inchiriere sau plimbare" sau orice alta formulare. Dar nu, ei scriu, citez din HCLS 173: "Se interzice accesul pe suprafata lacurilor din raza de competenta a DIRECTIEI PARCURILOR SECTOR 3, a ambarcatiunilor si barcilor de agrement de orice tip." am incheiat citatul. E mult mai simplu asa, nu? Unde e spiritul ala, ca eu nu-l vad?
 
E
Are cineva senzatia ca in Austria , Elvetia sau Italia pui pe apa diverse panarame plutitoare pe lacurile din interiorul oraselor ? Nu cred .
.
In Austria am "plutit" cu o "chestie" facuta din camera de tractor si mai apoi cu "artizanala" din scanduri si poliester in zona rezevata barcilor de agrement.
In Elvetia deasemnea se poate pluti cu orice "inestetic" pe lacuri publice fara nici un fel de autorizatie.
Aceeasi abordare si in Germania atat pe Spre cat si in zonele adiacente Berlinului.
Problma in tarile de mai sus se pune cand vine vorba de motor.
Daca este electric nu iti zice nimeni absolut nimic.
La termice este o problema mare de tot.
Sa fiu bine inteles,vorbim despre persoane private cu "plutitoare" folosite in scop de agrement.
In Italia nu stiu cum este pt ca nu am fost.

Ideea este ca in totate tarile civilizate miscarea si relaxare de orice fel este puternic incurajata.
La noi din pacate in postura de legiutori sunt de cele mai multe ori niste habarnisti care nu vad decat surse de spaga si nimic mai mult.
Tocmai de aceea hotararea de consiliu local trebuie atacata si schimbata.
 
Eu tind sa cred ca ne complicam aiurea in discutia asta invocand "LEGEA" .

Intotdeauna o lege , un articol de lege , este emis la faza "embrionara" , neputand acoperi toate situatiile ce deriva din aplicarea acestuia . Cred ca idiotul care a propus aceasta "lege" vis-a-vis" de Agrement Nautic in parcurile Bucurestene ..... n-a dat vreodata la pagaie in viata lui . Cel mult o fi facut-o prin anii '80 , scotandu-si mandra-n Cismigiu , inchiriind o barca cu buletinu' si dat pe spate de reactiile acesteia cand barca trecea incetisor prin cardul de rate ......

Concret , intrucat "manuitorii" nu pot acoperi toate segmentele , se poate ajunge la situatii ca asta , in care legea e data "cu curu' " . Fara nicio noima , fara aplicabilitate , fara sens , fara ...... niciun Dumnezeu .
Nu confundati edilii neghiobi cu noi , vajnic cunascatori ai nauticii . Exact cum spun , nu-s decat niste ..... neghiobi politici .

Au mai fost legi in tara asta fara cap si coada ..... An de an ANPA ( de exemplu ) se intrece pe sine in debitul de ineptii / ora referitor la Legea Prohibitiei . Este mereu incompleta , ambigua , permanent lasand loc de interpretare . ( Cand aveti chef extrapolam multitudinea de ineptii si abuzuri la care este supus pescarul sportiv roman ..... in timp ce RESPECTA LEGEA ! )

Legea Interzicerii Camparii in ARBDD - tot de exemplu - nu prevede IN CLAR scenariul in care dorm la mine-n barca , legat de mal , mal pe care multi dobitoci - neamendabili , conform legii - pe mal se caca , pe mal fac focu' , pe mal abandoneaza peturi , casolete de mici si cutii goale de bere ..... Despre asta s-a vorbit mult ! In van . ARBDD este o adunatura de imbecili cu nimic in comun fata de interesele UNESCO de-a conserva rezervatia .

Un alt exemplu de lege idioata vi-l aduc din alt domeniu .... Apicultura !
Tinerii apicultori ce-au accesat fonduri europene nerambursabile "pentru sprijinirea micro fermelor de productie" sunt obligati sa execute niste "Pancarte Indicatoare de Stupina" . Dimensiunile acestora sunt impuse de "LEGE" . 1000x500 mm .
Trebuiesc sa contina :
- Numele apicultorului ,
- Adresa de domiciliu ,
- Adresa la care stupina este declarata ( conform dosarului )
- Asociatia apicola din care face parte ( denumire + logo )
- Nr. autorizatiei sanitar-veterinara in baza careia isi exercita profesia ,
- Numarul de stupi .....

Iar toate astea trebuiau iscriptionate cu litere de nu mai putin de ....... 10 cm !!! " Sa se vada de departe , domle , in pastoral ! Naibii!!! "

Un bou ( care-a avut nesansa de-a ma cunoaste ) , d-l Fetea , mare presedinte pe la ACA si pe la ApiMondia este unul dintre imbecilii de-au pus umarul la emiterea aceste imposibile prevederi !
La momentul la care s-a organizat o intrunire a apicultorilor din tara , eu - ca executant de asemenea panouri - am fost invitat de catre mai multe asociatii . Voiau de la mine sa conving boul ca ce vrea el nu se poate .

Am reusit intr-un singur fel : I-am inmanat un fluturas d-ala de birotica , de cam 6 x 6 cm , un pix , si l-am rugat sa scrie ce-i dictez . De smintit ce sunt m-am apucat sa-i dictez din "Apicultura pentru incepatori" , cam un capitol .

Dupa care l-am rugat sa-si puna mintea foarte serios la contributie si faca cumva posibil sa scriu pe un panou de 1000 x 500 mm , cu litere de minim 100 mm urmatorul text :

- Blagniceanu Costinel Razvan , Comuna Zorleni nr 172 , judet Timisoara ,
- Asociatia Apicola .......
- DSVSA nr. 10075 din 12 Dec 2009
- Adresa stupinei : Comuna Zorleni , Timisoara .
- 220 stupi .

Evident , a fost usor ofuscat si jignit , incercand sa ma convinga ca ..... se poate ! I-am replicat ca sunt de acord , numa' sa punem literele alea .... teanc !

Asadar , ca-n orice ineptie debitata infatiloid de catre retarzii astia , cata vreme o suportam in spirit balcanic bagand capul spasit intre umeri , ...... nu vom reusi sa atingem niciun target .....

..................................................

Va mai amintiti de idioata aia de Udrea de voia sa faca turism pe malul Dunarii ? Sa zideasca ea cate-un gratar la fiece 500 de metri ?
S-o fi gasit vreunu' de-al nostru de prin preajma-i , vreun barcagiu sau vreun pescar , de i-a explicat tembelei ca Dunarea ..... nu-i ca Snagovu' ! Si-a bagat "instant" tampita mintile-n cap . Macar din simtul penibilului , daca nu de altceva .

..................................................

Particip la o eventuala miscare / petitie .
 
condamnati ironia...

amenda-cenzurat.jpg

Am anticipat corect miscarea asta, cand te sfatuisem anterior ca era bine sa fi inregistrat plangerea ta atunci, in seara de 26. S-ar fi vazut ca la ora 19 de pilda tu ai facut o plangere in care arati ca agentul nu ti-a comunicat ce articol incalci si nu a vrut sa faca procesul verbal in prezenta ta desi ai fost cooperant. Astfel aveai sanse sa ataci legalitatea procesului verbal si sa anulezi amenda.
Cu privire la articolul dat de Consiliul Local al Sectorului 3, acesta poate fi atacat tot in instanta.
Personal il consider abuziv. Nu e corect ca o lege sa interzica tot, urmand ca fiecare sa ceara si sa primeasca acord nominal. Doar pentru a padela pe un lac public.
Interdictiile se dau pentru fapte de netolerat in societate. Cu barca pe lacul public, ori e voie ori nu e voie, din doua una ! Nu ii las pe unii fiindca s-au inscris pe o lista iar altora le dau 3000 lei amenda fiindca nu s-au inscris.
Ca autoritate locala, legat de acest caz, logic mi se pare sa:
-Amendez faptele reprobabile: agresiunile, distrugerea, scandalul, gunoiul in spatiul public.
-Incurajez folosirea parcului pentru recreere : plimbari, joaca, sport (de toate felurile, pe apa sau pe alei) .
 
Nu e corect ca o lege sa interzica tot, urmand ca fiecare sa ceara si sa primeasca acord nominal. Doar pentru a padela pe un lac public.
Interdictiile se dau pentru fapte de netolerat in societate. Cu barca pe lacul public, ori e voie ori nu e voie, din doua una ! Nu ii las pe unii fiindca s-au inscris pe o lista iar altora le dau 3000 lei amenda fiindca nu s-au inscris.
Ca autoritate locala, legat de acest caz, logic mi se pare sa:
-Amendez faptele reprobabile: agresiunile, distrugerea, scandalul, gunoiul in spatiul public.
-Incurajez folosirea parcului pentru recreere : plimbari, joaca, sport (de toate felurile, pe apa sau pe alei) .

Intr-o tara cu conducatori/leguitori care chiar se pricep la ceea ce trebuie sa faca (in interesul cetateanului,nu in interes persaonal) este asa cum spui tu.
Si tocmai pt ca nu vrei sa traim intr-o tara in care legile sunt facute dupa ureche,trebuie sa luam atitudine.
 
Eu am pus pe lacul acela in anii '95-'00, de multe ori, tot felul de barci .
Era plin de gunoaie , de lesuri de pisici moarte , de betivi si de oameni dubiosi . Sigur , toate acestea ese faceau simtitte mai catre inserat , pe timpul zilei era cat de cat acceptabil ...

Da , asa e . Autoritatile au o pozitie dura . Intai interzic totul si apoi discuta . Dar asta e o consecinta a trecutului ( si nu cred ca a intentiei de a lua spaga ) si a fricii de a nu lasa loc diverselor fenomene rele pe care s-au luptat sa le combata in ultimii 20 ani . Ok , in Germania ai voie cu camera de raba , ok , in Austria la fel , de acord . Dar asta pentru ca acolo nimeni nu cred ca pune pe apa camere de raba in mod sistematic . Acolo vorbim de un popor care pretuieste curatenia , bunul simt si frumosul .

De aceea , zic : decat sa te filmeze tanti militianca , nu e un pic mai simplu sa te duci la oamenii aia de la Directia Parcuri , sa te vada la fata , sa constate ca nu esti vreun ciudat si sa le pui frumos o hartie sub nas in care sa le ceri permisiunea sa te dai nestingherit cu caiacul tau toata vara pe lac ? Eu zic ca in 20 minute primesti aprobarea daca vorbesti frumos si arati ca ai scop de agrement pur . Si ca nu poluezi , nu strici , nu rupi gatul la ratuste , etc .

A , daca vor gasi de cuviinta sa iti interzica asta , atunci , da , avem o problema reala, care trebuie combatuta . Cu presa , cu asociatii sportive , cu tot ce trebuie .

Dar atata vreme cat nu i-a intrebat nimeni in avans , ei pot sa spuna ca militienii au avut dreptate sa te alunge de acolo . Pentru 1000 de motive numai de ei stiute .
 
se vede treaba ca unii au boala aprobarilor,pai pulitistii aia nu vedeau de pe mal ca nu se polueaza,nu se distruge,nu se efecueaza-cum zic ei-lucruri necurate,se facea sport,care era atunci problema?problema era prostia.nu cumva cit de curind o sa cerem aprobare scrisa sa mergem si la WC? toata treaba e o aiureala si vad ca unii sint de acord cu ea,ca de obicei.........:)
 
Intre 3000 si 5000 lei !! Bai FRATE, da ce sume frumoase . . . De unde puii mei vin astia cu asemenea sume? Pe langa ca e aberant sa se interzica accesul pe un lac de agrement, 300lei ar fi fost mai mult decat suficient. Cat e amenda daca vii cu camionul plin de gunoi si il arunci in lac? Probabil undeva la jumate.

3-5000 !!! Fac pariu ca amenda de poluare, pentru intreprinderi care omoara tot ce misca intr-un rau se invarte tot pe acolo.

Oricum, bine ca nu ti-au dat si parnaie ;)
 
Ultima editare:
se vede treaba ca unii au boala aprobarilor,pai politistii aia nu vedeau de pe mal ca nu se polueaza,nu se distruge,nu se efecueaza-cum zic ei-lucruri necurate,se facea sport,care era atunci problema?.........:)

Problema e perceptia eronata in care s-a incadrat sportul pe apa. De la caiac pana la velier, ambarcatiunile sunt vazute ca un lux, o extravaganta inutila. De aceea se si impun taxe pe masura.
Amenzile nu fac exceptie.

Ca exemplu de perceptie eronata, o doamna (jurist cu siguranta) raspunde pe avocat.net transant si virulent la adresa celui care si-a permis sa puna un caiac pe suprafata lacului. Dansa se intreaba retoric si isi raspunde singura, cu certitudine: "Ce ar fi sa venim fiecare cu barca de acasa si sa ne dam nestingheriti pe lac? S-ar face chaos."
Chaosul asta face din Herastrau un parc frumos, viu si atractiv, prin prezenta unor vele si a unor caiace pe luciul apei.
Acelasi "chaos" il vedem si il admiram prin alte tari, Parisul nu se teme de chaos, Londra nu are probleme de acest fel. Tamisa nu are pudoarea Dambovitei.
Mai nou dl. Patzaichin s-a straduit si a reusit sa aduca ambarcatiunile si sportul nautic in fata, pe Dambovita pot pluti barci cu vasle, padele, pagai.
Jos palaria in fata acestor oameni care aduc normalitatea in viata noastra contorsionata intre prejudecati si interdictii aberante.


P.S.
N-as vrea ca topicul sa degenereze in discutii foarte aprinse, ci doar sa incercam de pilda sa facem un pas constructiv, in aceasta directie. Adica sa "punem un umar" :) .
Am sa incerc astazi sa vorbesc cu dl. Ivan Patzaichin, pentru ca este un nume sonor si o personalitate de necontestat, pentru ca telul nostru este comun. Minuni nu ma astept sa se faca, insa daca nu incercam fiecare cate ceva, nu se va schimba.
 
In multe tari din lume, fenomenul "Masa critica" (Masa Critic) a dat rezultate foarte bune in ce priveste ciclismul urban. Aceste manifestari au atras noi si noi utilizatori ai bicicletei si au obligat autoritatile sa ia masuri pentru normalizarea si incurajarea mersului pe bicicleta.
Masa critica se desfasoara cu respectarea (mai mult sau mai putin) a normelor legale rutiere, adica se merge pe strazi pe care nu e interzis, se poarta lumini, imbracaminte cu elemente reflectorizante (atunci cand este cazul) etc.
Oare nu ar avea acelasi efect o intalnire (poate nu lunara, dar macar la doua-trei luni) a posesorilor de ambarcatiuni din Bucuresti, pe un lac pe care nu este interzis, cu chemarea televiziunilor? Sa se vada ca nu se creeaza haos si ca toata lumea se poate simti bine, fara ca dupa acest eveniment sa ramana nicio urma a trecerii voastre pe acolo (spre deosebire de picnicurile cu mici, bere, peturi, servetele, casolete goale etc.)
 
Din pacate HCL-ul nu e abuziv. Lacul are 26ha, adica 0,26kmp si ca atare este in proprietatea primariei, care face ce vrea cu el. Oamenii poate ca au impresia ca lacul e acolo pentru "agrement public" dar nu-i asa, nu zice nici o lege ca primaria trebuie sa puna lacul la dispozitia cetatenilor gratuit. Daca primaria are chef poate sa il inchirieze, sa concesioneze dreptul de plimbat pe apa, sa interzica, sa faca reguli aberante, sa taie bilete de plimabt cu caiacul propriu 20min., etc. E doar o alta proprietate privata. Situatii similare exista in majoritatea parcurilor din Ro cu indicatoarele "nu calcati iarba", "accesul interzis cu biciclete, role, skateboard" "scaldatul interzis" si tot asa. Si e perfect legal deoarece dupa cum spuneam lacul e proprietate privata a primariei. Daca intrebati o sa descoperiti chiar ca oamenii au si justificari perfect logice pentru toate chestiile astea: tot ce are roti are viteza si poate provoca accidente sau perturba pensionarii iesiti la plimbare, lacul nu e dotat cu salvamar, trebuie sa protejam suprafata verde deoarece reprezinta plamanul orasului, etc.
Singura solutie pentru eliminarea unor asemenea regulamente aberante (aberante din punctul nostru de vedere bineinteles) este influentarea alesilor locali. Pe scurt trebuie sa faceti destul scandal incat consilierilor locali sa le tremure posteriorul ca au publicitate negativa si nu vor mai fi alesi si atunci lucrurile se vor schimba. Asta tine insa bineinteles de populatia sectorului. Faceti fratilor scandal eu va sustin.

Anularea procesului verbal e alta mancare de peste. In primul rand trebuie mentionat ca PV trebuie contestat in termen de max. 15 zile de la data incheierii sau comunicarii (stampila postei). Posibile cai de atac: Agentul a incheiat PV in lipsa desi contravenientul era de fata si disponibil atunci cand a fost comisa fapta (scrie clar ca "persoana sanctionata a avut o atitudine ironica..." deci era acolo iar in PV nu este mentionat de ce contravenientul nu a semnat (nu e taiat: nu este de fata/refuza/nu poate).
Cititi OG 2/2001 actualizata.
 
Din cate stiu eu pe IOR exista un fel de baza(baraca), de unde se lanseaza caiace. Am vazut des caiace pe lac alaturi de "traditionalele" lebede si hidrobiciclete. Daca ai avea un caiac asemantor cu cele care circula deja pe acolo nu cred ca s-ar fi prins politistii :) .
 
....................
Oare nu ar avea acelasi efect o intalnire (poate nu lunara, dar macar la doua-trei luni) a posesorilor de ambarcatiuni din Bucuresti, pe un lac pe care nu este interzis, cu chemarea televiziunilor? Sa se vada ca nu se creeaza haos si ca toata lumea se poate simti bine, fara ca dupa acest eveniment sa ramana nicio urma a trecerii voastre pe acolo (spre deosebire de picnicurile cu mici, bere, peturi, servetele, casolete goale etc.)

Asta este o mare problema a societatii din Romania in general, nu numai in ceea ce priveste sportul pe apa. Se coaguleaza foarte greu cluburile, asociatiile, grupurile de initiativa, care ar trebui sa aiba un cuvint de spus in foarte multe probleme care ne macina zilele si nervii in frumoasa noastra tara. :)
 
nu baieti,la noi totul e pe dos,guvernul trebuie sa aiba grija de noi sa ne fie bine,primariile sa ne intrebe ce dorim ca sa ne fie bine.cum am spus:noi trebuie sa servim guvernul ,noi trebuie sa servim primariile,aici e problema,conducatorii nostril au impresia ca noi sintem servitorii lor si trebuie sa fim pedepsiti ca nu-I ascultam in timpeniile lor.nu numai ca spun si fac timpenii,uneori le fac intentionat din interese personale sau de gasca sau pur si simplu din prostie.aici e clar un rau facut intentionat,pentru ca omul a fost cooperant si a intrebat ce si cum,cum sa amendezi un om fara sa stii legea aia timpita?
 
Germania: Un român f

Despre rolul presei in rezolvarea amenzilor timpite. De remarcat totusi valoarea amenzii, doar 25 de euro, fata de aproape 700 in cazul colegului nostru! "Ma uraste toti dusmanii, ca n-are valoarea mea!" :cool:
 
nu baieti,la noi totul e pe dos,guvernul trebuie sa aiba grija de noi sa ne fie bine,primariile sa ne intrebe ce dorim ca sa ne fie bine.cum am spus:noi trebuie sa servim guvernul ,noi trebuie sa servim primariile,aici e problema,conducatorii nostril au impresia ca noi sintem servitorii lor si trebuie sa fim pedepsiti ca nu-I ascultam in timpeniile lor.nu numai ca spun si fac timpenii,uneori le fac intentionat din interese personale sau de gasca sau pur si simplu din prostie.aici e clar un rau facut intentionat,pentru ca omul a fost cooperant si a intrebat ce si cum,cum sa amendezi un om fara sa stii legea aia timpita?

In orice tara civilizata in momentul in care esti oprit de un echipaj de politie ti se explica clar articolul ce lege/articol/paragfraf ai incalcat.
Mai mult in unele state ti se si citeste articolul respectiv ca sa nu existe dubii.
De pricipiu la noi cei in masura sa faca/aplice lege sunt niste habarnisti notorii care abuzeaza de pozitia in care se afla si care se rezuma la a spune "Ca asa zic eu!" sau "Nu este voie!"

Singura vaianta ramane cea a protestului organizat.
Din pacate la noi protestul individual este luat drept nesupunere sau "tulburarea linstii si oridinii publice" si nu ca un drept fundamental.
In orice tara nebananiera oricarui cetatean care protesteza i se de un raspuns agrumentat.
In cazul Romania,se pare ca se rezolva mai usor si rapid: i se da amenda.
 
Germania: Un român f

Despre rolul presei in rezolvarea amenzilor timpite. De remarcat totusi valoarea amenzii, doar 25 de euro, fata de aproape 700 in cazul colegului nostru! "Ma uraste toti dusmanii, ca n-are valoarea mea!" :cool:

Da,insa vorbim de o tara in care presedintele isi da demisia pt ca a luat un credit preferential,unde functionarul public este in slujba cetateanului si unde neplata de taxe si impozite te duce la ruina si puscarie(vezi cazul Steffi Graff).
Realitatea trista este ca la noi in tara pe langa amneda cred ca il mai si jigneau la adresa handicapului..
 

Back
Sus