Amenda 3000 lei pentru plimbat cu caiacul pe IOR

Dupa un an de proces a fost respinsa cererea de anulare a procesului verbal. Fac apel.

Este acelasi club ce opereaza de cativa ani acolo: Clubul Sportiv Titan, pe langa acest centru de inchiriere a caiacelor mai exista si posibilitatea de a inhiria lebede-hidrobicicleta sau chiar de a te plimba cu vaporasul. Lacul proprietate publica aparent putand fi exploatat doar daca ai un interes financiar.

Cu obtinerea autorizatilor este haios tare. Anul trecut am trimis 4 cereri pe mail si 2 le-am depus direct acolo la ei la sediu, niciun raspuns. Ce-i drept, la cererile depuse la sediu directia parcuri, am acceptat scuzele doamnei de la receptie si nu am insistat pe nr de inregistrare (avand proasta impresie ca-i o treaba ce se rezolva usor fara prea mari complicatii).

Anul acesta am fost iar, am discutat peste o ora cu consilierul Juritic de acolo (un domn Constantin Postaliu) ce a facut tot posibilul sa ma descurajeze sa insist cu cererea si m-a trimis la complet alte directii (politia locala, in audienta la primar, la relatii cu publicul.). Un argument al dansului a fost ca nu exista regulament pentru folosirea ambarcatiunilor pe lacul IOR (si totusi clubul sportiv si cei ce inchiriaza hidrobiciclete functioneaza fara probleme).

Anul acesta, vazand ca procesul nu are o rezolvare rapida (si fiind surprins de faptul ca Politia Locala a fost reprezentata chiar de 3 consilieri juritici in aparare) am hotarat sa insist si sa merg strict pe calea legala. Am luat numar de inregistrare de la Directia Parcuri, in 30 de zile nu am primit niciun raspuns, am depus sesizare la primaria sectorului 3, in 10 zile expira cele 30 de zile in care trebuie sa-mi dea un raspuns.

Daca nu raspund la cererea de autorizatie voi apela la instanta si voi cere sanctionarea persoanelor implicate.

Indiferent daca-mi acorda sau nu autorizatie voi face petitie catre consiliul local sector 3 pentru a modifica HCL in cauza deoarece procedura de obtinere a autorizatiei este greoaie si impotriva interesului public. Astept doar raspunsul (sau lipsa lui) de la primarie pentru a putea prezenta argumente solide in fata consiliului.

Voi cere sa se schimbe HCLS din:

"Se interzice accesul pe suprafata lacurilor din raza de competenta a DIRECTIEI PARCURILOR SECTOR 3, a ambarcatiunilor si barcilor de agrement de orice tip."

In

"Se interzice accesul pe suprafata lacurilor din raza de competenta a DIRECTIEI PARCURILOR SECTOR 3, a ambarcatiunilor si barcilor de agrement motorizate."

Inca nu am primit hotararea judecatoreasca ca sa vad de de s-a respins cererea. Urmeaza sa fac apel si sa-mi caut de lucru prin alte tari.
 
ai facut si faci o treaba extraordinara. Daca fiecare dintre noi ar face asa s-ar indrepta multe. Daca-mi dai voie o sugestie, poti lua legatura cu diversele organizatii ONG-uri care sunt cu farurile pe diversele institutii publice....
 
Salut. Candva anul trecut am avut si eu o tentativa impreuna cu Mihai de a obtine autorizatie. Am fost frumos la DIrectia larcuri lacuri si cum naiba s-o numi, am pierdut pe-acolo cateva ore sa vina don' director si cand a venit, dupa vreo 30 de minute de discutii inutile, ne-a zis "mai baieti, e concesionat lacul, eu nu pot sa va ajut, daca vreti mergeti la don' primar" , cu alte cuvinte s-a rezolvat ... nu se poate.

Felicitarile mele Hardin pentru insistenta. Sper sa reusesti nereusibilul, pentru tine si pentru noi toti.

@zaad - Exista un club sportiv pe malul lacului IOR, foarte aproape de podul dintre lacuri. Acest club a obtinut autorizatoa inca de pe vremea cand lacul nu era concesionat catre actualul ... beneficiar... pardon prestator de servicii de agrement ... Am fost acolo si am vorbit daca pot sa ma alatur pentru a nu mai avea probleme de autorizatie. Am zis asa, am kayak, nu-s probleme cu transportul, il pun pe masina, il aduc, il dau jos, il pun pe apa si ne dam. Chiar era foarte misto sa fim mai multi. Din pacate au zis ca e riscant ca trebuie sa raspunda cineva atunci cand eu merg pe apa in IOPR cu kayak-ul. Au vrut sa vada poze, le-am aratat poze. Ma tot intrebau cat e de lung, cat e de greu... Una peste alta, dupa 45 de minute de intrebari la intrebarile mele, timp in care tot incercau sa ma convinga ca daca il las la ei in ghereta, n-ar fi asa mari probleme (le-am spus ca nu am cum sa-l las, vreau sa ies undeva ce fac, stau dupa ei pana apar sa-mi deschida ghereta, desigur asta daca dau de ei...), nu se poate altfel ca vad astia ca vin cu el de acasa.... nu vad care era problema daca eram membru al clubului, cyu legitimatie si tot tacamul. Am zis in disperare de cauza ca sunt dispus sa cotizez cat imi cer, dar cand am vazut ca o dau pe aia ca daca ar fi sa-l las la ei in ghereta ca e o taxa pe luna... am renuntat. Oamenii respectivi chiar nu erau dispusi sa ma primeasca in randul lor, asadar pentru moment cine vrea sa se dea pe IOR trebuie sa-i pandeasca si sa inchirieze de la ei un kayak de-ala mic de fibra. Eu unul nu incap in asa ceva asa ca momentan sunt ... pe langa ... DISCRIMINARE!!!
 
ceva nu e in regula cu afacerea asta. Daca cei care sunt acum sunt acreditati dupa o procedura clara atunci ar trebui ca oricine respecta criteriile sa poata obtine autorizatia.
E legal sa ceri autorizatie pt barci fara motor, de agrement, folosite in scop personal, nu de afacere, etc ? De aceea spun ca trebuie angajat un avocat care sa stie ce e cu institutiile. Pt ca costa bani si e o problema de interes public ma gandeam la ONG-uri care au experienta in domeniu, se bat toata ziua cu primariile si au o structura pusa la punct.
 
Salutare,
Ultima postare inaintea acesteia, a fost a lui Zaad, in 27.07.2015.
Suntem in 26.06.2023, deci au trecut cam 8 ani !
De atunci si pana acum, a mai aflat cineva ceva legat de utilizarea caiacului personal pe lacul Titan/IOR ?
A mai trimis cineva vreo petitie catre Primaria Sector 3, a mai incercat cineva vreo audienta la primar, sau a facut cineva vreo cerere pentru obtinerea acelei autorizari ?

In asteptarea vreunui raspuns din partea voastra, va multumesc anticipat si va urez distractie placuta pe ape!
Cezar
 
INFORMATII IMPORTANTE PENTRU IUBITORII DE AGREMENT NAUTIC !

IN ATENTIA TUTUROR IUBITORILOR DE AGREMENT NAUTIC!

Am descoperit ca pe pagina Administraţiei Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti (structura aflata in subordinea Primariei Municipiului Bucuresti) se afla publicat un set de informatii si reguli generice referitoare la navigarea cu ambarcatiuni de agrement personale pe lacurile aflate in administrarea ALPAB.

Apreciez aparitia unor astfel de informatii in spatiul public, pentru ca de multa vreme li se simtea lipsa.
Niste colegi de grup (WhatsApp) au inaintat (in 2021) chiar niste petitii in acest sens catre ADP-urile de sector din Bucuresti. Acestea au ajuns la ALPAB, care a raspuns pentru fiecare in parte, precizand ca pentru lacurile aflate in administrarea ALPAB se va crea un "Regulament de practicare a sporturilor nautice".
Probabil ca aparitia informarilor de pe pagina Web a ALPAB tine loc de astfel de regulamente, sau reprezinta o faza incipienta.

Ce am aflat de pe pagina ALPAB, e ca in administrarea acestei structuri se afla 6 lacuri din totalul celor 16 aflate pe salba formata de raul Colentina, printre care si Grivita.

Mai multe, va las sa aflati din urmatoarele doua link-uri:
1) https://alpab.ro/lacuri/
2) https://alpab.ro/informatii-sporturi-nautice/

Week-end placut si daca puneti caiacele pe apa, postati niste pareri, niste poze si eventual chiar niste filmulete astfel incat sa se bucure si colegii care n-au reusit sa iasa!
 
Grupuri Facebook pentru caiacisti

Descoperind hobby-ul legat de utilizarea caiacelor, m-am inscris si pe urmatoarele grupuri Facebook, care sunt destinate caicistilor. Le postez aici, in speranta ca va fi o informatie utila si altor pasionati:

Caiac Gonflabil
https://www.facebook.com/groups/caiac.gonflabil

Caiac Calarasi
https://www.facebook.com/groups/339962796989155

Caiac Bucuresti
https://www.facebook.com/groups/178909364263588

Kayak Spinning Romania
https://www.facebook.com/groups/288157712704150

Caiac/Echipament utilizat
https://www.facebook.com/groups/155462071892301

Itiwit users group
https://www.facebook.com/groups/1404473223071447
 

Back
Sus