Amenda 3000 lei pentru plimbat cu caiacul pe IOR

Buna seara dragi colegi, imi pare rau ca cel de-al doilea meu post pe forum este de aceasta natura insa din pacate inca traiesc in tara in care m-am nascut.

Sunt mandrul posesor al unui caiac gonflabil Seyvlor Tahiti Classic K79, o besica dupa standardele celor mai experimentati insa o jucarie ce ma satisface mai mult decat ma asteptam cand am cumparat-o. De la ultimul meu post am fost pe Lacul Ior, Pantelimon, Colentina, Paltinu si Mogosoaia (la evenimentul organizat de cei de la Barci in Bagaje unde am avut placerea sa vad unde o sa ma duca acest hobby), am invatat sa conduc barcuta si sunt super multumit de viteza, portabilitatea si stabilitatea ei.

Dupa multe plimbari lipsite de evenimente pe lacul IOR, in seara de Joi 26.06.2014 eu si un prieten ne-am hotarat (intaratati de doi cetateni ce exersau eskimo roll in niste caiace de whitewater) sa dam cateva ture de lac cu barcuta. In timp ce umflam caiacul am fost abordati de 3 agenti de la Politia Locala Sector 3 (o doamna numita Florentina Badea si inca doi agenti ce nu s-au prezentat) ce m-au anuntat ca daca lansez barca am sa primesc amenda de intre 3000 si 5000 de lei.

Am intrebat pe baza carei legi voi fi sanctionat si nu mi-au raspuns, am insistat timp de jumatate de ora sa mi se spuna legea pe care urmeaza sa o incalc insa rugamintile mele nu au avut niciun rezultat. M-am plictisit de vorbit singur si am lansat caiacul pe apa, m-am urcat in el si am rugat politicos politistii sa ma aresteze daca sunt de parere ca savarsesc o infractiune premeditata... nu a intrat nimeni dupa mine in apa.

Vazand ca doamna polititst local Florentina Badea a inceput sa ma filmeze, am acostat si am coborat din caiac apoi am rugat-o sa imi scrie procesul verbal pentru a-l putea semna (cu obiectile aferente). Doamna politist local Florentina Badea a refuzat sa scrie procesul verbal si sa-mi consemneze obiectile spunand ca o sa-mi trimita amenda acasa. Mentionez faptul ca agentii de la politia locala sector 3 nu m-au legitimat pe moment ci mi-au copiat datele din agenda de la o legitimare din trecut.

Dupa ce am insistat deosebit de mult asupra problemei, doamna Florentina Badea a sunat pe cineva de la sectia de politie locala a sectorului 3 si a aflat legea pe care o incalc. Mi-a spus ca actiunile mele sunt impotriva hcls 173/2012 dar a refuzat sa-mi citeasca sau sa-mi spuna legea, mi-a spus ca daca vreau sa citesc legea sa merg cu ei la sectia de poltitie. Am acceptat, insa sectia de politie era in partea cealalta a parcului (in IOR2 la sere, noi eram la Gloria) si le-am spus ca ne intalnim acolo deoarece eu nu vreau sa merg pe alee ci o sa scurtez pe apa (chiar m-am oferit sa iau unu din politisti cu mine) deoarece nu vreau sa desumflu si sa car barca dupa ce abia am umflat-o. Au fost de acord (mai putin cu plimbarea pe apa). Am ajuns la sectia de politie (amicul meu a mers pe mal, eu pe apa) si nici urma de politist. Am asteptat 15 minute si nici urma de politist. Am rugat agentii de paza de la Scorseze sa apeleze politia locala si sa-i intrebe ce fac mai departe, cat si daca mai astept iar doamna Florentina Badea a cerut sa vorbeasca cu mine, apoi mi-a spus "O sa ajung cand ajung, daca doriti sa ma asteptati bine, daca nu atunci nu". Am mai stat jumatate de ora si nici urma de politist. Mentionez ca in permanenta am avut un limbaj politicos si un ton placut, jovial.

Vazand ca nu apare niciun agent al politiei locale sector 3 care sa-mi citeasca legea pe care o incalc am mers spre sectia de politie locala a sectorului 3 (de pe strada Lucretiu Patrascanu) pentru a reclama abuzul (si a clarifica situatia amenzii) "ofiterilor" insarcinati cu mentinerea linistii si ordinii in parc. Acolo nu era nimeni si a ramas sa depun reclamatia maine dimineata dupa ora 8:30 (ceea ce voi si face).

Cum am ajuns acasa am cautat "legea" HCLS 173/2012 si singurele aspecte aspect relevante mi se par:

b.) Se interzice accesul pe suprafata lacurilor din raza de competenta a

DIRECTIEI PARCURILOR SECTOR 3 ,a ambarcatiunilor si barcilor de

agrement de orice tip.

e.) Accesul ambarcatiunilor si barcilor de agrement este permis numai pe baza

autorizatiei ,special emisa de DIRECTIA PARCURILOR SECTOR 3.

Mentionez faptul ca nu mi s-a spus ca am nevoie de nicio autorizatie, nu mi s-a cerut nicio asemenea autorizatie si faptul ca nu s-a pronuntat absolut deloc cuvantul "autorizatie".

Va intreb pe voi dragi plutitori:
1. Ce inseamna ambarcatiune?
2. Ce inseamna barca de agrement?
3. Exista vreo sansa sa ma oblige sa platesc amenda?
 
Ultima editare:
Buna seara dragi colegi, imi pare rau ca cel de-al doilea meu post pe forum este de aceasta natura insa din pacate inca traiesc in tara in care m-am nascut.

Sunt mandrul posesor al unui caiac gonflabil Seyvlor Tahiti Classic K79, o besica dupa standardele celor mai experimentati insa o jucarie ce ma satisface mai mult decat ma asteptam cand am cumparat-o. De la ultimul meu post am fost pe Lacul Ior, Pantelimon, Colentina, Paltinu si Mogosoaia (la evenimentul organizat de cei de la Barci in Bagaje unde am avut placerea sa vad unde o sa ma duca acest hobby), am invatat sa conduc barcuta si sunt super multumit de viteza, portabilitatea si stabilitatea ei.

Dupa multe plimbari lipsite de evenimente pe lacul IOR, in seara de Joi 26.06.2014 eu si un prieten ne-am hotarat (intaratati de doi cetateni ce exersau eskimo roll in niste caiace de whitewater) sa dam cateva ture de lac cu barcuta. In timp ce umflam caiacul am fost abordati de 3 agenti de la Politia Locala Sector 3 (o doamna numita Florentina Badea si inca doi agenti ce nu s-au prezentat) ce m-au anuntat ca daca lansez barca am sa primesc amenda de intre 3000 si 5000 de lei.

Am intrebat pe baza carei legi voi fi sanctionat si nu mi-au raspuns, am insistat timp de jumatate de ora sa mi se spuna legea pe care urmeaza sa o incalc insa rugamintile mele nu au avut niciun rezultat. M-am plictisit de vorbit singur si am lansat caiacul pe apa, m-am urcat in el si am rugat politicos politistii sa ma aresteze daca sunt de parere ca savarsesc o infractiune premeditata... nu a intrat nimeni dupa mine in apa.

Vazand ca doamna polititst local Florentina Badea a inceput sa ma filmeze, am acostat si am coborat din caiac apoi am rugat-o sa imi scrie procesul verbal pentru a-l putea semna (cu obiectile aferente). Doamna politist local Florentina Badea a refuzat sa scrie procesul verbal si sa-mi consemneze obiectile spunand ca o sa-mi trimita amenda acasa. Mentionez faptul ca agentii de la politia locala sector 3 nu m-au legitimat pe moment ci mi-au copiat datele din agenda de la o legitimare din trecut.

Dupa ce am insistat deosebit de mult asupra problemei doamna Florentina Badea a sunat pe cineva de la sectia de politie locala a sectorului 3 si a aflat legea pe care o incalc. Mi-a spus ca actiunile mele sunt impotriva hcls 173/2012 dar a refuzat sa-mi citeasca sau sa-mi spuna legea, mi-a spus ca daca vreau sa citesc legea sa merg cu ei la sectia de poltitie. Am acceptat, insa sectia de politie era in partea cealalta a parcului (in IOR2 la sere, noi eram la Gloria) si le-am spus ca ne intalnim acolo deoarece eu nu vreau sa merg pe alee ci o sa scurtez pe apa (chiar m-am oferit sa iau unu din politisti cu mine) deoarece nu vreau sa desumflu si sa car barca dupa ce abia am umflat-o. Au fost de acord (mai putin cu plimbarea pe apa). Am ajuns la sectia de politie (amicul meu a mers pe mal, eu pe apa) si nici urma de politist. Am asteptat 15 minute si nici urma de politist. Am rugat agentii de paza de la Scorseze sa apeleze politia locala si sa-i intrebe ce fac mai departe, cat si daca mai astept iar doamna Florentina Badea a cerut sa vorbeasca cu mine, apoi mi-a spus "O sa ajung cand ajung, daca doriti sa ma asteptati bine, daca nu atunci nu". Am mai stat jumatate de ora si nici urma de politist. Mentionez ca in permanenta am avut un limbaj politicos si un ton placut, jovial.

Vazand ca nu apare niciun agent al politiei locale sector 3 care sa-mi citeasca legea pe care o incalc am mers spre sectia de politie locala a sectorului 3 (de pe strada Lucretiu Patrascanu) pentru a reclama abuzul (si a clarifica situatia amenzii) "ofiterilor" insarcinati cu mentinerea linistii si ordinii in parc. Acolo nu era nimeni si a ramas sa depun reclamatia maine dimineata dupa ora 8:30 (ceea ce voi si face).

Cum am ajuns acasa am cautat "legea" HCLS 173/2012 si singurele aspecte aspect relevante mi se par:



Mentionez faptul ca nu mi s-a spus ca am nevoie de nicio autorizatie, nu mi s-a cerut nicio asemenea autorizatie si faptul ca nu s-a pronuntat absolut deloc cuvantul "autorizatie".

Va intreb pe voi dragi plutitori:
1. Ce inseamna ambarcatiune?
2. Ce inseamna barca de agrement?
3. Exista vreo sansa sa ma oblige sa platesc amenda?

Of, se recidiveaza ... Se pare ca autoritatile sunt impotriva miscarii si in special a sporturilor pe apa. Asta se vede din toate masurile pe care le adopta, de la descurajarea aspirantilor la vela, prin taxe care vizeaza luxul, pana la interzicerea caiacelor pe un lac public, creat pentru agrement.

Ca sa trec direct la intrebarile tale, raspunsul este "da" , te pot obliga sa platesti amenda. Fiindca sunt departamente independente, care iau act de o hartie si o transmit mai departe, pentru ca ANAF-ul nu are nici o treaba in a verifica de ce esti amendat, ci e croita institutia pentru a te haitui cu instiintari, somatii si popriri pana platesti. Pentru ca exista aceasta hotarare de consiliu local, deci o baza legala si-au creat acolo, intre ei, iar temeinicia ei se poate contesta doar intr-o institutie, printr-un proces.
Aici ar trebui sa ne mai consilieze Lipan, in calitatea lui de om ce lucreaza cu legile. Exista o ierarhie si in legislatie, adica o hotarare de consiliu local nu poate trece peste litera unei legi deja existente.

Ca o solutie posibila, vad atacarea in instanta atat a procesului verbal cat si a hotararii de consiliu local, ambele incalcand dreptul tau de cetatean de a beneficia de spatiul de agrement al parcului. Definim parcul ca fiind un loc public, intretinut din banii contribuabililor, destinat recreerii si sportului ( plimbare, alergare, activitati diverse in aer liber, etc... ) . Intre aceste activitati, e firesc sa se afle si plimbarea pe apa, atat timp cat exista un lac la fel de public, intretinut din banii contribuabililor.
Dupa cum stiti, lupta cu autoritatile este o rutina greoaie si cronofaga. Dar alta solutie nu exista.
Totodata, cei ce doresc sa foloseasca lacul IOR, trebuie sa stranga randurile, pentru ca lupta unui singur om cu o autoritate, este inegala si adesea sortita esecului. Pe aceasta se bazeaza si autoritatile, pe lipsa de coeziune in societate.
Iar pentru asta, parerea mea este ca aceia ce doresc sa foloseasca lacul, vor trebui insotiti in acest demers de toti iubitorii de plimbari si sporturi pe ape. Altfel ne trezim ca restrictiile aberante se extind peste tot.
Eu unul imi ofer suportul, ca si data trecuta. Desi nu folosesc lacul si n-am nici o intentie de acest fel, consider ca e de datoria mea sa ajut sa fie inteles bine acest fenomen ce tine de sportul pe apa.
 
AMBARCAȚIÚNE, ambarcațiuni, s. f. Vas plutitor de dimensiuni mici, cu vâsle, cu vele sau cu motor. [Pr.: -țí-u-. – Var.: ambarcáție s.f] – Din fr. embarcation. (sursa: ambarca?iune - definitie | DEX online)


ambarcaţiune de agrement-orice ambarcaţiune, propulsată cu motor şi/sau cu vele, al cărei corp are lungimea de 2,5 m până la 24 m măsurată
conform standardelor armonizate aplicabile, care nu transportă mărfuri şi care este utilizată exclusiv în scopuri sportive şi recreative; (sursa: Autoritatea Navala Romana http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/ordin534.pdf)

Legea apelor: Legea apelor cu toate modificarile.

In legea apelor scrie ca apele cu un bazin hidrografic mai mare de 10 km patrati apartin domeniului public al statului si pot fi folosite pentru navigatie, cu respectarea prevederilor legale in vigoare in ceea ce priveste poluarea etc.

Daca bazinul hidrografic este mai mic de 10 km patrati, apele apartin proprietarului (sau proprietarilor) terenurilor pe care sint amplasate.

Eu cred ca nu vei primi nici o amenda de data asta, am observat ca agentilor din politia (locala) le e foarte greu sa scrie un PV! :) N-ar strica un drum la astia cu parcurile sa intrebi in ce consta autorizarea respectiva, fara sa pomenesti nimic de incident. Doar asa, "am auzit de la un prieten ca trebuie autorizare... etc"

Succes in lupta cu monstrul birocratic si sa ne tii la curent, chestiunea este de interes major pentru orice barcaholic!



PS Vad ca a raspuns si Florio intre timp, dar ideea este cam aceeasi! :)
 
Ultima editare:
AMBARCAȚIÚNE, ambarcațiuni, s. f. Vas plutitor de dimensiuni mici, cu vâsle, cu vele sau cu motor. [Pr.: -țí-u-. – Var.: ambarcáție s.f] – Din fr. embarcation. (sursa: ambarca?iune - definitie | DEX online)


ambarcaţiune de agrement-orice ambarcaţiune, propulsată cu motor şi/sau cu vele, al cărei corp are lungimea de 2,5 m până la 24 m măsurată
conform standardelor armonizate aplicabile, care nu transportă mărfuri şi care este utilizată exclusiv în scopuri sportive şi recreative; (sursa: Autoritatea Navala Romana http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/ordin534.pdf)

Legea apelor: Legea apelor cu toate modificarile.

In legea apelor scrie ca apele cu un bazin hidrografic mai mare de 10 km patrati apartin domeniului public al statului si pot fi folosite pentru navigatie, cu respectarea prevederilor legale in vigoare in ceea ce priveste poluarea etc.

Daca bazinul hidrografic este mai mic de 10 km patrati, apele apartin proprietarului (sau proprietarilor) terenurilor pe care sint amplasate.

Eu cred ca nu vei primi nici o amenda de data asta, am observat ca agentilor din politia (locala) le e foarte greu sa scrie un PV! :) N-ar strica un drum la astia cu parcurile sa intrebi in ce consta autorizarea respectiva, fara sa pomenesti nimic de incident. Doar asa, "am auzit de la un prieten ca trebuie autorizare... etc"

Succes in lupta cu monstrul birocratic si sa ne tii la curent, chestiunea este de interes major pentru orice barcaholic!



PS Vad ca a raspuns si Florio intre timp, dar ideea este cam aceeasi! :)

Lacul are 80 de hectare FOTO Povestea parcului IOR: distrac. Vezi si Lacul IOR - Forumul pasionatilor de scufundari. Au avut nevoie de autorizatie ca sa se scufunde nu ca sa pluteasca.
 
Bine că lacul Herăstrău nu este în sectorul 3

Dar n-am putea sa facem ca sectorul 3 sa fie in ce ne dorim noi ? Adica in niste norme dorite de cetatenii care dau din banii proprii pentru existenta si intretinerea acestui lac. O fi urat sa vezi caiace plutind pe lac, asa cum vezi oameni alergand pe alei ?
Cu ce o fi padelatul altfel decat jogging-ul ?
Cred ca privelistea unui lac animat de mici ambarcatiuni este mult mai frumoasa si mai in spiritul parcului, decat simpla imagine a unei ape.
 
Nu pot decat sa fiu consterat de ceea ce i s-a intamplat colegului de forum.
Intamplarea lui imi aduce aminte de ceva similar patit de mine:
In 1996 ma plimbar cu patinele cu rotile impreuna cu un grup de prieteni in parcul herastrau.
Spre suprinderea noastra am fost retinuti de catre o patrula de politie insotita de jandarmi si ni s-au facut procese verbale si aplicat amenzi pe motiv ca sticam asfaltul din parc :D
Norcul nostru a fost ca se intampla in timpul campaniei electorale pt primarie si in timp ce noi eram amendat si chiar se punea problema sa ne confiste patinele cu rotile,a aparau in campanie elecotrala Ilie Nastase si cu staff-ul sau.
A venit sa vada despre ce este vorba,a spsu ca si copii lui merg cu asa ceva si ca la Paris toata lumea se plimba pe role,biciclata,trotinete,etc in parcuri.
Mai mult a spus ca daca iese primar ii da afara pe cei care au amendat oamnii pt ca fac sport in parcuri.
Atunci s-au potolit poltaii,au renuntat la procesele verbale si ne-au lasat in pace.
Scuze pt subiectul off topic insa ceea ce am vrut sa spun este ca din pacate asta este mentalitatea(inca) in randul unor dintre autoritati.
Neintelegand fenomenul la nivel de hobby,cei in masura sa emita legi confunda navigatul de placere(agrement) cu un bussiness cu ambarcatinui de agrement.
Adica cineva care face bani cu amabrcatiuni de agrement si ca atare trebuie sa cotizeze si la ei.

Asa cu au spus si alti colegi de forum din pacate nu exista alte cale decat cea legala,in care trebuie contestat in instanta procesul verbal.
Insa asta inseamna o lupta de uzura si f mult timp pierdut.

Daca cineva initaitza o petitie in care sa se cera in mod expres permiterea fara restricii a ambarcatiunilor de agremet pe lacurile din secrorul 3 sau de ce nu pe toate lacurile din Bucuresti o semnez si o sutin neconditionat.
Ba chiar vin sa si pichetem primaria/primariile ca sa adopte o astfel de hotarare.
 
Probabil amenda vine pentru ca pe Dambovita, la Biblioteca Nationala te poti plimba in canotci, pe placi SUP sau lansa caiace si asa agentii de pe acolo au ramas fara target la amenzi.
 
Sfatul meu: in lupta cu autoritatile locale, CJ, Primarii, prefecturi te ajuta si consiliaza Avocatul Poporului. Tot ei verifica legalitatatea HCL- ulilor si daca contravin legislatiei nationale. O sa ai succes, doar du-te cu legile nationale si hcl-ul la ei. Nu costa si sigur se va face lumina in acest caz. Politistii locali doar aplica HCL, nu au nicio vina.
 
Probabil amenda vine pentru ca pe Dambovita, la Biblioteca Nationala te poti plimba in canotci, pe placi SUP sau lansa caiace si asa agentii de pe acolo au ramas fara target la amenzi.

Iti dai seama ca acolo cineva plateste ceva cuiva sau undeva. Exista hartii printate, stampilate si mazgalite cu pixul, cu totii stim ca asta justifica pana si deranjul pe care l-am provocat eu ca m-am plimbat cu barcuta (pentru care deja am cotizat cu TVAul la stat) pe IOR.

Azi dimineata, dupa ce am vorbit cu i-fy (initiatoarea postului la care face referire Florio) si am auzit first hand despre experiente asemanatoare am fost sa depun plangere impotriva politistilor locali ce, din punctul meu de vedere, au savarsit un abuz in serviciu. De dragul consemnarii luptei impotriva morilor de vant , public declaratia depusa la sediul central al Politiei Locale a Sectorului 3. Declaratie inregistrata cu numarul 18998 pe data de 27 iunie 2014, redactata asa agramat si fara semne de punctuatie corespunzatoare la ora 6 dimineata, pe fuga, obosit si oarecum stresat.

Mai departe astept procesul verbal pentru a-l putea contesta si sunt in cautarea unui avocat pentru a ataca in instanta baza legala pe care am fost sanctionat. Momentan sunt pus in situatia de a da 3000 de lei absolut degeaba (si a nu ma mai putea plimba pe IOR fara sa cer voie "stapanului") sau de a da 1000 de lei unui avocat pentru a incerca sa schimb ceva. Nu mi se pare normal ce s-a intamplat si voi folosi toate resursele pe care le am la dispozitie pentru ca astfel de intamplari sa nu se mai repete.


Cand am fost la politie am intrebat care sunt autorizatile de care am nevoie pentru a ma plimba cu caiacul personal pe lacul IOR, doamna de acolo (angajata in biroul de lucrul cu publicul) mi-a spus ca nu stie, nu ma poate ajuta si ca trebuie sa sun la primarie. De sunat am sunat iar doamna de la primarie mi-a spus sa merg luni si sa intreb la directia Parcuri, nu a putut sa-mi spuna de ce acte am nevoie sau care este procedura.

Pana una alta, duminica la ora 16 voi merge iar cu caiacul pe IOR, nu pot cere nimanui sa se expuna in fata unei situatii neplacute, lucrurile s-au schimbat din 2010 pana acum... si nu in bine. Eu personal refuz sa ma las intimidat si sa ma supun unor norme ce sunt impuse impotriva interesului public. Daca azi "nu am voie" sa ma plimb cu caiacul, maine o sa-mi fie interzis sa ma plimb cu bicicleta? Peste doua saptamani nu o sa am voie cu role? Peste o luna o sa trebuiasca sa multumesc cuiva pentru privilegiul de a ma plimba prin parc?
 
Eu personal refuz sa ma las intimidat si sa ma supun unor norme ce sunt impuse impotriva interesului public. Daca azi "nu am voie" sa ma plimb cu caiacul, maine o sa-mi fie interzis sa ma plimb cu bicicleta? Peste doua saptamani nu o sa am voie cu role? Peste o luna o sa trebuiasca sa multumesc cuiva pentru privilegiul de a ma plimba prin parc?

Asta e si motivul pentru care mi-am afirmat solidaritatea si sustinerea.
Consider ca ai facut ceea ce trebuie, desi declaratia ta este evident ca nu va avea consecinta anularii procesului verbal (daca el a fost intocmit si inregistrat).
Cu toate astea, e foarte bine sa existe aceasta reactie cetateneasca, de denunt al comportamentului aberant, iesit din normele legale, al agentului Florentina Badea. Un proces verbal se intocmeste pe loc, cu martori, atat timp cat ei exista. Personal, as fi depus chiar in seara de 26 iunie aceasta declaratie, pentru a proba buna mea credinta si a anula eventuala intentie a agentului, de a lasa sa creada ca nu am dorit sa semnez procesul verbal.
Astfel s-ar deduce clar ca procesul verbal a fost intocmit in conditii nelegale, in absenta mea, desi am fost cooperant.

In astfel de lupte birocratice, ai de-a face pe de o parte cu legislatia care adesea contine lucruri interpretabile sau prost gandite, iar pe de alta parte cu reaua intentie a unor agenti. Iar factorul uman complica mult ecuatia.
De aceea e bine sa poti proba buna ta credinta, pentru ca macar din partea ta lucrurile sa nu fie interpretabile.

P.S.
Tot in ideea de mai sus, ar fi fost bine daca in declaratie era mentionat concret macar un martor.
Cand mi-am afirmat sprijinul, acesta il poti considera in prezenta fizica dar si suport financiar, daca te decizi sa actionezi in instanta.
Nu am nici o urma de interes in a padela pe IOR, dar sunt foarte decis sa elimin aberatiile din legislatie. Parcul, in intregul lui, e facut pentru oamenii urbei. Cred ca acei 1000 de lei ar putea fi suportati foarte usor, cu rezultate de care sa beneficieze multi iubitori de ape, daca apare putina coeziune, solidaritate. Daca dintre colegii de forum doneaza fiecare cate 10-20 de lei, apare suma necesara :) .
Astazi esti vizat tu, Catalin. Maine poate fi oricare altul dintre iubitorii de ape, in alt loc, intr-o situatie similara.
 
Ultima editare:
Subcriu la cele scrise de Florio.
Deasemenea sunt total de acord ca nu ne putem lasa umiliti si calcati in pocioare.
Asa cum am mai spus ma alatur demersului atat financiar cat si fizic.
 
Trebuie obligatoriu atacata hotararea cons local. Nu isi are justificare.
Cine stie cate astfel de hotarari or mai fi ? Lacuri in Bucuresti sunt multe, e adevarat ca majoritatea sunt de fapt raul Colentina si are sigur peste 10 kmp.
 
Tot in ideea de mai sus, ar fi fost bine daca in declaratie era mentionat concret macar un martor.
Cand mi-am afirmat sprijinul, acesta il poti considera in prezenta fizica dar si suport financiar, daca te decizi sa actionezi in instanta.
Nu am nici o urma de interes in a padela pe IOR, dar sunt foarte decis sa elimin aberatiile din legislatie. Parcul, in intregul lui, e facut pentru oamenii urbei. Cred ca acei 1000 de lei ar putea fi suportati foarte usor, cu rezultate de care sa beneficieze multi iubitori de ape, daca apare putina coeziune, solidaritate. Daca dintre colegii de forum doneaza fiecare cate 10-20 de lei, apare suma necesara :) .
Astazi esti vizat tu, Catalin. Maine poate fi oricare altul dintre iubitorii de ape, in alt loc, intr-o situatie similara.

Multumesc pentru sustinere, momentan nu se pune problema de sprijin financiar dar oricine vrea sa participe fizic este binevenit maine (Duminica) la ora 16 pe lacul IOR. Am sa intreb un avocat daca un proces colectiv are mai multe sanse de a anula hotararea consiliului local, daca raspunsul este pozitiv atunci oricine este interesat de problema este binevenit sa participe.

Momentan sunt in cautarea unui avocat care vrea sa se implice, dupa mintea mea de ignorant in ale legilor vad cateva unghiuri de abordare a problemei dar am nevoie de o strategie coerenta si avizata. Nu am pretentii de daune morale si sub nicio forma nu vreau sa fac un profit din mizeria asta, chiar daca pierd si banutii pe amenda si banutii pentru avocat macar o sa dorm linistit stiind ca am incercat sa fac ceva. Sunt binevenite orice fel de recomandari de avocati sau firme de avocatura cu pun principiile inaintea banilor.
 
Tocmai am trimis niste mailuri la Primaria s3 ,atat pe adresa primarului Negoita cat si a Directiei parcuri. Sunt tare curios daca voi primi vreun raspuns...Poate n-ar fi rau ca membrii forumului sa-i bombardeze cu mailuri ,sa vada ca totusi existam. Ma gandeam sa trimit mailuri la toate primariile din Bucuresti sa vad care este situatia juridica pe lacurile capitalei.
 
Ma alatur si eu acestui demers, atat in calitate de cetatean cat si in cea profesionala de avocat. (Momentan sunt plecat in concediu). Cred ca ar fi bine sa ne strangem mai multi care sa contestam hotararea de CL si in paralel sa sensibilizam ziaristii, deoarece si in cazul accesului pe iarba in parcuri, si in situatia validarii abonamentelor RATB au contat foarte mult articolele din presa. Cred ca o intrebare pusa in cadrul unei conferinte de presa este mai facila decat un proces.
 
condamnati ironia...

amenda-cenzurat.jpg
 
Din pacate se pare ca numai calea justitiei mai poate rezolva problema asta.
Deasemenea poate se initiaza o petitie online si se strang semnaturi pt a corecta aceasta hotarare aberanta de consiliu local.
Poate merita mers si in audienta la primar pt a-i expune situatia.
 
Trebuie sa remarc ca in afara de o forma arhaica, conforma normelor ortografice din 1934-1953 ("constitue" in loc de "constituie"), in rest, doamna politist local superior a scris corect procesul-verbal. Felicitari :)
 

Back
Sus